Alevilik ve Nakşibendilik ders müfredatında

efruz

Kıdemli Üye
Din ve ahlak dersi 4. sınıfta başlayacak. Alevilik 'tasavvufi oluşum' olarak işlenirken Nakşilik gibi tarikatlar da derste öğretilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programlarını hazırladı. Daha önce 8 ve 12. sınıflarda işlenen Alevilik konusu, yeni programda 4. sınıftan itibaren işlenmeye başlanacak.
Alevilik her yıl artan şekilde müfredatta yer bulurken yeni programda, “Kazanım işlenirken cem ve cemevi, razılık, kul hakkı, on iki hizmet, semah, musahiplik, gülbenkler ve Hızır orucu kavramlarıyla sınırlandırılacaktır. Cemevi cemin yapıldığı yer olarak nitelendirilecektir. ‘Cem’ konusu işlenirken düşkünlükten kaldırma cemi, dardan indirme cemi ve Abdal Musa cemiyle sınırlandırılacaktır” ifadeleri yer buluyor. Eski programda adı 1 yerde geçen Hz. Ali, yeni programda yaklaşık 20 konuda anılıyor.
Caferilik ilk kez kitaplarda
Ortaöğretim programında ise Hacı Bektaş Veli 9. sınıfta ‘İslam anlayışının oluşmasında etkili olan kişiler’ arasında. 10. sınıfta Muharrem orucu ayrıntılı bir şekilde işlenecek, 11. sınıfta Caferilik de kitaba girecek.
12. sınıfta daha önce sadece 2 sayfa işlenen Alevilik- Bektaşilik konusu için geniş bir ünite ayrılacak. Öğrenciler, Alevilik-Bektaşilik konusunu ‘İslam Düşüncesinde Tasavvufi Yorumlar’ başlığı altında öğrenecek. Daha önceki programda yer alan, “Öğrenci, Yesevilik, Mevlevilik ve Alevilik-Bektaşiliğin tasavvufi bir oluşum olduğunu fark eder” ifadesi, “Yesevilik, Mevlevilik, Nakşibendilik, Kadirilik ve Alevilik-Bektaşiliğin tasavvufi bir oluşum olduğunu fark eder” diye değiştirildi.
İlahiyat profesörü Saim Yeprem, Radikal’in sorusu üzerine, Alevilik-Bektaşilik ile birlikte Nakşibendilik, Kadirilik gibi tarikatların ‘tasavvufi bir oluşum’ olarak de?erlendirilmesi için “Hepsi tarikattır, tarikat denilince tasavvufi oluşumdur. Tasavvufi oluşum çok genel bir çerçevedir” dedi. Yeprem, tarikatların okullarda öğretilmesine ilişkinse Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına dair 677 sayılı kanunu hatırlattı.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Ben almanyada yasadigim icin bilmiyorum.
Türkiyede devletin resmi dini sunnilik yanlis hatirlamiyorsam.Diyanet sunni bir kurum.Ehli-Sünnet cizgisi agir basiyor.Hak mezhebler ölcü kabul ediliyor...bunlar ders kitablarinada yansiyormu?
Yani ehli-sünnete göre alevilik inkar edilmesede sapik firkalar arasinda,siilik,vahabilikde böyle.
Bunlarda anlatilmaliki cocuklar aleviligi birsey sanmasin.genclere okul dönemlerinde özellikle akaid ve fikih konusunda temel bilgiler ögretilmeli... tasavvuf terbiyesi verilmeli.
Milli-Egitim simdiye kadar hep laiklerin,solcularin elinde oldugu icin bu yapilamadi.Simndi kimin elinde acaba?
Milli-Egitimde müslümanlar teskilatlanabildimi?

Hikem

Kıdemli Üye
Almanyada oturman, eğer bizle kafa bulmuyorsan, meselelere fransız kalmanı gerektirmez! Türkiyenin resmi dininin ''sünnilik'' değil, ''Laiklik'' olduğunu hatırlatırım.Laiklik resmi olarak anayasaya 1937 yılında girdi.Yani 1. şefin sağlığında...Saniyen devletin Dini İslamdır maddesi, 1928 yılında anayasadan kaldırıldı, dolayısıyla laiklik fiili olarak başlamış oldu...

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Almanyada oturman, eğer bizle kafa bulmuyorsan, meselelere fransız kalmanı gerektirmez! Türkiyenin resmi dininin ''sünnilik'' değil, ''Laiklik'' olduğunu hatırlatırım.Laiklik resmi olarak anayasaya 1937 yılında girdi.Yani 1. şefin sağlığında...Saniyen devletin Dini İslamdır maddesi, 1928 yılında anayasadan kaldırıldı, dolayısıyla laiklik fiili olarak başlamış oldu...

