Alevi müslümanlar neden camiye gitmiyor?

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
ALEVİ MÜSLÜMANLAR NEDEN CAMİYE GİTMİYOR?

Öncelikle şunu en başa büyük harflerle yazalım.
ALEVİLERİN CAMİYE GİTMEMESİNİN NEDENİ HZ. ALİ’NİN CAMİDE ŞEHİT EDİLMİŞ OLMASI DEĞİLDİR.

İslamiyet’in ilk yıllarında Ehlibeyt (as) yandaşı olan/olmayan her Müslüman aynı mescitte ve aynı imamın arkasında ibadet ediyordu. Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in vefatı ve sonrasında hilafet makamının Hz. Ali (a.s)'nin elinden alınmasıyla birlikte halk arasında ayrışmalar başladı. Ancak Alevilerin mescitlerden kopmaları Muaviye döneminde başladı. Çünkü Muaviye döneminden başlamak üzere 1001 ay (yaklaşık 83 yıl) camilerde Hz. Ali (as)'ye lanet okundu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v.)'in; “Her kim Ali’yi severse, beni sevmiş olur; beni seven de Allah’ı sevmiş olur. Ali’ye kim düşmanlık ederse, bana düşmanlık etmiş olur; bana düşmanlık eden de Allah’a düşmanlık etmiş olur.” dediği Hz. Ali’ye (as.) ve Ehlibeyt’ine (as) yaklaşık 83 yıl boyunca camilerde hem de Cuma namazlarında lanet edilmiştir.

Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in hadisini iyi inceleyecek olursanız, bu lanetin aynı zamanda peygambere ve Allah’a da düşmanlık etmek anlamına geldiğini anlayabilirsiniz. Böyle bir camide ibadet etmeyi bırakın, bu binaya ibadethane denmesi dahi caiz değildir.
83 yılın kaç nesle denk geldiğini düşünecek olursanız camilerin yavaşça Alevilerin hayatından nasıl çıktığını tahmin edebilirsiniz.

Daha sonra Aleviler kendi mescitlerini yapmak istemişlerdir, ancak yapılan katliamlar Alevilerin şehirlerden uzaklaşmalarına ve kendilerine ait ibadethane yapmalarına engel olmuştur.

Özellikle Yavuz Sultan Selim’in yapmış olduğu katliamlardan sonra Aleviler iyice dağlık bölgelere çekilmişler, bırakın kendilerine ibadethaneler inşa etmeyi yiyecek ekmeği dahi zor bulmuşlardır. Bu şekilde bin yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Dile kolay bin yıl… Bin yıldır camilerden uzaklaştırılmış bir toplum şimdi camiyi nasıl kabullenebilir?

Ayrıca günümüz camilerinde de iki temel sorun söz konusudur. Birincisi imam meselesi… Arkasında namaz kılınacak imamın itikadı çok önemlidir. İmam temiz (doğru yolda) değilse arkasında namaz kılınamaz.

İkincisi günümüzde Emevi zihniyetinin dine ne kadar hâkim olduğunu ve her alanına nüfuz ettiğini bilmeyen yok.
Teoride her ne kadar uygulanan din Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in dini gibi görünse de Sünni ilahiyatçıların dahi “bu Emevi dinidir” dedikleri din kurallarına göre uygulama yapan bir imamın arkasında nasıl namaz kılınabilir? Özellikle Ehlibeyt (as)'in katillerine “hazreti” denmesinin moda olduğu bu günlerde böyle bir imamın arkasında namaz kılmak nasıl caiz olabilir? Böyle şahsiyetlerin anıldığı mescitlere nasıl gidilebilir?

Şimdi Tevbe Suresi 107. ve 108. ayeti dikkatlice okuyalım.

Tevbe süresi 107. ayette;
“Zarar vermek, küfre sapmak, müminler arasında ayrılık çıkarmak için ve önceden Allah ve Resulüne karşı savaşanlara üs olsun diye mescit yapan kimseler vardır. “İyilikten başka bir niyetimiz yok” diye yemin ederler. Ama Allah, onların yalan söylediklerine şahittir.”

Ayetin devamında, yukarıda açıklanan vasıflara uyan camilerde namaz kılmayı, Allah men etmiştir.

HANGİ MESCİTTE NAMAZ KILINIR?
Tevbe Suresi 108. ayette;
“Asla orada namaz kılma! Şüphesiz, ilk günden takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılınmaya daha layıktır. Orada arınmayı seven kişiler vardır. Allah Tahirleri (arınanları) sever.”

