AGD 146 noktada Mekke'nin fethini kutlayacak

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
874
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
161603_tr.jpg


AGD 146 noktada Mekke'nin fethini kutlayacak

AGD Mekke’nin Fethi’ni kutlayacak

Düzenlediği programlarla milli ve manevi değerlerine sahip çıktığını gösteren Anadolu Gençlik Derneği geleneksel hale getirdiği Mekke`nin Fethi kutlamalarına devam ediyor.

AGD, İslam tarihinde önemli bir yeri olan Mekke`nin Fethi`nin 1380. yıldönümünü bütün yurtta kutlayacak. Mekke’nin Fethi programları zengin bir içerikle milletimizin kalplerine manevi lezzet sunacak. 31 Aralık akşamı Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar Türkiye`nin dört bir tarafında Mekke’nin Fethi’ni anmak için muhteşem organizasyonlar gerçekleştirilecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda milyonlar yılbaşı gecesini Kur’anla karşılayacak. Programlarda bir Anadolu Gençlik klasiği olan Kur`an ziyafetleri, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, tasavvuf musikisi, sema gösterileri, sanatçılardan ezgiler ve sinevizyon gösterileri yer alacak.

AGD'NİN PROGRAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

“Mekke’nin fethi merhamet ve adaletin zirvesidir”

Düzenleyecekleri programlarla ilgili bilgi veren AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, “Mekke, şehirlerin anasıdır. Mekke’nin Fethi ise fetihlerin anasıdır. Bu fetih Kudüs’e, Endülüs’e, Malazgirt Zaferi’ne ve nihayet İstanbul’un Fethi’ne kapı açmıştır.”diye konuştu. Hz Peygamberin Mekke’nin Fethi sırasında “Kim silahlarını bırakıp Ebu Süfyan’ın evine sığınırsa emandadır.

Kim Müslümanların ordusuna karşı gelmeyerek Kabe’ye sığınırsa emandadır. Kim kendi evine sığınırsa ve kapısını kapatırsa emandadır. Silahsız olanlara dokunulmayacak, kaçanlar takip edilmeyecek, kadın ve çocuklara dokunulmayacak, silah çekmeyenlere silah kullanılmayacak” dediğini hatırlatan Tongüç, “İslam tarihinin altın sayfalarından biri olan Mekke`nin Fethi bütün dünyaya müsamaha ve insan hakları dersi vermiştir.

Hz. Peygamber gücünün zirvesinde olmasına rağmen intikam yerine bağışlamayı seçerek insanların kalplerini İslam’a açmıştır. Kan dökülmeden gerçekleştirilen bu fetih merhamet ve adaletin zirve noktasıdır. Bu fetih sadece bir zafer değildir. Zulümden adalete, karanlıktan aydınlığa kavuşmanın simgesidir.”şeklinde konuştu.

“AGD yeni fetihlere yelken açmak için var”

İnsanlığın bugün yeni fetihlere muhtaç olduğunu dile getiren Tongüç, “Başta İslam Dünyası olmak üzere yeryüzünde yaşanan bütün zulümlerin son bulması için Mekke’nin Fethi gibi gönüllerin fethine ihtiyaç vardır. Dünya ancak fethi Mubin’in manasıyla ihya olabilir. İnsanlık bu fethin ruhuyla kan ve gözyaşından kurtulabilir.” diye konuştu.

AGD’nin kurulduğu günden bu yana ifsada karşı ıslah için çalıştığını belirten Tongüç, “Bizler AGD olarak bu programlar vesilesiyle Mekke`nin fethedilişinin mana ve heyecanını tüm insanlarımıza bir kez daha aktarmak istiyoruz. Ülkemizin ve İslam dünyasının içinde bulunduğu rehaveti üzerinden atıp, gönüllerin fethine yelken açması için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz.”diye konuştu.
62974.jpg
50656.jpg
83358.jpg

AGD 146 noktada Mekke'nin fethini kutlayacak - Ajans5 Haber Sondakika HaberlerAnadolu Gençlik Derneği yetkililerini kutluyorum, müsait olanlar için güzel programlar düzenlemişler.

Yüreklerine sağlık.
 
Üst