Ahiret ni’metlerine kavuşmak | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Ahiret ni’metlerine kavuşmak

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Evliyânın büyüklerinden, İbrâhim bin Edhem hazretleri, hamamın kapısına vardığında, hamamın sahibi, “Buraya ücretsiz girilmez” dedi. Bu söz üzerine İbrâhîm bin Edhem hazretleri ağlamaya başladı. Sebebini sorduklarında, “Ücretsiz olarak şu yere girmeye bile izin verilmiyor. Nebîlerin, sıddîkların, evliyânın yeri, mekânı olan Cennete ücretsiz nasıl girilebilir” buyurdu.
Âyet-i kerîmelerde meâlen buyuruldu ki: “İşte bu, sizin yapmakta olduğunuz iyi amel ve hareketleriniz sayesinde mirasçısı kılındığınız Cennettir.”
Sonsuz ahiret ni’metlerine kavuşabilmek için beş şeye devam etmek gerekir:
1- Kişi, bütün günâhlardan kaçmalıdır. Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde buyurdu ki: “Kim ki, Rabbinin azametinden korkarak kendisini günâhlardan menederse, işte Cennet, onun varacağı yerin tâ kendisidir.” 2- Dünya malına muhabbet beslememektir. 3- İbâdetleri istiyerek, severek, istikrar üzere, devamlı yapmak. 4- Allahü teâlânın sevgili kularını sevmek ve onlarla beraber bulunmak, sohbetlerini kaçırmamaktır. Çünkü âhirette böyle kimseler şefâ’at edeceklerdir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “Din kardeşlerinizi çoğaltınız! Zîrâ kıyâmet günü her bir kardeşin şefâ’at etme hakkı vardır.” 5- Çok duâ etmektir. Müslüman, ömrünün sonuna kadar, Cenneti nasîb etmesi için Allahü teâlâya duâ etmelidir. Çünkü Allahü teâlâ, duâ edenleri sever.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Allahü teâlâ, üç taifeye hoşnutlukla nazar eder:
1- Namaz safındakilere. 2- Gece namaz kılanlara. 3- Fisebilillâh savaşanlara.
Allahü teâlâ üç kimseyi sever:
1- (Sabırla ve sevabını umarak) ölünceye kadar fisebilillâh gaza edeni. 2- Eza eden komşusuna, onun elinden kurtuluncaya kadar sabredeni. 3- Seferde, gece, arkadaşları uyurken kalkıp namaz kılanı.
Üç kişi cennette yüksek dereceye erer:
1- Adil emir. 2- Sıla-i rahim yapan. 3- Çoluk çocuğu çok, fakat, verdiğini başlarına kakmayan.

Hikmetler
Mehmet Oruç
 
Üst