ABD Büyükelçisi, 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi

ihvanistanbul

AkhenAton
Emekli Koramiral Atilla Kıyat, James Jeffrey'in teklifini SÖZCÜ'ye anlattı. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in, 10 yıl önce Türkiye Büyükelçisi olduğunu hatırlatan Kıyat, “Beni ziyaret edip sözleşmeyi delme fikrini anlattı. Karşı çıktım. İtiraz eden askerler kumpas mağduru oldu” dedi.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmalarına, çarpıcı bir değerlendirmeyle katıldı. Atilla Kıyat, SÖZCÜ'ye şunları anlattı:

TRAKYA'YI SAVUNMAK: Kanal İstanbul, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan, hatta evden olma projesidir. Montrö Sözleşmesi'ni bilenler, ne demek istediğimi anlar. Ekolojik sonuçlarını değerlendirmeyi bilim insanlarına bırakıyorum. Bir gün Trakya'yı savunma durumunda kalırsak ne olur, bu değerlendirmeyi de karacı arkadaşlarıma bırakıyorum.

01kiyat.jpg

Atilla Kıyat

2009'DAKİ ZİYARET: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, daha önce ülkemizde ABD Büyükelçisi idi. Kayseri'de benim genel müdürü olduğum şirketin tekstil fabrikasını ziyaret etmek istedi. ‘Buyurun' dedik, geldi. ‘Siz Kuzey Deniz Saha Komutanı idiniz, Karadeniz ve Boğazlar'dan sorumluydunuz, Türk ve ABD Donanmaları, Karadeniz'de çok iyi şeyler yapabilir' dedi. ‘Tabii ki ama, Montrö Sözleşmesi prensipleri dahilinde' dedim. ‘Türkiye ve ABD istedikten sonra kimse bir şey yapamaz' dedi. ‘Hayır büyükelçi, bu sözleşme Türkiye için hayati öneme haizdir ve hiçbir nedenle dışına çıkmayız' dedim. Sustu, niyeti Karadeniz'e çıkaracakları gemilerden atılacak füzelerle, Ortadoğu'daki hedefleri, hiçbir tehdide maruz kalmadan vurmaktı. Ankara'ya giderek, görüşmeyi Deniz Kuvvetleri Komutanı'na aktardım. ‘İlgililere aktarabilir miyim' dedi. ‘Tabii ‘dedim ve MGK'da paylaştığını öğrendim.

GÜNDEME GELMEMELİ: Montrö ile Boğazlar'dan geçiş özgürlük hakkına sahip olmasına rağmen geçiş kuralları Türkiye'nin koyduğu kurallara bağlıdır. Kuvvetler dengesini koruyan anlaşmadır. Kanal yapıp geçişlerin oradan yapılmasını zorlarsanız Montrö masaya yatırılacaktır. Montrö'yü gündeme getirecek
her şeyden uzak olmalıyız. Bu Türkiye'nin izlediği politika.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Kanal İstanbul, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan, hatta evden olma projesidir. Montrö Sözleşmesi'ni bilenler, ne demek istediğimi anlar.
Vurgusunu buraya mı bağlıyor?
Sustu, niyeti Karadeniz'e çıkaracakları gemilerden atılacak füzelerle, Ortadoğu'daki hedefleri, hiçbir tehdide maruz kalmadan vurmaktı.
Kanal yapıp geçişlerin oradan yapılmasını zorlarsanız Montrö masaya yatırılacaktır. Montrö'yü gündeme getirecek
her şeyden uzak olmalıyız.

Abd nin bildiğim kadarı ile zaten savaş gemilerinin boğazlardan karadenize geçişini engelleyen bir maddesi yok ,hali hazırda montrönün hangi maddesi Abd nin Karadeniz e çıkıp ilgili madde hangisiyse oradan ortadoğuyu vurmasını engelliyor?Ne demek istediğimi anlarlar diyene kadar ilgili madde şudur ,bağ budur dese ,nasıl bir zarara gark olur ki?

ihvanistanbul

AkhenAton
"Montrö'yü hiç kafaya takmayın ya. Montrö sadece Boğaz'ı bağlar. Kanal İstanbul, Montrö kapsamında değildir. (Savaş gemileri Boğaz'dan geçmeye devam edecek mi?)Ona da da o zaman çözüm buluruz. Gerekirse savaş gemileri de (Kanal İstanbul'dan) geçebilir.

R.T. Erdoğan

KAFKAS

Kıdemli Üye
Ayrıca Abd ortadoğu nun göbeğinde daha geçen gün Kasım Süleymani yi öldürmedi mi:)Adamlar zırt pırt akdeniz den ortadoğu yu vurmuyor mu?O zaman şimdiye kadar hangi tehlike ile karşılaşmışlar ya da risklere gebe olmuşlar diye sormak lazım ,öyle bir kaygısı olan bir ülkeye pek benzemiyor ABD:)

ihvanistanbul

AkhenAton
Çok merak ediyorum cidden çok merak ediyorum bu kanal istanbul hangi ihtiyaca binaen yapılacak?

