Ahmet Akgündüz'ün gösterdiği şeceredeki çelişkiler ve yanlışlar

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Ahmet Akgündüz'ün gösterdiği şeceredeki çelişkiler ve yanlışlar

http://www.youtube.com/watch?v=j4hCBz2mGfk

1- Hz. Resülü Ekrem bir hadisi şerifinde şöyle buyurmakdadır: Her peygamberin soyu kendi sülbündendir, benim soyum ise İmam Ali bin Ebu Talib'in soyundandır.

2-
Kur’an’da ifade edildiği üzere (Bakara, 2/223), çocukların üretilmesi için anneler tarladır, erkekler ise tohumun kaynağıdır. Bir ekinde asıl üretim kaynağı tohumdur. Tohum erkeğe ait olduğuna göre, bu ürünün de ona nispet edilmesi daha uygundur.

3- islamda soy babadan devam eder. buna göre; bir kişinin hem "seyyid" hem "şerif" olması mümkün değildir.

4- akgünüdüzün bu açıklamasının, bir kısım nurcuların, üstadı mehdi-i azam ilan etme gayretleri ile birebir ilişkisi vardır.

5- ifrat içinde olmamak gerek

not: akgündüz aşağıdaki videonun 08:10 saniyesinde, bediüzzamanın ahir zamanın büyük mehdisi (mehdi-i azam) olduğuna iman ettiğini söylüyor. ifrat ifrat ifrat. bu çalışması esasen bu gayretin ürünüdür. objektif olduğunu düşünmüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=lHVgK7jXU2k

bakın burada akgündüz üstadın baba tarafında "şerif", anne tarafından "seyyid" olduğunu söylüyor.!!! yukarıda izah edildiği gibi, bir kişinin seyyid olabilmesi için baba tarafından seyyid olması gerekir. anne tarafından seyyid olunmaz... ila ahir...

said nursi hazretlerinin mehdi-i azam olmadığı tartışıldı. merak eden aşağıdaki linkteki yazıları okuyabilir;
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?113754-Bedi%C3%BCzzaman-said-nursi-hazretleri-mehdi-de%C4%9Fildir

talib

Kıdemli Üye
Çoluk çocuk işleri bunların ki.. İskender'cilerle, Oktar'cılarla kavga ederler ondan sonra :)

talib

Kıdemli Üye
Saidi Nursi hz.lerinin çok açık ve net sözleri:

Üstad Bediüzzaman Ondördüncü Şuâ'da da bu konuda şu ifadeye yer vermiştir:

"İDDİANAMEDE BENİM HAKKIMDA DÖRT ESAS VAR:

'Birinci Esas: Güya bende tefahur ve hodfüruşluk var ve kendimi müceddid biliyorum.

'Ben bütün kuvvetimle bunu reddederim. Hem Mehdilik isnadını hiç kabul etmediğime bütün kardeşlerim şehâdet ederler. Hatta Denizli'deki ehl-i vukuf, "Eğer Said mehdiliğini ortaya atsa bütün şâkirdleri kabul edecek" dediklerine mukabil, Said itiraznamesinde demiş ki, 'Ben seyyid değilim. Mehdi seyyid olacak' diye onları reddetmiş." (Bediüzzaman, Şuâlar, Ondördüncü Şuâ, Teksir Mecmuâ)'

Şimdi bu sözlerden sonra, çokca nurcuya göre hazret yalan söylemektedir belki münafıkane davranmaktadır. Bunlar bu halleriyle alevilere benziyorlar. Hz. Ali taraftarıyız derken aslında ona acziyet ve korkaklık isnad ediyorlar. Bu nurcular da hazreti öveyim derken, ona yalan isnad ediyorlar. Hem böyle diyen bir üstad, hem diğer tarafta başka konuşan bir üstad. Yazık ya Hu...

ŞehbaL

Kıdemli Üye
1- Hz. Resülü Ekrem bir hadisi şerifinde şöyle buyurmakdadır: Her peygamberin soyu kendi sülbündendir, benim soyum ise İmam Ali bin Ebu Talib'in soyundandır.

