Aleviler Niçin İslam’ın Öğretildiği Bir Derse Katılmak İstemezler? Hani Onlar da Müslümandı !

Dua Nur

Kıdemli Üye
Aleviler Niçin İslam’ın Öğretildiği Bir Derse Katılmak İstemezler? Hani Onlar da Müslümandı !

Cumhuriyet kurulalı beri kimin, neye, nasıl inanacağına Kemalizm karar vermiş ve İslam, hayata etkisi olmayan, vicdanlara hapsedilmiş bir inançtan ibaret sayılmıştı. Ama artık İslam’a rol biçme görevini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) üstlenmiş görünüyor. Hem de dini eğitim konusuna dair karar vererek damardan girmek suretiyle.

Biliyorsunuz, okullarda “Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersi” zorunlu. Buna karşı bir grup Alevi AİHM’e dava açmış. AİHM’in kararı şu:
“Eğitim sisteminde ebeveynlerin çocuklarını kendi din veya inançları ve felsefi görüşleri doğrultusunda yetiştirme hakkına saygı gösterecek şekilde reforma gidin. Zorunlu Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinden muafiyet hakkı tanıyın.”

Konuyla ilgili olarak her kesimden farklı görüşler geldi; ancak ikisi bence daha önemli. Biri Başbakan Davutoğlu’nun, “bir ateistin dahi din kültürü bilgisi sahibi olması zarurettir”deyip, ardından “eğer devlet, dini telakki ailede öğrenilir; ama doğru ve sağlam bir dini bilgi eğitimle verilmezse, işte çevremizdeki radikalleşmenin kaynağını teşkil eden düzensiz dini bilgiyi denetleme imkanı kalmaz” ifadesi. Diğeri ise Başbakan Yardımcısı Arınç’ın,“AİHM kararlarına uymamız gerekir” deyip, ardından “bu isteği dikkate alan bir müfredat yapmalıyız; bence bu incelenecek, gereği de hükümetimiz tarafından yapılacak” demesi.

Başbakan’ın endişesine dikkat edin: Devlet, düzenli ve denetleyebileceği bir dini bilgi vermez de din eğitimini ailelere bırakırsa, radikalleşme olurmuş. Demek ki Devlet,“denetleyebileceği bir din eğitimi” ve “denetim altında tutabileceği bir dindar tipi”yetiştirmeye devam edecek. Dine uygun olarak mı? Şüpheliyim.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın sözleri ise, AİHM’in ülkemizde nasıl etkin ve yetkin olduğunu gösteriyor.

Bu noktada sormak istiyorum: Aleviler niçin İslam’ın öğretildiği bir derse katılmak istemezler? Öyle ya, hani onlar da müslümandı, Alevilik bir İslam mezhebi idi. Eğer Alevilik ayrı bir din ise, İslam’la alâkası olmadığını söylesinler de herkes kendi yoluna gitsin, kimin nerede durduğunu bilelim, sorun kalmasın. Yok, ayrı bir din değil de İslam’dan bir mezheb veya tarikat ise, o zaman hadlerini bilsinler, vaveylaya son versinler, tıpış tıpış gelip din derslerine girsinler.

Aleviliği ayrı bir dinmiş gibi öne çıkarmasınlar; okulda da, camide de gelip müslümanların safına dahil olsunlar. Alevilik İslam’dan bir tarikat veya mezheb olduğu halde kendilerine özgü bir din dersi okutulacaksa, o zaman onlardan daha çok mensubu olan diğer mezheblere ve tarikatların istediği tarzda dini derslerin de verilmesi gerekmez mi?

