Albay Eryiğit : Zaman Gazetesindeki Yıldız İşareti Artınca Gülen’in Sağlığı İyi Azalınca Kötüye Gittiğinin Şifresi...

TakVa

Ordinaryus
Albay Eryiğit : Zaman Gazetesindeki Yıldız İşareti Artınca Gülen’in Sağlığı İyi Azalınca Kötüye Gittiğinin Şifresi...

İstihbaratla ilgili trajikomik bir olaydan bahsetmek istiyorum.

Akıllara durgunluk verecek bu vahim olayı.

Jandarma Genel Komutanlığı’na konusu Fethullah Gülen olan bir yazı gönderiliyor.

Yazıyı gönderen ise Jandarma İstihbarat Grup Komutanı Jandarma Albay Salih Eryiğit.

Şöyle deniliyor Albay Eryiğit imzalı “çok gizli” yazıda:

“Amerika’da tedavi gören Fethullah Gülen’in sağlık durumu hakkında taraftarlarını bilgilendirmek amacı ile Fethullah Gülen grubuna ait Zaman gazetesinin birinci sayfa sol üst köşesinde, gazete logosunun yanına yukarıdan aşağıya doğru her gün yıldız konulduğu, yıldızların arttığında sağlığının iyiye, azaldığında ise kötüye gittiğinin şifreli olarak belirtildiği öğrenilmiştir.”:O

Ne büyük bir olay!

Şaşırdınız değil mi?

Bu ifadeleri gördüğümde ilk önce ne diyeceğimi bilemedim. Paranoyanın bu kadarının kime ne faydası var acaba? Sanki düşman ülkenin şifreli konuşmaları deşifre edilmiş.

Elbette istihbarat önemlidir.

Stratejik planlama ve stratejik zamanlama istihbaratın kaçınılmaz parametrelerindendir.

Gelecekte karşılaşılabilecek olası tehlikelerin şiddetini, etki alanlarını ve yıkım gücünü hesap etme açısından stratejik öngörü vazgeçilmez bir unsurdur.

Türkiye’nin oturduğu bölge dünya enerji kaynaklarının yüzde 75’ini bünyesinde taşıyor.

Böyle önemli bir bölgede, geleceğin çalışılmaması, geleceğe ilişkin sistemli stratejik öngörülerin ortaya konulmaması düşünülemez.

Ancak bu gün bir ülkenin büyümesinde ve güçlü olmasında, toplumu her alanda topyekûn etkinleştirmeye yönelik bilginin artırımı ve kullanımı, motor güç haline gelmiştir.

Kuşkusuz gelecekte en iyi performansı gösterecek ülkeler, dar bir bakış açısıyla oluşturulmuş, saplantılı stratejilere destek verenler değil en derin bilgi ve tekniği en etkin biçimde devletin her sahasında tatbik edebilenler olacaktır.

Statik bir yapıdan ve dar bir çerçeveden olayları izleyen istihbarat servisleri üst düzeyde değerlendirme yapma kabiliyetine sahip olamazlar.

Olamıyorlar da zaten...

Şu hale bakar mısınız?

“Yıldızlar artınca sağlığının iyiye, azalınca kötüye gittiğinin şifresi...”

Bu olay size neyi hatırlattı bilmem ama, bana Cemal Safi’nin,

“Yıldızlara baktırdım fallarda çıkmıyorsun
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa
Yalvarırım mektup yaz beş dakika ayır da
Su serp yanan bağrıma sağlığını duyur da
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa”

..sözlerini hatırlattı.

Bari bir de gazetenin kroslarını açıp, eteğinde kullanılan iğnelerin, 0,25 mi yoksa 0,50 mi olduğuna bakarak iğne deliklerinin genişlik ve darlığına göre hüküm yürütselerdi.

Yener Dönmez -