6 Adımda Daha Düzenli Bir Ev

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
1. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın yeri belli olmayan eşyaların oluşturacağı dağınıklığı engelleyemezsiniz. Düzenli bir ev için yapmanız gereken ilk iş her şeyin yerini belirlemek. Evdeki herkes gazetelerin okunduktan sonra nereye konacağı veya not aldıktan sonra kalemlerin ne yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmalı. Hiçbir zaman oyuncakların halının üstünde, terliklerin yatağın kenarında bırakılmasına izin vermeyin.

2. Banyo evin en çabuk dağılan bölümüdür. Bornoz ve havluları, temizlik malzemelerini ve kişisel bakım ürünlerini saklamak için uygun ölçüde bir dolap her zaman iyi bir çözümdür. Banyonuz, dolap yerleştirmeye yetecek kadar büyük değilse askı ve raf sistemlerini tercih edebilirsiniz. Ailedekilerin her biri için banyoda ufak birer sepet ayırmak olası karışıklığı engeller ve daha derli toplu bir görünüm oluşturur.

3. Düzenin düşmanı kalabalıktır. İhtiyacınız olmadığı halde satın aldığınız irili ufaklı her eşyanın size dağınıklık olarak geri döneceğini unutmayın. Gerçekten düzenli bir ev istiyorsanız dekoratif amaçlı aksesuarlarınızın sayısını gözden geçirin. Evinizin boyutlarını düşünmeden mobilya seçmeyin ve bir takımın tüm parçalarını almak zorunda hissetmeyin.

4. Simetri düzeni de beraberinde getirir. Eşyaları gelişigüzel konumlandırmaktansa belli bir ölçüye göre yerleştirmek evin anahatlarının düzenli olmasını sağlar. Ayrıca duvardaki tabloların, masanın etrafındaki sandalyelerin, kitapların simetrik olması diğer ufak tefek dağınıklıkları görünmez kılabilir.

5. Periyodik aralıklarla evde “işlevsiz eşya avına” çıkın. Uzun süredir kullanılmayan her parça, uzun bir süre daha kullanılmayacak demektir. Giymediğiniz kıyafetleri, bir köşede duran eski ayakkabı kutularını, çekmecelerde görünmez hale gelen kırık saç tokalarını elden çıkarmaya bakın.=

6. Dolap içlerini düzenli tutmak için yardımcı aparatlar kullanın. Kravat, kemer, şapka, terlik gibi eşyalarınızı bu aparatlarla saklayabilirsiniz. Şimdilerde kullanımı azalsa da hurçların, ev düzenine sağladığı katkıyı da küçümsemeyin.
 
Üst