%60.05 evet

Dergaz

Profesör
HAKAN ALBAYRAK (Yeni Şafak / 10.08.2010)

Anayasa değişikliği referandumu sürecinde "evet"çilerle "hayır"cıların üç aşağı beş yukarı aynı oranda gözüktüğünü ortaya koyan (!) anket sonuçlarını hiç ama hiç gerçekçi bulmuyorum. Hayır oylarının evet oylarına galebe çalacağı yönündeki tespitlere (!) zaten gülüp geçiyorum.
2007 seçimlerinde halkın %46.58'i, statükoya kafa tutan, askeri vesayetle hesaplaşmayı vaat eden, sivil anayasa sözü veren Adalet ve Kalkınma Partisi'ni destekledi. Bu kitle, 12 Eylül darbecilerinden kalma anayasanın değiştirilmesine blok halinde evet diyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasa gerek.
%46.58'e sadece Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi oylarını ilave ettiğinizde bile %50'ye ulaşıyorsunuz. Peki, başka hiç kimse referandumda evet oyu kullanmayacak mı? Olur mu öyle şey?
* * *
Milliyetçi Hareket Partili bir belediye başkan yardımcısı, partililere, referandumda niçin hayır oyu kullanmaları gerektiğini anlatıyormuş. Konuşması bittikten sonra bir arkadaşı koluna girip kulağına şöyle fısıldamış: "Bu söylediklerine inanıyor olamazsın. Referandumda hayır oyu kullanacağına dair Kur'an'a el basıp yemin et." Belediye başkan yardımcısı bunu yapamayacağını söyleyerek, referandumda aslında evet oyu kullanacağını belli etmiş.
- E, öyleyse niçin böyle konuşuyorsun kardeşim?
- Ne yapayım işte. Parti politikası.
Parti politikası ileri, parti politikası geri; sandıkta vicdanlar konuşacaktır.
Askerî diktatörlüğün en büyük mağdurları arasında bulunan MHP'lilerin, sırf parti politikası öyle vazediyor diye, 12 Eylül'le hesaplaşmaya blok halinde hayır demeleri mümkün değil. Blok halinde evet demelerine ihtimal veririm de, blok halinde hayır demelerine ihtimal vermem. %50-%50 diyelim. MHP'nin 2007 seçimlerindeki oy oranı %14.27 olduğuna göre, %7.13 civarında evet oyu eder.
İmralı politikasının akıl almaz çelişkilere sürüklediği Barış ve Demokrasi Partisi yöneticileri 'Bu anayasa değişikliği 12 Eylül düzenini korumak için yapılıyor' gibi komik açıklamalar yaparlarken, pek çok BDP seçmeninin de -boykot çağrısına kulak tıkayıp- evet oyu kullanmak üzere sandığa gitmeye hazırlandığını biliyoruz. BDP'nin %5 civarında oyu var; bunun en az 1 puanının referandumda evet hanesine yazılacağını tahmin ediyorum.
2007 seçimlerinde Demokrat Parti'ye (eski Doğru Yol Partisi) oy veren %5.42'lik kitlenin hatırı sayılır bir kısmı da –Hüsamettin Cindoruk'un değil Tansu Çiller'in işaret ettiği istikamette gitmeyi tercih ederek- anayasa değişikliğine evet diyecektir. %5.42'in 2 puanı diyelim.
Saadet Partisi, 2007 seçimlerinde oyların %2.34'ünü aldı. Hem Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş hem de Milli Görüş lideri Necmeddin Erbakan "Eksik ama EVET" dediğine göre, bu oyların tamamı evet hanesine yazılacak.
%1 civarında da Büyük Birlik Partisi seçmeni var. Hepsi evetçi.
Toplayalım: MHP'den 7.13 puan, BDP'den 1 puan, DP'den 2 puan, SP'nin 2.34 puanı, BBP'nin 1 puanı, etti toplam %13.47.
AK Parti'nin 2007 seçimlerinde ulaştığı %46.58'lik oy oranı ile bu %13.47'yi topladığımızda, %60.05'e ulaşıyoruz.
Referandumda evet oranı, MHP'lilerin ve BDP'lilerin tavırlarına göre, daha yüksek de çıkabilir. Bir de CHP ve DSP saflarından gelebilecek olan evet oyları var...
* * *
Evet oyları için en iyimser tahminim: %68
En kötümser tahminim: %55

korakademik

Ordinaryus
bence hedef yüzde yüz olmalı.
belki hükümetin daha cesur anayasa değişikliklerine yol açar.

