Alevi Dedesi Yetiştirecek Okul Açılıyor

Dua Nur

Kıdemli Üye
Cemevine Alevi dedesi yetiştirmek için okul açılıyor. İmam hatibin örnek alınacağı Hacı Bektaş Veli Lisesi'nde Alevi öğretileri okutulacak.

Hükümet,
Alevi açılımı kapsamında önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Alevi ve Bektaşi dedeleri yetiştirmek üzere imam hatip okullarına benzer bir lise açılıyor. Okulda cemevleri için Alevi dedeler ve babalar yetiştirilecek.

İstanbul Halkalı'da Hacı Bektaş Veli adıyla açılacak lisenin temel atma töreni cumartesi günü
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla gerçekleşecek. Lise 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde eğitime başlayacak.

17 SAAT ALEVİLİK DERSİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle açılan okul, özel statülü lise özelliğini taşıyacak.

Temel dersler MEB'in belirlediği müfredata uygun olacak. Ancak haftalık ders saatlerinin ağırlığını
Alevi-Bektaşi inancının temelleri, ibadetlerinin esasları ve uygulanması gibi konular oluşturacak. Haftada 17 saat olması planlanan dersler arasında Alevi inancının kökeni, Hacı Bektaş Veli'nin önemi ve etkileri, "Dört kapı kırk makam" olarak bilinen Alevi etiğinin temelleri, deyiş, saz ve semah alanlarında Alevi kültür değerleri, Alevi törenlerinin şekli ve formları, Hz. Ali ve On İki İmamlar üzerine anlatılar yer alacak.

600 ÖĞRENCİ ALINACAK

Bakanlık tarafından tahsis edilen 16 dönümlük arazide kurulacak lisede yatılı okuma imkânı da sağlanacak. Balkanlar'dan,
Orta Asya'dan, Ortadoğu'dan ve Türkiye'nin farklı illerinden gelen 300 öğrencinin yatılı olarak eğitim göreceği okul, toplamda 600 öğrenciyi kabul edecek.

http://www.haber7.com/egitim/haber/1317278-alevi-dedesi-yetistirecek-okul-aciliyor

fakiri

Kıdemli Üye
Milli Eğitimdeki en büyük eksikliklerden birisi de buydu !!! :confused1: :blink:
Sanırız, AKP'ye artık bu ülkenin yönetimi çok bol geliyor çok bol !

Yahayy

Kıdemli Üye
Milli Eğitimdeki en büyük eksikliklerden birisi de buydu !!! :confused1: :blink:
Sanırız, AKP'ye artık bu ülkenin yönetimi çok bol geliyor çok bol !
O zaman alevilerden vergi almayacaksın, ya da sende kendi imamına vaizine maaş vermeyeceksin.
Bir kere de bir olaya hakkaniyetle yaklaşmayı deneyin ya hu.
Sürekli mızıkçı huysuz çocuklar gibi, benim takımımın, benim bilmem neyim, benim şuyum, benim buyum, benim bilmem neyim.

Bir kere haktan yana davranmaya yöneltsin zihniniz ya hu, nerdee...

fakiri

Kıdemli Üye
Ey forum sakinleri!
Ahir zamanda işte burada gördüğünüz bazı zevata, emr-i bilmaruf yapan müminler, ölü eşek etinden daha tiksindirici gelecektir.
Bunu biliyor muydunuz ?

Kaçak

Yeni
sende yayay ...
Çok cahilsin ...
Hakikati ceblerinde taşıyan bir gruhtan bahsediyorsun ...
haddini bil yani ...

Kaçak

Yeni
Aldınmı tebliği ..
Adam tebliğ etti , sende tebellüğ edildin ..
Hadi bakalım çık işin içinden ...

fakiri

Kıdemli Üye
Valla, bu ülkede eskilere yani dedelere rağbet olsaydı bit pazarı nur yağardı ! Hem sonra, Sünni Dede'ler için de yetiştirecek okul açılması gerek miyor mu? Hakkaniyeti tek taraf için açacağınız okularla nasıl sağlayabilirisiniz ?
AKP'liler sarhoş mu oldular ne ?

