Allah ancak sıkıntılarımız çok olunca ilgi alanimiza giriyor.

Kaptan

Mecra Yazarı

Eğer Allah sürekli yanımızda ise nasıl oluyorda O’nun yanında günah işlemekten ve tembellik yapmaktan korkmuyoruz? Allah yanımızda olupta neden yaptığımız hatalardan dolayı utanmıyoruz? Allah’ın yanında nasıl gıybet, dedikodu yapabiliyoruz? T.V.’yi izlerken nasıl utanmadan haramlara bakabiliyoruz? Komşu görmesin diye panjuru indirenler, Allah’la aralarına panjur indiremeyeceklerine göre T.V. izlerken nasıl da o görmüyormuş gibi davranabiliyorlar? İnternette gezerken nasıl sınırlar koyamıyoruz? Çoğu hataları yanımızda başka insanlar oldugu zaman yapmayız fakat Allah’ın yanında yapabiliyoruz!

Aslında biz yeterince bilinçli bir hayat sürdürmediğimizden dolayı, Allah’ın bizimle sürekli beraber/yanımızda olduğunu farketmeden yaşıyoruz. Allah bizimle hep beraber iken, maalesef biz O’nunla beraber değiliz.

Allah ancak sıkıntılarımız çok olunca ilgi alanimiza giriyor. Tıpki teneffeus ettigimiz havayi farketmeyip nefessiz kalınca fark ettiğimiz gibi.

"İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken bize dua eder; zararını üstünden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara bizi hiç çağırmamış gibi döner gider. İşte, ölçüyü taşıranlara yapmakta oldukları böyle süslenmiştir." (10/12)

Sabri Aydin

ALLAH İLE BERABERLİK ŞUURU / İHSAN makalesinden kisa bir alinti.

türkü

Kıdemli Üye
sahabe peygambere ne diyordu sayın redvekabul: biz senden ayrılınca kendimizi yine dünya işleriyle meşgul halde buluyoruz..senin yanındaki bu halimiz kayboluyor ve dünyaya meyletmekten dolayı helak olacağımızdan korkuyoruz..eğer siz günah işlemeseydiniz diyor peygamber Allah sizin yerinize başka günah işleyen yaratır. siz müslümanları başını secdeden, gözünü kur'an dan ayırmayan bir topluluk olarakmı adlediyorsunuz? müslümansan eğer bu olmalısın, doğru anlıyormuyum.

Kaptan

Mecra Yazarı
Sahabenin "dunya isleri mesguliyeti" ile bizlerin mesguliyeti arasindaki farki anlatmaya gerek var mi?

türkü

Kıdemli Üye
sahabenin peygamberi görüp onun ağzından birebir ayetleri dinlemesi ile bizim aramızda bir fark yokmu?

fakiri

Kıdemli Üye
Allahımızın sözlerimize veya ilgi alanımıza girmesi elbetteki önemlidir ancak, bu olayın kişiye bir getirisi olabilmesi için, olayın musbet yanı olmalıdır! Örneğin, bugün gayr-ı muslimler bile Allah'ı hatırlarlar...Belki de uğradıkları musibetler karşısında bu teveccüh çok daha fazla olabilir. Ancak, inanç ve iman durumları bozuk ya da batıl olduğundan bu onlara hiç bir şey kazandırmaz ! İşte, meselenin can alıcı noktası burasıdır. Kısacası, önemli olan Rabbimizi -az yada çok-hatırlayanların haza mümin-Müslüman olmalarıdır. Buna çok dikkat etmek lazım !

Yahayy

Kıdemli Üye
Allahımızın sözlerimize veya ilgi alanımıza girmesi elbetteki önemlidir ancak, bu olayın kişiye bir getirisi olabilmesi için, olayın musbet yanı olmalıdır! Örneğin, bugün gayr-ı muslimler bile Allah'ı hatırlarlar...Belki de uğradıkları musibetler karşısında bu teveccüh çok daha fazla olabilir. Ancak, inanç ve iman durumları bozuk ya da batıl olduğundan bu onlara hiç bir şey kazandırmaz ! İşte, meselenin can alıcı noktası burasıdır. Kısacası, önemli olan Rabbimizi -az yada çok-hatırlayanların haza mümin-Müslüman olmalarıdır. Buna çok dikkat etmek lazım !
Bir ayrıntıya dikkat çekebilir miyim?
Şu tezatı bana açıklar mısınız?

Sohbet arasında, derste vesair durumlar bile peygamberleri anarken Musa, İsa, Nuh, İbrahim şeklinde isimleri ile zikredenlere saygısızlık ithamıyla verip veriştiriyorsunuz, bırak peygamberleri sahabeden bir zaatı dahi ismiyle anınca cellaleniyorsunuz, meşayıhlarınızın saadatlarınızın, şüfehalarınızın adları anılınca yanın yaldızlı bir cümle övücü sözcükler diziyor yalın olarak kullanılmasına hiddetleniyorsuz da,

Şu yazınızda gayet normal şekilde Allah lafzını tekraren alelade şekilde kullanmışsınız.

Yalın şekilde anıldığında köpürdüğünüz, yüceltmeden ağzınıza alamadığınız dunundan varlıklar Allah'tan daha mı yüce ki onları yüceltmeden anamıyor, ama Allah'a gelince istediğiniz gibi yalın, alelade Allah diyebiliyorsunuz

İzah eder misiniz?

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaslar, iyi tamam, guzel, evet olsun elbette anladik ama her konudan bir tartisma cikarmak zorunda miyiz yahu.