Ebu'l-Feth

Doçent
İnşaAllah eze eze EVET... ben abartılı olacak belki ama %70'lerde bekliyorum inşaAllah:clap2::clap2::clap2:

reis

Kıdemli Üye
Yok kardeş, bu millet o kadar güvenilecek bir millet değildir. Bizim tahminimiz
% 50-55 arası..

% 70'den aşağı çıkacak olan 'evet'i bu milletin yüz karası olarak kabul ediyoruz o ayrı konu...

Ebu'l-Feth

Doçent
Yok kardeş, bu millet o kadar güvenilecek bir millet değildir. Bizim tahminimiz
% 50-55 arası..

% 70'den aşağı çıkacak olan 'evet'i bu milletin yüz karası olarak kabul ediyoruz o ayrı konu...

Az çok tahmin ediyorum reis ağbey... ancak önceki seçimler falan ayrı bu ayrı... ben tahminimde ısrar ediyorum ve dua ediyorum inşaAllah %70'lerde olacak...

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
edi...
başbakan demiştiki hayırcılar yani chp mhp ve bdp aynı saftalar. demişti.
dün apo evet dedi. başbkanla akp ile aynı safa geldi.. yarın bdp de kıvırı evet demeye başlar ve akp apo bdp evetçi olarak aynı safta ter alırlar.. ilginç değil mi?* ben şaşmadım doğrusu. yanlarında da f.g cemaati...
apo nun evet demesi bize ne getriri ki kazandırır ki. onun evet dediğine ben evet demem...
ortada bir oyun var ya. dur bakalım nolcek

korakademik

Ordinaryus
ÜLKÜCÜLERDEN REFERANDUMA DESTEK

AK Partili vekil Harun Tüfekçi de yazın dolaştıkları şenlik, düğün gibi etkinliklerde konuştuğu birçok ülkücü vatandaşın, "Partinizi benimsemiyorum ancak 12 Eylül’ü yaşayan bir ülkücü olarak darbe Anayasası’nın değiştirilmesine ‘evet’ oyu vereceğim." dediğini anlattı.

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
dün apo evet dedi. başbkanla akp ile aynı safa geldi.. yarın bdp de kıvırı evet demeye başlar ve akp apo bdp evetçi olarak aynı safta ter alırlar.. ilginç değil mi?* ben şaşmadım doğrusu. yanlarında da f.g cemaati...
apo nun evet demesi bize ne getriri ki kazandırır ki. onun evet dediğine ben evet demem...
fikir cambazları..sizi gidi kaypak zeminde siyaset yapanlar sizi gidi kaypak zeminde fikir üretenler..
kıvırtın bakalım. nereye kadar

korakademik

Ordinaryus
Konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, PKK'nın eylemsizlik ve çatışmasızlık kararı üzerine BDP'nin de boykot kararında bir esneme olup olamayacağı şeklindeki bir soruya, "Hükümetten taleplerimiz var. Yani PKK çatışmasızlık ve eylemsizlik kararı aldı diye biz boykot çalışmalarımızdan vazgeçmeyiz. Hükümet taleplerimizi karşılamaya yönelik ciddi adımlar atarsa müzakere süreci başlar, biz de yeni anayasayı destekleriz. Önümüzde daha uzun bir süre var. Hükümet bu süreyi iyi değerlendirmelidir" diye yanıtladı.

burda evet kararını göremedim. sizin hangi kaynağınız evet dediklerni söylüyor

mhp nin f. gülen ile olan yakınlığı belli iken
siz ne biçim fitnebazlıklar içindesiniz.

korakademik

Ordinaryus
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi

Tarih: 09/01/1997 Sayı: Özel

Çok Muhterem Fethullah GÜLEN Hocaefendi Hazretleri'ne,
Efendi Hazretleri,

Zat-ı âliniz, milletimizin hayatında çok yararlı hizmetlerin yapılmasını sağlamış bulunmaktasınız.

Yetiştirmiş olduğunuz ilim, irfan ve fazilet erbabı kadrolarla milletimizin muhtaç bulunduğu geniş bir eğitim seferberliğini telkinlerinizle başlatmış ve başarı ile devamını temin etmiş bulunmaktasınız. Toplumların her alanda kalkınmalarının temel şartı olan manevî uyanışın ve yükselişin öncülüğünü yapmış bulunmaktasınız.