KAFKAS

Kıdemli Üye
Ben de merak ediyorum osmanlı padişahları bugünkü ticaretin 1000 de birine karşılık gelecek bir ortam yokken neden böyle bir projeyi düşünmüşler!Ya da Kıyat paşagiller familyasına mensup olanlar diyebilirler ki olay tamamen ticari alt yapısı olan bir durum illa motnröden bir garez niye ortaya koymaya kalkıyorlar o zaman?

ihvanistanbul

AkhenAton
1000 yıl öncesinin plan programını uygulayacaksak neden atlarımız ve kılıçlarımızla sefere çıkmıyoruz?

Ciddi soruyorum kafkas şu an sahip olmadığımız hangi ihtiyacımızı karşılayacak bu kanal istanbul?

KAFKAS

Kıdemli Üye
İhvan bana şu kıyat paşayı ciddiye aldır önce sonra dedim zaten ticari ihtiyaç diyelim ,kime ne zararı var,varsın yapılsın ticari döngü olur diyelim.1000 yıl derken Fatih,yavuz seferden sefere koştururken son dönemin padişahları sefere çıkmıyorlardı bildiğim kadarı ile....

ihvanistanbul

AkhenAton
İhvan bana şu kıyat paşayı ciddiye aldır önce sonra dedim zaten ticari ihtiyaç diyelim ,kime ne zararı var,varsın yapılsın ticari döngü olur diyelim.1000 yıl derken Fatih,yavuz seferden sefere koştururken son dönemin padişahları sefere çıkmıyorlardı bildiğim kadarı ile....

ciddiye alma adamı ya. boşver onu sen.

varsın yapılsın diye iş mi olur o zaman karadenizden kazılmaya başlansın akdenize kadar ulaşmayı deneyleim. varsın benimde keyfim için öyle yapılsın ne olacak?

bana ciddi ciddi söylermisin hangi ihtiyaca binaen böyle birşeyi yapacağız? somut örneklerle lütfen. mesela de ki boğazlar şu ihtiyacımızı karşılamadığı için yenisini açmamız gerekiyor. ya da ne bileyim istanbul içine istabul kurarak arsa fiyatlarını arttırmak istiyoruz vs. ama ciddi ve somut birşey söyle lütfen.

KAFKAS

Kıdemli Üye
ciddiye alma adamı ya. boşver onu sen.

varsın yapılsın diye iş mi olur o zaman karadenizden kazılmaya başlansın akdenize kadar ulaşmayı deneyleim. varsın benimde keyfim için öyle yapılsın ne olacak?

bana ciddi ciddi söylermisin hangi ihtiyaca binaen böyle birşeyi yapacağız? somut örneklerle lütfen. mesela de ki boğazlar şu ihtiyacımızı karşılamadığı için yenisini açmamız gerekiyor. ya da ne bileyim istanbul içine istabul kurarak arsa fiyatlarını arttırmak istiyoruz vs. ama ciddi ve somut birşey söyle lütfen.
Alemsin arkadaş.Konu başlığını açan sensin ,ciddiye aldıran sensin sonra boş ver diyen sensin,lakin varsın yapılsın söyleminden yürüdüğün mevzuya bak!Hayır adamı ciddiye almayacaksan ,söylemlerini somutlaştırmayacaksan niye yoruyorsun!Ağzın bal yesin aklıma gelmedi değil:)Senin dediğin projede:)Sonra dağlar tepeler falan yaş iş dedim:)Ha senin keyfin ticari kazanımlar getirecekse varsın dediğin de yapılsın benim için problem yok!Yukarıda ifade ettim 4 padişah zamanında bugünkü ticari aktivitenin 1000 de biri mevcut değilken hayata geçirilmeye niyetlenilen bir proje bugünkü şartlarda neden uygulanmasın!Kanal açılırsa maddi açıdan külfet olacağını düşünmüyorum

ihvanistanbul

AkhenAton
Üstadım kanal açılırsa maddi külfet oluşturacağını düşünmüyorum diyorsun Fakat bu kanalın açılması için kaç milyar dolar harcanması gerektiğini söylemiyorsunuz. Aynı birim para ile Anadolu'nun çeşitli illerine ilin yapısına uygun Fabrikalar açılsak yüzbinlerce insan ekmek yer illerdeki nüfus İstanbul Akmaz belki tersine göç başlayabilir fakat ısrarla rsa rantını İnşaat rantını sürdürmeye çalışıyorsunuz sen bile bilmiyorsun bunu ne işe yarayacağını belki ticarete faydası olur diyorsun sana soruyorum sen gemi kaptanı olsan bedavaya geçebileceğin boğaz varken para verip başka yerden geçer misin Üstelik Boğazı tanıyorsun biliyorsun daha geniş daha ferah manevra alanı daha yüksek?
Derdiniz daha doğrusu iktidarın derdi rantı sürdürebilmek arsalar Satılmış sözler verilmiş siz buralara yatırım yapın Biz kanal açacağız Buralar değerlenecek denilmiş Şimdi geri dönemiyorlar fakat haddiniz ve hakkıniz olmadığı halde boğazlardaki egemenliğimizi tehlikeli sokuyorsunuz

