Akıl Allah'ın varlığını ve birliğini bilmeye yeter mi?

"Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür"Nisa-116

"Akıl ile Allah'ın bilinebileceğine, birçok ayet delîl olarak gösterilebilir. Bunlardan en dikkat çekici olanı, Hz. İbrahim'in daha çocukluk dönemlerinde iken parlaklıklarına bakarak yıldızı, ayı, güneşi Rab olarak kabul etmesi ancak daha sonra bütün bunların batmaları ile zamanla yok olan şeylerin Rabb olmayacaklarını idrâk etmesi ve neticede gerçeği görerek "...Ben, yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben Ona ortak koşanlardan değilim. " (En'âm Sûresi,79) Âyetidir.
Maturîdiyye Mezhebine göre Allah'a iman, insan fıtratının icabıdır. Zira her insan evrendeki bu muazzam varlıklara bakarak bunların büyük bir yaratıcısı olduğuna aklen hükmedebilir. "Akıl ve nazar 'marifetullah'da kâfidir." derler. "Göklerin ve yerin yaratıcısı olan Allah'ın varlığında şüphe mi vardır? "(İbrâhim Sûresi,10.Âyet) âyetini delîl gösterirler. Eş'ariye imamları ise "akıl ve nazar 'marifetullah'da kâfi değildir." derler ve "Biz bir kavme peygamber göndermedikçe onlara azap etmeyiz. " (İsrâ Sûresi,15.Âyet.) âyetini delil gösterirler. "
Kaynak link:http://ekoycu.blogcu.com/allah-in-varliginin-ve-birliginin-delilleri-yrd-doc-dr-erdogan-k/4446665

eğer akılla Allah'ın varlığı ve birliği anlaşılırsa fetret devrindeki(Peygamberlerin gönderilmediği) insanlarında Allah'ın varlığı ve birliğinden ve iyiliklerden,kötülüklerden sorumlu tutulabileceği akla gelebilir.yada günümüzde İslam'ı doğru bir şekilde duymayan insanlarda Allah'ın varlığı ve birliği konusunda sorumlu tutulabilir.

ama benim anlayamadığım "Biz bir kavme peygamber göndermedikçe onlara azap etmeyiz. " (İsrâ Sûresi,15.Âyet.)

bu ayette acaba ibadetlerden dolayı mı azab edilmeyecek çünkü Peygamber gelmeyen insanlar doğru ibadeti bilemezler.

ALI25

Kıdemli Üye
Akil Allahu tealanin varligini bulmaya yetse de veya onu varligini bilmeye yetsede ve bir kere akil onun varligini bulmak ve bilmek ile ister istemez bir mükellef olur.

ALI25

Kıdemli Üye
ama benim anlayamadığım"Biz bir kavme peygamber göndermedikçe onlara azap etmeyiz."(İsrâ Sûresi,15.Âyet.)bu ayette acaba ibadetlerden dolayı mı azab edilmeyecek çünkü Peygamber gelmeyen insanlar doğru ibadeti bilemezler.

Biiznillah yeri ve zamani gelmis iken sunuda vereyim okumus oldugum akaid kitabinda bu ayet-i kerime bir örnek delil olarak veriliyor ve misal olarak ehli fetret icin diye bunlara bir peygamber gelmedi ve bu arada yasadiklari icin din ile ibadet den mahrum olduklari icinde bunlarada bu konuda bir azab yok dünyada.

cemaliii

Kıdemli Üye
akıl sınırlıdır. zaten bilimadamları bile beynimizin %5 ini kullanabildiğimizi söylüyor. sınırlı akılla sınırlı bilinir.

kilicarslan

Kıdemli Üye
dünkü dersimizde isledigimiz sureden :

Şüphesiz biz ona (doğru) yolu gösterdik. İster şükredici olsun ister nankör. (insan 3)

Insan Hz. Ibrahim misali Allah´in varligini ve tekligini fark edebilir. Ancak bu dogru yolda ilerlemesine yeterli degildir
Allah, Hz Ibrahime de acikladigi gibi dogru yolu vahiy yoluyla anlatir ve gösterir.
Bu yolda sabirla ilerlemek, Allah´in luftuna sükretmektir ayni zamanda.

ALI25

Kıdemli Üye
akıl sınırlıdır.zaten bilimadamları bile beynimizin%5 ini kullanabildiğimizi söylüyor.sınırlı akılla sınırlı bilinir.
Bu yüzde 5 bana cok az geldi ve oysa ögrenmis oldugum insanoglu beynin yüzde 25 ini calistirmis ve bugün teknolijide bu kadar da ileriye gitmis oldugu idi.