ABD ile Çin'in 'Yıldız Savaşları' | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

ABD ile Çin'in 'Yıldız Savaşları'

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com


İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Wikileaks'in sızdırdığı gizli Amerikan Dışişleri Bakanlığı belgelerine dayanarak ABD'yle Çin arasında uzayda silahlanma yarışı yaşandığını ve bir süre önce Washington'ın Pekin'i askeri güce başvurmakla tehdit ettiğini yazdı.

Daily Telegraph'a göre, iki ülke arasındaki gerginlik Ocak 2007'de başladı. Çin bu tarihte, 850 kilometre yükseklikteki bir meteoroloji uydusunu vurarak Beyaz Saray'ı şoka uğrattı.

Bu deneme, Çin'in Amerika'nın askeri ve sivil uydularını vurarak kaos yaratabileceği endişelerine neden oldu.

ABD, Şubat 2008'de Çin'in bu denemesine "sorunlu" bir uyduyu vurarak yanıt verdi ve Pekin'e aynı şeyi yapabileceğini gösterdi.

Amerikan Yönetimi, bunun askeri amaçlı bir deneme olmadığını savundu.

Ancak Daily Telegraph, "Wikileaks belgelerine göre, ABD'nin amacı farklıydı" diyor.

Uydunun vurulmasından bir ay önce Pekin'i uyaran ABD, 1985'den bu yana böyle bir deneme yapmadığını hatırlattı.

Dönemin Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice'ın kurmayları, Pekin'e bu tür denemelerin ABD ve diğer ülkelerin uzay sistemlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu ve diplomatik ya da askeri yollardan çıkarlarını koruma haklarını saklı tuttuğunu söyledi.

Daily Telegraph'a göre, diğer ülkeler de Çin'in denemesinden sonra 1980'lerde terk edilen Reagan döneminin yıldız savaşları programının yeniden başlatılmasından endişe duydu.

'Ne müttefik ne de düşmanız'

ABD uydusunu, yakıt tankının sağlık tehdidi yaratması nedeniyle vurduğunu açıkladı ancak Çin bunu inandırıcı bulmadı. Gizli yazışmalar da bu denemenin askeri nitelikli olduğuna işaret ediyordu.

Amerika'nın kendi uydusunu vurmasından sonra iki ülke bu konuda müzakereler yürüttü. Haziran 2008'deki bir zirve toplantısında Amerikan heyeti Çin'i düşman olarak görmediklerini söyledi.

Çin buna iki ülkenin ne düşman ne de müttefik olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Uydu vurma denemelerine geçen yıla kadar devam ettiği belirtilen Çin, ABD'nin füzeleri, fırlatıldığı ülkenin topraklarında vurabilecek bir lazer sistemi geliştirmekte olduğunu öne sürüyor.
 
Üst