Akıllı kalem | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Akıllı kalem

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


http://www.haber7.com/categories.php?cID=12

Yazılımının İsveç'te yapıldığı Anoto firmasının ‘akıllı kalem’ ürünü Türkiye’de bankacılık uygulamasında kullanılmaya başlanacak. Kâğıt üzerine yazılan bilgiler bilgisayar ortamına aktarılacak.‘Akıllı kalem’i İsveç’ten Türkiye’ye ithal eden Softaktif firmasının Genel Müdür Yardımcısı Mesut Tomruk, bir bankayla anlaştıklarını, ancak şu anda bankanın adını veremeyeceğini söyledi.
DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi başkanlığında, Türkiye Bilişim Vakfı ve TÜBİSAD’ın katkılarıyla 8-10 Şubat tarihleri arasında İsveç’te düzenlenen “Türkiye-İsveç ICT Forum”da Türk firmaları, İsveçli firmalarla işbirliği imkanlarını değerlendirdi.
Toplantıda cep telefonlarına kablosuz şarj üreten bir firmayla da görüşmeler yaptıklarını kaydeden Mesut Tomruk, İsveç’ten ‘akıllı kalem’ ithal etmeye başladıklarını ve hangi bankayla çalışacaklarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını kaydetti. Tomruk şunları söyledi: “Akıllı kalemle, kağıt üzerinde yapılan işlemlerin bilgisayara aktarılması sağlanacak. Örneğin, müşteri evinde ve banka çalışanı kredi kartı sözleşmesi yaptı. Akıllı kalemle bunu bankaya iletebilecek. Bu konudaki çalışmaları grup şirketimiz Aktif İleti yapacak” diye konuştu.
Bu arada forumda konuşan İsveç Dış İlişkiler Bakanlığı Ticaret Genel Direktörü Anders Ahnlid, 2015 yılına kadar İsveç’in ihcatının iki katına çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, “Türkiye etrafındaki ticaret ağları İsveç’in ilgisini çekiyor” dedi.
DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yılmaz Çakır da, Türkiye’den 30’a yakın Türk firmasının geldiğini, haziran ayında ise İsveç Dış Ticaret Bakanı’nın Türkiye ziyaretiyle bu toplantının devamının gerçekleştirileceğini kaydetti.
Türkiye’nin İsveç’e 1 milyar dolarlık ihracatı, 1.3 milyar dolarlık da ithalatı bulunduğunu kaydeden Çakır, “İsveç’ten Türkiye’ye yılda 400 bin turist geliyor. İsveç için bu rakam bir numaralı destinasyon. Türkiye’nin İsveç’e yaptığı ihracat 1.8 milyar dolara, ithalat da 2 milyar dolara çıkabilir. Bu potansiyel var. İsveç’teki sanayi kuruluşları Çin yerine Türkiye’ye yatırım yapmalı” diye konuştu.
Toplantıya Türkiye’den Alcatel-Lucent, Türk Telekom, Ericsson Türkiye, Smartsoft, Yatırım Ajansı ve TÜBİSAD temsilcilerinin de olduğu 30’a yakın şirket katıldı.
50 adet A4 kâğıda sığacak kadar yazı kaydediyor
Görüntüsü bir tükenmez kalem gibi olan ‘akıllı kalem’ diğer adıyla ‘dijital kalem’ özel kağıt üzerine yazılan el yazısının bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlıyor.
‘Akıllı kalem’le yazılan yazılar 50 adet A4 kağıdına sığacak kadar el yazısını depolayabiliyor. Her kalemin bir kimliği olduğu için hangi yazının hangi kalemden bilgisayara aktarıldığı bilinebiliyor. Yazılar, bluetooth aracılığıyla bilgisayara aktarılıyor.
MİLLİYET
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
Hadi bakalım daha neler de göreceğiz ölmeden :)
 
Üst