Bir sorum da Devlet yöneticilerine... Hani dindar nesil yetiştirilecekti? Madem dindar nesil yetiştirilecek, o halde “AİHM’in kararını uygulamak zorundayız” da ne demek oluyor? Madem AİHM, mesela Alevi’ye, “istemediği bir dini içeriği okutamazsınız” diyor ve Başbakan Yardımcısı bununla bağlı olduğumuzu, gereğinin yapılacağını söylüyor; o halde Sünni’ye de istemediği bir din dersi içeriğini okutamazsınız, değil mi? Ben de din derslerinin içeriğinin değiştirilmesini, İslam’a aykırı unsurların çıkarılmasını, İslam’ın eksik bırakılan ve gizlenen yanlarının eklenmesini, bozulmaların düzeltilmesini istiyorum. Çünkü mevcut din dersleri kitaplarınının içeriği İslam’a çok aykırı unsurlar taşıyor.

Bu konu çok önemli olduğu için, birkaç örnekle detaylandırmak lazım. Mesela:

M.Kemal’in resminin ve Gençliğe Hitabe’sinin Din dersi kitaplarının, hatta Kur’an ve Siyer dersleri kitaplarının bile başında bulunması din ve inanç özgürlüğüne aykırı değil mi? Din dersleri kitabında M.Kemal’in sözlerinin, dini telakkilerinin, dine biçim veren, tanımlayan ifadelerinin büyük bir yer tutması bu özgürlüğe mani olmaz mı? O halde din dersi kitaplarında M.Kemal ile ilgili tek kelime bile geçmemeli; ne varsa derhal çıkarılmalı.Bunu istemek de benim hakkım olsa gerek.

Yine Din dersi kitaplarında İslam’ın eksik anlatılmasına son verilmeli. İslam şeriatının kuralları, mahiyeti, önemi ve gereği müfredata konulmalı. İslam’ın sadece inanç ve amelden ibaret olmadığı, hem dünya, hem ahiret hayatına hitab ettiği, hem siyaset, hem devlet, hem inanç, hem amel, hem iktisat, hem hukuk vs. olduğu net biçimde anlatılmalı.

Mevcut din derslerinin içeriği Kelime-i Tevhid’i bile eksik/yanlış anlatıyor. Kelime-i Tevhid’in ikinci yarısı olan “Muhammedurrasulullah”tan söz eden yok. M.Kemal’den bahsedildiği kadar Muhammed Mustafa’dan (sav) bahsedilmiyor. Buna da son verilmeli.

Aslında yeniden yazılması gereken Din dersi kitaplarındaki Laik-Kemalist unsurlar ve“vicdanlara hapsedilen bir inanç ve kimi ahlâk ve ibadet kurallarından ibaret bir din”algısını oluşturan her ne varsa çıkarılmalı. Baksanıza, Din dersi kitabında şu cümlenin ne işi var: “Atatürk laikliği Türkiye Cumhuriyetinin temel niteliklerinden biri olarak görmüştür.”

Daha çok söz etmek gereken konuya yarın devam etmek üzere, şunu vurgulamak istiyorum:

Din düşmanlarının vazifesi budur. Kemalizm de, AİHM de İslam’ı biçimlendirmeye, tanımlamaya, tarife, kısıtlamaya, değiştirmeye, bozmaya kalkışabilir de; sorun, “bizimkiler”in anında buna göre renk değiştirmeleri. Hem de karşı çıkıyormuş gibi yaparak...

http://www.habervaktim.com/yazar/66999/kemalizmden-aihme-dine-rol-bicmek.html

Mugalata

Kıdemli Üye
neden katılmak istemediklerini değil, katılmak istemiyorlarsa onlara yine de zorla bu dersi vermenin adil ve hakkaniyetli olup olmadığını sorgulamalısınız.

alevilerin islamî ritüellerin bir kısmına uymadıkları, namaz kılıp camiye gitmedikleri bilinen bir gerçek. buna rağmen kendilerini islamiyetin bir parçası gibi sayan alevîler de var, saymayanlar da var.

bu ayrı bir tartışma konusu. kimileri islamî ritüellere uymadan islama dahil olunamayacağını ileri sürebilir. bu doğru da olabilir. ama şu hüküm bence önemli: bir insan veya bir grup, müslüman olduğunu söylüyorsa "hayır, değilsiniz" diyemezsin.

günahı-sevabı kendilerini ilgilendirir. böyle düşünüp geçmek zorundasın.

