Abdülaziz Bayındır yatsi ezanindan sonra yatsi namazi kilinmaz diyor...

alanyali07

Kıdemli Üye
Kafayı mı yemiş bu..ne zaman başlıyormuş,akşam namazıyla beraber mi başlıyor ikisi :)

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
resim02-293x300.jpg

resim01-300x98.jpg

abdulaziz bayindirin yanindakiler:
igmg genel baskani yavuz celik karahan, igmg irsad baskani Ahmet Özden, igmg norvec bölge baskani Mehmet Öndes...

Bu gidisat iyi bir gidisat degil.
Bayindirin ehli-sünnet disi görüslerinden öyle saniyorumki haberleri yok.Bunlar birsekilde uyarilmalilar.

alanyali07

Kıdemli Üye
YAtsı namazı hakkında böyle acayip hiç duyulmamış garip bir düşünce açıklayan Bayındır'ın, Milli görüş takvimine katkıda bulunması önlenmeli..

bi husben

Kıdemli Üye
İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayındır, Türkiye’de ve diğer İslâm ülkelerinde yatsı ezanının okunduğu vakitte namaz vaktinin bittiğini ifade etti.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, “Havadaki bütün ufuklar karanlığa dönüştüğünde yatsı namazı vakti biter” dedi.

Bayındır, “Türkiye’de ve diğer İslâm ülkelerinde yatsı ezanının okunduğu vakitte namaz vakti doluyor. Yani o ezan, yatsı namazının bittiğini ifade ediyor. İnsanlar başladığını zannediyor. Mezhepler üzerine yaptığım çalışmada Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerini kuran alimlerin tamamı hava karardığı zaman yatsı vaktinin bittiğine tamamen ittifak ediyor. Çünkü ilgili hadis ve ayetler kesindir. Sonra ne olduysa Maliki mezhebi hariç, diğer mezhepler yatsı namazını sabah vaktine kadar uzatmış. Bu konuda da herkes, Kur’ân-ı Kerim’in İsra Suresi’nin 78. ayetine bakarsa namazın vaktinin bittiğini görür” dedi.

İLAHİYATÇILAR NE DİYOR?

Prof. Dr. Süleyman Ateş: Yatsı namazı, güneş doğumundan yani sabah namazından 2 saat öncesine kadar kılınabilir. Yatsı namazının vakti alacakaranlıktan itibaren başlar, şafak atıncaya kadar sürer.

Prof. Dr. Beyza Bilgin: Ben ehl-i sünnetin dediği gibi yatsı namazımı kılıyorum. Öğrencilere de bunu anlatıp öğretiyorum. “Yatsı ezanı okunduğunda namaz vakti doluyor” çıkarımının yapıldığı çalışmayı dikkate almak ve geliştirmek gerekir.

hemen damgalayın adam mezheblerden araştırmış bu sonucu cıkarmış siz araştırdınızmı SİZİN BU TAASSUPLARINIZ YÜZÜNDEN HESAP VERMEKTEN KORKMUYORMUSUNUZ bi haber duydugunuz zaman innaları hemen damgalamayın elinizde olanagınız var arastırın gercekse uyun değilse red edin ben sahsen bu konuyu arastıracam

bi husben

Kıdemli Üye
Elmalılı Hamdi Yazır
Güneşin kaymasından gecenin kararmasına kadar namazı güzel kıl, bir de kıraetiyle mümtaz olan sabah namazını, zira sabah Kur’anı hakıkaten meşhuddur (şühuda mazhardır) isra 78.ayet

alanyali07

Kıdemli Üye
hemen damgalayın adam mezheblerden araştırmış

Mezhepler yeni gelmedi günaydın..Mezhep alimleri de yeni çıkmadı.. Bayındır KEndi kafasına göre yorumlamış, "mezheplerden araştırdım" diye kendine şahit tutmaya çalışıyor,,tabi saflar da yiyor..

bu sonucu cıkarmış siz araştırdınızmı
Evet araştırdım, ne öyle bir açıklama ne uygulamada bir benzeri var..

SİZİN BU TAASSUPLARINIZ YÜZÜNDEN HESAP VERMEKTEN KORKMUYORMUSUNUZ
Biz senin yaptığın sazanlık gibi farklı her düşünceye dalacak değiliz..İşin ehli fıkıh alimleri gelmiş binlerce, binlerce eser bırakmışlar, bin senedir de bu topraklarda uygulaması mevcut..taassup etmeyelim diye, her farklı söyleyenin peşinden git o zaman..Namaz 3 vakit diyenler de kendilerini Kurana dayandırıyor,onların peşinden de git hadi, taassup etme :)

bi haber duydugunuz zaman innaları hemen damgalamayın elinizde olanagınız var arastırın gercekse uyun değilse red edin ben sahsen bu konuyu arastıracam

O haber tevatüre,icmaya zıtsa ve o haber ehl-i sünnet dışı yorumları olan birisinden geliyorsa damgalarız..Şuna bak, kendisi vefat etmiş gitmiş birsürü alimi damgalıyor bu forumda ,küfür damgası vuruyor, bize gelmiş " damgalamayıın" diyor.. Sana soracak değiliz..

agbi

Yasaklı
Forum haclenmeden önce bir konu açmıştım

Haşa HANGİ İSLAM diye

İşte bir örnek

İSLAM ı yaşama geçirenlerin aklını karıştıracak bir ifade

Doğrumu yanlışmı iddiam yok.

