ABD: 'İran Suriye'den Çekiliyor'

spesifik

آزادی قید و بند
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,861
Tepkime puanı
4,103
Puanları
113
Konum
Hayâlistan/bul
İran'ın Suriye’ye Esed’i ayakta tutmak için gönderdiği askeri güçlerini geri çektiği ileri sürüldü.
İran, Suriye’ye gönderdiği askeri güçlerini geri çekiyor. İddiaya göre, askerler kayıplar arttığı için çekiliyor. İran'ın kayıplar içinde üst rütbeli askerleri de var. Suriye’deki İranlı sayısının 2 binden 700’e düştüğü söyleniyor.
Suriye’de muhalif gruplar ve IŞİD’e karşı 2 yıldır rejim güçlerinin yanında savaşan İran’ın, güçlerini geri çekmeye başladığı iddia edildi. Bloomberg Televizyonu’na konuşan ABD’li yetkililer, son haftalarda farklı cephelerde savaşan İran’ın Devrim Muhafızları’na bağlı milis güçlerinin çok sayıda kayıp vermesi nedeniyle birliklerin İran’a geri çekilmeye başladığını belirtti.
Yetkililer, daha önce 2 bin dolayında olan sayının 700’ün altına indiğini, İran’ın müttefiki Rusya’nın başlattığı hava saldırılarının da fazla etkili olmadığını kaydetti. Son aylarda İran’ın en çok dikkat çeken kayıplarından biri, 9 Ekim’de Tuğgeneral Hüseyin Hemedani’nin Halep’te öldürülmesiydi. Hemedani, İran Devrim Muhafızları Kuvvetleri Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani’nin yardımcısıydı.
Haber 7


 
Üst