Abdülkadir Aksu: Iraklılar bağımsızlıktan, Kürtler birlikten bahsetti (nerede)

tebeyyün

Doçent
Katılım
1 Tem 2006
Mesajlar
548
Tepkime puanı
38
Puanları
0
Konum
istanbul
Abdülkadir Aksu: Iraklılar bağımsızlıktan, Kürtler birlikten bahsetti (nerede)

Kürtler birlikten bahsetti
Mesut Barzani KDP kongresinde yaptığı konuşmada “Self determinasyon Kürtlerin hakkıdır. Bu kongrede bunu konuşacağız” dedi. AKP KDP kongresinde Çelik ve Aksu tarafından temsil edildi.ırak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt yönetimi(yahu şuna kurdistan desene :) ) , lideri Mesud Barzani, dün başlayan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) kongresinde yaptığı konuşmada, Kürt halkı için kendi kaderini tayin hakkı (Self determinasyon) istedi. Erbil Sami Abdurrahman Parkı’nda düzenlenen ve Türkiye’den AKP Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ile Abdülkadir Aksu’nun da katıldığı kongrede Barzani, “Self Determinasyon Kürtlerin hakkıdır, kongrede bunu konuşacağız” diye konuştu. Barzani ayrıca geniş petrol rezervlerine sahip Kerkük’ün bir Kürt kenti olduğunu ve merkezi Bağdat yönetimiyle bu kentin akıbetini tartışmayacaklarını dile getirdi. IKDP’nin “Kürtlerin yanı sıra bölgedeki Türkmen, Asuri ve Yezidilerin de haklarını savunduğunu” ileri süren Barzani, “Sorunlu bölgeler özellikle de Kerkük tüm halkların yaşam kenti olacak. Kerkük Kürdistanındır, bunu tartışmaya dahi açmıyoruz. Sorunlu bölgelerin bizim tarafa geçmesi, orada yaşayanlar için olumlu olur” diye konuştu.
AFP haber ajansı, Kürt liderin isteklerinin Irak’ı bölebileceği yorumunda bulurndu. Ajans haberinde, “Barzani ilk defa resmi ağızdan ‘self determinasyon’ sözcüğünü IKDP kongresinde telaffuz etti” yorumunda bulundu.
Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Kürtlerin sürekli olarak geçmişte büyük baskı gördüğünü belirterek, “Halepçe katliamını yaşadılar. Eski rejimden geriye virane bir Irak ile çok kötü dış ilişkiler kaldı. Bu sıkıntıları birbirimize destek olarak çözebiliriz. IKDP ile iyi ilişkiler içerisindeyiz” dedi.
Aksu da konuştu

KDP 13’üncü kongresinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Başbakan Erdoğan’ın selamlarını ileti. Abdülkadir Aksu, Ömer Çelik ile birlikte KDP’nin 13’üncü Genel Kongresi’ne iştirak etmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Aksu, “Kongrenin KDP’nin Irak Kürdistan’ının Iraklı Kürt kardeşlerimizin ve bütün Iraklı kardeşlerimizin geleceği bakımından hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.
Yalnızca ortak bir sınırı değil aynı zamanda ortak bir geçmişi ve ortak bir kültürel havzayı paylaştıklarına dikkat çeken Aksu, “Bu bölgeyle tarihimiz, geleceğimiz ve vizyonumuz da birdir. Sizleri Türkiye’nin Irak’a ve Ortadoğu’ya açılan kapısı olarak görmekteyiz. Türkiye de sizin için Avrupa’ya açılan kapıdır. Çağlar boyunca ortak dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunan birçok medeniyete yurt teşkil eden bereketli Mezopotamya havzasında dost ve kardeş Türk ve Kürt halkı ezelden ebede bir kader birliği içerisindedir” dedi.
İnsanların, malların ve bilginin hür biçimde rahatça karşılıklı gelip geçtiği ortak bir kalkınma, refah ve huzur havzası oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Aksu şunları söyledi: “Sözünü ettiğim vizyonu hayata geçirme hedefinin KDP liderliği tarafından paylaşıldığını biliyorum. Barış ve refah getirecek bu geleceği kurmak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirmek için çabalarımızı birleştirmek zorundayız.”
Demokrasi çağı

Irak Kürt bölgesinin büyük ve hızlı bir dönüşüm geçirdiğini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, şöyle devam etti: “Bu büyük dönüşümün itici güçlerinden birinin de KDP ve onun muhterem Genel Başkanı Mesut Barzani olduğunu görüyoruz. KDP’nin bu genel kongresinde kendi yönetim yapısını da çağımızın gereklerine uyumlu hale getirme kararlılığını görüyoruz. Yetişmekte olan gençliğin arzularına geçerli yanıtlarını verme koşulunun bu tür bir yeniden yapılanmadan geçtiğini kendi deneyimimizden biliyoruz. KDP ve Iraklı Kürt kardeşlerimiz ve tüm Iraklı kardeşlerimizle deneyimlerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.”
Ayrıcalıklıyız

KDP Kongresi’nde Türkiye’den katılanlar olarak kendilerini ayrıcalıklı gördüklerini belirten Aksu, “Zira aynı hamurdan yoğrulmuş kişiler olarak biz kendimizi burada evimizde hissediyoruz. Irak Kürt bölgesiyle önceliklerimiz örtüşmekte. Ekonomilerimiz birbirini tamamlamaktadır. Ülkemizin bu bölgeye olan iş hacmi bu yıl itibariyle yılda toplam 6 milyar doları aşmaktadır. Bölgedeki yabancı şirketlerin yarıdan fazlası Türkiye’dendir.” ifadelerini kullandı.
Bölgede faaliyet gösteren Işık Okulları’nın anaokulundan üniversiteye 19 ayrı şubesi bulunduğunu hatırlatan Aksu, “Buralarda 5 bin 500’ü aşkın öğrenci Kürtçe ve İngilizce eğitimin yanında Türkçe eğitim de verilmektedir. Bu yıl 40 milyon dolarlık yatırımla kurulan modern tesislerinde rahmetli İhsan Doğramacı okullarının da öğrenci alınlarına başladığını da memnuniyetle öğrendik” dedi.
http://www.haber50.com/abdulkadir-a...ktan,-kurtler-birlikten-bahsetti--338394h.htm
 
Üst