Adnan Oktar'dan Sonra Said Nursi'nin de Mehdiliği İlan Edildi

hirahos

Kıdemli Üye
Ayrı bir konu açmakta yarar var:

Mehdi ilanları peş peşe geliyor. Adeta bir ilan savaşı yaşanıyor. :)

Tevil ede ede ne yapacaklarını şaşırdılar. En sonunda bu da oldu, artık Gazetelerden Said Nursi merhumu "Mehdi" ilan edenleri de zuhur etti. Yeni Asyacı Fıkıh Uzmanı sıfatıyla yazılar yazan Süleyman Kösmene, köşesinden Mehdilik ilanını yayınladı:

Süleyman Kösmene:

Muhterem Bedîüzzaman Said Nursî, dinde Müceddiddir ve Mehdîdir. Hiç mübalâğa etmiyoruz. Delil isteyeni, Risâle-i Nûr’un iki kapağını açmaya dâvet ediyoruz.

26.10.2009

Kaynak (tıklayınız):

Yeni Asya Gazetesi

Artık teviller gırla gider. Yok efendim Mehdi-yi Evvel dedi, Mehdi-yi Azam demedi, yok önceki Mehdi yok sonraki Mehdi. Yok üçüncü kuşak Mehdi... Yok Mehdi'nin en büyük vazifesi, yok en göze görünür vazifesi... Yok Mehdi'nin kendisini kastetti, yok talebelerini kastetti, yok cemaat şahs-ı manevisidir; yok saltanatı var yok saltanatı yok: Teviller birbirini kovalar gider.

Bu teviller bitmez.

Kendini, hocasını Mehdi ilan edenler de bitmez...

İnsan sormadan edemiyor, yakın bir zamana kadar Nurcuların kendi aralarında sakladıkları bu "sır", son zamanlarda neden basın yayın internet yoluyla aşikar ediliyor?

Yoksa, Said Nursi merhumu kullanarak kendine Mehdilik yolunu açmaya çalışan Adnan Oktar * yüzünden midir bu sırlarını "mecburi" açıklamaları?

ALLAH serencamımızı hayır etsin. Mehdilik davasında bulunan bütün çevreler ALLAH dostlarından, ilim sahiplerinden, Evliyadan, Mürşid-i Kamillerden uzak ve soğuk durmalarının cezasını çekmeye başladılar. Yakın olsalardı böylesine dehşetli davalar ve iddialar sahibi olabilirler miydi? Böylesine kendilerini sıkıntıya sokacak ahvale düçar olurlar mıydı? Hepsine birden cevap: Kesinlikle hayır.

* Açıklama: Adnan Oktar'ın Mehdilik ilanı için bakınız:

http://www.ihvanforum.org/gundem/63326-adnan-oktar-mehdiligini-ilan-etti/

ummuhan

Kıdemli Üye
Bu yeni değil ki seksenli yıllarda sanırım üniversiteye yeni başladığım zamanlardı Ankarada "iyi öğrencilerinden" birinden nasihat olarak almıştım :"Mehdi geldi gitti zaten aramaya gerek yok" anlamında...

Not: Ama ben de Mehdilik konusunda abla gibi İskender'i tek geçerim:eek:leyo: (bu da ne demekse :p )

talib

Kıdemli Üye
Evliya'dan risale okuyanı da vardır herhalde ama onlar görememişler o eserin içinde. Divan toplantıları olur, evliyaullah oradadır ama onlar orada Mehdi'yi görmemişlerdir.

Ne dense faydasızdır bunlara. Bu inançla bunlar buralarda tutunabiliyorlar demek ki. Dillerine doladıkları iman hakikatleri yetmiyor mu merak ettim şimdi. Belki de cemaati tutmak maksatlı önce kendilerini sonra müntesibleri inandırmak gayreti olarak da görülebilir. Bu uğurda gözü dünyaya kapamak. Yoksa hala tarikatla iman eden var mı diyen nasıl çıkabilir :) Hayret! Akılla, kalple beraber gidecekler bir de!

reis

Kıdemli Üye
"Emir sahibi olmayanların üstünü çizin" dememişmiydik :)

Enes

İhvan Forum Üye
Üstad'ın şu sözlerini herkesten önce talebelerine belletmek lazım;

"Ben beni beğenmiyorum, beni beğeneni de beğenmiyorum"

Üstad en çok "uçuran müritler" den dertli olmalı ki böyle demiş...

Mehdiliği açık bir şekilde kabul etmemiş...

Eee bu ısrar neden?

manifesto

Yasaklı
Yeniasya yazarı üstad Mehdi ve Müceddid demiş.
Eeee
Yazara bizler iman etmek zorundamıyız
Yani biz işi gücü bırakmışız
Üstadın mehdi olduğuna insanları inandırmaya çalışıyoruz sanki
Bir kişinin lafını sanki milyonların lafı gibi lanse etmeyin.O öyle düşünmüş
Yanılmış ise hata etmiş ise bu onu heralde dinden çıkarmaz.
Yanılgıları da Allah affeder

talib

Kıdemli Üye
E kösmene gibi kalem sahibi mücahitler var ya, iman kahramanları :) Sen yeter ki bir şey de, tevil ile bak neler oluyor.

