Ali Ural / Ejderha ve Kelebek

mostar

Profesör
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Tepkime puanı
244
Puanları
0
ALİ URAL'IN EJDERHASI!
21789.jpg

Şeyh Galip ve Raskolnikov orada
Ali Ural'ın ejderhadan kelebeğe evreninde gezinmeniz için güzel bir imkan Ejderha ve Kelebek kitabı..

27 Kasım 2010 Cumartesi 17:16
Ali Ural kelimelerle tek başına konuşmuyor. Sizi de davet ediyor kelimelerle tanış olmaya. Kimlerle mi tanışıyorsunuz kelimelerde. En başta ayet ve hadislere yolculuk var sonra Kutsi Nebi’nin o kutlu arkadaşları. Sonra bakıyorsunuz ki Attar, Şeyh Galip, Sadi, Niyaz-i Mısri, Molla Cami, Hugo, Goethe, Nietzsche gibi meşhurlarla aynı kelimeleri konuşuyorsunuz.
21791.jpg
Kelimelerle ilgili başucu bir ayet, hadis ya da İslam klasiklerinden, batı klasiklerinden örnekler veriyor, yazar. Dipnot olsun diye yapmıyor alıntıyı bazen okuyucusuna, o kelimeyle bir ayete muhataplığını gösterirken bazen de hadiste müjdelenen kişi olduğunu hatırlatıyor. Sadece müjde de taşımıyor kelimelerde kemalin celal ve cemal dengesinin tam da sonucunda gerçekleştiğini bilerek, aynı alıntılarla uyarabiliyor da Ali Ural.
Hem Raskolnikov hem Galip
Raskolnikov’u okuyucuyla bir kelimeyle konuştururken, bir başka yerde Şeyh Galip ansızın karşınıza çıkabiliyor. Her kelime en güzel nasıl söylenmişse onu söyleyen kişiyi çağırıyor satır aralarına konuk olarak. Benzetmeler ve temsillerle güçlendirilen kelimeler anlatılanları daha da renklendiriyor.
21790.jpg
Yazar okkalı kelimelerle modernizme tokat atarken ardındaki kelimede vicdana övgüler diziyor. Modern çağlarda tam da vicdanın gökdelenlerin arkasında kalışına inat olarak... Kadim sözlere sürekli vurgusu kelimelerin sergüzeştî hayatını ortaya çıkarıyor. Kelimeler daha da değerleniyor bu kitapta.
Hepimiz bir kamus bekçisiyiz!
Tek Kelimelik Sözlük kitabının ikincisi olan Ejderha ve Kelebek okuyucunun beğenisini kazanırken serinin üçüncü kitabını da dört gözle bekliyor. Kimi zaman kelimelerin köklerine de yolculuk yapıyor Ali Ural, unuttuğumuz köklerine. Kamusun elimizden gitmemesi için adeta gönüllü kamus bekçiliği yapıyor.
Bu bağlamda kitap, okunmayı ama teenniyle okunmayı hak ediyor.


Murat Doğan işaret etti
 
Üst