Afrika'da İhvanForum Adına Su Kuyusu

ibrahimi

Has Uşak
Selamun aleyküm.
@Ebu Computer gibi değerli bir üyemiz, forumda yapılan sosyal etkinliklerin yanında sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmamız gerekliliğini bize hatırlattı.

Bir sivil toplum kuruluşu yardımı ile (İHH v.b.) anlaşarak, gerekirse parayı kuruluşta veya belirleyeceğimiz bir kişide toplayarak birşeyler yaptırmamız insan olarak bizlerin boynunun borcudur.

Ebu Computer abimizin önerdiği, bir zaman dilimi içerisinde, hedef koyulan paranın toplanması ve Su Kuyusunun yaptırılmasıdır.

Sizlerin de fikirlerini almak istedik. Ne dersiniz? Değerli fikirleriniz sonrası yeni bir konu açarak organizasyonu başlatacağız.

lafons7275

Kıdemli Üye
Çok güzel. Bir su kuyusu için ne kadar para lazım?

ibrahimi

Has Uşak
1. ÇAD

· Bir kuyu maliyeti: 4.000 USD (35–75 m. arası)

2. SOMALİ (DERİN)

· Bir kuyu maliyeti: 75.000 USD (250–300 m. arası)

3. SOMALİ

· Bir kuyu maliyeti: 4.000 USD (30-70 m. Arası)

4. KENYA

· Bir kuyu maliyeti: 4.000 USD (30-70 m. arası)

5. SUDAN

· Bir kuyu maliyeti: 5.000 USD (70–100 m. arası)

6. BURKİNA FASO

· Bir kuyu maliyeti: 6.000 AVRO (60–85 m. arası)

7. GANA

· Bir kuyu maliyeti: 4.000 USD (35–55 m. arası)

8. SRİ LANKA

· Bir kuyu maliyeti: 4.000 USD (15–20 m. arası)

Kaynak ihh
http://sukuyusu.ihh.org.tr/tr/main/pages/su-kuyusu-maliyetleri/299

lafons7275

Kıdemli Üye
4.000 liklerden birini seçelim ve bunların içinden de ihtiyacı daha fazla olanı.

ibrahimi

Has Uşak

fikrimizi al,paramızı alma:D

Sevgili cemaliii, bir mutasavvıf olarak sen bu işlerin gönül işleri olduğunu daha iyi bilirsin. Dileyen katılım yapar dileyen yapmaz. İhvanforumun bugüne kadar kimseden maddi bir beklentisi olmadığı gibi, yüce Yaradanın izniyle bugünden sonra da olmaz.

Dileğimiz, bu kadar kopuk ve birbirinden soğuk müslümanların sosyal bir projede bir araya getirilmesi. Öyle veya böyle bu forumda binlerce mesaj okuduk yazdık. Kah gönül kırdık, kah kırıldık. Bu fani dünyadan göçüp giderken bizlerin amel defterini kapatmayacak hayırların yapılması çok önemli aslında.

İhvanforum adına da yapılmayabilir, bu durumdan nemalandığımızı sanmayın. Sadece ve sadece bir öneridir.

Selamlar.

türkü

Kıdemli Üye
"zorla yaptırılan hayır da hayırdır" kaidesi bu gibi durumlar için geçer akçedir. istemeye istemeye de olsa yani. buna benzeyen şeyler için.

Mugalata

Kıdemli Üye
Afrika'da su kuyusu projesi biraz uzak ve bu nedenle zayıf kalabilir. Ama burada mesela Suriye'li çocuklara veya fakir olup da okumak isteyen çocuklara yardım gibi sosyal projeler daha etkili olabilir. Yardım toplama işi olmasa bile bu konuda bir duyarlılık oluşturulabilir ve bireysel yardımlar özendirilmiş olur, en kötü ihtimal.

talib

Kıdemli Üye
4000*2,6=10400 TL yapar

Herkes 300 TL verse; 10400/300=35 kişi yapar (yaklaşıp hesap)

35 kişi çıkar mı ve herkes aşağı yukarı bunu verebilir mi, daha fazla veren de olursa ne ala!

Bir de herkes kendi veremez belki ama sağdan soldan da üç beş alır, bir şeyler çıkar ortaya. Amaç para toplamak değil, sen de ver bir 50 tl, senin hayrın olsun, mesele o denilerek toplanabilir.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Kuyu 4000 Dolar ve 100 dolar x 40 Kişi ile çok kolay toplanabilir.

Ayrıca benim gücüm 100 dolara yeter diğerinin 200 dolar bir diğerinin 1000 dolar.

İnşallah bu proje gerçekleşirse kuyunun ismi de İHVAN (kardeşlik) kuyusu olur.

Yarın bir gün hesap gününde ''Ne yaptınız, müslüman kardeşlerinize nasıl sahip çıktınız.'' dendiğinde bu kuyu şahidimiz olur inşallah.

Not: İHH, üzerinde kuyuya verdiğiniz isim ile birlikte açılan kuyunun fotoğraflarını gönderiyor. Bu organizasyon gerçekleşirse inşallah İHVAN kuyusunun fotoğraflarını bu forumda görürüz.

Sayfanın alt kısmında örnek su kuyularını görebilirsiniz.

http://sukuyusu.ihh.org.tr/tr/main/news/1/ihhdan-asya-ve-afrikaya-2512-su-kuyusu/1450

40 Kişiden biri benim, kaldı 39 kişi.

Sigara içen az içsin yemek yiyen az yesin gezen az gezsin ve neticede bu projeyi gerçekleştirelim inşallah.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @talib

Sizin teklifinizde mantıklı.