Yani insanı kızdırıyorlar da dilimizi tutalım. Yaz sil yoruldum :)

hiçim

Profesör
kaç mehdi var toplamda :D Rabbim sonumuz hayır etsin

manifesto

Yasaklı
Hiç işimiz değil hocam.Keyfine bak
Üstad Mehdi olsa ne yazar
Kabaca olmasa ne yazar
O zaten Bediüzzaman.
Yaşarken böyle bir iddiası olmamış ki
Öldükten sonra kendine böyle bir elbise arasın
Bu yazar hocamız üstad mehdidir demiş.Ben değil di diyorum
Ne oldu şimdi,elimize bir şey geçti mi?
Bari bu işleri magazinleştirmeyin

talib

Kıdemli Üye
kaç mehdi var toplamda :D Rabbim sonumuz hayır etsin

Mehdi'miz çok :) Mesih'imiz iki tane biliyorum. Biri ABD'de, biri cezaevinden çıktı şimdi nerede bilmiyorum. Bir de Resul var. Mihr Efendi!

İyisinden kötüsünden her türlü var.

talib

Kıdemli Üye
Hiç işimiz değil hocam.Keyfine bak
Üstad Mehdi olsa ne yazar
Kabaca olmasa ne yazar
O zaten Bediüzzaman.
Yaşarken böyle bir iddiası olmamış ki
Öldükten sonra kendine böyle bir elbise arasın
Bu yazar hocamız üstad mehdidir demiş.Ben değil di diyorum
Ne oldu şimdi,elimize bir şey geçti mi?
Bari bu işleri magazinleştirmeyin

Bediüzzaman bir lakaptır. Aynıyla hakikat olarak söylensin, bir kıyas olarak görülsün diye değildir. Efendimizin sahabelere pek çok övgüleri vardır. Bunlardan birine baksanız, en büyük sahabi o derseniz, ama bakarsınız bir başkasını başka bir şekilde, büyükleyecek şekilde övmüştür. Nurcular bunda da hata yapıyorlar. Bari bunu da duymuş olsunlar.

Bediüzzaman hz.leri zamanın harikalarından bir zattır. Her velinin ayrı bir hususiyeti olabilir.

reis

Kıdemli Üye
"Emir sahibi olmayanların üstünü çizin" işaretinden sonra ikinci bir işaret.

Mehdi'nin Mehdiliği, İslam dünyasını zulümattan kurtarıp, birliği sağlayıp, adaleti tesis ettikten sonra belli olacaktır.

Kısaca;
Her kim İslam dünyasını birleştirip, zulümden kurtarıp, adaleti tesis ederse O Mehdi'dir. Yani Mehdi'lik övgüsü/makamı çalışıp onu hakedene verilecektir.

Tıpkı Fatih Sultan Mehmed'in "Ne güzel Komutan" övgüsünü çalışıp haketmesi gibi. :)

manifesto

Yasaklı
Evet reis bazıları hala noter tasdikli kadrolu MEHDİ bekliyor.
Üstadı bu mehdi polemiklerine sokmak anlamsız gereksiz

agbi

Yasaklı
Mehdi'miz çok :) Mesih'imiz iki tane biliyorum. Biri ABD'de, biri cezaevinden çıktı şimdi nerede bilmiyorum. Bir de Resul var. Mihr Efendi!

İyisinden kötüsünden her türlü var.

ABD olduğunu söylediğin MEHDİ yi kim MEHDİ demiş?

İFTİRA ATMA.

BELGE VARSA ELİNDE ispat edemezsen özür dile.

talib

Kıdemli Üye
Mehdi demedim ben kimseye. Biz bekliyoruz daha agbi. Mehdi'si çok olanlara söyle.

ABD'deki zat için Mehdi diyen olabilir ama Saidi Nursi hz.lerini Mehdi yaptın mı ona Mesih'lik kalır. Şu söz onun hakkında söylenmiştir: "Mesih'in sahip olduğu nefese sahiptir" Mesih, Hz. İsa oluyor.

Fethullah Hoca aklı başında biridir. Kendisi hakkında böyle bir şey diyeceğini zannetmiyorum. Zaten orada da bir benzetme var, yani o cümleye bakılarak Mesih denmiştir denemez de. Fakat Hoca, Hz. İsa'nın gelme meselesini, hristiyanların İslam'a yaklaşması şeklinde yorumluyor diye okudum sitesinde. Hal böyle olunca diyalog yaparak, hristiyanları İslam'a yaklaştıran Hoca, bir bakımda Mesih de oluvermiş olur.

