Alime yakışır cevaplar

mürid

Üye
Medyanın peşinden koştuğu Cubbeli Ahmet Hoca, Beykoz Acar Kent’teki villasının kapılarını açtı. Alimlere has olan açıklamalarda bulundu13 Ekim 2006
cübbeli.jpg

ALİ ADAKOĞLU'nun haberi
Bütün medyanın peşinden koştuğu Beykoz Acar Kent’teki villasının kapılarını Vakit’e açan Cübbeli Ahmet Hoca, Mehmet Sağlemer’in kızıyla aynı anda denize girmesi konusunda hata yaptığını itiraf etti.
“Takvaya göre yanlış yaptım” diyen Cübbeli Ahmet Hoca, “Kadın hayız gördüğü zamandan itibaren el ve yüzleri haricinde vücudunun bütün uzuvları avrat mahallidir ve yabancı erkekler tarafından görülmesi haramdır. Ama fetva buluğa erdikten sonra bu haramı getirir. Dolayısıyla Malta’daki deniz görüntüleri düşünüldüğünde fıkha göre haram işlemedim, ama bizim Mahmut Efendi’nin takva ekolüne göre yaptığım yanlıştır. Yani fetvaya göre yanlış yapmadım, ancak takvaya göre yanlış yaptım” dedi.
CEMAATİN EKONOLİNÜ UYGULAYAMIYORUM
Cübbeli Ahmet Hoca, “Peki sizin gibi bir adam bu takva hatasını neden yaptı?” şeklindeki sorumuz karşısında kendini şu şekilde savundu: “Bu hata benim yumuşak yüzlü olmamdan kaynaklanıyor. Benim kayınbiraderim namaz kılmaz, kız kardeşim açıktır. Bunlara ‘sen niye namaz kılmıyorsun’ veya ‘niye başın açık geziyorsun’ şeklinde bir zorlama veya baskı uygulamam, tavsiyelerde bulunurum. Teyzem ve halalarım arasında da başı açıklar var. Bizim cemaatin ekolü yabancı bir kadınla aynı mekanda bulunduğu zaman hemen tepki koymaktır, ama ben bunu yapamıyorum. Takvaya göre bu kızı çıkarmam veya benim hemen dışarı çıkmam gerekiyordu. Ancak ben bu adamı tanıdığımda o kız 3 yaşındaydı, Malta’da da 9-10 yaşlarındaydı yani büluğa ermemişti. Yine de benim onu dışarı çıkarmam veya kendim çıkmam gerekiyordu.”
VİLLA İSRAFDEĞİLMİ?
Villasını gezdirirken, süper lüks evi hakkındaki iddiaları da cevaplayan Ahmet Ünlü, "Bu villayı neden ve nasıl aldınız?" şeklindeki sorumuza da şu cevabı veriyor: "Bu vilanın kabasını 400 bin dolara aldık. Babam Eşref Albayrak’tan Hırka-i Şerif’te bir daire aldı. Bu daireyi Büşra hanıma hediye etti. İki sene o evde kaldık. O evi satıp Florya’da bir daire aldık. Deprem sonrasında Florya’daki evi 200 bin dolara sattık. 100 bin dolara Çavuşbaşı’nda bir arsam vardı onu sattım. 70 bin dolara da İkitelli’de Büşra Hanımın babasının verdiği iki kooperatif vardı, onları sattık. Geriye kalan 30 bin doları da hanımın babasından kalan arabasını satarak tamamladık. İçini de kayınpederim ve kayınbiraderlerim yaptırdı” dedi.
“CEMAATİN PARASI DEĞİL”
Ünlü, “Siz bu parayı nereden buldunuz. Yani bu villada cemaatten kurslar için topladığınız paralar yok mu?” şeklindeki sorumuza “Kesinlikle yok. Toplanan paraları ben görmem bile. Benim babamdan kalan paranın haddi hesabı yoktu, ama battı. Tekrar söylüyorum, burada cemaatten hayır kurumları için istediğim tek kuruş para yok. O zaten haramdır. Böyle bir harama asla bulaşmam” diyerek cevap verdi.
“VİLLA DA TAKVAYA AYKIRI DEĞİL Mİ?”
Ahmet Ünlü’nün evle ilgili en dikkat çekici cümleleri ise “800 metrekare ve triples olan bu kadar lüks bir ev israf değil mi? Cemaatiniz kıt kanaat içinde geçirirken, sizin böylesi bir lüks evde yaşamanız da takvaya göre hata değil mi?” sorumuzdan sonra geldi. Ünlü bu soruya şu cevabı verdi: “Bunda takvaya göre bir hata yok. O zaman sahabenin hayatını da sorgulamamız gerekirdi. Hz. Muaviye ihtişam içinde yaşardı. Sahabeden Ebu Zer de vardı, Hz. Muaviye de vardı. ‘Hz. Muaviye’de ‘takva yoktu’ diyebilir miyiz? İmkan olduğu takdirde geniş bir ev istemek veya almak kesinlikle takvaya göre aykırı değildir. Allah “nimetini kulunun üzerinde görmek ister” hadis-i şerifi var. Bu genişlik mahremliğe uyuyor. Şeriata uyan böyle geniş bir evdir.”
“Genişlikten ziyade Acar Kent ismi bu lüksü beraberinde getirmiyor mu? Zaten ‘neden geniş’ değil, ‘neden lüks bir site’ sorgulaması yapılıyor?” çıkışımıza da “Benim güvenlik sorunum var. Babamı fahri denen kişi tarafından vurulunca güvenlik ve size tercih ettik. Benim anlatmakta zorlandığım da bu zaten, burayı ucuz diye tercih etmemiz. O dönemde Kiptaş Hilal Konakları’nda oturuyordum ve bir eve 700 bin dolar istiyorlardı, alamadım. Başka bir husus da şu an Çarşamba’da Rammar (Çarşamba’nın en büyük marketi)ın üstünde otursam kimse bir şey demezdi. Rammar’ın üstündeki daireye 800 milyar para istiyorlar. Burasının bize kaba maliteyi 400 bin dolar, içiyle beraber de en fazla 600 bin dolar” cümleleriyle cevap veriyor.