Yahayy

Kıdemli Üye
Valla, bu ülkede eskilere yani dedelere rağbet olsaydı bit pazarı nur yağardı ! Hem sonra, Sünni Dede'ler için de yetiştirecek okul açılması gerek miyor mu? Hakkaniyeti tek taraf için açacağınız okularla nasıl sağlayabilirisiniz ?
AKP'liler sarhoş mu oldular ne ?
Nee bir de senin gibi dedeler yetişsin diye para mı harcıtacağız :)

Ya çocuğu yüzme kursuna, sörfe filan göderirim o parayla daha hayırlı olur. sen kendi kendini yetiştir hacı amca, Bizim çocuklara dedelik yapma sakın, bırak zihinleri Allah'ın yarattığı fıtrat üzere kalsın düşünme, sorgulama ve hakkı arama özellikleri çürüyüp gitmesin,
Neeüüzubillahhh!!!

Kaptan

Mecra Yazarı
Ama, nick'i diri (!!) manası taşıyan adamın hakkaniyetten bahsediyor!

:)

Heyecanini ver gitsin.

Bu vesileyle Demokrasinin muslumanlarin zihinlerini nasil bulandirdigini goruyoruz. Muzakereci/Katilimci demokrasiyi savunan muslumanlar (!) Hangi cagda yasiyoruz yahu,hosgurulu olalim, inanc hurriyeti, insan haklari...bla bla bla.

İslam'in hakim oldugu yerde İslam asla; adaleti bozacak, muslumanlari etkileyecek ahlaksizliklara musaade etmez. İslam, fikren bunu yasamalarina belki izin verir ama bunu uygulamaya koymalarina izin vermez ve aninda mudahele eder. Cunku bunlar toplumu ifsad edici seylerdir.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Alevi dedeleri merdiven altında yetişip, CHP emrinde olunca iyi mi oluyor. Devlet gözetiminde yetişsin.

fakiri

Kıdemli Üye
Alevi dedeleri merdiven altında yetişip, CHP emrinde olunca iyi mi oluyor. Devlet gözetiminde yetişsin.

Bu ülkede Aleviliğin dışında daha bir sürü etnik gurup ve bozuk mezheb mensubu var…Bunlar da yarın ortaya çıkıp iktidara ;
”Arkadaş ! Bizim dedelerimiz için de neden okul açmıyorsunuz?” derse ne olacak? Bunlar hakkaten ülke yönetmeyi hiç bilmiyorlar diye düşünüyorum ! Allah bunlara akıl-fikir versin!

Dua Nur

Kıdemli Üye
Bu ülkede Aleviliğin dışında daha bir sürü etnik gurup ve bozuk mezheb mensubu var…Bunlar da yarın ortaya çıkıp iktidara ;
”Arkadaş ! Bizim dedelerimiz için de neden okul açmıyorsunuz?” derse ne olacak? Bunlar hakkaten ülke yönetmeyi hiç bilmiyorlar diye düşünüyorum ! Allah bunlara akıl-fikir versin!

cek cak ile ülke yönetilmiyor dede. Kimse onlar çıksın bakalım

Yahayy

Kıdemli Üye
TC nin Aldığı kararlar İslam Devleti Şiarıyla mı alınıyor?

İslam devletini kurabilmiş olsa idik zaten bunları konuşmazdık.

Şu durumda Müslüman şöyle düşünmeli, kendi Almanya da, Fransa'da yaşarken inancından dolayı haklarının yok sayılması yahut devlet diğer dinlere devlet imkanları ile olanak sağlarken kendi dinine sağlanmaması karşısında nasıl bir tepki veriyorsa, burada da aynı tepkiyi vermeli.

İslam devletinde yaşadığımızı varsayarak filan düşünüyorsak, komik duruma düşüyoruz, Ha Almanya ha burası ikisi de demokratik ve kanunlarını yaparken Allah'ın nizamı dikkate almadan yasa yapıyorlar.
O halde varsayımlarınızı ya da ha hukuk çıkarımlarınızı İslam devletinde yaşıyormuşcasına değil, batıl bir düzende müslümanca yaşama adına tasavvur etmek gerekir.

İslam devletini kuralım, yasalarımız Allah'ın nizamı ile yapılsın o zaman bunları yeniden konuşuruz.

fakiri

Kıdemli Üye

Biz onardan olsaydık çıkardık! Ama, varlıkları muhakkak ! Örneğin şeytana tapanlar da elip, bimdedelerimiz de yetiştirin dese ne yapacan , büyük yönetici?

fakiri

Kıdemli Üye

Biz onlardan olsaydık çıkardık! Ama, varlıkları muhakkak ! Örneğin şeytana tapanlar da gelip, bizim dedelerimizi de yetiştirin dese ne yapacan , büyük yönetici?