88 yıl sonra Sümela Manastırı'nda ilk ayin

manifesto

Yasaklı
88 yıl sonra yeniden

Trabzon Sümela Manastırı'nda 88 yıl sonra ilk kez ayin düzenleniyor. Ayine, Rusya, Yunanistan, Gürcistan, ABD ve yurt içinden gelen çok sayıdaki Ortodoks Hristiyan katılacak.

TRABZON - Trabzon'da Karadağ'ın eteğine kurulu Sümela Manastırı'nda 88 yıl sonra ilk kez Ortodoks Hristiyanlar ayin düzenleyecek. Saat 10.00'da başlayacak ayine Rusya Federasyonu, Yunanistan, Gürcistan, ABD ve yurt içinden gelen çok sayıdaki Ortodoks Hristiyan katılacak.
Manastırda, 88 yıl aradan sonra, Hristiyan aleminde ''Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü'' olarak kabul edilen ve kutsal sayılan bu günde bir günlüğüne düzenlenecek ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetecek.

Ayine katılmak üzere dün Trabzon'a gelerek, tarihi mekanları gezen ve alışveriş yapan kişiler, sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde kaldıkları otellerden ayrılarak otobüslerle Maçka ilçesine hareket

http://www.ntvmsnbc.com/id/25123001/

Ülkemizde ki dini hoşgörü ve toleransın geldiği noktayı göstermesi açısından dünyaya örnek bir adım.Hükümeti tebrik ediyorum 88 yıllık bir cumhuriyet garabetini daha ortadan kaldırmış oldular.Hem Van tarihi Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu hem Sümelada yılda bir kere dahi olsa ayine izin vermesi cesur ve takdir edilmeye değer bir adım.Hristiyan ortodoks vatandaşlarımızı kutluyorum.Ve Rusyadan Gürcstandan Yunanistandan ayine gelen ortodoks hristiyanlara da hoşgeldiniz diyorum

Özellikle ABD de ikiz kulelerin yılıkdığı alana bir camii ve islam merkezi yaptırmak isteyen New York Belediye başkanı ve ülkede yaşanan gelişmeler de ilgi ile takip edilmeli..Dini hoşgörüsü ve toleransı olan insanlar umarız daha çok yaygınlaşır

TakVa

Ordinaryus
İnanç turizmine katkısı olur, sembolik olarakta, dışarda inançlarına saygı isteyen Türkiyenin, inançlara saygılı olduğunun belgesi.

ummuhan

Kıdemli Üye
AMA BEN DE AYASOFYA da NAMAZ istiyorum.....

geçliğimizde sloganını atardık e yaşlılıkta da toplayalım artık değil mi :)

Ebu'l-Feth

Doçent
AMA BEN DE AYASOFYA da NAMAZ istiyorum.....

geçliğimizde sloganını atardık e yaşlılıkta da toplayalım artık değil mi :)

öyle olacak zaten ummuhan abla... Bu gibi inanç özgürlüğü hamleleri müslümanlar için bir alt zemin olarak düşünüyorum ve yakın zamanda inşaAllah Ayasofya camii mü'minlere açılacak...

TakVa

Ordinaryus
öyle olacak zaten ummuhan abla... Bu gibi inanç özgürlüğü hamleleri müslümanlar için bir alt zemin olarak düşünüyorum ve yakın zamanda inşaAllah Ayasofya camii mü'minlere açılacak...

Tavandaki isa meryem resimleriyle nasıl namaz kılınır acaba?

Ebu'l-Feth

Doçent
Tavandaki isa meryem resimleriyle nasıl namaz kılınır acaba?

Fatih Sultan Mehmed (r.aleyh) nasıl kıldıysa ve diğer müslümanlar şu cumhuriyete kadar nasıl kıldılarsa o şekilde kılınır ihvan... Restorasyon yaparlar zaaar öyle kuru kuruya hizmete açmazlar... hem açsınlarda gerisi teferruat Rabbim(C.C.)'in izniyle...

TakVa

Ordinaryus
Fatih Sultan Mehmed (r.aleyh) nasıl kıldıysa ve diğer müslümanlar şu cumhuriyete kadar nasıl kıldılarsa o şekilde kılınır ihvan... Restorasyon yaparlar zaaar öyle kuru kuruya hizmete açmazlar... hem açsınlarda gerisi teferruat Rabbim(C.C.)'in izniyle...

Orada zaten restorasyon devam ediyor ama kapatılmış resimler açığa çıkartılmak suretiyle yapılıyor bu masraflar, tekrar kapatnak için uğrşamazlar sanırım.

