alevilerin dinlerini açıklaması gerekmez mi?

ömerusta

Kıdemli Üye
avrupa insan hakları mahkemesi islamın farzı olan öertünme hakkını görmezden gelirken islamda yeri olmayan cem evlerinde çalğı türkü içki alem düzenleyen hangi dine mensup oldukları belli olmayan hiç bir kitapta yeri bulunmayan alevilik, bektaşilik ,kızılbaşlık gibi kavramları islamdaymış gibi
türkiye cumhuriyetini mahkum etmiştir
haklıdır elin kafiri bundan zevk almaktadır
ya bizim cumhur bunları islamdan sayarak yemek tertip etmekte müslüman muamelesi göstermektedir oysa ki bunun böyle olmadığı kuran vede sünnete sabittir içki haramdır bunlarda helal ayete tersdir namaz farzdır bunlarıki kılınmıştır
bazı aleviler vede siiler namaz kılsalarda islama ters düşen hal vede hareketleri kendilerine ibadet edinmişler dir o zaman bunlar kendilerine bir din edinsinler bizde bu dinin mensuplarına ibadet hüriyeti tanıyalım zira hırıstiyan vede yahudilere tanıdığımız imtiyazı onlarada tanıyalım kitap ehli sayılmasalar bile

alı

Yeni
Ömerusta şiiler e gelince duuur...
islama ters hal ve hareketlerimiz bireysel suçtur.inançsal suç değildir.bunu inaçsal olarak göstermek art niyetli bir yaklaşım olur. İslamın temel rükünlerine saldırıyor isek haklılık payın olur. Mesela namaz yoktur diyor isek temele saldırmıs oluruz bu konuda elestirilere açıgız ancak namaz da el bağlama yoktur diyor isek bu lokal bi iddiadır ve tartısilabilinir bi konudur...

ömerusta

Kıdemli Üye
ali kardeş müslümanın alevisi sünisi şiyası falan olmaz müslümanı kitabı kuran vede sünnettir bunların dışındaki ibadetlerin islamlşa alakası yoktur

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Alevilerin dini İSLÂM'dır. İlâhımız Allah, Kitabımız Kur'an-ı Kerim, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v) ve imamımız müminlerin emiri Hz. Ali bin ebu Talip (a.s)'tir.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
avrupa insan hakları mahkemesi islamın farzı olan öertünme hakkını görmezden gelirken islamda yeri olmayan cem evlerinde çalğı türkü içki alem düzenleyen hangi dine mensup oldukları belli olmayan hiç bir kitapta yeri bulunmayan alevilik, bektaşilik ,kızılbaşlık gibi kavramları islamdaymış gibi
türkiye cumhuriyetini mahkum etmiştir
Alevilikle Bektaşilik farklıdır lütfen karıştırmayın!

Biz Alevilerin dini İSLÂM'dır. İlâhımız Allah, Kitabımız Kur'an-ı Kerim, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v) ve imamımız müminlerin emiri Hz. Ali bin ebu Talip (a.s)'tir.

İbadet yerimiz cemevi değil, mescittir. İçki bizim inancımızda haramdır.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ALEVİLERİN DİNLERİNİN... diye bir söz AYRIMCILIKTIR, BÖLÜCÜLÜKTÜR.

DİNSİZ ALEVİLİK sokuşturmak isteyenlerin ayrımcılığına, bölücülüğüne alet olmayın derim ben.

Ben her gün camide yan yana namaz kıldığım ALEVİ kardeşimi tanıyorum.

Ben nasıl olur da o kardeşime SEN DİNİNİ AÇIKLA derim!!!

DİNSİZliği alevilik adı altında yapmaya çalışan sahtekarları bir kenara bırakın, ALEVİYİM diyen, Hazreti Alinin yolunda olduğunu söyleyen tüm alevilerin dini İSLAMDIR.

YAPMAYIN lütfen.

Taner777

İhvan Forum Üye
Alevilik kendi başına ayrı bir dindir

Taner777

İhvan Forum Üye
12 imam inancı İslam'a yoktur cem evi yoktur cami vardır

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
NERDEN CIKARSIN BUNU 12 HAVARİSİ İSLAM'A YOK ALEVİLİK TE VAR MESCİTTE NAMAZ KILINIR DANS EDİLMEZ
Ayet ve hadislerden Ehlibeyt'in, 12 Ehlibeyt imamının İslam'da var olduğu anlaşılıyor.