Çünkü İlmim yok.

Ben atalarımdan gördüğümü uygularım.

Şimdi bir yenisini ekleyeyim

Haşa HANGİ ŞERİAT

Çok uzağa gitmeyin

İşte İhvan Forum

Sizlere 7 , 8 Çeşit İslam anlayışı gösterebilirim.

ALLAH cc bu şekilde fikir yürütmemden beni korusun.

bi husben

Kıdemli Üye

Mezhepler yeni gelmedi günaydın..Mezhep alimleri de yeni çıkmadı.. Bayındır KEndi kafasına göre yorumlamış, "mezheplerden araştırdım" diye kendine şahit tutmaya çalışıyor,,tabi saflar da yiyor..

Evet araştırdım, ne öyle bir açıklama ne uygulamada bir benzeri var..

Biz senin yaptığın sazanlık gibi farklı her düşünceye dalacak değiliz..İşin ehli fıkıh alimleri gelmiş binlerce, binlerce eser bırakmışlar, bin senedir de bu topraklarda uygulaması mevcut..taassup etmeyelim diye, her farklı söyleyenin peşinden git o zaman..Namaz 3 vakit diyenler de kendilerini Kurana dayandırıyor,onların peşinden de git hadi, taassup etme :)

O haber tevatüre,icmaya zıtsa ve o haber ehl-i sünnet dışı yorumları olan birisinden geliyorsa damgalarız..Şuna bak, kendisi vefat etmiş gitmiş birsürü alimi damgalıyor bu forumda ,küfür damgası vuruyor, bize gelmiş " damgalamayıın" diyor.. Sana soracak değiliz..

sazan senın avanendır adam gıbı konus adam gıbı konusmayacaksan sus .git ne yaparsan yap senın gıbı bıri umurumda değil istersen gıt puta tap benım yorumlarımada cevap verme ok anlastıkmı

alanyali07

Kıdemli Üye
sazan senın avanendır adam gıbı konus adam gıbı konusmayacaksan sus .git ne yaparsan yap senın gıbı bıri umurumda değil istersen gıt puta tap benım yorumlarımada cevap verme ok anlastıkmı

noldu damarına basıldı galiba :)

sen millete küfür damgası, taassupçu damgası vururken meydan boş zannettin herhalde, istediğin gibi atıp tutmak serbestmi zannettin..Senin gibi sazanlar oldukça bayındır gibiler daha çok farklı şeylerle sizleri peşinden sürükler..sen de ne yaparsan yap, ama sazanlıklarına mileti ortak etmeye çalışma :)

bi husben

Kıdemli Üye
noldu damarına basıldı galiba :)

sen millete küfür damgası, taassupçu damgası vururken meydan boş zannettin herhalde, istediğin gibi atıp tutmak serbestmi zannettin..Senin gibi sazanlar oldukça bayındır gibiler daha çok farklı şeylerle sizleri peşinden sürükler..sen de ne yaparsan yap, ama sazanlıklarına mileti ortak etmeye çalışma :)

sen senın mensup olduğun pirin ve avanen abdulazız bayındırın elıne su bıle dokemez .tassapcusun varmı otesı beynınıze şirk tohumlarını kazmıssınız o tohum ılelebet sılınmez şirkinizde debelenıp durun bak sana dam ol demiştim ama olmaya nıyetın yok anlasılan . insan moduna geçtiğin zaman sonra gel konus tamammı muşrikk

alanyali07

Kıdemli Üye
sen senın mensup olduğun pirin ve avanen abdulazız bayındırın elıne su bıle dokemez .tassapcusun varmı otesı beynınıze şirk tohumlarını kazmıssınız o tohum ılelebet sılınmez şirkinizde debelenıp durun bak sana dam ol demiştim ama olmaya nıyetın yok anlasılan . insan moduna geçtiğin zaman sonra gel konus tamammı muşrikk

sen önce sazanlıktan insan mertebesine yüksel sonra millete tavsiye vermeye kalk..Sen de sazansın var mı ötesi :) :) Biz tevatürle gelmiş İslam alimlerinin uygulamalarına eserlerine bakarız..Bayındır gibilerden gelen yemlere atlamayız siz sazanlar gibi..
Müşrik laflarında hep sana dönüyor artık, kendi kendini müşrik yapıyorsun..hem müşrik yapıyorsun kendini, hem de sazansın.. puhahahaha :D

