Aksaray’daki Acemhöyük’te 4200 Yıllık Çocuk Oyuncağı Bulundu

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Aksaray'da yer alan Acemhöyük'te sürdürülen arkeolojik kazılarda 4200 yıllık çıngırak oyuncağı bulundu.

acem1.jpg

Aksaray'ın Yeşilova kasabasındaki Acemhöyük kazı alanında, Erken Tunç Çağı'na ait 4200 yıllık çocuk oyuncağı bulundu. Pişmiş topraktan yapılan çıngırağın, içindeki çakıl taşları sayesinde ses çıkaran bir oyuncak olduğu düşünülüyor.

Erken Tunç Çağı'nda yapılmış olan çıngırak ile ilgili bilgi veren Acemhöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan, eserin MÖ. 2200 yıllarına, yani günümüzden 4200 yıl öncesine ait olan tabakada bulunmuş olan bir çocuk oyuncağı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Öztan, ''Pişmiş topraktan yapılmış. Çanta şeklinde. Üstünde bir kulpu olacak. Kenarında da çizilerek yapılmış. Bir bölmenin içinde nokta bezekleri var. Tamamen kapalı. Bunun özelliği ise salladığınız da içine konulan çakıl taneleri sayesinde güzel ses çıkarıyor. Günümüzün plastikten yapılan çocuk oyuncaklarının en eski örneklerinden bir tanesi. Buna benzer önceki yıllarda bulduğumuz başka oyuncaklar da vardı ama tipi farklı. Bu, bu yılın ilginç parçalarından bir tanesi'' dedi.

Acemhöyük'te kazı çalışmasının amacını da anlatan Öztan, ''Burada çalışma yapmamızın amacı Erken Tunç Çağı'na ait tabakaların geç ve onun
altındaki dönemleri bir arada inceleyebilmek. Çünkü bu alanda Erken Tunç Çağı'na ait kentin suru mevcut'' dedi.

Prof. Dr. Öztan, alanda farklı tabakalara ait ayrıca çocuk oyuncağı, kemikten yapılmış kolye tanesi, metalden iğneler ve fincanlar gibi buluntular bulduklarını belirtti.

İHA

bi husben

Kıdemli Üye
Ebu sonuc ne

bize ne yararı var.ülke ateşten gömlek giymiş forumda bazı arkadaşların hiç bir şey umurlarında değil gibi

sence enterasan mı değil mi

Ebu Computer

Kıdemli Üye
ülke ateşten gömlek giymiş forumda bazı arkadaşların hiç bir şey umurlarında değil gibi

Sayın bi husben

Herkes elinden geldiğince meselelerin bir yerlerinden tutacak.

Sizin neler yaptığınızı ben bilemem, benimde neler yaptığımızı siz bilemezsiniz.

Şimdi bu konuyu açınca suç mu işlemiş olduk.

Dediğiniz gibi ülke zor dönemlerden geçiyor, hayırlı olur inşallah.

Selam ve dua ile...

ihvanistanbul

AkhenAton
Benim hoşuma gidiyor böyle konular. İnsan merak ediyor acaba o oyuncak kimlerin elindeydi? O çocuk büyüyünce ne oldu? Belki bir komutanın 4000 yıl önce oynadığı oyuncağa bakıyoruz. Ne enteresan işler yahu

Kaptan

Mecra Yazarı
Ebu sonuc ne

bize ne yararı var.ülke ateşten gömlek giymiş forumda bazı arkadaşların hiç bir şey umurlarında değil gibi

sence enterasan mı değil mi

ebu icin demiyorum ama eski fetöcüler daha dogrusu "hizmet hareketini (!) " yere göge sigdiramayanlar,
fetö desifre olunca neye ugradiklarina sasirdilar. bu tuzaga nasil düsebildiler bunlara nasil inanabildiler.
simdi onlari yeren söylemlerde bulunsalar eski sözleri orada duruyor mahcup olacaklar.
mertce kandirildik da diyemiyorlar. iyisi mi uc maynunu oynuyor, hicbirsey olmamis gibi kafalarina kuma gömüyorlar.
insanlarin kisilik ve karakterleri farkli farklidir. bunun psikoloji de bir karsiligi mutlaka vardir.

bir daha belirteyim ki ebu icin söylemiyorum. konuyu görünce aklima geldi.

