AKP, Alevileri 7 senedir oyalıyor

Hikem

Kıdemli Üye
AKP, Alevileri 7 senedir oyalıyor

Fethullah Gülen'e yakın isimlerden, Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, t24.com.tr'den Selin ...

‘AKP, Alevileri 7 senedir oyaladı, ayıptır, günahtır’

-Hüseyin Bey, peki bu kritik özeleştiriniz eşliğinde, “Cemevi cümbüş evi, ne izni” alıntısıyla soralım; Aleviler için ne zaman demokrasi ve inanç özgürlüğü gelecek?

Haklı soru. “Demokrasilerde fikir, ifade, hürriyet ve inanç özgürlüğü var” deyip, “Ben cemevi istiyorum, burada ibadet edeceğim” diyene “Hayır efendim, ibadet edeceksen camiye gel” deme hakkımız yok. Buna kimsenin hakkı yok. Böyle bir demokrasi yok. Yanlış olan bu. Vatandaşın cemevi mi istiyor; bunu yerine getireceksin. Ben AK Parti’yi en çok buradan eleştiriyorum. Bu insanları yedi senedir oyaladılar. Ayıptır, günahtır. Hocaefendi sekiz dokuz sene önce dedi ki, “Alevi vatandaşlarımızın şifahi kültürlerini yazılı kültüre geçirmeleri ihtiyaçları var. Cemevlerinin, cazibe merkezi gibi Alevi gençlerinin gitmeyi isteyecekleri komplekslere dönüştürülmesi gerek.” Yani toparlarsak, aslında her konuda bu kendimize demokrat ve

Müslümanlık anlayışından kurtulmamız gerek. Güzel laflar söylüyoruz ama uygulamaya gelince başkaları için demokrasi istemiyoruz.

“Demokrasi olsun ama benim olsun”, bu samimi değil. Bunu sahiden sindirmemiz gerek. Yalnız ben sahiden çok geciktim, burada bitirelim. (Teybin kapandığı ve artık yolcu edildiğimiz bu esnada Gülerce’ye

sorduk; “Bize vermediğiniz o fotoğrafınızda tanıdık birileri var mı?” “Başka bir şey söyleyeyim. Karşı tarafımızda, o dönem çok kavga

ettiğimiz SHP eski milletvekili Salman Kaya vardı. Hani şimdi referandumda “evet” çağrısı da yaptı. Onunla konuşmayı çok isterdim, o kavgalarda ben de vardım, hakkını helal et, demek isterdim.)

Dini bir meselede ölçünün, şer'i şerif(Kur'an ve Sünnet) olmaktan çıkıp, herkes beni hoş görsün diye 'demokrasi' olduğu bir zemine nasıl yuvarlanıldığının muhteşem bir örneğini, yukarıdaki görmiüş olduk.

Üstad Bediüüzamanın ''Ey uyanık iken uyuyanlar! Ve uykuda iken kendini ayık zannedenler! Sakın mimsiz medenilere müsamahayı diniye ile ve kendinizi onlara benzeterek yanaşmayınız.....Müminler ile kafirler arasında olan mesafe hadsizdir.Aramızdaki dere nihayet derindir.Bu nihayet uzun mesafeyi ve şu derin dereyi dolduramazsınız!! BELKİ YA ONLARA İLTİHAK EDİP GİDERSİNİZ VEYAHUD DALALETİN EN UZAK DEREKESİNE DÜŞÜP İSLAMİYETTEN UZAKLAŞIRSINIZ''

Üstad mesneviiNuriyede, yukarıdaki sözleri fütursuzca sarfedenlere,

nasılda calibi dikkat ihtarlarda bulunuyor! Amma ibret alınıyormu? Bu bahsi diğer...