Afrika'da İhvanForum Adına Su Kuyusu

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Konya'nın ovalısı ise göndermez...

Dağlısı ise gönderir...

bi husben

Kıdemli Üye
lafons özelden göndermiş Talihsiz bir yorum olmuş. Allah rızası için siler misin?

neden acaba siliyorum lafons

fakiri

Kıdemli Üye
Hadis-i Şerifte "Komşusu açken tok yatan bizden değildir." diye buyruluyor. Yani, en önce görüp-gözeteceğimiz kesimler en yakınımızdakiler ve hısım ve akrabalarımız...Bunların hepsini hallettik ve hiçbir sıkıntı kalmadı da Afrikada sondaj yapacağız !..
İnsan; "Ne kadar da orjinal bir fikir ya !.."demeden edemiyor ! Doğrusu ne kadar uzak olursa o kadar gizemli olacağı kesin diyoruz !
Elbetteki kimseyi yardım yapma dürtüsünü köreltmek istemeyiz ! Ancak, bu konuda başımdan geçen bir hadiseyi nakletmek istiyorum.

1980'li yılların 2. yarısında Valilikçe Afrikada açlar için her memurdan ve işçiden birer yevmiye para toplanmıştı...Aradan 6 ay gerçtikten sonra, devletin mülki amiri tarafından düzenlenen bu yardım kampasında toplanan paraların Ankaradaki ANAVATAN Partililerce iç edildiği haberini almıştık ! Uzağa-uzağa, çok uzaklara ulaşmaya gitmeğe çalışın ! Nasıl olsa, yakınlarımızdakilerin sıkıntıları-meseleleri tamamen halledilmiş durumda!

ihvanistanbul

AkhenAton
Dede yakınlara ve akrabaya bakmayı ALLAH zaten emrediyor. Bunun için birilerinin bizi gayrete getirmesine gerek yok. Ebu Computer abimiz çok güzel bir şey düşünmüş.

ummuhan

Kıdemli Üye
Hadis-i Şerifte "Komşusu açken tok yatan bizden değildir." diye buyruluyor. Yani, en önce görüp-gözeteceğimiz kesimler en yakınımızdakiler ve hısım ve akrabalarımız...Bunların hepsini hallettik ve hiçbir sıkıntı kalmadı da Afrikada sondaj yapacağız !..
İnsan; "Ne kadar da orjinal bir fikir ya !.."demeden edemiyor ! Doğrusu ne kadar uzak olursa o kadar gizemli olacağı kesin diyoruz !
Elbetteki kimseyi yardım yapma dürtüsünü köreltmek istemeyiz ! Ancak, bu konuda başımdan geçen bir hadiseyi nakletmek istiyorum.

1980'li yılların 2. yarısında Valilikçe Afrikada açlar için her memurdan ve işçiden birer yevmiye para toplanmıştı...Aradan 6 ay gerçtikten sonra, devletin mülki amiri tarafından düzenlenen bu yardım kampasında toplanan paraların Ankaradaki ANAVATAN Partililerce iç edildiği haberini almıştık ! Uzağa-uzağa, çok uzaklara çalışın ! Nasıl olsa, yakınlarımızdakilerin mesleleri tamamen halledilmiş durumda!

İşte tam da dar fakiri bakışı:D yakınlarımızı zaten kollayıp gözetiyoruz... şahsım adına söyleyeyim Afrikayı görmeyen ve Afrikayı bilmeyenler bunu söylüyor, buralarda yardıma çok muhtaç diyerek gittiğimiz her insanın hiç yoksa bile Afrikadakilere göre her şeyleri var her yiyeceği tatmış ve biliyorlar, Afrikada yalnızca milet denilen yiyeceği (kuş yemine benzer bir bitki) genelde tek öğün bazan de iki öğün yiyerek ömürlerini tüketen insanlar gördüm, su olmaması günlük ihtiyaçlarınızda bile su bulamamak ne demek biliyor musunuz? Nijerde gördüğümüz insanların GERÇEKTEN HİÇ BİR ŞEYLERİ YOK!!!

Kaçak

Yeni
Ağlayan kayalı kimdi ya ?