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
apaçık... bu topraklarda hırıstiyanlık hortluyor.
ve birileri özgürlükler adına seviniyor...
biznas ve ermeni kiliseleri eserleri restore dilip hizmete açılıyor.. kilise evler inşa ediliyor. selçuklu ve osmanlı eseerleri ise bekliyor.
hırıstıyanlık hortluyor bu topraklarda. siz de özgürleşiyoruz diye seviniyorsunuz. söyleyin kuzum siz müslümanmısınız??
Bm, AB, ABD ... lozanı yani bağımsızlığımızı tanımıyorlar ve istekelri ve hükümetin yaptıkalrı da ortada. sıkıyorsa ayasofyyaı ibadete açın. sıkıyorsa bulgaristanın yunanistanın sırbistanın kilisee depoya vb. çevirdiği camileri açtırın bakalım.
özgürlüklelrl adına bağımsızlık elden gidince dinde kalmaz. bağımsızlığı olmayının dini de yaşanmaaz hale gelir. önce bağımsızlık. bu söylemler ergenekon söylemi diye karalamayın. ergenekonla ilgisi de yok.
sizin her yaptığuınız doğrumu yahu? siz vahy mi alıyorsunuz. size allah mı yap diyor bu işleri. sizin dışınızdakiler yanlış ve haksız mı?? sürekli.

agbi

Yasaklı
biznas ve ermeni kiliseleri eserleri restore dilip hizmete açılıyor.. kilise evler inşa ediliyor. selçuklu ve osmanlı eseerleri ise bekliyor.
hırıstıyanlık hortluyor bu topraklarda. siz de özgürleşiyoruz diye seviniyorsunuz. söyleyin kuzum siz müslümanmısınız??
Bm, AB, ABD ... lozanı yani bağımsızlığımızı tanımıyorlar ve istekelri ve hükümetin yaptıkalrı da ortada. sıkıyorsa ayasofyyaı ibadete açın. sıkıyorsa bulgaristanın yunanistanın sırbistanın kilisee depoya vb. çevirdiği camileri açtırın bakalım.
özgürlüklelrl adına bağımsızlık elden gidince dinde kalmaz. bağımsızlığı olmayının dini de yaşanmaaz hale gelir. önce bağımsızlık. bu söylemler ergenekon söylemi diye karalamayın. ergenekonla ilgisi de yok.
sizin her yaptığuınız doğrumu yahu? siz vahy mi alıyorsunuz. size allah mı yap diyor bu işleri. sizin dışınızdakiler yanlış ve haksız mı?? sürekli.

Aynı fikirde değilim.

Tüm Dünyada Camiler açılıyor.

O zaman örnek ALMANYA veya ABD Cami açılmasına KARŞI çıksa siz ne derdiniz ne düşünürdünüz ?

AYOSOFYA derseni,z siznle aynı fikirdeyim ama bu Farklı.

AYRICA TV POROGRAMLARININ VERDİĞİ ZARAR ın karşısında bu dedikleriniz af edersiniz devede Kulak kalır.

ŞİMDİ MERYEMANA İZMİR de benim dinim mi etkilendi.Yapmayın.

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
yahu bırakın...
raporlar ortada açılan kilise evlerininin sayısını ngeçin... artık eski kiliseler devlet eliyle açılıyor. siz hala ne derdindesiniz...
avrupada başörtüsü yasak.. kaç ülkede.. minarelere kısıtlama ve sınır getiriliyor sesleri kesiliyor, boyları kesiliyor.. müslümanlık teröristlik gibi görünüyor... siz ne diyorsunuz..
bu topraklarda islam gerlilerken gavurluk yayılıyor. şu ramazanda bile bakın tvelere gazateler. görün. şeklen müslümanlık.. gavurlarla diyaloğ yaparsanız müslümanlara yapmazsanız olacağı budur.
allahın izni ile mi yapıldı bunlar. siz hep doğruyumu yapıyorsunuz.. şaşmazmısınız siz??
önce bağımsızlık. yoksa din de olmaz...

agbi

Yasaklı
yahu bırakın...
raporlar ortada açılan kilise evlerininin sayısını ngeçin... artık eski kiliseler devlet eliyle açılıyor. siz hala ne derdindesiniz...
avrupada başörtüsü yasak.. kaç ülkede.. minarelere kısıtlama ve sınır getiriliyor sesleri kesiliyor, boyları kesiliyor.. müslümanlık teröristlik gibi görünüyor... siz ne diyorsunuz..
bu topraklarda islam gerlilerken gavurluk yayılıyor. şu ramazanda bile bakın tvelere gazateler. görün. şeklen müslümanlık.. gavurlarla diyaloğ yaparsanız müslümanlara yapmazsanız olacağı budur.
allahın izni ile mi yapıldı bunlar. siz hep doğruyumu yapıyorsunuz.. şaşmazmısınız siz??
önce bağımsızlık. yoksa din de olmaz...

O zaman size sorarlar.

Şuan Ergenekon davasındaki sanık adayları bunları destekleyen Kartel ve bu Kartel in Görsel yayın organları bakın bir konu açmıştım TV YENİ NESİL YETİŞTİRDİ BÜYÜTTÜ veya bir başka konum RTÜK e şikayetler.