Hadisin kaynağı nedir? zira ben Ehli sünnet kaynaklarda karşılaşmadım. Sadece alevi kaynaklarda gözüküyor. Eğer ben bulamadıysam buyrun ehli sünnet kaynağından örnek verin.

3- islamda soy babadan devam eder.

Eğer dediğiniz doğru olsa idi Hz. Ali'nin Âmir b. Kilâb Kabilesinden Ümmü'l-Benin bint-i Hizam ile olan evliliğinden doğan Abbas, Cafer, Abuddullah ve Osman adlarındaki dört çocuğu ve emim Kabilesinden Leyla bint-i Mes'ud ile olan evliliğinden doğan Abdullah ve Ebû Bekir adlarındaki iki çocuğunun da Peygamber Efendimiz -sav-'in soyunu devam ettiriyor olmaları gerekirdi.

@rabbinsadikkulu cevap bekliyorum :gl

Diğer konuda sizden cevap beklememe rağmen cevap vermemeyi tercih etmiştiniz.. Madem konuyu tekrar gündeme getirdiniz o vakit bende size sorularımı yineliyorum :gl Bu seferde görmemezliğe gelmeyeceğinizi umuyorum. ekstra bir soru daha; alevi kaynaklardan delil getiriyor olmanızın hususî bir sebebi var mıdır efendim :gl

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

Diğer konuda sizden cevap beklememe rağmen cevap vermemeyi tercih etmiştiniz.. Madem konuyu tekrar gündeme getirdiniz o vakit bende size sorularımı yineliyorum :gl Bu seferde görmemezliğe gelmeyeceğinizi umuyorum. ekstra bir soru daha; alevi kaynaklardan delil getiriyor olmanızın hususî bir sebebi var mıdır efendim :gl

1- gayri müslimlere gösterdiğiniz toleransı, nedendir bilinmez, ehli kıble olan şia ya göstermiyorsunuz. (ayrıca alevilik te homojenite yoktur. çeşit çeşit alevi var... çok uzun mesele....) incilde bile değişmeyen ayetler olabilir derken, şiadan gelen bilgilerin tamamına bu peşin red neden?

2- eğer soy anneden de devam ediyorsa, şu durum ile karşılaşırız. ecdadımız diye övündüğünüz osmanlı padişahlarının çoğunun annesi (sonradan müslüman olmak kaydıyla tabi ki) Bulgar, Sırp, Rum, Yunan ve Cenevizli vs vs.. dir.

kaynak:
http://haber.mynet.com/osmanli-padisahlarinin-anneleri-nereli-498803-foto-analiz/

http://www.frmtr.com/tarih/495007-osmanli-padisahlarinin-anneleri.html

şimdi size bir soru sorayım. biz sırplara ecdadımızdır diyebilirmiyiz. veya diğererine... lütfen akl-ı selim düşünün...

not: "Hz. Resülü Ekrem bir hadisi şerifinde şöyle buyurmakdadır: Her peygamberin soyu kendi sülbündendir, benim soyum ise İmam Ali bin Ebu Talib'in soyundandır." efendimzin bu sözündeki inceliği anlayamamanıza şaşırdım. ard niyet yoksa açıklayayım; efendimzin kızı ile hz alinin evliliğinden olan çocuklar kastedilmektedir,bize göre. konuyu sulandırmaya gerek te yoktur.