kendi islam inancını savunmaya devam edersin. ama müslüman olduğunu söyleyen bir alevîyi müslüman olmamakla itham edemezsin.

ama asıl mesele, din dersi almak istemeyen milyonlarca alevînin var olduğu gerçeğidir. buna rağmen sen onlara din dersini zorla vermeye devam edecek misin, etmeyecek misin? bunu doğru buluyor musun, bulmuyor musun?

bununla ilgili başlık da açmışdım ama bu temel sorulara açık ve net cevap veren pek olmadı.

lafons7275

Kıdemli Üye
alevilerin islamî ritüellerin bir kısmına uymadıkları, namaz kılıp camiye gitmedikleri bilinen bir gerçek.

İyi ya işte bak camiye gitmeselerde namaz kılıyorlar. Namaz için gerekli duaları ezberlemeleri gerekir. Teşekkür edeceğinize nankörlük ediyorsunuz.

Mugalata

Kıdemli Üye
İyi ya işte bak camiye gitmeselerde namaz kılıyorlar. Namaz için gerekli duaları ezberlemeleri gerekir. Teşekkür edeceğinize nankörlük ediyorsunuz.

yanlış anlaşılmış. ben namaz da kılmadıklarını belirtmek istedim o cümlede. ama namaz kılan aleviler de var tabii.

neyse, asıl sorun o değil. asıl sorun mecburî din dersi almak istemeyen yüzbinlerce alevî ve diğer insanlara zorla din dersi verilsin mi? buna senden dürüstçe ve net bir cevap rica edeyim.

alanyali07

Kıdemli Üye
aleviler önce şii mi caferi mi ne olduklarını bi belirlesinler.. bir müslümanlıktan ayrıyız diyorlar,sonra başka başka saçma açıklamalar..

Mugalata

Kıdemli Üye
aleviler önce şii mi caferi mi ne olduklarını bi belirlesinler.. bir müslümanlıktan ayrıyız diyorlar,sonra başka başka saçma açıklamalar..

çok cahilce sözler bunlar. alevîler ayrıdır, şii ve caferîler ayrıdır.

şiiler caferîdir. kendilerini sıkı biçimde ortodoks islama ait olarak görürler. dinî ritüelleri de sünnî islama yakındır.

alevîler ise ritüeller bakımından çok farklıdır.

bi husben

Kıdemli Üye

şiiler caferîdir. kendilerini sıkı biçimde ortodoks islama ait olarak görürler. dinî ritüelleri de sünnî islama yakındır.

sonucta aynılar bak koyu şii iran hizbullah deen şii örgüt kendilerini esed kopeğine yakın bulup saf tuttular ne kadar ayrı olurlarsa olsunlar bir yerlerde buluşuyorlar

Mugalata

Kıdemli Üye
sonucta aynılar bak koyu şii iran hizbullah deen şii örgüt kendilerini esed kopeğine yakın bulup saf tuttular ne kadar ayrı olurlarsa olsunlar bir yerlerde buluşuyorlar

bakın, "sonuçda aynılar" yaklaşımı genel olarak çok yanlış bir yaklaşımdır. sonuçda hepimiz aynıyız. :)

iran esad'ı dinen yakın bulduğu için değil, politik nedenlerle destekliyor.

yoksa iran suriye'yi eline geçirse ve yönetse, oradaki tüm alevîleri din dışı sayar. zaten suriye'deki alevilik de bizdekinden farklı. orada nusayrî alevîlik var. nasıl oluyor farkı, bilmiyorum.

alanyali07

Kıdemli Üye

belliki hiç aleviliği bilen birisiyle ilmi sohbet etmemişsin, bu da senin cahil olduğunu gösteriyor..
anadolu aleviliği hakkında kitaplar yazan kendisi de alevi olan bir yazarla netten uzun uzun yazışmıştık..alevilik şianın bir koludur,rafizilik gibidir..aslında anadolu aleviliği tanımlaması yapılır..amma kendilerini itikadi olarak şia mezhebinden kabul ederler genelde..anadolu alevi dedelerinin İrana eğitim felan almaya gittikleri ortaya çıkmıştı geçenlerde tvlerde,kendileri de kabul ettiler..

