• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Ahmet Hakan sordu, Mustafa İslamoğlu cevapladı!

Verda

Gales
Yönetici
Yardımcı Admin
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Beğeniler
988
Puanları
113
#1
Ahmet Hakan, İslami Camianın en önde gelen isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, yazar Mustafa İslamoğlu ile IŞİD'i konuştu. İslamoğlu röportajında asıl sorunun uydurulmuş din olduğunu belirtirken, IŞİD'in yaptığının İslama kötülük olduğunu söyledi.

İşte Ahmet Hakan'ın Mustafa İslamoğlu ile o röportajı:- 54 yaşında.
- Yüksek İslam Enstitüsü mezunu...
- Kahire'de hem eğitim aldı hem ders verdi.
- "Yürek Devleti" adlı İslami hareketlerin eleştirisini yapan eseri çok popüler oldu.
- "İmamlar ve Sultanlar" adlı eserinde İslam tarihinin ilk 150 yılına eleştirel bir yaklaşım ortaya koydu.
- "İslami Hareketler ve Kıyamlar Tarihi" adlı bir eseri var.
- "Yahudileşme Temayülü" adlı eseriyle "Hellman Hammett Human Rights Watch 1997 Ödülü"nü aldı.
- Kuran meali ve tefsir üzerine bir eseri bulunuyor.
- 60'a yakın kitabı var.
- Kitapları 18 dile çevrildi.
- Evli.
- Beş çocuğu var.


IŞİD'İN YAPTIĞI İSLAM'A KÖTÜLÜKTÜR
IŞİD'i nasıl değerlendiriyorsunuz?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: İslam insanlık için bir şefkat adasıdır. İnsanlık denizinde bir fırtına kopmuş, o fırtınada sığınılacak bir adadır İslam... IŞİD, işte bu ada fikrini kirletiyor. İslam'ın bir şefkat adası olduğu fikrini kirletmek, bir Müslüman'ın yapabileceği en büyük kötülüktür.

* * *
Nasıl oluyor da temiz bir şeyi kirlettiklerini fark edemiyorlar?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Bir benzetme yapacak olursak bunları İslam'ın köprü altı çocuklarına benzetebiliriz... Bir çocuk düşünün: Annesi dağa kaldırılmış, babası öldürülmüş. Eğitimsiz bırakılmış. Yurt yuva görmemiş. Herkes
"Pis çocuk" diyor, ama kimse neden böyle olduğunu sorgulamıyor. Bu adalet değil. Ben bu insanları kir olarak görmem, kirlenmiş olarak görürüm. Kir atılır, kirlenmiş temizlenir.

* * *
Kim kirletiyor bu insanları? Suç başkalarında mı?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Uhud Savaşı'nda Peygamber ordusu yenildi. Sahabe sordu: Bu yenilgi neden başımıza geldi? Kuran'ın buna cevabı şu: "Kendi yüzünüzden." Dışarıdan değil bu başımıza gelenler... Kuran tabiriyle söyleyeyim: Kendi yüzümüzden.

KADINLARIN CARİYE YAPILMASI OLAYI

IŞİD, esir aldığı kadınları cariye kabul ediyor. Bu uygulamanın İslam'la bir ilgisi var mı?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Eğer öyle yapıyorlarsa... Bu Kuran'ın onayladığı bir şey değil. Geleneksel bir anlayış... Geleneği dinleştiriyorlar. Peygamber Efendimiz esirlerin hiçbirini cariye olarak almamıştır. Muhammed suresinin 4. ayetinde savaş esirleri için iki seçenek sunuluyor: Fidyeyle ya da fidyesiz salıvermek. Allah Resulü'nün iki hanımı savaş esiridir: Safiyye ve Cüveyriye. Fakat onları nikâhlamış ve eş edinmiştir, cariye edinmemiştir.

TARİHTEKİ SAPMALARLA BUGÜNKÜ SAPMA AYNI

İslam tarihine bakıyoruz: Korkunç katliamlar, suikastlar görüyoruz. Bu açıdan IŞİD benzeri örgütlere, İslam tarihinde rastlamak mümkün... Siz ne düşünüyorsunuz? Bir devamlılık mı var?
MUSTAFA İSLAMOĞLU:
Eğer tarihten bir şeye referans arayacaksanız referans bulamayacağınız hiçbir şey yoktur. Güzelliğe de, çirkinliğe de mutlaka referans bulursunuz. İyiliğe de, kötülüğe de referans bulursunuz. Adalete de, zulme de... Bir şeyin tarihte vuku bulması, o şeyi meşrulaştırmaz.