Bu ayetten anlaşılacağı üzere “ibadeti hak eden mescit Allah’ın kendilerini Tahir, tertemiz pak eylediği Ehlibeyt (as) mescididir.
Demek ki; bir Müslüman’ın bir mescitte namaz kılabilmesi için başta oradaki imamın Ehlibeyt’e (as) kalben ve fiilen bağlı olması, onları seveni sevmesi, onların düşmanına düşman olması gerekir. Ayrıca orada okunacak ezan, kılınacak namaz Ehlibeyt’in (as) emrettiği usulde olmalıdır.

Özetle burada iki şart yerine gelmelidir. Birincisi; İmam, Ehlibeyt (as) yolunda yürüyen bir imam olmalıdır. İkincisi; mescitte yapılan ibadetler Ehlibeyt (a.s.) fıkhına uygun olmalıdır.

t@mam

Üye
Dinde bidat ehli hoş karşılanmaz. ''Katli vaciptir''.
Gayri müslim ülkeler meseleye her ne kadar azınlık hakları, inanç ve ifade özgürlüğü olarak baksa da.. Esasında ehli sünnet Müslümanları için sizin iddianızın hiçbir önemi yoktur. İslam Hukuku içidir yapılanlar. Alevilik dini adı altında yeni bir dine mensubuz iddiasında olsanız bence gene hoş karşılanabilir. Kabul görebilirsiniz. Bu türlü sanmıyorum sünni bir coğrafyada camiye muhalif Müslümanlık iddianızın kabulünü...

Son düzenleme:

ilke

Paylaşımcı
Beyler, ibadet edecek ısmarlama mescid arıyorlar ! Şu halde demek ki, bunlar için Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram dahi ibadet edilecek yer değil NEUZUBİLLAH ! Böyle bir inançla herkese soruyorum bir insanda DİN mi kalır ?

Son düzenleme:

ömerusta

Kıdemli Üye
bu alevi lerin vede teröristlerin tek savunması var zulüm gördük ezildik büzüldük hadi ordan sizler alevideğilsiniz burada kalmış yahudilersiniz kendinizi gizlemek adına alevilerin hoşgörüsünün altınasaklanmış sınız teröristlerde siz yahudi kalıntılarısınız anadolu alevisi ile sizlerin aranızda dağlar var madımakta anadolunun çocuklarını yaktınız ardında baş bağlardaki müslümanları katlaettiniz fakat oyununuz tutmadı alevi sünni çatışması çıkatamadınız üzgünsünüz biliyoruz
fakat bu millet uyandı gerçek islamın bir şahadet altında toplananlar olduğunu bilmektedir

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
bu alevi lerin vede teröristlerin tek savunması var zulüm gördük ezildik büzüldük hadi ordan sizler alevideğilsiniz burada kalmış yahudilersiniz kendinizi gizlemek adına alevilerin hoşgörüsünün altınasaklanmış sınız teröristlerde siz yahudi kalıntılarısınız anadolu alevisi ile sizlerin aranızda dağlar var madımakta anadolunun çocuklarını yaktınız ardında baş bağlardaki müslümanları katlaettiniz fakat oyununuz tutmadı alevi sünni çatışması çıkatamadınız üzgünsünüz biliyoruz
fakat bu millet uyandı gerçek islamın bir şahadet altında toplananlar olduğunu bilmektedir
Hadi oradan müslüman kılıklı yahudi... Münafık...
Terörist, sizin gibi "katli vaciptir" fetvasına uyanlara denir. Sivas'ta, Maraş'ta Alevileri yakıp öldürenler sizlerdendir.
Allah ve Resulü karşı çıkanlar da yine sizlerdendir.

Sizinle bizim aramızda Allah şahittir. Bizlere attığınız iftiraların hesabını mahşer günü vereceksiniz.

Son düzenleme:

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Anlaşılan sizinle İslam ahlakı çerçevesinde sohbet edemeyeceğiz.

Forum yöneticilerinden konuyu silmesini rica ediyorum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bu ne terbiyesiz bir ağız, nasıl pejöratif bir tutumdur arkadaş. Uzun zaman piyasada yoktun gene gelmişsin. Hiç ama hiç akıllanmamışsın. Şu fikirden yoksun sığ tarzından vaz geçmezsen seni tekrar uzaklaştırmak durumunda kalacağız.

Lafa bak “siz burada kalmış yahudilersiniz” diyor. Sen neyin kafasını yaşıyorsun?