not2:
Osmanlı padişahlarının anneleri.. (ufak tefek bilgi yanlışı olabilir. hepsini kontrol edemedim. vaktim yok. buradaki amaç padişahların annelerinin çoğunun, sonradan islam ile şereflenmek kaydıyla, başka soylardan olduğunun altının çizilmesidir. bu açıdan amaç hasıl olmuştur.)
1- I.murat'in annesi bizanslı HOROFİRA yani NİLÜFER hatun.
2- yıldırım bayezid'in annesi bulgar MARYA yani GÜLÇİÇEK hatun.
3- çelebi mehmet'in annesi bulgar OLGA hatun.
4- II.murat'ın annesi VERONİKA
5- fatih sultan'ın annesi sırp DESPİNA yani HÜMA hatun.
6- II.bayezid'in annesi KORNELYA
7- yavuz selim'in annesi; AYŞE takma adlı pontuslu bir rum.
8 -kanuninin annesi; polonya yahudisi HELGA yani HAFZA sultan.
9- II.selim 'in annesi yahudi kızı ROKSALAN yani HÜRREM sultan.
10-III.murat 'ın annesi yahudi RAŞEL yani NURBANU sultan.
11-III.mehmet'in annesi venedikli BAFO yani SAFİYE sultan.
12-I.ahmet'in annesi yunan HELEN yani HANDAN sultan.
13-genç osman'ın annesi sırp EVDOKSİYA yani MAHFİRUZ sultan.
14-IV.murat'ın annesi sırp ANASTASYA yani MAHPEYKER sultan.
15-IV. mehmet'in annesi rus NADYA yani TURHAN sultan.
16-II.süleyman'ın annesi sırpKATRİN yani DİLAŞÜB hatun.
17-II.ahmet'in annesi polonya yahudisi EVA yani HATİCE sultan.
18-II.mustafa'nın annesi rum EVEMİA yani EMETULLAH sultan.
19-III.ahmet'in annesi de aynı yani ii.mustafa ile aynı anneden.
20-I.mahmut'un annesi ALEXSANDRA yani SALİHA sultan.
21-II.osman'ın annesi sırp MARİ yani ŞEHSÜVAR sultan.
22-III.mustafa'nın annesi fransız JANET yani MİHRİŞAH sultan.
23-I.abdülhamit 'in annesi fransız İDA yani ŞERMİ sultan.
24-III.selim'in annesi cenevizli AGNES yani MİHRİŞAH sultan.
25-IV.mustafa'nın annesi bulgar SONYA yani SİNEPERVER sultan.
26-II.mahmut'un annesi fransız RİVERY yani NAKŞİDİL sultan.
27-I.abdülmecit'in annesi rus yahudisi SUZİ yani BEZM-İ ALEM VALİDE sultan.
28-abdülaziz'in annesi roman BESİME yani PERTEVNİYAL sultan.
29-V.murat'in annesi fransız VİLMA yani ŞEVKEFZA sultan.
30-II.abdülhamit 'in annesi ermeni VİRJİN yani TİRİMÜJGAN sultan.
31-mehmet reşat'ın annesi arnavut SOFİ yani GÜLCEMAL sultan.
32-mehmet vahdettin'in annesi çerkes HENRİET yani GÜLİSTAN sultan .

not3: islamda soy babadan devam eder!!!

hotaru

Profesör
sizin verdiğiniz hadisi şerif hak ise, neden Hz.Ali'nin sadece Hz.Fatıma'dan olan çocuklarıyla devam etmiştir Efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem)in soyu?? diğer evliliklerinden olan çocukları neden anılmazlar??

hotaru

Profesör
not: "Hz. Resülü Ekrem bir hadisi şerifinde şöyle buyurmakdadır: Her peygamberin soyu kendi sülbündendir, benim soyum ise İmam Ali bin Ebu Talib'in soyundandır." efendimzin bu sözündeki inceliği anlayamamanıza şaşırdım. ard niyet yoksa açıklayayım; efendimzin kızı ile hz alinin evliliğinden olan çocuklar kastedilmektedir,bize göre. konuyu sulandırmaya gerek te yoktur.

mesajınıza sonradan ilave yapmışsınız...
"bize göre"den kasıt kimdir??
konuyu sulandırmak gibi de bir niyetimiz yok, yazdığınız her şeye amenna mı demeliyiz??

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
cevabımız size değildi. üzerinize alınmayın lütfen. cevabımız @ŞehbaL hanımefendiye idi.

hotaru

Profesör
üzerime alınarak yazmadım zaten, böyle bir konu açıyorsanız elbetteki sorgulayanlar olacaktır bu gayet normal...
bize bir cevap lütfunda bulunacak mısınız??

bu hadisi şerifin kaynağı nedir merak ettim??

