Acıyı unutturan penguen oyunu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Acıyı unutturan penguen oyunu

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


ABD'de yanık hastalarının tedavisinde, üç boyutlu bilgisayar oyunu kullanılıyor. Oyunda hasta, kardan adama ve penguene kartopu fırlatarak ağrılarını unutuyor.Seattle kentinde Washington Üniversitesi Harborview Yanık Merkezi'den Profesör David Patterson ve Profesör Hunter Hoffman tarafından geliştirilen SnowWorld adlı simülasyonlu oyun, üç boyutlu buzlu bir kanyonda geçiyor.
Profesör Hoffman oyunun amacını, "hastanın dikkatini odaklayacağı ve bu şekilde ağrılarından kaçabileceği bir ortam" olarak açıklıyor.
Başlarına taktıkları özel bir kask ile tamamen bilgisayar oyununun dünyasına giren hastalar, taktıkları kulaklıklarla dış dünyanın seslerinden uzaklaştırılıyor.
Doktorlann ifadesiyle SnowWorld oyunu, "hasta ile gerçeklik arasına bir perde çekiyor."


Sadece oyunu düşünüyorsun
Oyun, basit kurallar üzerine kurulu. Oyunu oynayan hasta, kardan adam, penguen, mamut veya eskimo evlerine kartopu fırlatıyor. Karşılığında üzerine atılan kartoplarından kaçmak zorunda.
Geçirdiği motorsiklet kazasında ikinci ve üçüncü derece yanıklar alan 23 yaşındaki Caleb Springer, SnowWorld oyununu oynayan hastalardan biri.
"Penguenlerden birini kartopuyla vurdun mu, donup kalıyor. İkinci kez vurdun mu, patlayıp yok oluyor. Bol aksiyonlu bir oyun, başka bir şey düşünmüyorsun" diyor.
Oyunu geliştiren doktorlar, kuralları gayet basit tutmuş. Normalde piyasada satılan bilgisayar oyunları, hastaların dikkatlerini toparlayamayacakları düzeyde karmaşık olduğu için tedaviye uygun değil.
Profesör Hoffman, yanık hastalarının hastanede gördükleri aletleri, bandajları ya da pansumana gelen hemşireleri çektikleri acının görsel sembolleri olarak algılamaya başladığını söylüyor.
Tedavi edildiği odadaki nesne ve insanları çektiği acı ile özdeşleştiren hastanın SnowWorld oyunu sayesinde farklı bir dünyaya girdiğini söyleyen doktorlar, bundan önce hastalara müzik dinleterek ya da film izleterek beyinlerini oyalamaya çalıştıklarını, fakat hiçbirinin bilgisayar oyunları kadar etkili olmadığını söylüyor.
Beyin taramalarında, bilgisayar oyununa dalan bir hastanın beyninde acı ve ağn sinyalleri veren bölgelerde faaliyet oranının yüzde 50'ye varan düzeyde düştüğü gözlenmiş.
Taraf
 
Üst