Zaten biz Aleviler olarak namaz kılıyoruz. Aleviliği Bektaşilikte karıştırmayın!

Taner777

İhvan Forum Üye
Ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere Ehlibeyt ve 12 Ehlibeyt imamı İslam'da vardır.
Zaten biz Aleviler olarak namaz kılıyoruz. Aleviliği Bektaşilikte karıştırmayın!
Hangi ayetlerde12 Ehlibeyt imamı varmış ben görmedim oldunu

Taner777

İhvan Forum Üye
Ayet ve hadislerden Ehlibeyt'in, 12 Ehlibeyt imamının İslam'da var olduğu anlaşılıyor.

Alevilik ali ye tapma Muaviye ye düşman olmaktır

cemaliii

Kıdemli Üye
Çok güzel bilmeyerek de olsa cahelatlede olsa dış ülkelerin bu oyunlarını uyguluyorsunuz. Aferin devam edin.

Ama bu ülkede ne kadar uğraşsanızda alevi sünni çatışması çıkaramayacaksınız inşallah. Yedirmeyiz

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Hangi ayetlerde12 Ehlibeyt imamı varmış ben görmedim oldunu

Meşhur Tathir ayetinin (Ahzab 33) nazil olmasıyla birlikte kızı Hz. Fatıma’yı, Hz. Ali’yi, Hz. Hasan ve Hüseyin’i abasının altına alarak Ehl-i Beyt’ini tanıtan Peygamberimiz ailesini “Hamse-i Âl-i Abâ“(abanın altındaki beşli) diye ifade etmiştir.

"Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi temiz yapmak istiyor." (Ahzab 33)

Ehl-i Beyt hakkında inen bir diğer ayet Şura Suresi’nin 23. ayetidir.

Bu ayet-i kerime Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve onların pak soyunu sevmek hususunda nazil olan Meveddet ayetidir.

De ki: "Ben, buna karşılık sizden, yakın akrabamı/Ehlibeytimi sevmeniz dışında bir ücret istemiyorum." (Şura 23)

Devamı da var.

Son düzenleme:

Taner777

İhvan Forum Üye
Meşhur Tathir ayetinin (Ahzab 33) nazil olmasıyla birlikte kızı Hz. Fatıma’yı, Hz. Ali’yi, Hz. Hasan ve Hüseyin’i abasının altına alarak Ehl-i Beyt’ini tanıtan Peygamberimiz ailesini “Hamse-i Âl-i Abâ“(abanın altındaki beşli) diye ifade etmiştir.

"Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi temiz yapmak istiyor." (Ahzab 33)

Ehl-i Beyt hakkında inen bir diğer ayet Şura Suresi’nin 23. ayetidir.

Bu ayet-i kerime Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve onların pak soyunu sevmek hususunda nazil olan Meveddet ayetidir.

De ki: "Ben, buna karşılık sizden, yakın akrabamı/Ehlibeytimi sevmeniz dışında bir ücret istemiyorum." (Şura 23)

Devamı da var.
Devamını bekliyorun

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Devamını bekliyorun
Al-i İmran Suresi’nin 61. ayeti de Ehl-i Beyt hakkında inen ayetlerdendir.

Kim sana gelen ilimden sonra seninle tartışmaya kalkarsa, de ki, ‘Gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendimizi ve kendinizi çağıralım ve sonra dua edelim de, Allah’ın laneti yalancıların üzerine olsun. (Al-i İmran 61)

Bu ayetin inişiyle Peygamberimiz kızını, damadını ve torunlarını yanına çağırarak ‘Allahım! Bunlar benim Ehl-i Beytimdir’ dedikten sonra kendisini kabul etmeyen Necran hıristiyanlarını mübahaleye (karşılıklı lanetleşmeye) davet etmiştir. Ayette ‘oğullarımız’dan kasıt Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, ‘kadınlarımız’dan kasıt Hz. Fatıma ve ‘kendilerimiz’den kasıt Hz. Ali’dir.

Necran hıristiyanları Ehl-i Beyt’in yüceliğini bildiklerinden, mübahaleyi kabul etmediler. Sulh yapıp cizre ödemeyi kabul etmişlerdir