Vakit

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Tuğ, İslami inceliği, rafine davranışları içerdiğini belirttiği "takva"nın, Allah'a yakın kişilerin daha incelikle davranması anlamına geldiğini söyledi. Tuğ'a göre, Ünlü bu açıklamasıyla günahkar olmadığını ancak daha dikkatli davranması gerektiğini vurguluyor.
internet haber

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
yav kardeş,
haberleri izleyince zaten canım sıkılıyor, burayı bari bu haberlerle, yorumlarla doldurmayın.
birkaç şuursuz müslümanın yaptığı hatalar yüzünden, İslam a yeterince yükleniyorlar, bari siz fırsat verenlerden olmayın. :uzgunum[1]:

mürid

Üye
bn o amacla eklemedimbunu demin bi bölümde baya bi hakaret icern bisiler gördüm ona cvp olsun icin ekledim

S

SaLtan

Guest
birincisi bu adam alim değil sen alim olarak görebilirsin ama ben alim olarak görmüyorum..adamın içine düştüğü çaresizliğe gülmemek elde değil. bu müstesna şahıs "televizyon günah diyormuşsunuz sizde plazma televizyon yok mu?" sorusuna "ben onu arap alimlerinin cd'lerini izlemek için aldım" demiş, "çok seyahat ediyorsunuz" dendiğinde ise "elimde değil ne yapayım benim için varsa yoksa peygamber mezarı ziyaret etmek, sahabe yatırı görmek" diye karşılık vermiştir. malta'da peygamber mezarları arasında jet ski sürerken çekilen fotoğrafları için ise "orası hep kayalık, kimsecikler yok ki" şeklinde bir açıklama getirmiştir..

Nevfal

Üye
birincisi bu adam alim değil sen alim olarak görebilirsin ama ben alim olarak görmüyorum..adamın içine düştüğü çaresizliğe gülmemek elde değil. bu müstesna şahıs "televizyon günah diyormuşsunuz sizde plazma televizyon yok mu?" sorusuna "ben onu arap alimlerinin cd'lerini izlemek için aldım" demiş, "çok seyahat ediyorsunuz" dendiğinde ise "elimde değil ne yapayım benim için varsa yoksa peygamber mezarı ziyaret etmek, sahabe yatırı görmek" diye karşılık vermiştir. malta'da peygamber mezarları arasında jet ski sürerken çekilen fotoğrafları için ise "orası hep kayalık, kimsecikler yok ki" şeklinde bir açıklama getirmiştir..

