Acı Çekmek Bulaşıcıymış | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Acı Çekmek Bulaşıcıymış

HaZiRuN

Revizyonda
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2010
Mesajlar
2,591
Puanları
0
Yaralanan veya acı çektiklerini söyleyen kişileri gözlemleyenlerin de fiziksel olarak acı çektikleri araştırmalar sonucu ortaya kondu.

"Acını hissediyorum" diyen birçok kişinin fiziksel olarak gerçekten de böyle hissettikleri ortaya çıktı.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, başkalarının acısını hissettiklerini söyleyen kişilerin bunu söylerken beyinlerinde acı hissiyle bağlı bölgelerde hareketliliğin arttığı gözlendi.

Araştırma kapsamında 108 üniversite öğrencisi, yaralı atletler ve iğne yapılan hastalar gibi acı veren durumların görüntülerine maruz bırakılırken, öğrencilerden üçte ikisi, en az bir görüntüde sadece duygusal bir tepki göstermekle kalmayıp acıyı hissettiklerini söyledi.

Bilim adamları, acı veren görüntüler karşısında acı hissettiklerini söyleyen ve söylemeyen her iki gruptan öğrencilerin beyinlerinde duygu merkezlerinde hareketlilik görürken, acıyı hissettiklerini söyleyenlerin beyinlerinin acıyla bağlantılı bölgelerinde daha fazla hareketlilik dikkati çekti.

Sonuçları Pain (Acı) dergisinin aralık sayısında yayımlanan araştırmayı yapan bilim adamlarından, Birmingham Üniversitesi öğretim görevlisi Stuart Derbyshire, bulgunun, en azından bazılarının, yaralanan veya acı çektiklerini söyleyen kişileri gözlemlerken gerçek bir fiziksel tepki gösterdiklerini doğruladığını söyledi.

Derbyshire, acıyı hissettiklerini söyleyen kişilerin korku filmleri ve televizyonda rahatsız edici görüntüleri izlemekten kaçınma eğiliminde olduklarını da kaydetti.

 

Ebu'l-Feth

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
648
Puanları
43
Mevla(C.C.)'nın hikmeti... Bu araştırma bana Resulullah Efendimizin " Müslümanlar bir vücud gibidir. Onlardan birine bir acı dokunduğunda bunu diğer azalarda hisseder" muhteviyatlı hadis-i şerifin izahı gibi geldi bana... Tabi daha ne hikmetler olduğunu Mevlam(C.C.) bilir...
 
Üst