Alkali su zayıflatıyor mu?

spesifik

آزادی قید و بند
Op. Dr. Bülent Cihantimur, yaza girerken daha iyi bir bedene sahip olmak isteyenler için önemli tavsiyelerde bulundu. Daha iyi bir bedene sahip olmak için bol bol hareket etmek ve sağlıklı beslenmek gerektiğini vurgulayan Bülent Cihantimur, özellikle yaza girerken spor yapmanın önemine dikkat çekti.

Cihantimur, “Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar yürüyerek, koşarak ya da spor salonuna giderek mutlaka hareket etmeli. Hareket edildiğinde vücudun içindeki hormonlar ve enerji değişiyor. Ayrıca kişinin iştahı da azalıyor. Bir insanın bedeninin mutlu olabilmesi için yapması gerekenlerin ilki yemek yemek, ikincisi ise spor yapmak. Eğer spor yapılmazsa daha çok yemek yenir. O nedenle spor yapan kişiler, hızlı bir şekilde fit ve sağlıklı bir bedene sahip olurlar. Sadece günde 1 saat tempolu yürüyüş yapılsa bile yeterli” diye konuştu.

ALKALİ SU TÜKETİN

Günde en az 2 ya da 3 litre su içmek gerektiğini belirten Bülent Cihantimur, alkali su tüketmenin faydalarına dikkat çekti. Suyun alkali olmasının, metabolizmayı tüketilen ürünlerle daha uyumlu hale getirdiğini belirten Cihantimur, “Yediğimiz ürünlerin metabolizmamızla daha uyumlu olması için alkali su tüketmemiz gerekiyor. Alkali su olarak satılan ürünleri tercih edebileceğimiz gibi, suyumuzu nasıl alkali yapabileceğimize dair basit önerileri de uygulayabiliriz. Ayrıca sebze ve meyve ağırlıklı gıdalarla beslenip doğal gıdaları birbirine karıştırmadan yiyenler daha kolay ve hızlı kilo verebilirler. Herkesin bildiği gibi şeker, ekmek ve tatlıların hepsinden uzak durmak gerekiyor” dedi.

3 AYDA 12 KİLO

3 ayda 12 kilo veren Bülent Cihantimur, kendi yaptığı diyetle ilgili ise şu bilgileri verdi:
“Türkiye’de zayıf olmak çok zor. Çünkü soframız çok zengin. Yemeklerimizi basitleştirerek ve bölerek tüketmemiz gerekir. Bunu yaptığımızda otomatik olarak zayıflıyoruz. Ne kadar az yemek yersek o kadar iyi hissederiz. Ben haftada 3 gün bir saat kardiyo ve jimnastik yapıyorum. Çok uzun zamandır şekeri bırakmıştım. Sağlıklı olmak için şekeri hiç almamak gerekiyor. Neredeyse iki senedir ekmek yemiyorum. Onun dışında sebze ve salata ağırlıklı besleniyorum. Genellikle haşlama ya da ızgara et ve balık tercih ediyorum ve bunları karıştırmadan, basitleştirerek yiyorum.”
Kaynak : İHA

talib

Kıdemli Üye
İngiliz karbonatı aldım, limon sıkmaz isem suya ondan katıyorum bir miktar. Alkali içelim bakalım, ne olacak :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
biz şişmanlar, çok üçkağıtçıyız abi...:)....özkaynak olmazmı...bimden yeni aldım...:)

nefahtü

Kıdemli Üye
ne alkali su, ne protein diyeti ne de limonlu sirkeli su sadece az yemek zayıflatır.

nefahtü

Kıdemli Üye
Aynen. Bir ay diyet yaptım 78 idim 70 oldum. O kadar oluyor yani
zaten şişman değilmişsiniz, normalmişsiniz ..

alkali su vs..hep ticari insanları kandırmaca. sağlıklı olmak insanlar için hassas bir konu olduğu için bir de oradan nemalanıyorlar.Kesinlikle inanmıyorum mis gibi normak suyumu içiyorum . Ancak şunu öneririm su için; 3 ay da bir markayı değiştirin.
Kilo vermek içinde maneviyatını güçlendirenin , karnı fazla acıkmaz..Yaşayacak ve sağlıklı olacak kadar yer..

nefahtü

Kıdemli Üye
Aynen. Bir ay diyet yaptım 78 idim 70 oldum. O kadar oluyor yani
özel birşey sorsam o 8 kiloyu verdiğiniz dönem ruhsal açıdan daha mı güçlüydünüz? yada siize tefekkür ettiren bir kitap mı okuyordunuz? mesela Mesnevi gibi.

talib

Kıdemli Üye
Tok karnına dervişlik olmuyor zaten. İnsan aç olunca duygularının da değiştiğini farkediyor. Maneviyata daha açık bir hale geliyor.

Yemek dediğimiz şey de bir alışkanlık. 3 husus özellikle dikkatimi çekti.