Bir günde başka işiniz yok mu diye şu nurculara çıkış agbi. Bak Süleyman Kösmene abin yazmış, ümmete de ilan etmiş, Nursi hz.leri Mehdi'dir diye. Ama sırf nurcu diye sen yine bunu görmezden gelip, yok artık diyenlere çıkışacaksın. Malum.

agbi

Yasaklı
Mehdi demedim ben kimseye. Biz bekliyoruz daha agbi. Mehdi'si çok olanlara söyle.

ABD'deki zat için Mehdi diyen olabilir ama Saidi Nursi hz.lerini Mehdi yaptın mı ona Mesih'lik kalır. Şu söz onun hakkında söylenmiştir: "Mesih'in sahip olduğu nefese sahiptir" Mesih, Hz. İsa oluyor.

Fethullah Hoca aklı başında biridir. Kendisi hakkında böyle bir şey diyeceğini zannetmiyorum. Zaten orada da bir benzetme var, yani o cümleye bakılarak Mesih denmiştir denemez de. Fakat Hoca, Hz. İsa'nın gelme meselesini, hristiyanların İslam'a yaklaşması şeklinde yorumluyor diye okudum sitesinde. Hal böyle olunca diyalog yaparak, hristiyanları İslam'a yaklaştıran Hoca, bir bakımda Mesih de oluvermiş olur.

Bir günde başka işiniz yok mu diye şu nurculara çıkış agbi. Bak Süleyman Kösmene abin yazmış, ümmete de ilan etmiş, Nursi hz.leri Mehdi'dir diye. Ama sırf nurcu diye sen yine bunu görmezden gelip, yok artık diyenlere çıkışacaksın. Malum.

MEHDİ veya MESİH Bu tür yakıştırmalar ANCAK Şey uçmaz Mürdleri uçurur cinsinde CAHİL olanların söyledikleri sözler olabilir.

F.Gülen Hocam ne mehdi Nede Mesih tir

Mesih'imiz iki tane biliyorum. Biri ABD'de, biri cezaevinden çıktı şimdi nerede bilmiyorum. Bir de Resul var. Mihr Efendi!

Madem biliyorsunuz İSPAT edin edemezseniz ÖZÜR dileyin Özür dilemek onur kırıcı değil aksine onur verir.

talib

Kıdemli Üye
İki tane Mesih olabilir mi agbi :) Kösmene bile bu kadarını demez.

Bazıları tarafından öyle söylendiğini bildiğim kişiler manasında söylenmiş bir söz. Çokca Mehdi'miz, iki tane Mesih'imiz ve bir de Resul'ümüz var demek, o manadadır. Yoksa hakikatte hiçbiri öyle değildir.

Hem Kösmene abin cahil biri mi, adama koca gazetede yazarlık verilmiş. Hem gir bak nurcu sitelere. Sana göre daha ne cahiller göreceksin.

Tevazu edebiyatından sonra makam biçmek moda oldu agbi. Ben şimdi bir tevazu edebiyatı yaparım, bırak onur kırıcı olmayı, aa ne de mütevazi maşaallah dedirtirim :)

İş odur ki mütevazilik de kibre perde kılınmasın.

agbi

Yasaklı
İki tane Mesih olabilir mi agbi :) Kösmene bile bu kadarını demez.

Bazıları tarafından öyle söylendiğini bildiğim kişiler manasında söylenmiş bir söz. Çokca Mehdi'miz, iki tane Mesih'imiz ve bir de Resul'ümüz var demek, o manadadır. Yoksa hakikatte hiçbiri öyle değildir.

Hem Kösmene abin cahil biri mi, adama koca gazetede yazarlık verilmiş. Hem gir bak nurcu sitelere. Sana göre daha ne cahiller göreceksin.

Tevazu edebiyatından sonra makam biçmek moda oldu agbi. Ben şimdi bir tevazu edebiyatı yaparım, bırak onur kırıcı olmayı, aa ne de mütevazi maşaallah dedirtirim :)

İş odur ki mütevazilik de kibre perde kılınmasın.

halk arasında bir söz vardır HER GÖRDÜĞÜN SAKALLI yı DEDEN ZANNETME Her yazan NURCU yu da kimselere mal etme.

Ben çok gördüm Bırak bedüüzzaman Hz liniı Hocam ı bile anlamayanları.

talib

Kıdemli Üye
"Hocam'ı bile" derken; Efendi hz.lerini geçmişte, günümüzde ve gelecek asırda bu lakapla anılmış, anılacak olan binlerce bediüzzamanlara değişmem agbi. Oradaki bile lafı hatalı bir kullanım olsa gerek. Rahatsız olmayacak olan çoktur ama eminim Efendi hz.leri böyle bir muhabetten, kıyastan rahatsızlık duyar ama yazmak zorunda kaldık. Demek ki nurcuları kendi hallerine bırakmak lazımdır. Yoksa işi nerelere getiriyorlar. İman kahramanlarının her sohbetlerinde müceddit, Mehdi, hakikat zamanı vs gibi cümleleri devamlı duymaktan bıktık artık. Varsınlar yazsınlar, çizsinler gazetelerinde, dergilerinde...