Enes

İhvan Forum Üye
bu konuya bari fetö metö bulaştırılmasa.

bir sürü konu açılıyor her konu aynı doğrultuda olamaz. hayat devam ediyor. İnsanlar yeni medeniyetler peşinde koşuyor sürekli.

Ben daha önce de söylemiştim bu tarz konuları ben severek takip ediyorum.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir konuya bakıyorum bir kaç malum zat varsa konudan uzaklaşıyorum :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @bi husben'den bizi uyardığı için Allah razı olsun.

Bu konu bana sahabe hayatında yaşanmış bir olayı hatırlattı.

Bir sahabe peygamberimize gelip imanından şüphe ettiğini söylüyordu. Peygamberimiz sebebini sorduğunda sahabe şöyle bir cevap veriyordu:

''Sizinle iken kalbim imanla çarpıyor ama eve gidip çocuğumu kucağıma aldığımda aklıma ne Allah geliyor neden Allah'ın resulü.''

Konuya uyarlarsak ordumuz Cerablus'a girdi, Allah muzafferiyetler nasip etsin.

İşlerini kolay kılsın, yollarını açık etsin, kafirlerin oyunlarını başlarına geçirsin.

Ordu Cerablus'a girdi bizler ne yapacağız ?

Askeri açıdan bakınca senin yapabileceğin bir şey yok. Ama diğer bir açıdan bakınca yapabileceğimiz çok şey var.

Örneğin öğretmen isen şuurlu öğrenciler yetiştir. Mühendis isen mesleğini en ileri noktalara taşı. Doktor isen en iyi tedavi metodlarını bul geliştir. Ayakkabıcı isen en iyi ayakkabıyı üret.

Neticede hangi mesleği yaparsan ümmete faydası olacak bir şeyler yap. Boş adam olma, ipsiz sapsız adam olma, bu ümmete yük olma.

Yapılabilecek olan bu. Hiç bir şey yapamazsam Cerablus'a orduyu gönderen iradeye desteğimi eksik etmem.

Yeri gelir bu 1 oy ile olur.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Geçmiş dönem tarihine olan merakımın nedenini açıklayayım.

- Hicri takvime göre 1437 yılındayız.

- Hristiyanların takvimine göre 2016 yılındayız.

- Yahudilerin takvimine göre 5776 yılındayız.

Benim merak ettiğim; bu durumda Hazreti Musa'nın yaklaşık 5700 sene önce yaşadığını kabul etsek, Hazreti Musa ile Hazreti Adem arasında kaç sene var.

Tamam gereksiz saçma bir bilgi olabilir ama bunu merak ediyorum. Bu nedenle eski tarihi kalıntılara merakım var.

Selam ve dua ile...

bi husben

Kıdemli Üye
bu konuya bari fetö metö bulaştırılmasa.

bir sürü konu açılıyor her konu aynı doğrultuda olamaz. hayat devam ediyor. İnsanlar yeni medeniyetler peşinde koşuyor sürekli.

Ben daha önce de söylemiştim bu tarz konuları ben severek takip ediyorum.

Hayat devam ediyor doğru ama nasıl ediyor suryedekiler içinde devam ediyor ama her an ölüm korkusuyla çoluğunu cocugunu kaybetme korkusuyla geçiyor

bizi suryeye cevireceklerine ant içmiş kafir köpekler ne oyunlar oynanıyor hepimiz görüyoruz

bakın net bılgı menbıce duğru ılerleyen ozel kuvvet 1 haftada 550 nin üzerinde kopegi cehenneme gonderdi

%80 sünnetsiz kafir varın siz anlayın kimin iti nerde havlıyor diye

dunden beri bir el yine harekatı durdurdu bakalım neler oalcak ne kadar direnecez