Alim olmanın kıstası sizce nedir?

Televizyon günah dememiştir Ahmet Hoca. İzlediğine göre değişir demiştir.

Ayrıca kendisi sürekli sohbetler için ve kabir ziyaretleri için yurtdışına çıkmaktadır ve bu görüntülerdekinin bir tatil olduğunu kendisi beya etmiştir. Siz neye güvenerek ve hangi delille uygunsuz buluyorsunuz bunu acaba?

mürid

Üye

alim degilmidir??? alim kelimesinden ne anlyiorsunuz siz?? baskalari ayetleri degistiriryorlar onlara birsey demiyorsunuzda evinde plazma tv varmisda maltada jetskii ye binmiste, bunlar ufak seyler,müslümanlar herseyin en güzeline layiktir bunu unutmayin, avrupa eslesirken bizim dedelerimiz yani müslümanlar neler buldu, heriflerin tuvaletleri yokken müslümanlarin vardi unutmayin, ve gözlerinizi acin artik, cübbeli amerikada yasasaydi ne olurdu acaba?? hem gezmekten bahsediyorsunuz?? ta ingilterelerden türkiyelere baska seyleri arastirmaya geliyorlar ama, onlarida sokmayin o zmn?? cübbeli de kazi calismlaari yapmiyor sahabi peygamber kabirleri ziyaret ederek bilgiler topluyordu, hindistanda, imami rabbaninn türbesi deydi anirim kabir tasinda osmanlica yazilar yaziyormusmus,hindistanlilarda osmalicadan anlamadiklari icin firsattan istifade bilen ve gelip ziyaret eden alimlere arapcaya tercüme ettirmislerdir

S

SaLtan

Guest
islami ilimleri okumus insana Alim denir.Cübbelide Arapca varmi?? var Hafizlik varmi?? var, hocalik varmi var??? daha ne istiyorsun??

Yani bu ilimleri bende öğrenirsem hemen alimmi olacam. Türkiyede inanın şeyhlik kadar kolay bir şey yok derhal olayım şaka şaka:)
Yani benim aklıma alim denince İmam rabbani, İmam gazali, Ömer Bin Abdulaziz, İmam Humeyni, İbnü rüşt, Farabi, Mevdudi, Seyyid kutup, Muhammed ikbal, Bediüzzaman said nursi, Hasan el benna, Hayrettin karaman gibi isimlerin yaşam ve donanımları geliyorda..
İsterseniz ben alimliğim bir kaç kriterini yazayım..Zamanın fen ve edebiyat bilgilerinde yetişmiş, Kuranı kerimin manasını ezbere bilen a, islamın 20 ana ilim ve kolları olan 80 ilminde uzman tüm hadisleri ezbere bilen (arapçası ile birlikte) dört hak mezhebin inceliklerini öğrenmiş,tasavvufun en yüksek derecelerine ulaşmış, yetişmiş ve yetiştirebilen,i nsanların ilminden faydalendığı zat müctehid demek alim.
alimin uykusu,cahilin ibadetinden hayırlıdır(hadis-i serif)
kısaca senin o alim bildiğin şıh'lar alim değil sadece mürşid dir(irşad eden)irşad eden herkes mürşiddir diyebiliriz bu mantıkla...Cübbeli mürşid-i kamil bile değildir. Ama en doğrusunu allah bilir..

mürid

Üye
Yani bu ilimleri bende öğrenirsem hemen alimmi olacam. Türkiyede inanın şeyhlik kadar kolay bir şey yok derhal olayım şaka şaka:)
Yani benim aklıma alim denince İmam rabbani, İmam gazali, Ömer Bin Abdulaziz, İmam Humeyni, İbnü rüşt, Farabi, Mevdudi, Seyyid kutup, Muhammed ikbal, Bediüzzaman said nursi, Hasan el benna, Hayrettin karaman gibi isimlerin yaşam ve donanımları geliyorda..
İsterseniz ben alimliğim bir kaç kriterini yazayım..Zamanın fen ve edebiyat bilgilerinde yetişmiş, Kuranı kerimin manasını ezbere bilen a, islamın 20 ana ilim ve kolları olan 80 ilminde uzman tüm hadisleri ezbere bilen (arapçası ile birlikte) dört hak mezhebin inceliklerini öğrenmiş,tasavvufun en yüksek derecelerine ulaşmış, yetişmiş ve yetiştirebilen,i nsanların ilminden faydalendığı zat müctehid demek alim.
alimin uykusu,cahilin ibadetinden hayırlıdır(hadis-i serif)
kısaca senin o alim bildiğin şıh'lar alim değil sadece mürşid dir(irşad eden)irşad eden herkes mürşiddir diyebiliriz bu mantıkla...Cübbeli mürşid-i kamil bile değildir. Ama en doğrusunu allah bilir..