Yahayy

Kıdemli Üye
Arkadaslar, iyi tamam, guzel, evet olsun elbette anladik ama her konudan bir tartisma cikarmak zorunda miyiz yahu.
Güncel bir konu hacı abi dur.
Mesele tartışmak değil düşündürmek :)
Dede diyor ki, siz Allah'ı hatırlayacasınız, gayri müslimlerde anıyor dara düşünce, çok da tın önce iman edin de gelin.
Farkı görmesi için burnunun dibindekini farketmesini sağlamaya çalıştım, thats All...

Sustum tamam [emoji41]

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben de onu diyorum dede'nin gazina gelmeyin.

Kaçak

Yeni
Sayın ve Aydın muhtereme Türkü (Allah ondan razı olsun) hanımefendinin yarım kalmış paragrafını tamamlamasını umuyor, sonucun orada yattığını düşünüyorum...
insanı tanımadan %100 teyakkuz hali olmasa da %90 teyakkuz durumu altına düşmek kötüdür yollu vaazlar boşa düşmüş vaazlardır ...
sahabeyi sahabe (Allah onlardan razı olsun) yapan şey teyakkuz durumlarının zirvede olması yani kırmızı alarm durumunun hayatın her demine yayılıyor olması halidir ...
insan kırmızı alarm durumunda teyakkuzdadır ....

Yahayy

Kıdemli Üye
Sayın ve Aydın muhtereme Türkü (Allah ondan razı olsun) hanımefendinin yarım kalmış paragrafını tamamlamasını umuyor, sonucun orada yattığını düşünüyorum...
insanı tanımadan %100 teyakkuz hali olmasa da %90 teyakkuz durumu altına düşmek kötüdür yollu vaazlar boşa düşmüş vaazlardır ...
sahabeyi sahabe (Allah onlardan razı olsun) yapan şey teyakkuz durumlarının zirvede olması yani kırmızı alarm durumunun hayatın her demine yayılıyor olması halidir ...
insan kırmızı alarm durumunda teyakkuzdadır ....

Kaçak Radıyallahü Anh, sana aradan sonra birşeyler olmuş,
Müspet hee suizan yapma hemen.
Bir Hikmet detecting durumu var, hayurlusu.

Kaçak

Yeni
Ehli Sünnetli olmaya karar verdim muhterem ...
lakin önümde kale gibi Cübbeli var , onu neresinden aşıcam bulamadım ...
Okudunmu he okudunmu ?

fakiri

Kıdemli Üye
Görüldüğü gibi, Allahımızı içinde iman sermayesi olmadan ananların kimyası fena hâlde bozulmuşa benziyor !
:rtfm:

Yahayy

Kıdemli Üye
Ehli Sünnetli olmaya karar verdim muhterem ...
lakin önümde kale gibi Cübbeli var , onu neresinden aşıcam bulamadım ...
Okudunmu he okudunmu ?
Hacı kitabı mı diyosun, Gönderdiğin Alert'i mi... Benim gibi birine göre fazla akademik ve ağdalı değil bu zatı muhterem

Kaçak

Yeni
Alert kim ya ?
Sevgili deve dikeni , kalbimi yarıp baktın mı ?

Kaptan

Mecra Yazarı
İhsan[1], her zaman ve mekanda Allah ile beraber olma şuurudur. Bulunulan her halde, yapılan her işte Allah’ı yanında hissetmektir. İhsan Allah’ın var/mevcut olduğuna dair bir bilinç değil, Allah’ın burada olduğuna dair bir bilinçtir.

İhsan kavramı hadiste şöyle tanımlanmaktadır: ‘İhsan, Allah’ı görüyor gibi O’na ibadet etmendir. Sen O’nu görmüyorsan da O seni görmektedir.’ (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

İhsan kavramının hadise dayalı tanımına Taha suresinin 46. ayetinden bir işaret çıkarılabilir:

Buyurdu ki: Korkmayın, çünkü ben sizinle beraberim(innenî meakumâ); işitir ve görürüm.

Bu ayette beraberlik hissini kazandıran faktörler olarak Allah’ın işitmesi ve görmesine dikkat çekilmektedir. Demek ki, Allah’ın bizi gördüğü şuuruyla hareket beraberlik/ihsan şuuru kazandıracaktır. Hadiste de Allah’ın görmesini hatırlamamızın ibadetin kalitesine etkisi dile getirilmektedir. Allah’ı görseydik çok daha farklı bir derinlikte Rabbimize kulluk ederdik. Göremeyişimiz gerçeğinin azalttığı derinlik unsurunu O’nun görmesini hatırlayarak kısmen telafi edebilmekteyiz.

Kaptan

Mecra Yazarı
1. İhsan bir şuur halidir

Bu şuur halinin varlığının göstergesi Allah’ın bakışını üzerimizde hissetmektir. İnsanlar birbirlerinin bakışlarını üzerlerinde hissedince kendilerine çeki düzen verirler, kınanmamak için ayıp bir davranışta bulunmazlar. Bunun gibi biz de Allah katında kınanmamak için O’nun bakışını üzerimizde hissedersek aynı sonuca varırız, hata işlemeyiz. Bu durumda insana hata işletmeyen şey ‘o bakışı üzerinde hissetmesidir’. Yani sadece Allah’ın herşeyi gördüğünü bilmek değil, bize şu an baktığını/gördüğünü hissetmektir ihsan şuurunu diğerlerinden ayıran alameti.

Bir varlığın bakışını üzerimizde hissetmek, o varlığın var olduğunu hatırlamaktan daha etkili bir şuur halidir. Dolayısıyla ihsan daha üst bir bilinç mertebesine işaret eden bir kavramdır.

Takiyüddin

Yasaklı