300 TL x 35 Kişide olabilir.

Selam ve dua ile...

ihvanistanbul

AkhenAton
Çok güzel bir fikir.

Hatta bunu gelenekselleştirelim. Her 6 ayda yada yılda artık üyelerimizin ve bizim gücümüz nispetince bir şeyler yapalım.

Böylelikle oturduğumuz yerden dünyayı kurtarmaktan da fazlasını yapmış oluruz.

Madem su kuyusu niyetiyle başlandı bismillah deyip onu yapalım. Akabinde uygun görülürse şehit ailelerine yardım edelim yada mugalatanın dediği gibi bir suriyeli ailenin/talebenin geçimini üstelenelim. .

ihvanistanbul

AkhenAton
Kuyu 4000 Dolar ve 100 dolar x 40 Kişi ile çok kolay toplanabilir.

Ayrıca benim gücüm 100 dolara yeter diğerinin 200 dolar bir diğerinin 1000 dolar.

İnşallah bu proje gerçekleşirse kuyunun ismi de İHVAN (kardeşlik) kuyusu olur.

Yarın bir gün hesap gününde ''Ne yaptınız, müslüman kardeşlerinize nasıl sahip çıktınız.'' dendiğinde bu kuyu şahidimiz olur inşallah.

Not: İHH, üzerinde kuyuya verdiğiniz isim ile birlikte açılan kuyunun fotoğraflarını gönderiyor. Bu organizasyon gerçekleşirse inşallah İHVAN kuyusunun fotoğraflarını bu forumda görürüz.

Sayfanın alt kısmında örnek su kuyularını görebilirsiniz.

http://sukuyusu.ihh.org.tr/tr/main/news/1/ihhdan-asya-ve-afrikaya-2512-su-kuyusu/1450

40 Kişiden biri benim, kaldı 39 kişi.

Sigara içen az içsin yemek yiyen az yesin gezen az gezsin ve neticede bu projeyi gerçekleştirelim inşallah.

Selam ve dua ile...

+1 de beni yaz abi. Bi ay fazla sigara içtim sayarım. Sevdim bu organizasyonu Allah razı olsun senden.

Kaldı 38 kişi.

talib

Kıdemli Üye
Sayın @talib

Sizin teklifinizde mantıklı.

300 TL x 35 Kişide olabilir.

Selam ve dua ile...

Mantıklar aynı :)

Ha 300 TL ha 100 Dolar...

Dolar toplanacaksa ona göre göndeririz...

Fakiri de ekleyin..

O zaman önce liste oluşsun, sonra o listeye göre karar verilsin.

Lise 10 kişi olursa ona göre bir şey deriz, 20-30-40 olursa ona göre karar veririz.

ibrahimi

Has Uşak
Afrika'da su kuyusu projesi biraz uzak ve bu nedenle zayıf kalabilir. Ama burada mesela Suriye'li çocuklara veya fakir olup da okumak isteyen çocuklara yardım gibi sosyal projeler daha etkili olabilir. Yardım toplama işi olmasa bile bu konuda bir duyarlılık oluşturulabilir ve bireysel yardımlar özendirilmiş olur, en kötü ihtimal.

Tam tersi bir bakış açısıyla bakarsak;
Zaten Suriyeli kardeşlerimiz öyle veya böyle ülkemizde yaşıyor ve yardım ediliyor.
"Su kuyusu" çok önemli bir konu

Bir düşünün su olmadan yaşamayı, elektriksiz yaşarsınız ama vücudunun %60'ı su olan insan nasıl susuz yaşasın? Bu konuyu öncelemek gerekir diye düşünüyorum.

ibrahimi

Has Uşak
EyvAllah.
Şöyle yapsak daha şık olacak sanırım, herkes kendi kesesine göre versin. Çok olandan çok az olandan az "gönlünce".

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Erdem

Şu forum ana sayfasında görünen anketi kaldırsak.

Sonrasında bu konu ile ilgili bir anket açsak.

Ana sayfaya giren her üyenin konuyu görmesini sağlasak.

Oluşacak ortak kanaate göre durumu şekillendirsek.

Şuan ben ve @ihvanistanbul ile birlikte 2 kişi olduk 38 kişi kaldı.

Yada 300 TL üzerinden hesaplarsak 33 kişi kaldı.

Dediğiniz gibi az verende olur çok verende.

Kendi adına katılan da olur vefat etmiş anne babasının hayrı için katılan da.

İşe başlamak işin yarısıdır, işe başlamış ve işin yarısını tamamlamış olalım inşallah.

Selam ve dua ile...

ibrahimi

Has Uşak
Hocam anketi açın, biz anasayfaya taşırız :)
Sizin açmanız benim açından daha şık olur.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Çok güzel bir fikir.

Hatta bunu gelenekselleştirelim. Her 6 ayda yada yılda artık üyelerimizin ve bizim gücümüz nispetince bir şeyler yapalım.

Böylelikle oturduğumuz yerden dünyayı kurtarmaktan da fazlasını yapmış oluruz.

Madem su kuyusu niyetiyle başlandı bismillah deyip onu yapalım. Akabinde uygun görülürse şehit ailelerine yardım edelim yada mugalatanın dediği gibi bir suriyeli ailenin/talebenin geçimini üstelenelim. .

Duygularıma tercüman oldunuz.

Bir şeyler yapalım inşallah.

Kuyu elle tutulur gözle görülür bir organizasyon.

Farklı şeylerde yapılabilir.

Selam ve dua ile...

Kaçak

Yeni
Yayayi da yazın ...

Birisi agayida ...

Erdemle amedide ...
Bak baya olduk ...