eee cübbelide bu saymis oldugumunuz ilimler yokmudur hem cübbeli seyh degildir seyh majmud efendi hz leridir. Bayram hoca Alimmiydi degilmiydi?? ona alim mektubatci bayramhoca diyorlardi??? neden alim diyorlardi bu saymis oldugumu´nuz ilimler onda mevcutmuydu???bilmiyorsunuz sanirim Ruhul Furkan tefsirini yapanlardan biride cübbelidir, peki bu adam sa bu ilimlermevcut olmasaydi tefsir etmesi icin onuda o guruba koyarlarmiydi?? hadis bilmese fikih akaid bilmese yapabilirmiydi???cübbelide 4 hakk mezhepten sohbetlerinde vaazlar vermektedir, onlarida biliyor demektir bu. siz ya simdiye kadar cübbelinin hic sohbetini dinlemediniz cübbeliyi tanimiyorsunuz derim bn size, belkide saade tv de manset haberlerde görmüssünüzdür cübbeliyi?? Alime zalim demek cok büyük bir mesuliyetin altina girmektir. onun icin bu konuyu sizinle tartismayacagim allah korusun sonra bn den sorulur bunun hesabi, neden tartistin diye.Islam tartisilmaz,Islamin yap dedigini yap yapma dedigini yapma, neden böyleymis nciin öyle olmus diye karisirsa, motoru bozariz sonra olmaz

mavi vuslat

Paylaşımcı
yav kardeş,
haberleri izleyince zaten canım sıkılıyor, burayı bari bu haberlerle, yorumlarla doldurmayın.
birkaç şuursuz müslümanın yaptığı hatalar yüzünden, İslam a yeterince yükleniyorlar, bari siz fırsat verenlerden olmayın. :uzgunum[1]:

Sizin şuursuz dediğiniz insan....Her neyse size cevap yazmaya bile değmez..Allah siz ve sizin gibileri ıslah etsin

Web sitesi
beysehiraktuel.blogcu.com
Günümüz cemaatleri genel olarak diyorum..Resulullah s.a.v gerçek sünnet çizgisinde değiller bu bir gerçek;bunu kabullenmeliyiz.Devir artık iman kurtarma devridir..İşte son örneğide Cübbeli ahmet hoca örneğidir.Bir cemaatin önde geleni ve alim hafız olarak bilinen bir kişin yaptığı bu hata(kendiside kabulleniyor).Nerede o eski alimler ve Allah c.c. veli kulları..Yerleri doldurulamıyor...İşimiz Mehdi a.s ma kalmıştır.Dua edelim Rabbim c.c. müslümanlara yardım etsin.Çok zor zamandayız.Kurt kuzunun karıştığı bir ortam..Ahirzaman gerçeği...

islamveinsan

Doçent
s.a

Saltan; h.karaman ve imam humeyni nin önüne ? koyuyorum (alim diye yazmışsın da )
Mürşid i Kamil değil demişsin katılıyorum... Bugün her tarikat ın lideri ve halifeleri Kamil i Mürşid dir.... Tabiki onlara göre...
Sahi bugün yaşayan Kamil i Mürşid var mı ? Varsa bilen var mı ?

"gönüliklimi" Tesbitlerin için tebrik ediyorum, ahirzaman ve Mehdi a.s kaldığımızın farkına varman güzel... İnş. geldiginde görür tabii olursun.. 5-6 seneye kadar gelecek inş.

Selametle..

kemalali

Profesör
islami ilimleri okumus insana Alim denir.Cübbelide Arapca varmi?? var Hafizlik varmi?? var, hocalik varmi var??? daha ne istiyorsun??

hakiki alim İlmiyle amel edendir. Ayrıca bu meseleyi istismar eden medyayada karşıyım. kasettigim sadece Ahmet Hoca değil.