Albay Doğan : Devlet Pkk'ya Karşı HİZBULLAH'I Kurdu

TakVa

Ordinaryus
Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nu yakından tanıdığını söyleyen Albay Doğan, devlet tarafından PKK’ya karşı kullanılan Hizbul-kontra için “Evet, böyle bir örgüt vardı” dedi.

Albay Doğan, Güneydoğu’da bir dönem kanlı eylemler yapan Hizbullah ve lideri Hüseyin Velioğlu’na ilişkin olarak çarpıcı bir gerçeği açıkladı.

Hizbullah’ın devlet tarafında kurulduğu ve desteklendiği yönündeki iddiaları doğrulayan Doğan, “Ben bir ipucu vereyim. Hizbullah’ı değilde Güneydoğu illerinde Hizbul-kontrayı araştırın. O zaman ne olduğunu anlarsınız” dedi.

Albay Doğan, “Hizbul-kontra var mıydı” sorusu üzerine ise sinirlenerek şunları söyledi: “Ya benimle dalga mı geçiyorsunuz. Ben Hizbul-kontra var diyorsam. Var olan bir şeydir.”

Hüseyin Velioğlu’nu iyi tanırım

Beykoz’da çıkan çatışmada öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nu tanıyıp tanımadığı yönündeki soruya,”Hüseyin Velioğlu’nu tanırım. Kavacık’taki evde öldürdüler. Evi savaş alanına çevirdiler.

Hüseyin Velioğlu sağ olsa ona ellerini uzatanların g...ne elini sokardı. Anladınız mı beni” yanıtı veren Doğan, şöyle devam etti: “Hüseyin Velioğlu’nu iyi tanırım. Rahmetli Temel Cimgöz (Dev-Sol tarafından öldürülen tuğgeneral) ile benim aramda çekilmiş bir fotoğrafı vardı. Emniyetin arşivinde vardır o fotoğraf. Ama foto montajdır. Fakat kendisini tanırım.”

Ölüm üçgeni ve Hizbul-kontra

1990’lı yıllarda özellikle Batman, Diyarbakır ve Bingöl hattı adeta bir “faili meçhul cinayetler üçgeni” olarak anılmaya başlandı. PKK’ya yakın olarak görülen HEP, Demokrasi Partisi (DEP) üyeleri, Özgür Gündem gazetesinde çalışan gazeteciler, kısacası PKK’ya sempati duyduğu düşünülen herkes bu faili meçhul kasırganın hedefi durumundaydı.

Bölgede bu harekete, “Hizbullah” veya “Hizbul- Kontra” adı verilmişti.

Albay Arif Doğan’ın “tanıyorum” dediği Hüseyin Velioğlu ise doğduğu Batman’da uzun yıllar Hizbullah liderliğini yaptı. Velioğlu’nun Batman Sıkıyönetim Komutanlığı’nın başında bulunan Temel Cingöz tarafından desteklendiği öne sürüldü.

Taraf