Ahmed Hulusi'den Sözler

Dua Nur

Kıdemli Üye
Gn8P86.jpg

ubeyd_el_turki

Doçent
Hayallerini ve ulaşamayacağı noktaların bilgilerini bu halde yazan kişi ancak cahildir.Çok açıktır ki ve nasslar ile sabittir ki güneş hem başlarına yaklaştırılacaktır.Yine ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ile sabittir ki Cehennem ise melekler tarafından emr-i ilahi ile çekilecek getirilecektir/yaklaştırılacaktır.

Bu haltı ilk kitabında işleyen Ahmet Hulusi'ye bunu farkeden ve soran ve o zaman aynı kitabevinde çalıştığı Hans Ayberg "Burası hatalıdır, sen bunu nasıl yazdın ?" diye sorunca Ahmet Hulusi, "kitap böyle basıldı, şimdi değiştirirsem okuyucularım bana inanmaz" demiştir.Hans Ayberg gibi bir adam bile "Ben bu adamı o gün defterden silmiştim" diyor.

Ahmet Hulusi halen görüşünden dönmemektedir.Allah Teala ve Tekaddes Hazretleri hidayet nasib eylesin.

Alıntıladığınız yazıda ise bir başka fecaat daha bulunmaktadır.Cehenneme bir kere yakalananın bir daha çıkamayacağı bilgisidir.Bu ise bir çok ayet-i kerimeye ve hadis-i şerife aykırıdır.Küfre mucibdir.Bu sözü söylerken kendisini "ictihad makamında" gördüğü için yazıyorsa vay haline !
Eğer ben tasavvuf ehliyim derse şatahat diye mazur görülebilir ama sözleriyle amel edilmez, sözlerine itimat edilmez, bu sözleri terkedilir.

Buhari Rahmetullahi Aleyh bir hadis-i şerifi naklederken bir Ravi atı beslerken aldatıyor diye hadis-i şerifini almazken,böyle bir bedbaht ifadeler yumağının FİKİR,BİLGİ diye öne sürülmesi büyük hatadır.

Rasûlullah (s.a.v.)’in arkadaşlarından Mıkdad (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu işittim: “Kıyamet günü güneş kulların üzerine bir mil veya iki mil mesafeye kadar yaklaştırılacaktır.” Süleym diyor ki: Rasûlullah (s.a.v.)’in milden neyi kastettiğini bilemiyorum ya uzunluk ölçüsü olan mil veya göze sürme çekilen mil. Rasûlullah (s.a.v.) şöyle devam etti: “Güneş onları adeta eritecek ve herkes yaptığı amelleri oranınca sıkıntıdan ter içinde kalacaktır. Kimi topuğuna kadar kimi diz kapaklarına kadar kimi de beline kadar kimi de ağzına kadar ter içinde kalacaktır.” Rasûlullah (s.a.v.) bu sözü söylerken ağzına işaret ediyor ve; “Ağzına gem vuracak kadar” diyordu. (Müslim, Cennet: 15)
Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.
Bu konuda Ebû Saîd ve İbn Ömer’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’e et getirildi ve ön but kısmı takdim edildi çünkü o etin bu kısmından hoşlanırdı. Etten bir parça ısırdı ve şöyle buyurdu: “Kıyamet günü insanların en saygıdeğeri ben olacağım bunun niçin böyle olacağını biliyor musunuz? Dinleyin! Anlatayım; Allah bütün insanları öncekileriyle ve sonrakileriyle hepsini büyük ve düz bir alanda toplayacak ve söyleyeceği her söz tüm insanlığa duyurulacak gözler bu manzaralara şâhid olacak, güneş kendilerine o kadar yaklaştırılacak ki sıkıntı ve keder güç yetiremeyecek, çekilmez hale gelecek...
(Buhârî, Ehadisül Enbiya: 23; Müslim, İman: 72)
Bu konuda Ebû Bekir es Sıddîk, Enes, Ukbe b. Âmir ve Ebû Saîd’den de hadis rivâyet edilmiştir.
Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ebû Hayyan et Teymî’nin ismi Yahya b. Saîd b. Hayyan olup Küfelidir ve güvenilir bir kimsedir. Ebû Zür’a b. Amr b. Cerir’in ismi ise Herîm’dir

“O gün cehennem getirilir. İnsan yaptıklarını birer bi*rer hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ne faydası var! İşte o zaman insan: ‘Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim!’ der. Artık o gün, Allah’ın edeceği azabı kimse edemez. Onun vuracağı bağı kimse vuramaz.” (Fecr, 89/23–26)

İbn Mesud’dan Müslim ile Tirmizi rivayet ediyorlar. İbn Mesud demiş ki: “O hesap gününde cehennem getirilir. Cehennemin yetmiş bin halatı vardır. Her bir halatını da çeken yetmiş bin melek vardır.”[Müslim, Cennet, 2842/29. Tirmizi, Cehennem, 1.]

Cehennem mahşer yerine getirildiğinde öylesine bir homurdanışı ve korkutucu bir sesi var ki, kimse dayanamaz. Nitekim yüce Allah şöyle buyuruyor:

“Cehennem ateşi uzak bir mesafeden kendilerini görünce, onun öfkelenişini (müthiş kaynamasını) ve uğultusunu işitirler.” (Furkan, 25/12)

Dua Nur

Kıdemli Üye
Alıntıladığınız yazıda ise bir başka fecaat daha bulunmaktadır.Cehenneme bir kere yakalananın bir daha çıkamayacağı bilgisidir.

Kitaplarının tamamını okudum böyle bir söz yok.:)))

Oradan buradan atılan iftiralar ile, anlamadığınız bilgileri karalmaya çalışmanız çok komik:))