Afganistan ve Taliban üzerine.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Günlerdir bakıyorum forumda bu konu ile ilgili bir başlık açılmadı.

Müslümanlarda bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Bir kısmı bu durum mücahidlerin ve İslam'ın zaferi derken diğer kısım ABD'nin kasıtlı olarak yönetimi Taliban'a terk edip gittiğini düşünüyor.

Benim şahsi görüşüm ABD Taliban'ı korkulacak çekinilecek bir hareket olarak görse Afganistan'dan çekilmezdi.

Çok güzel bir mizansen uygulanıyor, İslam geldi Şeriat geldi uçağa tutunup kaçmaya çalışanlar filan.

Neyse şimdi Taliban geldi. Taliban'ın ekonomik yönetimi nasıl olacak, eğitim sistemi nasıl olacak, izleyeceği politika nasıl olacak.

Bunları bekleyip zamanla göreceğiz.

Belki yayılmacı bir politika izleyip savaşı Pakistan tarafına da taşıyabilirler, neticede bu adamlar gerek Rusya döneminde gerekse ABD döneminde sürekli savaştılar durdular. Bu vakitten sonra durulmaları savaşı bırakmaları çok zor.

Bilindiği gibi ABD Suriye'de YPG ye 100.000 tır dolusu silah ve teçhizat verdi. Aynı ABD bu yardımı neden Afganistan halkına yönetimine yapmadı. Bu yardımı yapmış olsa Afganistan ordusu direnemez miydi.

Sorular sorular sorular.

Tek ümidim, onların bir oyunu varsa Allah'ında bir oyunu var.

Selam ve dua ile.

ihvanistanbul

AkhenAton
Talibanı söylemlerinde ciddi görüyorum. Şu ana kadar ne açıkladılarsa onu yaptılar ve geri vites yapmıyorlar. 31 ağustosa kadar tüm nato görevlileri için son gün olarak süre verdiler. herkes çıkmanın peşinde.

Sayın Ebu Computer dağlarda susuz kaldıklarında kendi teriyle dilini ıslatan adamları yenemezsiniz hele ki arkasında yüksek oranda halk desteği varsa. Abd başkanı bidenin açıklamalarını canlı yayında dinledim. trilyon dolar harcamışlar bir arpa boyu yol alamamışlar. afgan askerlerden kendilerine ordu kurmak istemişler ama ordu da eğitim alan pek çok kişi ( içlerinde pilot vs de var ) taliban saflarına katılmış. Verdikleri silahlar artık talibanın elinde. Afganistandan kaçanların zulümden kaçtığına inanmıyorum. Abd nin yapmadığı zulmü talibandan bekliyorlarsa muhtemelen düşman safına katılmışlardır. Allahu alem...

KAFKAS

Kıdemli Üye
ABD nin amacı bu coğrafyaya düzen getirmek değil kaos çıkartmaktır.Göz bebeği İsrail bu coğrafyadadır.Nasıl ki Irak,Suriye, mesela Irak ordusuna verilen bir dünya silahın nasıl bir anda İşid in eline geçtiğini ve İşid ile nasıl bir kaos ortamı oluştuğunu unutmamak lazım.Abd nin bu kadar çok silahı başı boş bırakacak kadar hesapsız hareket edeceğini farz etmek ya da Taliban ın gerçekten bu kadar kısa sürede baskın bir güç olarak bu başı boş bırakılan silahların üstüne konması,Abd nin istihbarati açıdan Afgan ordusunun nasıl un ufak olmaya müsait olduğunu bilmemesi mümkün mü? ,20 yıldır Afganistan da bulunan sözüm ona bu kadar yıldır Afgan ordusunu eğiten bir süper gücün, Taliban ın hareket kabiliyetini ve Afgan ordusunun mukavemet durumunu hesaplayamamaları çok da makul gelmiyorTaliban harekete geçip ilerlemeye başladığı anda çok rahat Abd hava gücü ile belli başlı mühimmat yükünü ortadan kaldırabilirlerdi ama yapmadılar.Bir süper güç bu kadar yıldır donattığı bir orduyu Taliban ın üzerine sürmeden ,ben çekiliyorum ama silahlar sizde kalsın demesi taliban ile bir noktaya geldiklerini gösteriyor.

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Havadan atılan bombalarla bir köyü yok eden ABD'nin Taliban ile baş edemediğine inanmak saflık olur.

Selam ve dua ile.

Cenan

Ordinaryus
Neredeyse 1 bucuk yil oldu. Afganistan-Taliban'i analiz edebilcek var mı?

ihvanistanbul

AkhenAton
Analiz etmek haddim değil ama birkaç aydır haklarında çıkan haberleri, yaptıklarını Türkçe kaynak bulabildikçe takip etmeye çalışıyorum.