ihvanistanbul

AkhenAton
Sultan İbrahim Sarayı'nı Samur kürkle kaplattı istersen aksarayi İstanbul Kürt lakaplı kapatalım? Ya da son Cihan imparatoru 4 Murad Han'ın yaptığı gibi her sigara içeni ağaçlarda sallandıralım?

KAFKAS

Kıdemli Üye
Üstadım kanal açılırsa maddi külfet oluşturacağını düşünmüyorum diyorsun Fakat bu kanalın açılması için kaç milyar dolar harcanması gerektiğini söylemiyorsunuz. Aynı birim para ile Anadolu'nun çeşitli illerine ilin yapısına uygun Fabrikalar açılsak yüzbinlerce insan ekmek yer illerdeki nüfus İstanbul Akmaz belki tersine göç başlayabilir fakat ısrarla rsa rantını İnşaat rantını sürdürmeye çalışıyorsunuz sen bile bilmiyorsun bunu ne işe yarayacağını belki ticarete faydası olur diyorsun sana soruyorum sen gemi kaptanı olsan bedavaya geçebileceğin boğaz varken para verip başka yerden geçer misin Üstelik Boğazı tanıyorsun biliyorsun daha geniş daha ferah manevra alanı daha yüksek?
Derdiniz daha doğrusu iktidarın derdi rantı sürdürebilmek arsalar Satılmış sözler verilmiş siz buralara yatırım yapın Biz kanal açacağız Buralar değerlenecek denilmiş Şimdi geri dönemiyorlar fakat haddiniz ve hakkıniz olmadığı halde boğazlardaki egemenliğimizi tehlikeli sokuyorsunuz
Kardeşim telaffuz edilen rakamlar ortada neyi söylemiyorum ,söylemediğim ne......Örnek veriyorum ,sen bile bilmiyorsun diyorsun,hayır madem biliyorsun o zaman ,bildiğin ile konu başlığının ne alakası var!Konu başlığını somutlaştırmaktan vazgeçiyorsun o zaman sapacağın yan yoldan gir savunamayacağın görüş üzerinden neden algı kasıyorsun.İstanbul her dönem bir cazibe merkezi ,daha ortada birinci köprü bile yokken İstanbul un nüfus artışına bir bak bu çok zor bir şey değil.....Kendin Belkiler ile yürüyorsun ama bize karşı netsin biz bilmiyoruz.Bölgelerin ,illerin şartlarına uygun açılacak fabrikalar varsa projeleri göster ?Devlet bu projeleri mi engelliyor!Bu tarz ilave belki belki diye öne sürdüğün tersine göçü teşvik edecek ya da v.s... tarzı mevzular oluşacaksa devlet buralara kaynak ayırmaktan geri mi duruyor!Bizim buralara teşvik edecek kaynağımız mı yok diyor!Devlet santral diyor zeytin ağacı diyorlar,devlet bakırmaden diyor ağaç diyorlar, devlet altın madeni diyor siyanür diyorlar,son cümlen daha manidar dediğim ya somutlaştıramıyorsun ama egemenliğimiz tehlike altına giriyormuş bu da senin haddin diyelim.Önce bir ne yazacağına karar ver!Becerebilirsen egemenliğimiz nasıl tehlike altına giriyor açıklamanı bekliyorum!

Son düzenleme:

KAFKAS

Kıdemli Üye
videoda yıllar yıllar öncesine ait. montrönün hangi maddeleri dolayısıyla savaş gemilerinin karadenize gireemediğinden bahsediyor. izledin mi?
Karadenize giremediğinden bahsetmiyor ,21 gün diyor dinliyorsan eğer,askeri üs diyor! ayrıca kanal istanbul ile ayrıca egemenlik hakkı üzerinden devam edebilirsen ,rahmetlinin yaklaşık 17-18 yıl önce yaptığı montrö açıklamasını kanal istanbul a onun üzerinden haddimiz olmayan ancak haddin olan egemenlik hakkımıza nasıl bağlıyorsun.........

Hakperest

Kıdemli Üye
Yahu kanal saraydakinin gezisi için yapılacak içinden de ayrıca saman ithal eden gemiler geçebilecek...

Bu parlamayıp giden müsrif ekremin goygoycu mutasavvıfının zoraki ters taklaları gibisi yok.

Kanal açmama törenine hoş geldiniz diyebilmek için bakalım ne yapacak