"bize göre"den kasıt kimdir??

kudeman

Asistan
Web sitesi
scanax.blogspot.com
Gömelim savaş baltalarını ve yürü ya kulum ,
İster seyyid ister şerif isterse de fil dişi sahillerinden veya, veya Tanzanya dan olsun üstad ne fark eder ki
Her müslüman değil mi ki kendi mehdisi veya kendi müceddidi neye bu tartışma o soydan olacaksan kanla değil gönülden o soydan olacaksın yani hiç gerek yok kan birliğine veya genetik birliğe
sen kimi ne bilirsen o odur neyi ne edersen o yine o odur.
Fazla uzatmak istemiyorum dayının biri çıkmış secere bulmuş veya araştırmış yazmış kim o secereden sorguya çekilecek ki
EEEE peygamberlerin amca çocuklarına bir bakın hele neler yapıyorlar
Peygamberden olmak onun gibi olmaya çalışmak ve çabalamak değil mi?
Her zaman ki gibi kavga etmediğim için sözlerim vızzzz diye geçecek ...
selametle..

fakiri

Kıdemli Üye
Nelerle uğraşılıyor !
Bir insanın bu dünyada izzeti de zilleti de -vezir ve rezil olması da- Rabbimizin taht-ı tasarrufunda bulunan işlerdendendir. Yaratılmışların gayreti ve çabası ile bu takdir ne değişri ve ne de arttırılı-eksiltilebilir.
Bu yüzden, gördüğünüz gibi böyle koca-koca admalar ne kadar abes işlerle uğraşmaktadırlar.
Allah kimseyi akıl nimetinden mahrum kılmasın !

,

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

not2:
Osmanlı padişahlarının anneleri.. (ufak tefek bilgi yanlışı olabilir. hepsini kontrol edemedim. vaktim yok. buradaki amaç padişahların annelerinin çoğunun, sonradan islam ile şereflenmek kaydıyla, başka soylardan olduğunun altının çizilmesidir. bu açıdan amaç hasıl olmuştur.)
1- I.murat'in annesi bizanslı HOROFİRA yani NİLÜFER hatun.
...
32-mehmet vahdettin'in annesi çerkes HENRİET yani GÜLİSTAN sultan .
Ben bu listenin gerçek olduğuna inanmıyorum...

Bunlar bizim bazı düşüncelerimizi değiştirmek, bazı değerlerimizle oynamak için yapılan oyunlar

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
sizin verdiğiniz hadisi şerif hak ise, neden Hz.Ali'nin sadece Hz.Fatıma'dan olan çocuklarıyla devam etmiştir Efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem)in soyu?? diğer evliliklerinden olan çocukları neden anılmazlar??
Çünkü onların hiçbiri yaşamamıştır...

Hz. Rasulallah SAV ın soyu Hz. Ali KV ve Hz. Fatıma annemizden olan Hz. Hasan RA ve Hz. Hüseyin RA dan devam eder.

Hz. Rasulallah SAV ın yaşayan tek evladı Hz. Fatıma RA annemiz, soyun devam ettiği torunları da Hz. Hasan RA ve Hz. Hüseyin RA nın çocukları ve onların soyndandır

Bunlardan Hz. Hasan RA nın soyundan gelenlere ŞERİF, Hz. Hüseyin RA nın soyundan gelenlere de SEYYİD denir..

Bir diğer önemli konu da Hz. Ali KV efendimzin diğer hanımlarından olan çocuklarından da bahsedilmez...

ŞehbaL

Kıdemli Üye
1- gayri müslimlere gösterdiğiniz toleransı, nedendir bilinmez, ehli kıble olan şia ya göstermiyorsunuz. (ayrıca alevilik te homojenite yoktur. çeşit çeşit alevi var... çok uzun mesele....) incilde bile değişmeyen ayetler olabilir derken, şiadan gelen bilgilerin tamamına bu peşin red neden?

Ben gayr-i müslimlere tolerans gösteren biri değilim ki =) Sorunuza gelince Şii/Alevi kaynaklarda Hz. Ali'yi öven ve hz. Muaviye'yi yeren birçok uydurma hadis mevcutken sadece Alevi kaynaklarda geçen hadise sahih gözüyle bakabilmek zordur. Ben size "bu manaya gelen buharide, müslimde geçen bir hadis var mı?" diye soruyorum.