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
hükümet ve destekçisi f.g ve cemaati.. siz hep dosdoğrumu yapar ve yaşarsınız. hiç yanılmaz mısınız? sizi eleştirenelrin hiç mi haklılık payı yok.. yksa siz peygamberlerin özelliği olan vahiy mi alıyorsunuz ki dosdorğcusunuz. veya siz yanlıştan korunuyorsmnuz... o da peygamberlik özelliği ya..
allah aşkına. eleştiri yapanalra az bi se verin dinleyin yahu.

korakademik

Ordinaryus
:D
sizce kimi desteklemeliyiz
rusya devlet hükümetini mi?
hu kardeş siz nerde yaşıyorsunuz.

anlıyorum sıkıntınız var ve kusuyorsunuz.
Allah şifa versin

agbi

Yasaklı
hükümet ve destekçisi f.g ve cemaati.. siz hep dosdoğrumu yapar ve yaşarsınız. hiç yanılmaz mısınız? sizi eleştirenelrin hiç mi haklılık payı yok.. yksa siz peygamberlerin özelliği olan vahiy mi alıyorsunuz ki dosdorğcusunuz. veya siz yanlıştan korunuyorsmnuz... o da peygamberlik özelliği ya..
allah aşkına. eleştiri yapanalra az bi se verin dinleyin yahu.

Tüm mesaj ve konularındada sizin iddianız ben doğruyu biliyorum.

Ebu'l-Feth

Doçent

İhvan... Kendi adıma konuşuyorum elhamdülillah müslümanım ve buna senin şaka yollu da olsa laf etmene hiç bir şekilde razı olmam bilesin... Sonra zatı alinizin gözleri körmü o kadar camii imaret mescid restore edildi... Sohbetler eskisinden daha fazla ve rahat bir şekilde yapılıyor... siz uyanın siz... tutturmuşsunuz din elden gidiyor kimse saymıyor sen gözünü o taassup beziyle bağladığın zaman kimse sana güneşi gösteremez... bir gün bu söylemlerine sen ve senin gibi düşünenler çok pişman olacak ama inşaAllah tez zamanda hakikate vakıf olursunuz... haaa bu vahiy değil haşaaa çünkü o Peygamber efendilerimizin bir özelliği bize bu kalıbı vurman dahi cahillik alameti, biz biraz daha mantıklı ve dinimizin ve vicdanımızın sesini dinleyerek söylüyor ve konuşuyoruz elhamdülillah.. geçmişteki acılarımızı bilerek görerek ve üzülerek.. ihvan bilmem anladın mı... vesselam..

arifan yolcusu

Profesör
yeni mesaj gazetesinden bir yazarımızın ifadesine göre...
bu vatandaşlar sumela manastırından sonra ayosafyada ayin yapmak istediklerini ifade etmişler...

korakademik

Ordinaryus
cuma namazına bekleriz
niye olmasın:D
kelime-i tevhid getirmişlermi :)

bi husben

Kıdemli Üye
Aynı fikirde değilim.

Tüm Dünyada Camiler açılıyor.

O zaman örnek ALMANYA veya ABD Cami açılmasına KARŞI çıksa siz ne derdiniz ne düşünürdünüz ?

AYOSOFYA derseni,z siznle aynı fikirdeyim ama bu Farklı.

AYRICA TV POROGRAMLARININ VERDİĞİ ZARAR ın karşısında bu dedikleriniz af edersiniz devede Kulak kalır.

ŞİMDİ MERYEMANA İZMİR de benim dinim mi etkilendi.Yapmayın.

hristiyanlık dinine laf atıldımı hemen savunmaya geçiyorsunuz neden gerçi nedeni bellide bilmeyenler bi öğrensin

agbi

Yasaklı
hristiyanlık dinine laf atıldımı hemen savunmaya geçiyorsunuz neden gerçi nedeni bellide bilmeyenler bi öğrensin

Şu bildiğin nedeni anlatta bende Foumda bilsin.

Haddini bil.

Demişsin

Açtığın konulara bak bakalım Forum holiganı

Bu Forum da açtığımkonular beni size anlatır.

Ben sizin gibi Hiristiyanlık adına Forum Holiganlığı yapmıyorum akıl bazında burada starejiler ortaya koyuyorum.

Örnek mi istiyorsun SOĞUK SAVAŞ & RTÜK & GENÇLERE İSLAM ı nasıl anlatabiliriz & Hayalimdeki ruhumdaki Cami & Üsküdar Bülbül Deresi mezarlığı & Saros & Tv yeni nesil yetiştirdi büyüttü DAHA SAYAYIMMI ? mesajlarımı yazmadım daha.

Peki senin mesajların konuların ın ana fikirleri.

HADDİNİ BİL