Allah (c.c.) 100. ismi nedir?

ekvani

Asistan
bizde gizlilik yoktur sır vardır..
açan kim açtıran kim açılan ne,kim açar kim kapar,bana yazıklar olsun...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Geçen sene bir kitapta okumuşrum (Yanılmıyorsam Şemsül Mearif)

Diyordu ki

Allah C.C. nın isimlerinden
1.000 Tanesi tevratta
1.000 Tanesi zeburda
1.000 Tanesi İncilde
900 tanesini sadece melekler bilir
99 Tanesi Kuranda
1 tane de kendi katında gizli olan İsm-i Azamıdır

Toplam 4.000 ism-i şerifi vardır

Mesela İL Kelimesi -İsraİL de geçen İL- Eski İbranice de Allah anlamına gelmektedir. İsra da gece yolculuğu yani İsrail = Gece Allah'a yolculuk eden anlamına geliyormuş. (Kendileri bunu uygulamasa da Açıklama aynı Kitaptan)

Bazı eski dualarda Cebrail A.S. nın dualarına yer veriyorlar veya öyle diyorlar

Bu duaların içinde geçen kelimelerde Allahu alem bu 4.000 in içinden olan mübarek ism-i şerifler galiba.

çakır

Üye
Arifane abim çok güzel konulara girip on ikiden vuruyosun:nep:
Allah'ın yüzüncü ismi (HU)'dur.

Kimseni buldu kendi yok oldu
vaslına ey dost can peha düştü
.

musstafa

Asistan
Web sitesi
islamiyazivemakaleler.blogcu.com
kısa yoldan cennet demek:) ne yani o ismi bulursak cennete mi gireceğiz ben böyle rivayetlere farklı yaklaşıyorum.mesela peygamberimiz Allah'ın 99 ismini ezberleyenlerin cennete gireceğini söylemiş ne yani hafızası iyi olan yırttı mı:) ben böyle düşünüyorum ki Allah'ın bu esmalarını kainatta gören müşahede edenler, anlayanlar cennete girecek.
ben bu rivayeti ezberleyip ayrıca anlayan (tasdik eden) cennete girer diye biliyorum

gönül kuşu

Asistan
:clap2: . . MERHABA CELAL ALMIŞ OLDUGU ZİKİRDİR İCİNİ YAKTIKCA DIŞA CEMALİ YERLEŞİR HUUUU

bam teli

Üye
kardeşler yüzüncü isim o yüzdür bütün melekler sıralanmış o yüzde insan yüzüdür bu yüzüncü isim HU

Arifane

Profesör
:clap2: . . MERHABA CELAL ALMIŞ OLDUGU ZİKİRDİR İCİNİ YAKTIKCA DIŞA CEMALİ YERLEŞİR HUUUU

gönül kuşu! celal ismi cemalin özündedir, bir anda vermiyorlar o cemali, biraz ağlayıp sızlıycaz, 24 saat onu düşünmeden geçmemesi lazım, o cehennemi, görmeden cennet, zor . hu kardeş..

gönül kuşu

Asistan
gönül kuşu! celal ismi cemalin özündedir, bir anda vermiyorlar o cemali, biraz ağlayıp sızlıycaz, 24 saat onu düşünmeden geçmemesi lazım, o cehennemi, görmeden cennet, zor . hu kardeş..

:flw:flw merhaba arifane abi :flw:flw
:flw alamadan sızlamadan cennet bulunmaz :flw
:flw cehennemi anlayamadım biraz açarmısın :flw
:flw huu :flw

Arifane

Profesör
sn .gönül kuşu...
cehennemin, iki anlamı vardır, kimi cezasını çekeceği bölge olarak görür hep hayatını
o, korkuyla sürdürür, kimisiyse benim zevkle gireceğim bölge der.
çünkü, cehennem, insanı kendi idrakından yok edip tüm varlığını yakan ve insanlık
adının başlangıcı olan o bölgeye geçişini sağlar bir misal vardır.. su yerde ne kadar
kirli olursa olsun göğe doğru buhar olup yükselirken tüm kirini bırakıp safi bir şekilde
yükselir işte işin burası bizimde geçiş bölgemizdir cehennem kendi varlığımızı yok eder
safi olarak rabbimize döneriz, tabii ki işin burasında zorlu ve engebeli yollar vardır
ama eminimki burayı atlatan işin sonunda mükafatı almaya hak kazanır sn. dostum

semih_TEK

Doçent
sn .gönül kuşu...
cehennemin, iki anlamı vardır, kimi cezasını çekeceği bölge olarak görür hep hayatını
o, korkuyla sürdürür, kimisiyse benim zevkle gireceğim bölge der.
çünkü, cehennem, insanı kendi idrakından yok edip tüm varlığını yakan ve insanlık
adının başlangıcı olan o bölgeye geçişini sağlar bir misal vardır.. su yerde ne kadar
kirli olursa olsun göğe doğru buhar olup yükselirken tüm kirini bırakıp safi bir şekilde
yükselir işte işin burası bizimde geçiş bölgemizdir cehennem kendi varlığımızı yok eder
safi olarak rabbimize döneriz, tabii ki işin burasında zorlu ve engebeli yollar vardır
ama eminimki burayı atlatan işin sonunda mükafatı almaya hak kazanır sn. dostum

ağzına sağlık kardeşim

Arifane

Profesör
ağzına sağlık kardeşim

konuya bakışınız pozitif insan bu aleme böyle bakması gerekir rabbına emanet ol...