2- eğer soy anneden de devam ediyorsa, şu durum ile karşılaşırız. ecdadımız diye övündüğünüz osmanlı padişahlarının çoğunun annesi (sonradan müslüman olmak kaydıyla tabi ki) Bulgar, Sırp, Rum, Yunan ve Cenevizli vs vs.. dir.

soy sadece anneden devam etmez. Hem anne hem babadan devam eder. Bizim kabul ettiğimiz husus budur. En güzel örneklerinden biri de "meryem oğlu İsa" diye Kur'an-ı Kerim'de hitap edilen hz. İsa'dır.

konuyu sulandırmıyoruz ki :gl hadisin kaynağını istiyoruz. Eğer şeksiz şüphesiz yazdıklarınıza "amenna" diyeceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz :gl

Yukarıda da dediğim gibi sadece anneden ya da sadece babadan devam eder gibi bir iddiam yok :gl

not3: islamda soy babadan devam eder!!!

İslam'da böyle bir kuralın olduğunu bildiren sadece o hadisse eğer kaynağını verin de biz de amenna diyelim. ya da deyin ki bana göre soy erkekten devam eder :gl Erkek çocuğu olmadığı için "soyum kurudu" diye hanımına etmediğini bırakmayan insan tiplemelerini gözümün önüne getirdiniz birden... Oysa Hz. Fatıma ile Efendimiz'in soyunun devam ediyor olması sadece kız çocuğu olan erkekler için bir surur kaynağı olması gerekmez mi? Hz. Fatıma'nın, Efendimiz'in-sav- amcaoğluyla evlenmiş olması hem baba hem anne tarafından çocukların Efendimiz'in soyuna dayanmasına sebep verir. Lakin Hz. Fatıma'yı es geçerek sadece Hz. Ali'den devam ettiğini söylemek... Neyse.. sizden sadece Hadisin kaynağını istiyorum. Kabul ettiğiniz hadisin kaynağını sunmak bu kadar zor olmasa gerek :gl

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

soy sadece anneden devam etmez. Hem anne hem babadan devam eder. Bizim kabul ettiğimiz husus budur. En güzel örneklerinden biri de "meryem oğlu İsa" diye Kur'an-ı Kerim'de hitap edilen hz. İsa'dır.

adetullaha aykırı olaylara biz mucize deriz.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Kadir Mısıroğlu Padişah anneleri Türk değildi ermeni, arnavut vs mıydı diyor burada?

Sadece padişah annelerinin itina ile seçildiğini söylüyor ki doğrusu da olması gereken de olan da budur

Kadir Misiroglu - Osman gazi haric hepsinin karisi ejnebi

http://www.youtube.com/watch?v=EWJoj-AAp5s

not: burada, bizim tarafımızdan bir kınama sözkonusu değildir. biline!!! mısıroğlunun görüşü ortaya konmak için bu video foruma asılmıştır. diğer kişinin görüşü bizi bağlamaz.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Kadir Misiroglu - Osman gazi haric hepsinin karisi ejnebi

http://www.youtube.com/watch?v=EWJoj-AAp5s

not: burada, bizim tarafımızdan bir kınama sözkonusu değildir. biline!!! mısıroğlunun görüşü ortaya konmak için bu video foruma asılmıştır. diğer kişinin görüşü bizi bağlamaz.
Sabırla videonuzu izledim

Kadir mısıroğlu Sizin dediğinizi demiyor.

Fatih Sultan Mehmed Han KS dan sonra bu adetin geldiğini söylüyor ki Fatih ten önce padişahlar vardır

Padişahların ecnebi hanımı olması Türk hanımı olmamasını gerektirmez ki Türk ve doğuştan müslman hanımları da vardır diyor

Bir sonraki padişah illaki padişahların ecnebi hanımından olacak diye de bir kural yoktur.

Sonuç olarak Kadir mısıroğlu veya bir başkası ne derse desin Ben buna inanmıyorum