Alimlerin Tasavvufa Kuran Sünnet çerçevesinde bakışı

İlim Talebesi

Yasaklı
الْجُنَيْدُ بْنُ مُحَمَّدٍ رَحِمَهُ اللَّهُ: الطُّرُقُ كُلُّهَا مَسْدُودَةٌ عَلَى الْخَلْقِ إِلَّا عَلَى مَنِ اقْتَفَى آثَارَ الرَّسُولِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ

Cüneyd-i Bağdadi şöyle der: Bütün tarikler kapatılmış ancak Peygamber sav'in bıraktıklarına uyanlar hariç..

مَنْ لَمْ يَحْفَظِ الْقُرْآنَ وَيَكْتُبِ الْحَدِيثَ، لَا يُقْتَدَى بِهِ فِي هَذَا الْأَمْرِ، لِأَنَّ عِلْمَنَا مُقَيَّدٌ بِالْكِتَابِ وَالسُّنَّةِ

Yine şöyle der : Kim Kuranı ezberlemez, Hadis yazmazsa dinde ona itibar edilmez.Çünkü bizim ilmimiz Kuran ve Sünnetle kayıtlıdır.

مَذْهَبُنَا هَذَا مُقَيَّدٌ بِأُصُولِ الْكِتَابِ وَالسُّنَّةِ

Yine şöyle der : Mezhebimiz Kuran ve Sünnet usulu üzere mukayyettir.

وَقَالَ أَبُو حَفْصٍ رَحِمَهُ اللَّهُ: مَنْ لَمْ يَزِنْ أَفْعَالَهُ وَأَحْوَالَهُ فِي كُلِّ وَقْتٍ بِالْكِتَابِ وَالسُّنَّةِ. وَلَمْ يَتَّهِمْ خَوَاطِرَهُ. فَلَا يُعَدُّ فِي دِيوَانِ الرِّجَالِ

Ebu Hafs şöyle der : Kim her vakitte halini fiillerini ve kalbindekileri Kurana ve Sünnete göre tartmazsa din adamından sayılmaz.

وَقَالَ أَبُو سُلَيْمَانَ الدَّارَانِيُّ رَحِمَهُ اللَّهُ: رُبَّمَا يَقَعُ فِي قَلْبِيَ النُّكْتَةُ مِنْ نُكَتِ الْقَوْمِ أَيْامًا. فَلَا أَقْبَلُ مِنْهُ إِلَّا بِشَاهِدَيْنِ عَدْلَيْنِ: الْكِتَابِ، وَالسُّنَّةِ

Ebu Suleyman Ed-Darani şöyle der: Havâtır ve niyetlerimi önce kitap ve sünnet ile karşılaştırıyorum. Bu iki âdil şâhide uygun olanları söylüyor ve yapıyorum

وَقَالَ السَّرِيُّ: التَّصَوُّفُ اسْمٌ لِثَلَاثَةِ مَعَانٍ: لَا يُطْفِئُ نُورَ مَعْرِفَتِهِ نُورُ وَرَعِهِ، وَلَا يَتَكَلَّمُ بِبَاطِنٍ فِي عِلْمٍ يَنْقُضُهُ عَلَيْهِ ظَاهِرُ الْكِتَابِ، وَلَا تَحْمِلُهُ الْكَرَامَاتُ عَلَى هَتْكِ أَسْتَارِ مَحَارِمِ اللَّهِ.

