Alkol iceren Surup, damla vs kullanmak?

Leyl...

Profesör
Arkadaslar Alkol iceren surup veya Damla kullanmak caizmi?
Yani bir Hasta illaki o Ilaci kullanmasi gerekiyorsa, caiz oluyormus diye duymustum, ama beni birazdaha bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler...

cüneytkaya

Profesör
Arkadaslar Alkol iceren surup veya Damla kullanmak caizmi?

Yani bir Hasta illaki o Ilaci kullanmasi gerekiyorsa, caiz oluyormus diye duymustum, ama beni birazdaha bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler...
Sual: İlaçların içine konan alkollerden hangileri haram, hangileri haram değil?
CEVAP
Öksürük, uyku ve benzeri teskin edici ilaçlar içerisinde muhtelif alkol tipleri var. Kimyevi olarak alkol tabir edilen maddelerden haram olan ve olmayanları var. Sadece etil alkol, haram olan alkoldür, diğerlerinin kimyadaki adı öyledir.

Alkol çeşitleri şöyledir:
İçilmesi haram olan alkol, etil alkoldür. Buna sadece alkol veya ispirto da diyorlar. Başka adı yoktur. Diğerlerinin kimyadaki adı alkoldür. Kullanılması günah değildir.
Bunlar: Etanol = Etil alkol = İspirto: Kısaca alkol denir. Şekerli selülozlu ve nişastalı her maddenin Fermantasyonu (Mayalanması) sonucu ortaya çıkar. Lak, vernik, boya, sabun, parfüm ve ilaçların hazırlanmasında çözücü olarak kullanılır.

Kullanılması günah olmayan alkollerden bazıları:
Metanol = Metil Alkol: Endüstride, çözücü olarak bazı boyaların elde edilmesinde kullanılır. 20 gramdan fazlası öldürür, azı gözü kör eder.

Gliserin = Propan triol:
Her türlü yağlardan elde edilir. Eczacılıkta, kozmetik ve gıda sanayiinde ve dinamit yapımında kullanılır.

Fenil etanol:
Gül yağında bulunur. Ester haline getirilerek parfümeride kullanılır.

Propanol = Propil alkol:
İki çeşidi vardır: Normal propil alkol, izo propil alkol. Gıda sanayiin de kullanılmaz. Zehirlidir. Aseton elde edilmesinde ve çözücü olarak kullanılır.

Cetyl Alkol= Setil Alkol:
Gliserin ile esterleşmesinden simil alkol elde edilir. Kozmetik sanayiinde kullanılır.

Butil Alkol = Butanol:
Mısır karbonhidratlarının mayalanmasından elde edilir.

Benzil Alkol:
Parfümeride esterleri kullanılır.

dinimizislam-m.a.demirbaş

Leyl...

Profesör
Tesekkür ederim ama sorumun cevabini tam alamadim..
söyleki ben ilacin icindeki Alkolün hangisi oldugunu nereden bilicem?
Yani metanol ve gliserin olmadigi kesin..
Ilacin prospektüsünde %65 Alkol icerir yaziyor..
Bu Alkol büyük ihtimal, icilebilen Alkol, yoksa zaten damlanin icinde bulunmazdi, yani
laboratuarda kullanilan, ve icilmesinde mahsur olmayan, icmeyi engelleyen maddeler bulunmayan (propil Alkol gibi) Alkol bu..
ve Alkolun buradaki etkisi ise cözücü olmasidir zannimca..
Simdi bu caizmi degilmi???:confused1::(

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Tesekkür ederim ama sorumun cevabini tam alamadim..

söyleki ben ilacin icindeki Alkolün hangisi oldugunu nereden bilicem?
Yani metanol ve gliserin olmadigi kesin..
Ilacin prospektüsünde %65 Alkol icerir yaziyor..
Bu Alkol büyük ihtimal, icilebilen Alkol, yoksa zaten damlanin icinde bulunmazdi, yani
laboratuarda kullanilan, ve icilmesinde mahsur olmayan, icmeyi engelleyen maddeler bulunmayan (propil Alkol gibi) Alkol bu..
ve Alkolun buradaki etkisi ise cözücü olmasidir zannimca..