* * *
Siz IŞİD'in "uydurulmuş din" anlayışından çıktığını söylüyorsunuz. İslam tarihinde ortaya çıkan benzer hareketlerin arkasında da aynı gerekçe mi var?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Hz. Ömer bir suikastla öldürüldü. Hz. Ali bir sabah namazında öldürüldü. İmamı Azam Ebu Hanife zindanda can verdi. Dirisi girdi zindana, ölüsü çıktı. Şiddeti en acımasız biçimde kullananlar ortaya çıktı. Haricilik bunun tipik örneğidir. Tarihteki sapmalarla bugünün sapmasının kaynağı aynıdır: Uydurulmuş din.

İSLAMCI AYDINLAR, ÂLİMLER, YÖNETİCİLER NEDEN SESSİZ?

İslam dünyası bu IŞİD belasına karşı sessiz. Aydınlar sessiz, âlimler sessiz, yöneticiler sessiz... Neden?
MUSTAFA İSLAMOĞLU:
Çünkü onların da çoğu uydurulmuş dinden besleniyorlar. Beslendikleri kaynaklar aynı. IŞİD kelle keserken bir rivayet kültürüne dayanıyor. O kültür herkese sirayet etmiş durumda. Bu yüzden IŞİD'in uygulamalarına esaslı bir şekilde itiraz edemiyorlar. İtiraz edecek olsalar dine itiraz etmiş gibi olacaklarını düşünüyorlar. Bazıları da böyle düşünmedikleri halde susuyorlar. Çünkü aforoz edilmek istemiyorlar. İslam'daki aforoz tekfirdir. Tekfir edilmek aforoz edilmek gibidir.

* * *
Sessizliğin başka nedeni var mı?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Ben Kuran'dan beş ilke, beş esas çıkarmıştım yönetmeye dair. Bu beş ilke şudur: Hakikat, adalet, merhamet, meşveret ve ehliyet... Siyasetini bu beş ilke üzerine kurarsan sana kim itiraz edebilir? Bu beş ilkeyle hareket edersen cazibe merkezi olmaz mısın? İslam âlimlerinin çoğu kuşatıcı bir bakıştan yoksun... Ufuksuzluk var. Ufuksuzluk temel bir sorun.

ÖNCE TEKFİR EDİYORLAR, SONRA ÖLDÜRÜYORLAR
İşte Mustafa İslamoğlu'na göre IŞİD ve benzerlerinin çıktığı yer:
* * *
- Asıl sorun "uydurulmuş din" anlayışındadır.
- "Uydurulmuş din" anlayışına sahip olanlar ister keskin olsunlar, ister ılımlı olsunlar... Sonuçta bir biçimde şiddete bulaşıyorlar.
- Çünkü bu insanlar, kendi yorumlarını mutlaklaştırıyorlar. "Bu benim yorumum" demiyorlar. Yorumlarını dinleştiriyorlar. Beşeri olanı dinleştiriyorlar.
- "Bu benim yorumum" diyen bir Müslüman, kendi yorumunu mutlak doğru olarak algılamaz.
- Kendi yorumunu mutlak doğru olarak algılamayan Müslümanlar da dini kendileri gibi yorumlamayanları tekfir etmezler.
- Tekfir etmenin doğal sonucu şudur: Müslüman Müslüman'ı öldürür ve sonra da şöyle der: "Biz Müslüman öldürmüyoruz ki... Kâfir öldürüyoruz."
- Uydurulmuş dinin ılımlı biçimi de benzer sorunlarla doludur.
- Kendi yorumunu mutlak kabul eden ılımlının da kırmızı çizgisi olmuyor. Dur deyince durmuyor. Zalimleşebiliyor. Çok ılımlı, çok uyumlu görünen bir yapı, kendi menfaatleri öyle gerektiğinde çok tuhaf hallere bürünebiliyor.
- Uydurulmuş din anlayışının televizyondaki hallerine bakın, orada da şiddet görürsünüz. Duygunun akılsız kullanımı, şiddettir. Bazen gözyaşı, sopanın yerine geçer. Duygunun şiddet olarak kullanılabildiği bir kültür havzasındayız.
- Ilımlısı, ılımlı olmayanı... Hepsinin ortak özelliği aynı: Kendi yorumunu dinleştirmek... "Bu benim yorumumdur" dememek, diyememek.
- Bu açıdan baktığımızda şunu söyleyebiliriz: Bizim memlekette kılıç kullanmayan çok IŞİD'çi var.

