Açlık grevinde ölen ilk Osmanlı!

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Kanuni Sultan Süleyman’ın kubbe vezirlerinden Hüsrev Paşa’nın ölümü Osmanlı tarihinde ilginç bir yer tutar. Çaşnigirbaşı, Kapıcular Kethüdası, Rumeli Beylerbeyi, Mısır ve Konya Valiliği, son olarak da kubbe veziri olan paşa nevi şahsına münhasır bir karaktere sahipti. Lakabı “deli” olan paşa, gayet sinirli ve hırslı biridir. Nitekim paşanın bu hali sonunu da hazırlamıştır.
Fotoğrafları büyütmek için üzerini tıklayınız
Sultanın huzurunda edepsizlik
Bir gün Kanuni Sultan Süleyman’ın huzurunda Hüsrev Paşa, sadrazam Süleyman Paşa ile tartışır. Hatta daha da ileri gittiği ve belindeki hançere sarılarak Süleyman Paşa’nın üzerine yürüdüğü söylenir. Sultan, vezirlerinin huzurunda yaptıkları bu edepsizliği affetmez ve ikisini de görevlerinden azleder. Küstahlığının cezasını vezaretten olarak ödeyen Hüsrev Paşa bu durumu gurur meselesi yapar ve çok içerler. Hatta birkaç gün sonra atına binerken yanında eski dalkavukların, hizmetkârların olmadığını fark edince bu durum karşısında yaşamanın anlamsız olduğunu düşünür. “Şimdi ben bu hal ile ata binmektense ölmek yeğdir. Bari kimesne beni bu halde görmesün!” der ve kendini evine kapatır.
17 gün açlık grevi
Lütfi Paşa’nın Tarih’ine göre olaylar bundan sonra şöyle gelişir. “Vezaretten azil olduğunu gussası (kederi) canına ve cigerine kâr edüp muâlece için (ilaç yapmak için) nice etibbalar (doktorlar) getirdüp bazı eşribe (şurup) ve ilaç kasdin ettiklerinde siz bana kasd edersiz, bana zehir yedirmek istersiz deyu gönlüne vesvese-i şaytani galebe edüp kimesneye itimad ve itikad edemeyüp ahirülemir on yedi gün miktarı yemek yimeyüp ve su içmeyüp bu hal üzerine dünyadan hasretle gitti.”
En süslü vezir türbesi
Sanat tarihçileri, Hüsrev Paşa’nın Fatih’te Hüsrev Paşa ve Hoca Efendi sokaklarının kesiştiği köşede yer alan türbe için “en gösterişli vezir türbesi” ifadesini kullanır. Gerçekten de usta Mimar Sinan, kufeki taşından yaptığı bu eserini özene bezene oluşturmuştur. Şu anda restorasyon geçiren türbe bir çok afet atlatmış, meşhur Fatih yangınında da yanmıştır. İçerisindeki dört lahdin bu yangın sırasında zarar gördüğü bilinmektedir.
Kapısındaki kitabede paşanın ölümüne tarih düşülmüştür:
Hak kıyamette inayet eylesin
Mustafa âna şefaat eylesin
İşidenler dediler tarihini
Daim Allah ona rahmet eylesin (952 h./ 1545 M.)

ibrahimi

Has Uşak
alakasız olmadımı.
her zaman imam birşey yaparsa cemaat abartmak zorunda değil ki.ben böyle düşünüyorum en azından.dünyada hiçbirşey yaşamaktan önemli değil.savaş olur,dava olur orası ayrı.

alesta

Üye
Aslında Hüsrev Paşa nimete gark olmuş, ancak kıymetini bilememiş.
Etrafında dalkavuklarla yaşamaktansa, kendi halinde gönlünce yaşamak daha efdal değil miydi?

Allah kula acırda, kul kendisine acımaz :)

ıtri

Üye
Bence bu sonucu itibarıyla açlık girevi değil.Zehirlenme korkusuyla bir şey yiyememiş ve ölmüş, diyelim. Yoksa koca Osmanlı paşası bunun intihar olduğunu ve haram olduğunu bilir.

Hata ve azledilme konusuna gelince;Devir demokrasi devri değilki padişahlık devri. Takdir tamamen Kanuni'nin.
Eğer paşa beklemeyi bilse belki affedilirdi.Aceleciliği sonunu hazırlamış.

Sayın Kaçak acaba başka açlık grevi yapanlarda varmı, yoksa Paşa ilk ve sonmu?
Mümkünse bu ilginç hikayelerden birkaç tane daha öğrenebiliriz.