Sırrıs-Sakati şöyle der : Tasavvuf üç manayı içine alan bir isimdir:
1. Marifetin nûru verânın nûrunu söndürmez.
2. Kitab ve sünnetin zâhirine muhalif olacak şekilde ilm-i bâtından bir söz ile konuşmaz.
3. Kerametleri kendisini, Allah’ın mahrem olan sırlarını açıklamaya sevk etmez

وَقَالَ أَحْمَدُ بْنُ أَبِي الْحِوَارِيِّ رَحِمَهُ اللَّهُ: مِنْ عَمِلَ عَمَلًا بِلَا اتِّبَاعِ سُنَّةٍ، فَبَاطِلٌ عَمَلُهُ

Ahmed b. Havari der ki : Kim Sünnete uymayan bi amel işlerse ameli batıldır.

ihvanistanbul

AkhenAton
Yine ayni seyi yapiyorsun son seferinde 3 hafta gonderilmistin cezan katlanirsa mizmizlik yapma...

ihvanistanbul

AkhenAton

kuyruğuna mı bastım yine a pardon
merak etme temelli gidicem zaten çalmalı oynamalı bi tarikat ayini yaparsınız artık
kendin çalar kendin söylersin

Gidecek adam gider ve ses etmez. Ses cikartanlar genelde gitmeyecek olupta aklinca dikkat cekmeye ajitasyon yapmaya ugrasanlardir...

gideceksen yolun acik olsun hic umurumda degilsin. Kalacaksan da bir uye olarak sana ceza aldigin fiili tekrarladigini soyluyorum sonra kalkip agliyorsunuz "yonetim takti kafayi bana" diye.

İlim Talebesi

Yasaklı
basladı yine tasıyıcı anne gibi konusmaya :)

gitmeden senin kuyruğuna basıp gideyim diyorum :)
bastıkça bağırıosun
seni bağırttırmak bi hoş

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan iyidir ya. Tamam akidesi sakat ama insan olarak iyidir. Tevbe edecek ben biliyorum :) .

talib

Kıdemli Üye
Ne oldu kaptan, iftiranı temizleyecektin ama dediğim gibi değişik konular açar orada pislemeye devam ederiz diyorsunuz. Forumda binlerce konu açıp pisleyip kaçabilirsiniz ama pisleyeceğiniz hayat bir tane, ikinci şans olmayacak.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne oldu kaptan, iftiranı temizleyecektin ama dediğim gibi değişik konular açar orada pislemeye devam ederiz diyorsunuz. Forumda binlerce konu açıp pisleyip kaçabilirsiniz ama pisleyeceğiniz hayat bir tane, ikinci şans olmayacak.

Önce saygılı olmayı öğreneceksin. Madem pisliyorum ne işin var pis yerde, alışmışsın tabi kokusu çekiyor. Beni pis pis konuşturup kendi seviyene çekme.

Böyle atarak böyle gider. Çok daha fazlasını hak ediyorsun ama edebimden susuyorum yoksa sana lafım çok olurdu bunu bilesin. Şimdi adam ol ve rahat dur, diline hakim ol.

talib

Kıdemli Üye
Allah Dostlarına iftira atmana hem de dini bir hassasiyeti olan bir forumda sessiz mi kalalım? Attığın iftiraya cevap bekliyoruz, hadi temizle madem bunu. Niye cevap vermekten kaçıyorsun, bu iftira ve iftiralar mahşerde dahi peşini bırakmayacak.

Hangi eserde hangi Allah Dostu, insandan sorumluluk kalkar demiş, bu iftiranı temizle evvela.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Allah Dostlarına iftira atmana hem de dini bir hassasiyeti olan bir forumda sessiz mi kalalım? Attığın iftiraya cevap bekliyoruz, hadi temizle madem bunu. Niye cevap vermekten kaçıyorsun, bu iftira ve iftiralar mahşerde dahi peşini bırakmayacak.

Hangi eserde hangi Allah Dostu, insandan sorumluluk kalkar demiş, bu iftiranı temizle evvela.

Kaptanın itikatı o kadar umutsuz ki , herhangi bir müdahale bile etmiyorum...

İslam kurulduğundan beri ne kadar Batıni ve Batıl görüş varsa hepsinden bir demet var...

Ağzıda bu sapkın itikatın bir neticesi olarak nahoş kokusundan yazılarına vuruyor..

Umut yok yani boşuna uğraşmayalım...

Bunun gibilerin hakkında Osmanlı ceddimiz iyi gelirdi..Bir gün gelir gene devran döner..hesap gelir..