Simdi bu caizmi degilmi???:confused1::(

Prospektüsünde sadece alkol ibaresi varsa, alırken eczaya sormakta fayda var...
Bu konuda geçen sene bi araştırmam olmuştu, orda aldığım cevap şöyleydi... Alkol yazıyorsa eğer içindekiler listesinde, bu etil alkol değildir, etil alkol var ise listede belirtilir şeklindeydi...
Ama yine de size araştırmanızı tavsiye ederim. Etil alkol dışında başka bir alkol çeşidi ise kullanmakta mahzur yok ve bir de gliserin var ki, bu da hayvansal ve bitkisel yağların alkalilerle ayrılması sonucu elde edilen bir alkol çeşidir. Gliserin'i de kullanmamak gerek diye biliyorum...

Haramla tedavi mevzusunda da şu Hadis-i şerif göz ardı edilmemeli...

“Allah-u Teâlâ derdi de devâyı da indirmiş ve her derd için bir devâ halketmiştir.
Öyle ise, hastalıklarınızı tedâvi ettiriniz! Fakat haramla tedavi ettirmeyiniz.”
(Ebu Dâvud)

Leyl...

Profesör
Prospektüsünde sadece alkol ibaresi varsa, alırken eczaya sormakta fayda var...
Bu konuda geçen sene bi araştırmam olmuştu, orda aldığım cevap şöyleydi... Alkol yazıyorsa eğer içindekiler listesinde, bu etil alkol değildir, etil alkol var ise listede belirtilir şeklindeydi...
Ama yine de size araştırmanızı tavsiye ederim. Etil alkol dışında başka bir alkol çeşidi ise kullanmakta mahzur yok ve bir de gliserin var ki, bu da hayvansal ve bitkisel yağların alkalilerle ayrılması sonucu elde edilen bir alkol çeşidir. Gliserin'i de kullanmamak gerek diye biliyorum...

“Allah-u Teâlâ derdi de devâyı da indirmiş ve her derd için bir devâ halketmiştir.
Öyle ise, hastalıklarınızı tedâvi ettiriniz! Fakat haramla tedavi ettirmeyiniz.” (Ebu Dâvud)

Allah razi olsun, lakin ben kendim eczaciyim, ama yinede icinde hangi Alkol var bilmiyorum, yada benim bildigim zaten icilebilen tek bir Alkol vardir (ilaclarda kullanilan) oda ethanol non camphora.
Neyse kardesim, bu bilgilerin icin sagol.

cüneytkaya

Profesör
bir de gliserin var ki, bu da hayvansal ve bitkisel yağların alkalilerle ayrılması sonucu elde edilen bir alkol çeşidir. Gliserin'i de kullanmamak gerek diye biliyorum...

Öyle ise, hastalıklarınızı tedâvi ettiriniz! Fakat haramla tedavi ettirmeyiniz.” (Ebu Dâvud)
Kullanılması günah olmayan alkollerden bazıları:
Metanol = Metil Alkol: Endüstride, çözücü olarak bazı boyaların elde edilmesinde kullanılır. 20 gramdan fazlası öldürür, azı gözü kör eder.

Gliserin = Propan triol: Her türlü yağlardan elde edilir. Eczacılıkta, kozmetik ve gıda sanayiinde ve dinamit yapımında kullanılır.

dinimizislam-m.a.demirbaş

Leyl...

Profesör
Evet gliserinde hayvansal madde yoktur..

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Allah razi olsun, lakin ben kendim eczaciyim, ama yinede icinde hangi Alkol var bilmiyorum, yada benim bildigim zaten icilebilen tek bir Alkol vardir (ilaclarda kullanilan) oda ethanol non camphora.

Neyse kardesim, bu bilgilerin icin sagol.

Rica ederim. Öncelikle kimyacı yada eczacı değilim zaten... Fakat helal haram konusunda çok titiz davranan biriyim. Bir çok konuda firmalara e-mail atarak için ne olduğunu sorduğuma göre siz de ilaç firmalarına aynı soruyu sorup içinde ne olduğunu öğrenebilirsiniz sanıyorum...

