Ahmedinejad, Hizbullah mitingine katıldı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Ahmedinejad, Hizbullah mitingine katıldı

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Misafir
Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Lübnan'a tartışmalı bir ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı, başkent Beyrut'un güneyinde Hizbullah tarafından düzenlenen mitingde coşkulu bir kalabalık karşıladı.
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın, mitingin düzenlendiği El Raya stad ına gelmesiyle birlikte, onbinlerce kişi, "ABD'ye Ölüm!", "İsrail'e Ölüm!" ve "Ahmedi, Ahmedi" diye bağırdı. Ahmedinejad, daha sonra Hizbullah'ın iki numaralı ismi Şeyh Naim Kassem ile kucaklaştı.
Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah da dev ekranda yayınlanan konuşmasında, Ahmedinejad'ın İsrail'in "ortadan kaldırılması gerektiği" yö nündeki açıklamalarına destek verdi.
Nasrallah, İran Cumhurbaşkanı onuruna düzenlenen mitingde dev ekrandaki konuşmasında, "Batı Ahmedinejad'a sinirleniyor çünkü İsrail'in gayrı meşru olduğunu ve ortadan kaldırılması gerektiğini açıklayarak doğruları sö ylüyor" dedi.
Hizbullah lideri, Ahmedinejad'ı "direnişçilere ve baskı altındakilere" desteğinden ötürü "değerli ve büyük bir konuk" olarak niteleyerek teşekk ür etti.
Tribünlerdeki Hizbullah sempatizanları da İran, Lübnan ve Hizbullah bayrakları salladılar, İran Cumhurbaşkanı ile Nasrallah'ın posterlerini taşıdılar. Stada yakın binaların balkonları da doldu taştı.
Tartışmalı ziyaretinin ilk gününde kahraman gibi karşılanan Ahmedinejad da Lübnan'ın İsrail'e karşı direnişini övdü.
İran Cumhurbaşkanı, Lübnan ziyaretinde yarın güneydeki İsrail sınırına gidecek olması dolayısıyla, ülkedeki Batı yanlılarınca Lübnan'ı İsrail'in karşısında bir "İran üssü" haline getirmeye çalışmakla eleştiriliyor.
 
Üst