Ben şunu anladım: Müslümanların dindarlığa falan ihtiyacı yok. Öyle, din elden gidiyor havasına falan girmeye gerek yok. İnsanlığa ihtiyaç var, insan olmaya!!!

ömerusta

Kıdemli Üye
beni formdan atmakla tehdit edeceğine sanki attın üzüldüm senin gibi dar banaz la nasıl sohbet edilir bilmiyorum yukardaki yazyı vede altındaki ben,m yazımı iyi okumuş olsaydın az bile demediğimi görürdün bu alevi geçinen yahudilerin yaptıkları budur bunlar alevide değillerdir aleviler aliyi sever ali ra da islamı sever ona uymayanda alevi olamaz olsa olsa yahudi olur

t@mam

Üye
İslamiyet’in ilk yıllarında Ehlibeyt (as) yandaşı olan/olmayan her Müslüman aynı mescitte ve aynı imamın arkasında ibadet ediyordu. Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in vefatı ve sonrasında hilafet makamının Hz. Ali (a.s)'nin elinden alınmasıyla birlikte halk arasında ayrışmalar başladı. Ancak Alevilerin mescitlerden kopmaları Muaviye döneminde başladı. Çünkü Muaviye döneminden başlamak üzere 1001 ay (yaklaşık 83 yıl) camilerde Hz. Ali (as)'ye lanet okundu.

Kanıtla..

Bin yıldır camilerden uzaklaştırılmış bir toplum şimdi camiyi nasıl kabullenebilir?
Camiden sizi uzaklaştıranlar varmış demek ki! Gene kanıtla..

Teoride her ne kadar uygulanan din Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in dini gibi görünse de Sünni ilahiyatçıların dahi “bu Emevi dinidir” dedikleri din kurallarına göre uygulama yapan bir imamın arkasında nasıl namaz kılınabilir?
Fasık bir imamın arkasında bile namaz kılınabilir. Genel kabul görür.. Fetva bu yöndedir.

4 mezhebin emevicilikle ne alakası olabilir ki? Zırvalamadığından eminmisin?
Emevi dini iddianı gene kanıtla diyecem. Ben öyle bir din duymadım günümüzde.. Ama Alevilik dini olduğu görülmekte.. Benim açımdan sorun yok.. Sen kendini nasıl istiyorsan öyle tanımlayabilirsin.. O şekilde ibadette yapabilirsin..

Son düzenleme:

ömerusta

Kıdemli Üye
neyi kanıtlayacak buadamı kendi sitesinde takip ederim bu forma müslümanlara kıyıdan kıyıdan hakaret etmeye gelir tarsuus hatay bölğesinin misyoneridir yahudi dir alevi falan değil

t@mam

Üye
neyi kanıtlayacak buadamı kendi sitesinde takip ederim bu forma müslümanlara kıyıdan kıyıdan hakaret etmeye gelir tarsuus hatay bölğesinin misyoneridir yahudi dir alevi falan değil

Musevi sana niye hakaret etsin? Bence sende zırvalıyorsun..

ömerusta

Kıdemli Üye
eski paylaşımlarını takip edersen nasıl altan altan karnına vurduğunu görürsün

ilke

Paylaşımcı
Yav adam "Biz camilere ibadet etmek için girmeyiz!" diyor ! Eeeeee! Biz müslümanalr ise, camilere gözümüz gibi bakar ve camilerin asıl süsünün cemaat olduğunu biliriz. Camilere girmeyenlerin ve Camilerle işi olmayanların da İslâmdan başka dine mensub olduklarını herkes biliyor! Şu halde, bu adam kendi kendisini itiraf edip ortaya koymuyor mu? Ve Peygamber Efendimizin de "Benim Ümmetimin YAHUDİLERİ namaz kılmayan BEYNAMAZLAR' dır." diye buyurmadı mı?
Cahilce konuşmayın ve bunu da insan olmaya atfederek yapmayın! Ayıp denen bir şey vardır!

t@mam

Üye
Yav adam "Biz camilere ibadet etmek için girmeyiz!" diyor ! Eeeeee! Biz müslümanalr ise, camilere gözümüz gibi bakar ve camilerin asıl süsünün cemaat olduğunu biliriz. Camilere girmeyenlerin ve Camilerle işi olmayanların da İslâmdan başka dine mensub olduklarını herkes biliyor! Şu halde, bu adam kendi kendisini itiraf edip ortaya koymuyor mu? Ve Peygamber Efendimizin de "Benim Ümmetimin YAHUDİLERİ namaz kılmayan BEYNAMAZLAR' dır." diye buyurmadı mı?
Cahilce konuşmayın ve bunu da insan olmaya atfederek yapmayın! Ayıp denen bir şey vardır!