Barışı, hoşgörüyü ve kardeşliği esas alan öze dönüşü, uzay çağına yükselişi başlatmış durumdasınız. Kanada'dan Yakutistan'a, Moğolistan'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar her yerde açılmış bulunan okullar ve üniversiteler millî kültürümüzün ve millî, manevî değerlerimizin bütün insanlığa yöneldiğini göstermektedir. Faziletli hayatınız, hiçbir maddî menfaate tamah göstermeyen karakteriniz size karşı halkımızda büyük bir güven uyandırmıştır. Yalnız Allah rızasını hedef alan gayretleriniz, birkaç yüzyıldan beri kaybettiğimiz eski dünyamızı yeniden fetih mahiyetindedir.

Susurluk olayı bahane edilerek zat-ı âlinizin temiz isminin gölgelenmek istenmesi çok üzücü olmuştur. Fakat hem milletimiz sizi tanıyor, hem de dünya sizi tanıyor. Kötü niyetlilerin bir şey yapmaları mümkün değildir.

Nazik teşekkür mektubunuza çok teşekkürler ediyorum. Gerçeği söylemek bizim vazifemizdir. Sözü edilen beyanat, doğruyu küçük bir ölçüde kamuoyu önünde açıklamaktan ibarettir.

Cenabı Hak'tan size sağlıklar ve hayırlı uzun ömürler ihsan etmesini ve böylece başlatmış olduğunuz güzel gelişmelerin tamamlanmasını niyaz ediyorum.

Mahsus selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Alparslan TÜRKEŞ

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
ankaet ve araştırma lar kamuoyunu etkileme vazifeside görürleer.
bu da öyle..
akp ve evtçiler tedirginler. bu sebeple eski ülkücülerden evetçi diye reklam yapıyorlar ki ülşkücü camiadan oy alabilmek için. böylelikle tedirginlikleriin bir nebze yok etmeye çalışıyorlar.
aynı şekilde dersimi chp bombaladı diye shp ye o parti şahsında hayır demesinler diye dersimi kullanıyor ki evetçi olsun chp dersimliler.
yemezler..

agbi

Yasaklı
ankaet ve araştırma lar kamuoyunu etkileme vazifeside görürleer.
bu da öyle..
akp ve evtçiler tedirginler. bu sebeple eski ülkücülerden evetçi diye reklam yapıyorlar ki ülşkücü camiadan oy alabilmek için. böylelikle tedirginlikleriin bir nebze yok etmeye çalışıyorlar.
aynı şekilde dersimi chp bombaladı diye shp ye o parti şahsında hayır demesinler diye dersimi kullanıyor ki evetçi olsun chp dersimliler.
yemezler..

Yiyen yer arkadaş.

BU MİLLETİ APTAL ZANNEDENLER BU MİLLETETN GEÇMİŞTE YEDİKLERİ TOKATLARI UNUTMASINLAR.

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
bu seninki cevap olmadı agbi..
ben size başka anketler de söyleyebilirim. mynette falan çıktı idi. bakın görürsünüz.
% 55 hayır, % 45 evet arada kararsızlar..
eşikte yani..
anketler amoyunu yaıltır hatta yönelndirri.
siz gerçekelre bakın.
millet yutmayacak

edi...

Hayır'ca Kafatascılar daha bugün bana broşür uzattılar.

Dedim ki; - Size hayır. Benim oyum EVET.

Dediler ki; - Apo, PKK bu ülkeyi 2 yıla kadar belleyecek.

Dedim ki; İçimizdeki pislikler, yani sizin rantınız ortadan kalksın bu pkk zaten biter.

Sonuç; Lakkadanak kaldı ortada.

Büyük reislere yönlendiriyor.

Dedim ki; - Benim EVET'imin bir açıklaması var.

Senin Hayır'ının açıklaması bile yok.

Dedim ki;

Reislerinize gelince, bu ülkenin ülkücü olmayanları sizden daha çok pkknın bitmesini istiyor. pkk biterse siz biteceksiniz. kafatascılık bitecek.

Diyorlar ki; kem küm

Sayın bahçeli, sayın kılıçdaroğlu, sayın baykal, hala halkımızı güdülen sığır sürüsü sanıyorlar. çünkü öyle sananların siyaset akademisinden mezunlar kendileri.

Türkiye önce;

Yeniden Büyük Bir Türkiye sloganını işitti Erbakan hoca ile.

Durmak Yok Yola devam diye bir slogan oluştu sonrasında,

ve sığırlık sona erdi. hamd olsun.

Evet'lerin hayırcıların kafalarını kuma gömüp kapılarının önlerine çıkartmayacak ölçüde olacağı umudundayız.

Evetimiz bereketli ola.

girdap

Ordinaryus
% 57 gibi "evet" çıkar diyorum..

ummuhan

Kıdemli Üye
Ben de bütün o chp mhp mitinglerinde hayır diye pankart açanların çoğu evet diyecek diyorum....