türkiyedeki şia caferiler de alevileri kendilerine yakın hissederler, sitelerinde görebilirsin..

bi husben

Kıdemli Üye
bakın, "sonuçda aynılar" yaklaşımı genel olarak çok yanlış bir yaklaşımdır. sonuçda hepimiz aynıyız. :)

iran esad'ı dinen yakın bulduğu için değil, politik nedenlerle destekliyor.

yoksa iran suriye'yi eline geçirse ve yönetse, oradaki tüm alevîleri din dışı sayar. zaten suriye'deki alevilik de bizdekinden farklı. orada nusayrî alevîlik var. nasıl oluyor farkı, bilmiyorum.

hizbullah?

Mugalata

Kıdemli Üye
belliki hiç aleviliği bilen birisiyle ilmi sohbet etmemişsin, bu da senin cahil olduğunu gösteriyor..
anadolu aleviliği hakkında kitaplar yazan kendisi de alevi olan bir yazarla netten uzun uzun yazışmıştık..alevilik şianın bir koludur,rafizilik gibidir..aslında anadolu aleviliği tanımlaması yapılır..amma kendilerini itikadi olarak şia mezhebinden kabul ederler genelde..anadolu alevi dedelerinin İrana eğitim felan almaya gittikleri ortaya çıkmıştı geçenlerde tvlerde,kendileri de kabul ettiler..

türkiyedeki şia caferiler de alevileri kendilerine yakın hissederler, sitelerinde görebilirsin..

hz. ali'ye ve 12 imamlara sevgi ve yakınlık dışında ortak noktaları yok. ama yine asıl konu gümbürtüye gitti.

bi husben

Kıdemli Üye
caferilik şiadan da ayrıdır

caferiler bir kaç nokta dışında ehli sünnete yakındır

alanyali07

Kıdemli Üye
hz. ali'ye ve 12 imamlara sevgi ve yakınlık dışında ortak noktaları yok. ama yine asıl konu gümbürtüye gitti.
gitmez gitmez..
türkiyede aleviler denilince aslında tüm şii fraksiyonlar içine giriyor,bi bakıyorsunuz alevilerle ilgili bi tartışmada caferiler de açıklama yapıyor..
Mesela haydar baş şiiliği savunur, ama gider alevilerin toplantılarına katılır ,onları savunur hakeza..
yani aralarındaki sınırlar keskin ayrılmış değil..
bi bakıyorsunuz, bir kısım "alevi"ler, "biz islamdan ayrıyız" diyorlar..
şimdi böyle farklı farklı yorumlamaları bulunan kendinden menkul fraksiyonların itirazlarını da "aleviler böyle diyor" demek de ayrı bi vehamet..

Dua Nur

Kıdemli Üye
İlk derste subhaneke ezberlettikleri için din dersine katılmayacakmış aleviler

Küçükçekmece’deki Garip Dede Türbesi’nde bir Alevi dedesi ile görüştüğünü yazan Can Dündar, çocuğunu ilk gün okula yolladığını ve din dersi hocanının Sübhaneke duasını öğretmeye başladığını aktardı.

ARTIK DİN DERSİNE GİRMEYECEKLER

Yazıda yer alan ifadeye göre Alevi dedesinin çocuğu artık din derslerine girmeyecek.

ALEVİLER BEDELİ NE OLURSA OLSUN DİRENECEK

Can Dündar, devamında ise Aleviler'in “Bedeli ne olursa olsun” bu dayatmaya direneceğini, Başbakan Davutoğlu'nun “Ben Marksist olmadığım halde, iktisat eğitimi alırken Marx’ı okudum. Bir ateist dahi bilgi sahibi olmak için din dersi almalı” sözlerinin ise devlet tarafından bu direnişin umursanmadığını gösterdiğini ifade etti.