Devletin resmi dini laiklik olsaydi devletin resmi kurumu olan diyanet olmazdi.
Hem laiklik din degilki,türkiyede dinsizlik adina istismar edilen bir kavram fakat
Diyanet laik degil,adi üstü diyanet islam dinini temsil ediyor.camiler aciyor,hocalar yetistiriyor ve bu hocalar alevilere göre degil sunnilere göre hareket ediyor...
Ben simdi laikligi falan tartismak istemiyorum,savunmuyorumda (hasa).
Demek istedigim,madem diyanet var ve madem diyanet ehli-sünneti savunuyor (öyle gözüküyor) ozaman bu ders kitablarinada yansimali cünkü milli-egitimde diyanet gibi devlete bagli.
Diyanette alevilik uygulanmiyorsa milli-egitimde neden uygulaniyor,biri bana bunu izah edebilirmi?

talib

Kıdemli Üye
Tasavvuf profesörü muhterem Hasan Kamil Yılmaz Hoca'mızın Diyanet İşleri Başkanı yardımcısı olduğunu hatırlatalım. Elhamdülillah. Dönüş başladı. Nakşiliği ne sağdan yanaşanlar, ne soldan yanaşan münkirler iptal edebildi. Kıyamate kadar yol açık.. Nasibi olan daha çok şey görecektir. Gören görüyorda..

Hikem

Kıdemli Üye
Devletin resmi dini laiklik olsaydi devletin resmi kurumu olan diyanet olmazdi.
Hem laiklik din degilki,türkiyede dinsizlik adina istismar edilen bir kavram fakat
Diyanet laik degil,adi üstü diyanet islam dinini temsil ediyor.camiler aciyor,hocalar yetistiriyor ve bu hocalar alevilere göre degil sunnilere göre hareket ediyor...
Ben simdi laikligi falan tartismak istemiyorum,savunmuyorumda (hasa).
Demek istedigim,madem diyanet var ve madem diyanet ehli-sünneti savunuyor (öyle gözüküyor) ozaman bu ders kitablarinada yansimali cünkü milli-egitimde diyanet gibi devlete bagli.
Diyanette alevilik uygulanmiyorsa milli-egitimde neden uygulaniyor,biri bana bunu izah edebilirmi?

Almanyada ikamet ettğini belirten arkadaşın, ''Türkiyedeki resmi dinin sünnilik, yanlış hatırlamıyorsam'' sözünü referans alırsak, yukarıdaki sözlerine verilecek cevabın, kendisini pek tatmin etmeyeceği aşikardır.Zira mezheb ile din arasındaki farkı farkedemeyen arkadaşımıza, fazla yardımımız olamasada, hiç olmazsa kendisine diyanet teşkilatının nasıl ikame edildiğini araştırmasını ve bu arada Dücane Cündioğlunun ''Türkçe Kur'an ve Cumhuriyet İdeolojisi'' kitabını mütala etmesini önerebilirim.

talib

Kıdemli Üye
Diyanet AKP zamanında kurulmadı. Dini kontrol etmek maksadıyla kuruldu. Ama bu laik tayfa hep açtıkları kuyuya kendileri düşücektir. Başa müslümanlar gelince diyanette olması gerektiği gibi olacak ve müslümanlara hizmet edecektir tam manasıyla.

TC'nin resmi dini, ideolojisi laikliktir. Camiileri halk yapar. Halk kahir ekseriyetle müslümandır.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Almanyada ikamet ettğini belirten arkadaşın, ''Türkiyedeki resmi dinin sünnilik, yanlış hatırlamıyorsam'' sözünü referans alırsak, yukarıdaki sözlerine verilecek cevabın, kendisini pek tatmin etmeyeceği aşikardır.Zira mezheb ile din arasındaki farkı farkedemeyen arkadaşımıza, fazla yardımımız olamasada, hiç olmazsa kendisine diyanet teşkilatının nasıl ikame edildiğini araştırmasını ve bu arada Dücane Cündioğlunun ''Türkçe Kur'an ve Cumhuriyet İdeolojisi'' kitabını mütala etmesini önerebilirim.

"Türkiyedeki resmi din sünnilik" sözünü kullanmamin sebebi konumuz sunnilik alevilik oldugu icin.Laiklere göre alevilikte islamdan.Islam deseydim bunun icine alevilikte girerdi...ama ben aleviligi degil,sunniligi kastetme niyetiyle buna vurgu yaptim.Evet sunnilik din degildir mezhebdir fakat tek kurtulus yolumuz olduguna göre islam dininin özüdür.
Diyanette devlete baglidir ve sunniler tarafindan yönetiliyor,diyanette (eksikleri olsada) sunnilik hakim dolayisiyla devletin ideolojisi laiklik olsada dini islamdir vesselam!

girdap

Ordinaryus
Tasavvuf profesörü muhterem Hasan Kamil Yılmaz Hoca'mızın Diyanet İşleri Başkanı yardımcısı olduğunu hatırlatalım. Elhamdülillah. Dönüş başladı. Nakşiliği ne sağdan yanaşanlar, ne soldan yanaşan münkirler iptal edebildi. Kıyamate kadar yol açık.. Nasibi olan daha çok şey görecektir. Gören görüyorda..

Evet, bu haberi duyunca sevinmiştim. İnşallah hayırlı hizmetlerde bulunur.

sufi7007

Profesör
Tehlikeli Akımlar

Bir anı:

Yedeksubay okulunda "Tehlikeli Akımlar" diye bir ders vardı.

Bir tehlike de Nakşibendilik diye sıralanmıştı.

Tanımı ise aynen şöyle idi:

"Buharalı Bahattin tarafından kurulmuştur."

:)

Gülzar-ı İrfan

..............
Bir anı:

O günlerden bu günlere ,inşaAllah ilerde daha da güzel günlere....:)

ALLAHA EMANET OLUN

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir anı:

Yer altında faaliyet gösterir diye de yazar mıydı? :eek:leyo:

güldüm akşam akşam :D