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
bazi hocalar biraz ilim sahibi olunca kendilerini mücdehid derecesinde alim zanetmeye baliyorlar ve böylece kendilerini mezheb imamlariyla esit derecede görmeye baslayinca kendi kafalarina göre hüküm vermeye,icdahad etmeye basliyorlar.oysa mücdehid olmanin olmazsa olmaz cok zor sartlari var.
Imam rabbani imam gazali vs gibi mücdehid derecesindeki büyük alimnler bile bir mezhebe baglanmisken bunlara ne oluyor?
öyle inaniyorumki bu hastalik seytanin vesvesesiyle ilgili."sen büyük oldun,sen alim oldun,sen su oldun sen bu oldun" gibi vesveselere kurban gidip kendilerini bir halt zanetmeye basliyorlar.
Onun icin bir alime bir tarikata baglanmayi bir hocanin kontrolünde ilerlemeyi tavsiye ediyor alimler cünkü herkes bu derecedeki vesveselerin serrinden emin olamaz.
Abdulazioz Bayindir,mustafa islamoglu,süleyman ates gibi hocalar bunlardan mesela.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Alim olmayan din hakkında konuşursa sapıtabilir, hattâ küfre düşebilir. Bu, yüzme bilmeyen kimsenin, yüzenleri görüp, ben de yüzerim diyerek denize atlamasına benzer.

Sadece alimlere vesvese vermek için bile şeytanın görevlendirği iblisler var. yani sen allamei cihan olsan bu vesveleserin her birine karşı bir kitap kaleme alsan da bu işin sonu gelmez.

İnsanların en ahmağı zekasına en çok güvenendir. İnsanların en akıllısı da, suçu kendinde arayan ve bilmediklerini âlimlere soran kimsedir.

Seytan İnsanları yoldan çıkarmak için bütün yolları denedikten sonra basaramadıkları zaman ise insanlara dini yoldan saldırıya gecerler. Zaten başaramamanın sebebi bu insanlar dine bagımlı dini yaşamaya çalısan kişiler olmasındandır, ama seçtikleri ise dini bilgisi az olan kişilerdir. Dini bütün olanlara zaten hiçbir şekilde zarar veremez ve onları kontrellerine alamazlar.
Birde onların istedigi gibi yasayan şirkten şirke gezen insanlara dokunmazlar onlar zaten istedikleri gibidir yani deyiştirmek istedikleri gibidir.
Ama dini bilgisi az olupta dine bagımlı olmaya çalısan kişilere dinle alakalı konularla yaklaşıb onları yönetmeye başlarlar onlara ve arkasındakilere en büyük darbeyi vurmuş olurlar. Şöyleki; liderlik vasıflarına uygun birini veya okumus tahsil yapmis PROF olmus birini seçerler "sen cok bilgilisin,sen cok akillisin,sen büyük bir alimsin" gibi vesveselerle
artık ilahi kapıların ona acıldıgını her şeyi bildigini ve mantıgına göre yorumlarla önüne gelene fetvalar vermeye başlar ve İmamı Azamın da görüşlerine ters düşmeye başlar. Daha ileri gider hatta o zatlardan daha iyi bildigini ve yetmiyormuş gibi onları asagılayarak dini düsturumuzun direklerini kırmaya başlar.

İmamı Azam hazretlerine sormuşlar

Bu güne kadar ne ögrendin? O mübarek zat sa cevaben ''benim ögrendigim hiç bir şey ögrenmedigimdir ''demiş

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
resim02-293x300.jpg

resim01-300x98.jpg

abdulaziz bayindirin yanindakiler:
igmg genel baskani yavuz celik karahan, igmg irsad baskani Ahmet Özden, igmg norvec bölge baskani Mehmet Öndes...

Bu gidisat iyi bir gidisat degil.
Bayindirin ehli-sünnet disi görüslerinden öyle saniyorumki haberleri yok.Bunlar birsekilde uyarilmalilar.

igmg irsad baskani Ahmet Özden bugün camide bayram namazindaydi.
Kendisini sever sayarim,daha öncede bölge baskanligi yapmisdir bizim burada.

Ahmet hocamizin abdulaziz bayindir hakkinda hicde olumlu düsünmedigini ögrenmis olduk, kendisinin cok yanlis düsünceleri oldugunu aciklamisdir.,bu vesileyle bu bilgiyi duyurup igmg hakkinda olusabilecek sui zan vebalinden kurtulmus olayim insaAllah

ufukyakin

Üye