3,2 milyon memur adayı hafta sonu ter dökecek | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

3,2 milyon memur adayı hafta sonu ter dökecek

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
İhvan Üyesi
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
3,282
Puanları
0
Hafta sonu yapılacak sınav sonucunda 99 bin kişi devlet kurumlarında istihdam edilecek. Ancak Bütçe Kanunu'na ilave olarak Meclis'te yasalaşan düzenlemelerle bazı kuruluşlara ek kadro tahsisinde de bulunuldu. Hedef 2010 sonunda 112 bin memuru işe yerleştirmek.
Devlet dairesinde işe girmek isteyen 3 milyon 254 bin 86 aday, hafta sonu yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) ter dökecek. Yılın geri kalan bölümünde 39 bini Bütçe Kanunu hükümleri, geri kalan bölümü de teşkilat kanunlarında yapılan değişikliklerle bazı kuruluşlara verilen ek kadro çerçevesinde yaklaşık 99 bin kişi kamuya yerleştirilebilecek. 10-25 Mayıs tarihleri arasında ÖSYM'ye başvuruda bulunan 4 yıllık yüksekokul mezunları hafta sonu sınava girecek. Üniversite mezunu 835 bin 320 aday, cumartesi günü genel kültür ve genel yetenek sınavına girecek. Bunların 294 bin 910'unu da öğretmen olmak isteyen memur adayları oluşturacak. Uzmanlık ve kariyer mesleklerini tercih edenler, pazar günü de alan bilgisi sınavına girecek. 31 Mayıs-6 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM'ye KPSS başvurusu yapan ortaöğretim ve 2 yıllık yüksekokul mezunlarının sınavı ise 26 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.
Sınava girmek için 1 milyon 812 bin 103 ortaöğretim, 606 bin 663 adet de 2 yıllık yüksekokul mezunu başvuruda bulundu. Bu arada Devlet Personel Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, bu yılki sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte daha önceki KPSS sonuçları hükümsüz hale gelecek. Sadece 2009 yılı içerisinde gerçekleştirilen kariyer uzmanlığı sınavı ile öğretmenlik sınavı bir sonraki sınava kadar geçerliliğini koruyacak. Bu çerçevede genel sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki yerleştirmelerde, bu sınavlar esas alınacak. ÖSYM'nin hafta sonundaki KPSS sonuçlarını ilan etmesinin ardından yeni memur yerleştirmeleri, bu sınavların sonucuna göre yapılacak. Devlet Personel Başkanlığı, yılbaşından bu yana 13 bin 922 adayın memuriyete yerleştirme işleminin yapıldığını açıkladı. Bunların 1.608'i KİT'lere, 2.117'si mahalli idarelere, 3.408'i üniversitelere, geri kalanı da diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi. 2010 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu'na göre, bu yıl kamuya açıktan atama yoluyla 32 bin yeni memur alınacak.
Bunların 7 binini üniversitelerin akademik personeli, 10 binini de öğretmenler oluşturacak. 2009 yılı içinde emekli olanların yerine de bu yıl içerisinde 20 bin 791 yeni memur alımında bulunulacak. Böylece açıktan atama ve emeklilik yoluyla boşalan kadrolara Bütçe Kanunu uyarınca yapılacak atamaların toplamı 52 bin 791'e yükselecek. Bu arada Bütçe Kanunu'na ilave olarak Meclis'te yasalaşan düzenlemelerle bazı kuruluşlara ek kadro tahsisinde de bulunuldu. Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı'na, aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na yeni kadro ihdas edildi. Böylece kamu kuruluşlarına tahsis edilen kadroların tümünün bu yıl doldurulması halinde yıl sonuna kadar kamuya yerleştirilebilecek yeni memur sayısı 112 bini geçecek. Bu durumda, yılın geri kalan bölümünde kamuda yeni işe başlayacakların sayısı 99 bine kadar çıkabilecek.
Zaman
 
Üst