K

Kaçak

Guest
Bilemeyecegim ilkmi sonmu ...
Okudum dikkatimi çekti paylaştım ...
Çok tarih bilmem ...
Bildigim bir şey var sadece ...
Hz Ömer Resulun yanında kırk kez kılıncına sarılmış , izin ver telef ediyim demiştir ...
Ve Allah Resulunun solunun adamı olmaktan hiç azl edilmemiştir ...
Ve Dahi Uhud okçularının dahi kelleleri vurulmamıştır ...
En ağır ceza Allah Resulu konuşmamıştır diye biliyorum ...
Ordan anlatmamı istermsiniz ?

ıtri

Üye
Bilemeyecegim ilkmi sonmu ...
Okudum dikkatimi çekti paylaştım ...
Çok tarih bilmem ...
Bildigim bir şey var sadece ...
Hz Ömer Resulun yanında kırk kez kılıncına sarılmış , izin ver telef ediyim demiştir ...
Ve Allah Resulunun solunun adamı olmaktan hiç azl edilmemiştir ...
Ve Dahi Uhud okçularının dahi kelleleri vurulmamıştır ...
En ağır ceza Allah Resulu konuşmamıştır diye biliyorum ...
Ordan anlatmamı istermsiniz ?

O (sav) rahmet peygamberidir.
Ve vahiyle kontrol edilmektedir. Bizim hatalarımız ise kıyamete kalmaktadır.
Birde hz.Ömer "izin ver" diyor. Diğeri ise böyle bir inceliğe kalkışmamıştır.
Sonuçta "Kanuni yapmıştır,ne yaparsa doğrudur" demiyoruz.Ama azledilmek te dünyanın sonu değildirki açlık grevi yapsın. Kendisi Osmanlı imparatorlu ğunda bulunmaz hint kumaşımıdırki görevi ölünceye kadar paşanın üzerine kalacak?

Osmanlı dönemine ait başka açlık girevine giren kişiler varsa öğrenmek isteriz. Dalga geçmiyorum.

"Peygamberimizden örnekler yazayımmı" diyorsunuz. Elbette efendim,zevkle okuruz.

K

Kaçak

Guest
Yahu bende dalga gecmiyorum ...
Pek tarih bilmem ...
Ha sümer ve hitit tariih konusunu merak ederseniz , konferans verebilirim :)
Napalım kısmetimize bunlarla büyüdük ...
Hoş Şanlı Osmanlı tarihini baştan sona kırk kez hatim etmişlerdir aslında ama , demekki kulagıma çok su kaçıyormuş o zamanlar ...
hasılı hocam başka bildiğim yok ...
Da gözüme gözüme battı ..
soramadan edemeyecegim ...
Osmanlı paşasında görev ölünceye kadar kalmıyorda ...
Osmanlı padişahında nasıl kalıyor ?
Yoksa birisi paşa torunumu ?

ıtri

Üye
Yahu bende dalga gecmiyorum ...
Pek tarih bilmem ...
Ha sümer ve hitit tariih konusunu merak ederseniz , konferans verebilirim :)
Napalım kısmetimize bunlarla büyüdük ...
Hoş Şanlı Osmanlı tarihini baştan sona kırk kez hatim etmişlerdir aslında ama , demekki kulagıma çok su kaçıyormuş o zamanlar ...
hasılı hocam başka bildiğim yok ...
Da gözüme gözüme battı ..
soramadan edemeyecegim ...
Osmanlı paşasında görev ölünceye kadar kalmıyorda ...
Osmanlı padişahında nasıl kalıyor ?
Yoksa birisi paşa torunumu ?

Padişahların çoğunluğu ölünceye kadar padişahlık yapmıştır.
İtirazın kime?

K

Kaçak

Guest
Bende onu soruyorum ...
Padişahı , paşadan ayıran özellik ne ?

ıtri

Üye
Bende onu soruyorum ...
Padişahı , paşadan ayıran özellik ne ?

Birinin devleti kuran ailenin mensubu olması ve omuzlarında bütün Ümmet-i Muhammedin sorumluluğunun olması.
Diğeri mehmed ağanın oğlu, sorumluluğu birkaç bin kişiden ibaret. devlet yıkılsa gider bir padişah daha bulur. ama padişahın öyle bir lüksü yok.
Neyse..Tartışma buradan sonrası biraz boşa gider. Çünki ne benim senin dediklerine itirazım var,ne de sen.. İtirazın varmı?