İhracatlarını kat kat arttırdılar. Büyük oranda yolsuzluğu bitirdiler, savaş baronlarını cezalandırdılar ve Afganistan'da eylem yapan işidlilerle yoğun bir mücadele içerisindeler ( Allah onları muvaffak kılsın. ) kız çocukları için geçici olarak (güvenlik, ulaşım ve İslami kurallara riayet noktasında sorunlar olduğu için ) öğrenime ara verdiler. Binlerce dilenciyi topladılar gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım sağladılar. Uyuşturucu bağımlılarını tespit edip tedavilerine başlıyorlar... vs
Ekonomileri çok küçük olduğu için (bizim orta çaplı şirketlerimiz kadar) bazı noktalarda çok zorluklar çektikleri aşikâr ama yaptıkları işleri islamın izzetine uygun yapmaya çalıştıklarını düşünüp bu hallerine hayran oluyorum.
Geçen aylarda bir haberde; bir kadına tecavüz eden kişiyi aynı gün öğlen yakalayıp ikindi vakti idamını gerçekleştirdiklerini okudum ve imrendim açıkçası. Geçen hafta Pakistanla görüşüp Pakistan hapishanelerindeki Afganların tahliyesini ve Afganistan'a iadesini sağladılar...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Güvenlik nedeniyle kızların okullarının kapatılması mantıklı değil.

Aksine şeriat yönetimi kızların okumasını istemiyor, İslam'a uygun görmüyor.

Selam ve dua ile

Hakperest

Kıdemli Üye

Selam ve dua ile
batıya karşı koz olarak kullanıyor olabilir

Malum ABD paralarını dondurdu
Herkesi okutmak ve işe sokma lüksümüz yok demeye mi getiriyor acaba

sence batı kızlarının okumasına mı takılmış
bence batı elinden gelse hepsini yok eder

eğer okuma haram diyorsa ki ondan değil, yoksa liseyi de yasaklardılar

kanımca taktik geliştiriyorlar, koz olarak kullanıyorlar.
taktik tutmasa bile mevcut iş pazarını sadece erkekler alsa işsizlik daha dengeli olur.
böyle ailede çift maaş önlenmiş olur.

bunların hepsini teorik olarak söylüyorum, pratikte bilgim yok

Allah onların ve İslam aleminin yardımcısı olsun

ihvanistanbul

AkhenAton

Selam ve dua ile
İslam'a uygun şekilde okumalarını istiyor. Okullar karışık, yollar yeterince güvenli değil. Gerekli Düzenlemeleri yapıp tekrar açacaklarını ilan ettiler.

Cenan

Ordinaryus
mevcut iş pazarını sadece erkekler alsa işsizlik daha dengeli olur.
böyle ailede çift maaş önlenmiş olur.
Buna ben de katılıyorum. Erkeklerin alanini kadinlar doldurunca erkekler işsiz kalıyor.

Kadinlarinda olmazsa olmaz mesleki alanlari var. Kadinlari tumden redetmek yerine oralara yerlestirebilirler.

Cenan

Ordinaryus
İslam'a uygun şekilde okumalarını istiyor. Okullar karışık, yollar yeterince güvenli değil. Gerekli Düzenlemeleri yapıp tekrar açacaklarını ilan ettiler.

Insallah bu sekilde bir duzenleme yapabilirler.
Umarım mezun olduktan sonrada mahremiyete uygun is alani hazirlarlar. Aksi olursa yapacaklari duzenlemelerin de bir anlamı olmayacak.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ekonomik sıkıntı içindeki Afganistan İslam Emirliği yönetimi, Türkiye'ye 10 milyon Afgani (2 Milyon₺), Suriye'ye ise 5 milyon Afgani (1 Milyon₺) nakit yardım gönderiyor.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @ihvanistanbul

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın küçümseme gibi anlaşılmasın.

Afganistan'ın gönderdiği para 1 adet VW Tiguan alabilecek bir para.

1675926677950.png

Diğer yandan güzel bir atasözümüz vardır; ''Az veren candan çok veren maldan'' diye.

Afgan yetkililerden Allah razı olsun. Ülkelerindeki sıkıntılara rağmen bu parayı bize gönderdiler.

Diğer yandan asıl söylemek istediğim İslam ülkeleri güçlü olmalı. Ekonomik olarak siyasi olarak güçlü olmalı.

Mevcut hükümet ayırım yapmadan 20 senede 5 kıtada pek çok ülkeye yardım gönderdi.

Bunun karşılığı olarak şuan bakıyorum dünyanın dört bir yanından yardım yağıyor, arama kurtarma ekipleri geliyor.

Türki cumhuriyetler ile İslam ülkeleri ile batılı ülkeler ile kurulan iyi ilişkiler sayesinde yardım yağıyor, acımızı paylaşıyorlar.

Bu duruma Yunanistan dahil Ermenistan dahil.

Konuya dönecek olursak Afgan hükümetinin daha çok yolu var.

Örnek vermek gerekirse bir Afgan bakan düşünün dünya haritasında ülkesinin yerini gösteremiyor.

Selam ve dua ile.

ihvanistanbul

AkhenAton
afganistanın gönderdiği para bizim için çok küçük onlar için ise görece büyük bir meblağ. dediğiniz gibi az veren candan çok veren maldan.

Uzun zamandır milletimizi böyle bir seferberlik içinde görmemiştim. inşallah hayr işler hariç bir daha da görmeyiz.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Libya, Türkiye'nin yıkıcı depremin vurduğu bölgeyi yeniden inşa etmesine yardımcı olmak için 50 milyon dolar bağışladı.

Bu da Libya'nın yardımı.

Yaklaşık 942.263.000,00 Türk Lirası yapıyor.

Milyar dolar yardım edenler var onları hiç saymıyorum.

Selam ve dua ile.