Ağa doncem ben sana ...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Aslında Sayın @fakiri dede haklı.

Ama problem o dönemde güveneceğimiz, yardımlarımızı ulaştırmasını isteyebileceğimiz kurumlar yoktu.

1980 den bu yana 35 sene geçti.

Ben bu konuda İHH ya güveniyorum.

Zaten inşallah bu iş gerçekleşir ise makbuz burada yayınlanır, üzerine İHVAN yazan kuyunun fotoğrafları burada yayınlanır.

Şükür 1980 lere göre şu an imkanlarımız çok daha geniş.

Selam ve dua ile...

Hakperest

Kıdemli Üye

1980'li yılların 2. yarısında Valilikçe Afrikada açlar için her memurdan ve işçiden birer yevmiye para toplanmıştı...Aradan 6 ay gerçtikten sonra, devletin mülki amiri tarafından düzenlenen bu yardım kampasında toplanan paraların Ankaradaki ANAVATAN Partililerce iç edildiği haberini almıştık ! Uzağa-uzağa, çok uzaklara ulaşmaya gitmeğe çalışın ! Nasıl olsa, yakınlarımızdakilerin sıkıntıları-meseleleri tamamen halledilmiş durumda!

küresel ısınma kaynaklı kuraklık, afrika kıtasını kavuruyor
bu günah; gelişmiş, oburlaşmış, sıktığı parfümün ozonu deldiğinden habersiz/li kokonaların boynunadır
sermayesini artırmak için hergün yeni model araba,telefon vs çıkaran kapitalist devletlerin boynunadır

beyler! siz afrikalılara yardım gönderip sevap kazanmıyorsunuz
sadece günahlarınıza/mıza kefaret ödüyorsunuz

açlıktan ve susuzluktan ölme sözkonusu ise
yakın komşu önceliği yitirir
zira önleyebilecekken
ölüme terketmek büyük vebaldir

Kaçak

Yeni
@Enes @SeNoL @Erdem @Ahmet
Ağalar pasta kescez da ...
Bıçak kesmiyor yani...

Enes

İhvan Forum Üye
Biz ihvan yönetimi olarak 1000 dolar sözü verelim. Kaldı 3000 haydi bismillah.

Kaçak

Yeni
Eba hesabi toplasana bi durum kaç kaç görelim ....
@Büşra @Verda hanımlar kolu kontra atak için sol kanat size emanet ...

Kaçak

Yeni
Artı yönetim 1000 dolar mi yani

can feda

Profesör
Beni de yazın dostlar inşAllah...bende katılmak istiyorum...ama bir süresi var mı? yani belli bir zaman verilse çok iyi olur benim açımdan...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Adam haklı beyler..

Nuri Bilge Ceylan'ın ''Kış Uykusu'' adlı filmini izlediniz mi? Bazı duygular görsellikle daha iyi ulaşır. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Biz uzaklarda ki fakirleri seviyoruz. Gözümüzün görmediği fakirleri. Oysa Allah'ın istediği yardım, gözünün gördüğü, gıcık kaptığın komşun açsa ona elini uzatabilmendir. Zira Allah ne bizim yardımımıza muhtaç ne de rezzak sıfatına desteğe..

Unutmayın, her ibadet bizim içimizde ki hayvanı ıslah içindir..

Niyetlenmiş olduğunuz yardıma mani olmak istemem. Hevesinizi de kırmaktan Allah'a sığınırım. Lakin uzaktan yakına, yakında uzağa gönderilen yardımların kendi içinde bir maliyeti olduğunu da unutmayın. Uzak bölgelere yapılan yardımların takriben %70'i Yolculuk, bilet ücretleri, yakıt, eleman maaşı, lokanta ve hotel masraflarına gittiğini bilmekte fayda var.. Elbette o alanlar boş bırakılmamalı. İfrat ve tefrit arası nüanslara dikkat çekiyorum.

Türkiye'de hâlâ susuz köyler var. Küçük çocukları sabahın köründe katırlarla ve bidonlarla su için uzun mesafelere gönderiyorlar..

Kaçak

Yeni
@Kaptan ?
Sesim geliyo mu dayı ?