Ayrıca bazı ilaçlarda probil alkol ve butil alkol olduğunu gördüm. Demek ki sadece etil alkol kullanılmıyor ve ayrıca etil alkol kullanılıyorsa caiz değil diyebiliriz bu durumda...

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Evet gliserinde hayvansal madde yoktur..

422*
Glycerol/Glycerin
Kıvam artırıcı,tatlandırıcı ve nem tutucu, yağlı renksiz alkol;hayvansal veya bitkisel yağların alkalilerle ayrışması sonucu elde edilir; petrol ürünlerinden ve bazen propilenden sentetik olarak veya şekerden mayalanarak da elde edilir; büyük miktarlar baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir.
Müslümanlar, Museviler ve Vejeteryanlar sakınmalıdır.

http://www.gidaraporu.com/hayvanlardan-cikartilmis-katki-maddeleri_g.htm

Leyl...

Profesör
Rica ederim. Öncelikle kimyacı yada eczacı değilim zaten... Fakat helal haram konusunda çok titiz davranan biriyim. Bir çok konuda firmalara e-mail atarak için ne olduğunu sorduğuma göre siz de ilaç firmalarına aynı soruyu sorup içinde ne olduğunu öğrenebilirsiniz sanıyorum...

Ayrıca bazı ilaçlarda probil alkol ve butil alkol olduğunu gördüm. Demek ki sadece etil alkol kullanılmıyor ve ayrıca etil alkol kullanılıyorsa caiz değil diyebiliriz bu durumda...

Haklisiniz en iyisi Ilac Firmasina bir mail atmak olacaktir..
Allah razi olsun..

Leyl...

Profesör
422*
Glycerol/Glycerin
Kıvam artırıcı,tatlandırıcı ve nem tutucu, yağlı renksiz alkol;hayvansal veya bitkisel yağların alkalilerle ayrışması sonucu elde edilir; petrol ürünlerinden ve bazen propilenden sentetik olarak veya şekerden mayalanarak da elde edilir; büyük miktarlar baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir.
Müslümanlar, Museviler ve Vejeteryanlar sakınmalıdır.

http://www.gidaraporu.com/hayvanlardan-cikartilmis-katki-maddeleri_g.htm

:blink:

Allah Allah

benim ders kitaplarima tekrar bakmam gerekecek sanirim
ama kafam feci karisti verdiginiz site linkinden..
Birkac tane gliserin var,
zaten Almanca egitim gördügüm icin zorlaniyorum..
Arastirmam gerekecek, ki gliserin neredeyse herseyde var..

zebih

Kıdemli Üye
Sual: Bazısı, mubah ilaç bulunmayınca, haram olan bir şeyle de tedavinin caiz olduğunu söylüyor. Halbuki Buharîdeki hadis-i şerifte, Allahın, haram olan şeyde şifa yaratmadığı bildiriliyor. Şifası olmıyan şeyin kullanılmasının sebebi nedir?

CEVAP

Haram olan şeylerin ilaç olarak kullanılması, bunun hastaya iyi geleceği bilinirse ve helal olan ilaç bulunmazsa, caiz olur. Şifa olduğu tecrübe edilen maddeler, ilaç için helal olur. Haram olan bir şeyin hastaya iyi geleceğinin bilinmesi, mütehassıs olan müslüman bir doktorun söylemesi ile anlaşılır.)[R. Muhtar]

(Zaruretler haramları mubah kılar) hükmüne göre, bir hastalığı tedavi için haram birşey kullanmak, yedirmek, içirmek gerekince, bu haram şey mubah oluyor. Hasta, haram olan şeyi değil, mubah olan şeyi kullanmış oluyor. Yani haram mubah hâle geliyor, şifa mubah madde ile sağlanıyor.

Bunu bir misalle açıklayalım! Böbreklerdeki taşı eritecek, hiç bir ilaç bulunmazsa, müslüman bir doktor da haram bir madde ile tedaviyi tavsiye etmişse, ilaç bulunmadığı için haram madde kullanma zarureti hasıl olmuştur. Zaruretler haramları mubah kılacağından, haram madde kullanmak mubah olacaktır. Hasta şifa bulursa, mubah sayesinde bulmuş olacaktır. Haram olan madde sayesinde şifa bulmuş olmıyacaktır.