Siz müslümanlar derken :ROFLMAO: Dine girdin yani.. Kanıtla(şehadet-namaz demek o kadar kolay kanıtlamak, e o zaman esed de namaz kılıyor. O niye Müslüman olamıyor ki size göre?)
E o zaman bence sakın bir ışıd mışıdcının yanında ben Müslümanım diye ilan etme. Oracıkta sıkar ümüğünü mazollah..

Diyanetin 10,5 milyar bütçesi var. Cumadan cumaya dolan bir cami işletmesi için bu bütçe baya orantısız değil mi?
Şakamısınız siz ya? O zaman kiliseci, havracı nın, diğer başka dinlerin hakkını niye pay etmiyor diyanet?

Boyle bir ülkede; Hastalar basına göre kanser hastası ilaç alamazken,
yoksa vatandaşın ilacını gene alamazken, bir saf bile sabah namazını dolduramayanlar için durmadan cami açılmasının izahı mizahı yoktur. Aç evini arkadaşlarını topla cemaatini yap birader. İbadet(ifade/düşün özgürlüğü) özgürlüğüne karışanmı var? Camilerle işi olmayanlar diye başlayan kafirlerdir diye bir ayet yok.. Ama,
İndirdiği ile hükmetmeyenler kafirdir diye bir ayet aleni vardır. Namaz kılmayanın borcu tanrısına..
Afedersinizde körmüydünüz, topalmıydınız? kaçtır soruyorum, malum cihad farz. beycihadcılar sizi gidi sizi... :ROFLMAO:

Peygaber öyle bir söz söylemiş olamaz demiyeceğim. Çünkü gözlerimle gördüğüm hakikat ile çelişir bir tez bu tez!
Nasıl yani? Bir kere Musevilik öyle istemeyle girilen bir din değildir. İstesende israli orjinli doğmadıysan musevi olamazsın. İkincisi Musevilerde namaz kılarlar. İsevilerde namaz kılarlar..

Son düzenleme:

ilke

Paylaşımcı
İkincisi Musevilerde namaz kılarlar. İsevilerde namaz kılarlar..

Çok bilmiş havasındaki cahil ! Musevilerin ve İsevilerin "namaz" diye yaptıkları ibadetlerin "namaz" olmadığını sana kim öğretse acaba ? Onlar, "Biz de namaz kılıyoruz!" diyebilirler. Şimdi tutup biz de buna mı inanacağız ? Fatihasız namaz olur mu? Peki Fatiha Sûresinin son ayetinde Rabbimiz ne buyuruyor : "Bizi doğru yola ilet ! Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna; gazaba uğrayanların (yahûdilerin. ve (hak yoldan. sapanların (hıristiyanların. yoluna değil… "

Şimdi, onlar da namz mı kılıyorlar, yoksa boşu-boşuna mı yoruluyorlar sen sivri zekanı işlet de cevap ver !

t@mam

Üye
Onları bunları bilmemde ben cahilimde sen abdala yatmakla ancak kendini kandıra dur gari..
Demek fatihasız namaz olmuyor. Ama hüküm ayetlerini almadan kitaba iman oluyor salaqa yatma dedikleri böyle bir şey sanırım...

Sen devam et.. kesin cennette hurilerle saraylar seni bekliyor. Şimdi zekanı işlet ve malayani işlerle uğraşma,
el cevap.

Kaptan

Mecra Yazarı
Basliga cevap veriyorum, musluman olmadiklari icin..

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Basliga cevap veriyorum, musluman olmadiklari icin..
Camiye gitmekle mi müslüman olunuyor? Her türlü kötülüğü yap, günah işle ve sonra camiye git. Oh! Ne güzel...

İşte bizim Emevi zihiniyeti dediğimiz bu...

Kaptan

Mecra Yazarı
Camiye gitmekle mi müslüman olunuyor? Her türlü kötülüğü yap, günah işle ve sonra camiye git. Oh! Ne güzel...

İşte bizim Emevi zihiniyeti dediğimiz bu...
Camiye gidilince musluman olunmuyor ama gayr'i muslumanlar gitmiyor camiye.

Basliga cevap verdim. Olmayislarinin olsa olsa sadece ufak bir sebeplerinden biridir bu.