1. Ne kadar yediğimizden ziyade ne yediğimiz önemli. Yanlış şekilde çok yiyerek de hemen sonra acıkabiliriz. Ve yediğimiz bize zehir olur zaten. Az yiyerek de insan zamanla hemen acıkmaz bir hale gelir. Doğru besinlerle....

2. Yemek kadar hazmetmek de önemli. Belki daha önemli. Yediğimiz yemeği hazmedemeden bir şeyler üzerine eklersek midemiz çöplük haline getirmiş oluruz. Ademoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır diye bir hadisi şerif rivayet edilir malum.

3. Yediğimiz kadar içtiğimiz su da önemli. Belki daha önemli diyen var. Muzaffer Ozak Hazretleri bir suyun adını verir, insan bu suyu içse yemese de olurdu derdi. Tabi ara ara su değiştirmek farklı mineral yapılarına ulaşmak için tavsiye edilir.

Bunlar benim dikkatimi çeken şeyler. Zahiren herkesin konuştuğu şeyler. İşin bir de maneviyat yönü var. Mesela büyükler helal de olsa -haram malla kazanılmış zaten yenmez de- kızgın ve öfke ile yapılmış yemekleri yemezlerdi, zira insana tesir eder. Açıkta satılan ürünleri almazlar, zira birisinin gözü değmiştir, belki bir iç geçirip geçmiştir, o üründe menfi bir tesir olur. Dikkatimi çekmişti Dilipak anlatınca, mesela bal yiyorsunuz diyor. O balın bir kısmı kovanda bırakılması lazım ki, arılar onunla beslensin. Biz ise şeker veriyoruz. Eğer balın bir kısmı kovada bırakılmazsa biz o balı gasbetmiş olur, arıların hakkını da yemiş oluruz. Ne oldu şimdi, bal gibi şifa aslında bize bilemediğimiz bir haram oldu. Azaplık bir haram değil belki, biz bilmiyoruz ama şifa olmadı. Faiz zaten her yere bulaştı. Helalden yemek istesek de sorun çok. Buna karşı ne yapmalı deyince bir büyüğümüz şöyle demişti.

İnsan ölmeyecek kadar yemesi farzdır. İhtiyaç anında haram dahi yenebilir. Öyle ise, her şeyde bir sıkıntı varsa, biz ölmeyecek kadar yersek, o farzı yerine getirmek istediğimiz için inşaallah yediğimiz helale bulaşan menfi tesirlerden de kurtarmış oluruz kendimizi. Demek ki bu zaman ölmeyecek kadar yeme zamanı aslında.

Bir de dua hediye edelim. Gönenli Mehmed Efendi hazretleri buyurur. Bir insan zehir de yese şu duayı evvelinde okusa ona tesir etmez.

Bismahillahil Şafi, Bismillahil Kafi, Bismillahil Mu'afi, Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim

İlave olarak ekleyelim. Sami Efendi hazretleri pazara uğradıkları vakit bir şeyler almak için elini uzattığında eli hangi meyve ya da sebzeye değmiş ise onu muhakkak alırmış. Arada bir hukuk oluştu ve o ürün belki heveslendi alınacak diye.

Kaçak

Yeni
Birisi ağa adam 78 e diyet çakmış ...
sen 99 da vites artırmaya çalışıyon , bu nasıl iş da ?

spesifik

آزادی قید و بند
özel birşey sorsam o 8 kiloyu verdiğiniz dönem ruhsal açıdan daha mı güçlüydünüz? yada siize tefekkür ettiren bir kitap mı okuyordunuz? mesela Mesnevi gibi.

Kitaplar ne derece etkili bilmiyorum ..
Pzrt perşembe oruçları da bünyeyi mide tahayyülünden arındırıyor..

ummuhan

Kıdemli Üye
ye,ye,ye... alkali su iç zayıfla.... peeehhh

talib

Kıdemli Üye
Alkali su da olabilir yani, neden olmasın :) Alkali içerek insan zayıflamaz tabi ki ama çok asitli besleniyoruz belki biraz onu dengelemekte işe yarayabilir. Normalde ihtiyaç yoktur belki ama sular eskisi kadar kaliteli değil, hem yediklerimiz hep hazır gıdalar ve asidik, o yüzden bir ilaveye ihtiyaç olabilir.

talib

Kıdemli Üye

Bol sohbet dinlerim, ehli tasavvuf hocaları severim...

Mesnevi, Mısri, Yunus olmazsa olmazlar zaten. Anlamam ama anlatan olursa da dinlerim.

spesifik

آزادی قید و بند
talib efendi çözüm belli ya mutfak ya hanım ..hazır gıdalardan kurtulmak için ...
sabah sabah çok güldüm ya ... elime düştün efendi...

talib

Kıdemli Üye
Kitap sadece bir örnekti , ruhsal - manevi açıdan güçlü bir dönemdemiydiniz diye sormuştuk esas.

İnsan maneviyata daha açık hale geliyor yani... Zaman güçleniyor insan daha çok. Her okuduğumuz kitap az ye diyor, bu da insanı etkiliyor neticesinde.