GERİYE KALAN TEK YOL SİVİL İTAATSİZLİK

Devletin evrensel hukuku hiçe sayaraj, Sünnilik eğitimine devam etmesinin ise geride tek bir yol bıraktığını vurgulayan Dündar,bunun sivili itaatsizlikle aşılacağını söyledi.

http://www.ensonhaber.com/can-dundar-aleviler-din-dersine-girmeyecek-2014-09-26.html

Dua Nur

Kıdemli Üye
Aleviler din dersinin nesine itiraz ediyor

Sabah yazarı Engin Ardıç, eylem yaparak okullarda din dersini protesto eden Aleviler’e bir takım sorular yöneltti.
Okulların açılmasıyla birlikte çeşitli illerde Alevi dernekler eğitim eylemleri yapmış, zorunlu din dersinde Alevilik’le ilgili bilgiye yer verilmediğinden şikayet etmişlerdi..
Ardıç, din dersi müfredatı ve din dersi kitabından örnekler vererek Aleviler’e “Din dersinde Peygamber’in öğretilmesine mi karşısınız, dua öğretilmesine mi, din dersinin neyine karşısınız” diye sordu.
İşte Ardıç’ın yazısındaki o bölümler:
Dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar Sünni inancı öğretiliyormuş, Alevilik ancak yedinci sınıfta başlıyormuş… Öyle diyorlar. Dördüncü sınıf kitabında yer alan “konu başlıklarına” bir göz atalım: Din ve ahlak hakkında neler biliyorum?… Temiz olalım… Hazret-i Muhammed’i tanıyalım… Kur’an-ı Kerim’i tanıyalım… Sevgi, dostluk ve kardeşlik… Aile ve din…
Bunlarda Alevi inancına uymayan, ters gelen herhangi bir şey varsa, benim aklım ermiyor, Alevi kardeşlerim lütfen bana bildirsinler.
ALLAH’A DUA ETMEK ALEVİLİK’E AYKIRI MIKüçük sınıflarda sık sık “Kur’an’da Allah’a dua etmeniz emredilir” gibi “hatırlatmalar” yer alıyormuş. Benim bilgim yetmiyor, bu Alevilik’e aykırı mıdır?
BUNUN NERESİ ALEVİLİK’E TERSBeşinci sınıf kitabının konu başlıklarına da bir göz atalım: Allah inancı… İbadet konusunda bilinçlenelim… Hazret-i Muhammed ve aile hayatı… Kur’an-ı Kerim’in eğitici nitelikleri… Sevinç ve üzüntülerimizi paylaşalım… Vatanımızı ve milletimizi seviyoruz… Neden ve niçin ibadet yapılır?… Camiler… Dua etmenin anlamı…
Cahilim, ben bir tek “camileri” aykırı buldum. “Cemevleri” de olması gerekirdi. İşin matrağı, cemevi kelimesi, cami kelimesinin Türkçesi! Onun dışında “vatanını ve milletini sevmek” gibi kavramlarda size ters gelen bir şey varsa lütfen bildiriniz.
ALEVİ ÇOCUKLAR ORUCU ÖĞRENMESİN MİYedinci sınıfın “müfredatı” da şöyle: Melek ve ahiret inancı… Oruç ibadeti… İslam düşüncesinde yorumlar… Din ve güzel ahlak… Eh, burada da oruç uymadı herhalde. Oysa bir Alevi çocuğun, bir Musevi çocuğun, bir Hıristiyan çocuğun oruç kavramını öğrenmesi, onun “anneciğim, bu insanlar akşama kadar niçin aç oturuyorlar” gibi komik sorular sormasını önler.
CEM VE CEMEVİ VAR, ON İKİ HİZMET VAR, SEMAH VAR DAHA NE68′e: Yesevilik, Kadirilik, Nakşıbendilik, Mevlevilik, Alevilik, Bektaşilik! Cem ve cemevi de var, on iki hizmet de var, semah da var, musahiplik de var, gülbenkler de var, hızır orucu da var. Eee, daha ne?

http://www.medyagundem.com/aleviler-din-dersinin-nesine-itiraz-ediyor/