KELLE KESME GÖRÜNTÜLERİ
Sosyal medyada IŞİD'in kelle kesme görüntüleri yer alıyor... İslamoğlu'na sordum: "Hiç izlediniz mi o görüntüleri? İzlediyseniz ne hissettiniz?" İşte cevabı:
* * *
"İzleyemiyorum o görüntüleri... İzlemek istemiyorum. Bir insanın başka bir insana uygulamayacağı şey... Ben de rastlıyorum o görüntülere... Ama sonuna kadar izleyemiyorum. İzlemeyi reddediyorum. O görüntülere alışmanın bile günah olduğunu düşünüyorum. İslamofobia diye bir şey var. İslam karşıtlığı... İslamofobiayı ben yaygınlaştırmak isteseydim, bu görüntülere en yüksek ücreti öderdim. İslam karşıtlığını desteklemek için bundan daha iyi bir malzeme bulunamaz."
MÜSLÜMAN MÜSLÜMAN'I NEDEN ÖLDÜRÜYOR?

Müslüman'ın Müslüman'ı öldürmesi nasıl mümkün olabiliyor? Nasıl bir motivasyonla yapıyorlar bunu? Bu sorulara Mustafa İslamoğlu'nun cevabı şu:
* * *
"Afganistan'da Rus işgaline karşı omuz omuza savaşan mücahit grupları birbirlerini boğazladılar. Müslüman bir grup elindeki bombaları, başka bir Müslüman grubun üzerine fırlatıyordu. Bu nasıl olabiliyordu? Şöyle oluyordu: Artık birbirlerini kâfir olarak görmeye başlamışlardı. "Müslüman öldürüyorum" diye atmıyorlardı o bombaları... Kâfir öldürüyorum diye atıyorlardı."
CİHAT YÜREK FETHİDİR
IŞİD ve benzeri örgütler için Batı basınında "cihadistler" tabiri kullanılıyor. Hatta bizde de "Cihatçı" tabiri pek revaçta... "Cihat edenler" diye nitelendiriyoruz bu insanları... Onlar da zaten kendilerini böyle tanımlıyorlar... Diyorlar ki: "Biz cihat ediyoruz." Mustafa İslamoğlu'na "Nedir cihat, bunlar gerçekten de cihat mı ediyor?" diye sordum. İşte anlattıkları:
* * *
- Furkan suresinin 52. ayetinde "Onlarla büyük cihat ile cihat et" buyrulur.
- Bu ayet, Peygamberliğin beşinci ya da altıncı yılında indi.
- Düşünün: Daha Hicret'e yedi–sekiz yıl var. Mekke'nin ilk yılları yani...
- Peygamber Efendimiz ya da sahabenin o ilk yıllarda Mekke'de herhangi birine el kaldırdığını, kavga ettiğini, savaş yaptığını duydunuz mu?
- O zaman ne anlayacağız "büyük cihat" sözünden? İnsanın elinden gelen gücü Allah yolunda sarf etmesini, gönül kazanmak için, yürek fethi için sarf etmesini anlayacağız.
- Mekke'de cihat emrinin nasıl uygulandığına şahidiz. 13 yıl boyunca yürekleri fethetmek için nasıl gayret edildiğini görüyoruz. Cihat budur. Cihat yürek fethidir.
- Bu arada Medine'deki savaşların tümü de savunma savaşıdır.
- "Cihat" ayrıdır, "kıtal" ayrıdır. "Cihat" kavramının içinde "kıtal", yani öldürme yoktur.
- Cihat, insanın var gücünü kullanarak imanı bir yüreğe daha taşımasıdır.
- Zorlama yoktur bu eylemde. Nasıl olabilir? Kapı gibi Bakara 256 dururken... Orada "Dinde zorlama yoktur" deniliyor.

http://www.timeturk.com/tr/2014/10/...mustafa-islamoglu-cevapladi.html#.VCvEsfl_u0K
 

lafons7275

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Şub 2013
Mesajlar
21,430
Beğeniler
310
Puanları
0
#2


KADINLARIN CARİYE YAPILMASI OLAYI

IŞİD, esir aldığı kadınları cariye kabul ediyor. Bu uygulamanın İslam'la bir ilgisi var mı?
MUSTAFA İSLAMOĞLU: Eğer öyle yapıyorlarsa... Bu Kuran'ın onayladığı bir şey değil. Geleneksel bir anlayış... Geleneği dinleştiriyorlar. Peygamber Efendimiz esirlerin hiçbirini cariye olarak almamıştır. Muhammed suresinin 4. ayetinde savaş esirleri için iki seçenek sunuluyor: Fidyeyle ya da fidyesiz salıvermek. Allah Resulü'nün iki hanımı savaş esiridir: Safiyye ve Cüveyriye. Fakat onları nikâhlamış ve eş edinmiştir, cariye edinmemiştir.