Bu husus iyice anlaşılınca haram maddenin, mubah hâle geldikten sonra kullanılması (Haramda şifa yoktur) hadis-i şerifine aykırı olmaz.
-------------------

ilaveten:

Allah teala bir şeyi haram kılmışsa ondan şifayı da kaldırmıştır, bir şey şifaya vesile kılınmışsa ondan da haramlık kalkmıştır...

umum ölçü bu...

müslüman hazık bir doktor 'kullan' demişse, sözü fetvadır.

alkol mefhumu hususunda ise:

bu ibare, şeriat ıstılahlarından değildir.

şeriatta hamr mefhumu vardır... hamr: sekir verici -aklı giderici madde- demektir.

bütün düzenek bu kelime üzerinden kurgulanır...

muhabbetle

ummuhan

Kıdemli Üye
Alkolüm miktarını, helalliğini vatandaş olarak kestirmek zor, müslüman bir ülkede helal oluşuna göre satışı yapılagelene dek bu şüpheler devam edecek...

Mugalata

Kıdemli Üye
hep "eğitim şart" derler. ama aklı kullanma alışkanlığı vermeyen bir eğitim de işe yaramaz ki kardeşim. :)

ah benim ezberci, şekilci, kalıpçı hareket eden milletim ah!.

kuran ayetlerini ne hâle sokmuşlar! "örtünün" diyen ayeti "bir tel saçı bile" görünmeyecek şekilde kapanmaya çevirmişler. "içmeyin" diyen ayeti de alkol içeren ilaca, şuruba kadar genişletmişler.

kardeşim; kuran size alkollü içkinin kötülüklerinden söz etmiş ve "uzak durun" demiş. siz vur deyince öldürmüşsünüz. daha doğrusu, siz değil de, sonrakiler böyle tanınmaz hâle getirmiş. sizler de düşünmeden aynen devam ettiriyorsunuz.

sırf bu nedenle ameliyatta narkoz almak istemeyen insanlar var. yazıktır yahu!..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hep "eğitim şart" derler. ama aklı kullanma alışkanlığı vermeyen bir eğitim de işe yaramaz ki kardeşim. :)

ah benim ezberci, şekilci, kalıpçı hareket eden milletim ah!.

kuran ayetlerini ne hâle sokmuşlar! "örtünün" diyen ayeti "bir tel saçı bile" görünmeyecek şekilde kapanmaya çevirmişler. "içmeyin" diyen ayeti de alkol içeren ilaca, şuruba kadar genişletmişler.

kardeşim; kuran size alkollü içkinin kötülüklerinden söz etmiş ve "uzak durun" demiş. siz vur deyince öldürmüşsünüz. daha doğrusu, siz değil de, sonrakiler böyle tanınmaz hâle getirmiş. sizler de düşünmeden aynen devam ettiriyorsunuz.

sırf bu nedenle ameliyatta narkoz almak istemeyen insanlar var. yazıktır yahu!..

tıp ilmini bilmeyen biri, tıp hakkında konuşursa, bu ilmie sahip olanlar, o konuşan hakkında ne derler sence,,,,

Mugalata

Kıdemli Üye
pek, bilgin olmayan konudaa, sen niye " hariçten gazel " okuyorsun....ki sen, renkli don medeniyetinin! temsilcisisin...

yine mi o bayat espri? buna uygun bir karşı espri yaptım diye hatırlıyorum ama neydi acaba?

ben de hariçten gazel okuyorum ama bu konu tıp gibi bilimsel bir konu değil. kuran hepimize indi; bizler anlayabilelim diye apaçık yazıldı. üstelik defalarca aracılardan uzak durmamızı istedi.

ayrıca sadece hepimiz hariçten gazel okuyoruz böyle konularda, sadece ben değil.

yani senin gibi düşünülüyorsa hariçten gazel okunulabilir, farklı düşünülürse okunamaz. öyle mi?

renksiz kıyafetli medeniyetin bu mu yani? :)