“Cennetin kokusunu duymayacak”

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Tepkime puanı
324
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
İlmi, dini bilgileri dünyalık menfaatler için kullanmak, istismar etmek kötü huydur. Bu, insana büyük zarar verir. Hadîs-i şerifte, “Âlimler arasında kıymet bulmak için ve câhiller ile mücâdele için ve her yerde meşhûr olmak için din bilgisi öğrenen ilim adamı, Cennetin kokusunu bile duymayacaktır” buyuruldu. Bu hadîs-i şeriften anlaşılıyor ki, mal toplamak ve bir makam elde etmek ve hayvanî arzûlarına kavuşmak için ilim öğrenen ve ilmi ile amel etmeyen kimse, İslâm âlimi değildir.
Diğer bir hadîs-i şerifte, “Dünyalık ele geçirmek için ilim öğrenen, dünyada mal ve makam elde eder. Âhiretteki kazancı ancak Cehennem ateşi olur.” Böyle ilmin faydasi yoktur. Böyle ilimden kaçmak lâzımdır. Nitekim hadîs-i şerifte, “Yâ Rabbî! Beni faydasız ilimden koru!“ buyuruldu.
Dinimize göre, bir Müslümanın öğrenmesi lâzım olan bilgilere “İslâm ilimleri” denir. İslâm ilimleri ikiye ayrılır: Din bilgileri ve Fen bilgileri. Dinde reformcular, din bilgilerine “Skolastik bilgiler”, fen bilgilerine “Rasyonel bilgiler” diyorlar.
Faydasız ilim iki türlüdür: Birincisi, yukarıda bildirilen Cehennemlik olanların öğrendikleri din bilgileridir. İkincisi, din bilgileri ile birlikte olmayan fen bilgileridir.
Allâhü teâlâ, fen bilgilerinde ilerlemiş olan bu canavar insan düşmanlarını merkebe benzetmekte, Tevrâtı (ve İncîl) yüklenmiş eşek gibidirler, demektedir. İslâm ahlâkından haberleri olmayan bu zâlim fen adamları, Hak yolunda değildir. Hak teâlâ bunlardan râzı değildir. “Her Müslüman erkeğin ve kadının, İslâm bilgilerini öğrenmeleri farzdır” hadis-i şerifi, Allahü teâlânın rızâsına uygun ilimleri öğrenmeyi emretmektedir. Uygun olmayan kimselere ilim öğretmek, domuzlara altın ve inci tasma takmak gibidir.
Hadîs-i şerifte, “Kıyâmete yakın hakîkî din bilgileri azalır. Câhil din adamları, kendi görüşleri ile fetvâ vererek, insanları doğru yoldan saptırırlar” buyuruldu.

Hikmetler
Mehmet Oruç
Mehmet Oruç abi, ciddi bir hastalık sebebiyle Çapa Tıp Fakültesi hastanesinde yatmaktadır. Okuyucularımızın dualarını istirham ediyoruz.
Allahü teâlâ hayırlı âcil şifalar ihsan eylesin! Âmin.
 
Üst