http://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/peygamberimizin-cariyeleri-var-miydi.html
 

fakiri

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,971
Beğeniler
353
Puanları
0
#3
Ahmet Hakan, İslami Camianın en önde gelen isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, yazar Mustafa İslamoğlu ile IŞİD'i konuştu. İslamoğlu röportajında asıl sorunun uydurulmuş din olduğunu belirtirken, IŞİD'in yaptığının İslama kötülük olduğunu söyledi.

http://www.timeturk.com/tr/2014/10/...mustafa-islamoglu-cevapladi.html#.VCvEsfl_u0K

Peki ya, M.İ.oğlu'nun ve Ahmet Hakan adındaki Nişantaşı Mevki'i düşkününün yazdıkları, söyledikleri ve yaptıkları İslâm'a iyilik mi oluyor zannediyorsunuz siz ?
Yeryüzünde başka insan mı kalmadı da kalkmış bu insanlardan İslâm Dini'ni öğrenmeye çalışıyorsunuz !!!
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,012
Beğeniler
255
Puanları
83
#4
Ahmet Hakan, İslami Camianın en önde gelen isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...
aslında cümle şöyle olmalıydı, Ahmet Hakan, İslami Camianın en önde gelen bozuk isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...
 

lafons7275

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Şub 2013
Mesajlar
21,430
Beğeniler
310
Puanları
0
#5
aslında cümle şöyle olmalıydı, Ahmet Hakan, İslami Camianın en önde gelen bozuk isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...
aslında cümle şöyle olmalıydı:

Ahmet Hakan, İslami Camianın içine fitne sokmada en önde gelen isimleri arasında yer alan Mustafa İslamoğlu ile konuştu...
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,132
Beğeniler
407
Puanları
83
#7


Allah'ım parça parça olan islam alemini şu üzüm taneleri gibi birleştir...
 

fakiri

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,971
Beğeniler
353
Puanları
0
#8
Allah'ım parça parça olan islam alemini şu üzüm taneleri gibi birleştir...
Syn.Ebu Computer arkadaşım,
Dünyanın sonuna yani, Kıyamete çok yaklaştığımız şu devirde, İslâm Alemi ve ortaya "bizler de müslümanlardanız"diye atılan bozuk itikadı üzerlerinde bulunduranlar asla birleşmeyecek ve bir olmayacaktır...Sizin bu temenniniz ve duanız maalesef "asla gerçekleşmeyecek" bir dua ve temennidir. Böyle dualara "amin" denmesinin bir kıymet-i harbiyesi yoktur.
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,132
Beğeniler
407
Puanları
83
#9
Sizin bu temenniniz ve duanız maalesef "asla gerçekleşmeyecek" bir dua ve temennidir. Böyle dualara "amin" denmesinin bir kıymet-i harbiyesi yoktur.
Farkındayım @fakiri dede...

Bizde bu taassup oldukça...

Hadiste ''Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız'' der ama biz bir birimizi yeriz...

Demek ki iman edemedik...

 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
5,332
Beğeniler
208
Puanları
63
#10
Syn.Ebu Computer arkadaşım,
Dünyanın sonuna yani, Kıyamete çok yaklaştığımız şu devirde, İslâm Alemi ve ortaya "bizler de müslümanlardanız"diye atılan bozuk itikadı üzerlerinde bulunduranlar asla birleşmeyecek ve bir olmayacaktır...Sizin bu temenniniz ve duanız maalesef "asla gerçekleşmeyecek" bir dua ve temennidir. Böyle dualara "amin" denmesinin bir kıymet-i harbiyesi yoktur.
islam alemi birleşmeli tabi
onlardan hangileri cennetlik biz bilemeyiz

tekfirci yaklaşımlar, bölücülükten nifaktan başkasını getirmez
 

lafons7275

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Şub 2013
Mesajlar
21,430
Beğeniler
310
Puanları
0
#11


islam alemi birleşmeli tabi
onlardan hangileri cennetlik biz bilemeyiz

tekfirci yaklaşımlar, bölücülükten nifaktan başkasını getirmez
İslamoğlu çıkıyor 2 lafından biri uydurulmuş din oluyor.

Yahu 1400 yıldır bu ümmet ne fena ümmetmiş de boyuna yalan uydurmuş.
 

Yahayy

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
4,552
Beğeniler
138
Puanları
63
#12
İslamoğlu çıkıyor 2 lafından biri uydurulmuş din oluyor.

Yahu 1400 yıldır bu ümmet ne fena ümmetmiş de boyuna yalan uydurmuş.
1400 yıl derken bile yalan olduğunu biliyorsun, bile bile söylüyorsun. Elindeki en eski nakil kaynağını araştır bakalım, Kur'an haricinde sahabe döneminden, hatta tabiinden, tebe-i tabiinden gelen tek yaprak orjinal kaynak var mı?

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
 

lafons7275

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Şub 2013
Mesajlar
21,430
Beğeniler
310
Puanları
0
#13
1400 yıl derken bile yalan olduğunu biliyorsun, bile bile söylüyorsun. Elindeki en eski nakil kaynağını araştır bakalım, Kur'an haricinde sahabe döneminden, hatta tabiinden, tebe-i tabiinden gelen tek yaprak orjinal kaynak var mı?

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Senden zina ile fuhuşun tanımlarını bekliyorum. İkisi farklıymış sana göre.
 

Yahayy

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
4,552
Beğeniler
138
Puanları
63
#14
Senden zina ile fuhuşun tanımlarını bekliyorum. İkisi farklıymış sana göre.
iki kişinin gizli olarak yaptığı gay meşru ilişki zina, bunun alenileştirilmesi, meşru gibi açıkca hatta maddi beklenti ile yapılması fuhşiyattır
Anlamanı beklemek hata zaten senden,


MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
 

lafons7275

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Şub 2013
Mesajlar
21,430
Beğeniler
310
Puanları
0
#17
iki kişinin gizli olarak yaptığı gay meşru ilişki zina, bunun alenileştirilmesi, meşru gibi açıkca hatta maddi beklenti ile yapılması fuhşiyattır.
Kaynak belirtmemişsin.

Ayrıca fuhuş yapan erkeğe verilecek ceza nedir Kurana göre?
 

Yahayy

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
4,552
Beğeniler
138
Puanları
63
#18
"Uydurulmuş Din" denince nasıl yarana tuz basılmış gibi çırpındığını hepimiz görüyoruz, çünkü yaran var bu konuda.

bu sadece islamoğlunun söylemi değil Kurana iman eden herkesin söylemi... o yüzden böyle hiddetleniyorsunuz.
Size Peygambere Cebrail'den vahiy almak yakışmaz, perde arkasından bizzat Cebrail'e kendi eliyle vahyi veriyordu diyen uydurukçu, küfürbaz, küfür ehline peygamber varisleri diye tabi olmak yakışır.

Küfür ehli diyorum çünkü, bu söylenen açık seçik, katıksız bir küfürdür.
İndirilmiş kitap ortada, uydurukçu, üfürükçü Allahın şeriki Hz Gavsül azam dincileri de ortada.

Kuran karşısında belki 100 defa sessiz kalmak zorunda kalıp kalıp her defasında başka bir cür'et le kurana karşı tez geliştirmek kimin hasleti olabilir acaba?

He sahi, sen önce Kuranın eksiksiz bize ulaştığına bir iman et, sen sonra kuran üzerinde konuşalım

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
 

Havas

Kısıtlı Erişim
İhvan Üyesi
Katılım
19 Ocak 2012
Mesajlar
4,432
Beğeniler
71
Puanları
0
#20
Mekke'de cihat emrinin nasıl uygulandığına şahidiz. 13 yıl boyunca yürekleri fethetmek için nasıl gayret edildiğini görüyoruz. Cihat budur. Cihat yürek fethidir.
- Bu arada Medine'deki savaşların tümü de savunma savaşıdır.
- "Cihat" ayrıdır, "kıtal" ayrıdır. "Cihat" kavramının içinde "kıtal", yani öldürme yoktur.
ne diyim bu yoruma..?şeyhul ulema ekberun nuceba mucedidi hamsemieti sani mustafa islamoğlu k.s hazretleri ne oldu sana böyle ?
sendemi gönülcü oldun..mekke resullah kimseyi kesmemiş doğramamış gibi saçma sapan bir yorum..
amarika gelecek senin vatanına girecek sen gönül keşfiylemi uğraşacaksın?


resulullah zamana duruma göre haraket etti..mekkede daha islam devleti olamamış birisi nasıl silahlı cihada girerki?


Bence biraz tv ye bağlı siyasi konuşmuş gibi..:)
 
Üst