28 Şubat'ın kara kutusuna 43,5 yıl hapis

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
İstanbul'da, "uyuşturucu imal ve ticareti" yaptığı iddia edilen 16 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Ali Kalkancı ve Abdulkadir Ekicioğlu'nun "suç örgütü kurma" ve "uyuşturucu imal ve ticareti yapma" suçlarından 9,5 ile 43,5 yıl, 12 sanığın da 1 ile 25,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması istendi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Kalkancı, Abdulkadir Ekicioğlu, Veli Dönmez, Engin Demir, Şinasi İlter, Yılmaz Seyhan, Kadir Kadiroğulları, Süleyman Özdemir ve Sinan Sağlar ile tutuksuz sanık Hüseyin Kalkancı katıldı.
Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, esas hakkındaki mütalaasında, sanıklardan Ali Kalkancı ve Abdulkadir Ekicioğlu'nun uyuşturucu madde imal ve satışı amacıyla bir araya gelerek suç örgütü kurduğu belirtildi.
Sanıkların 2005 yılı itibariyle Büyükçekmece'de iş yeri kiraladığı bildirilen mütalaada, Kalkancı ve Ekicioğlu'nun iş yerini eroin imalatında kullandığı ve uyuşturucu imalinin organizasyonunu sağladığı, Hüseyin Kalkancı'nın da imalatta babası Ali Kalkancı'ya yardım ettiği ve imalatta rol aldığı kaydedildi.
Mütalaada, imal edilen uyuşturucuyu sattığı öne sürülen Ali Kalkancı ve Abdulkadir Ekicioğlu'nun, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" ve "uyuşturucu imal etme ve ticaretini yapma" suçlarından 9,5 ile 43,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.
İş yerinde uyuşturucu imalatından sorumlu mühendis olduğu iddia edilen Veli Dönmez ve imalat işinde çalıştığı öne sürülen sanıklar Hüseyin Kalkancı, Engin Demir, Şinasi İlter, Yılmaz Seyhan ve işyeri müdürü Kadir Kadiroğulları'nın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" ve "uyuşturucu ticareti yapma" suçlarından 1 ile 18 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edilen mütalaada, diğer sanıklar Süleyman Özdemir, Sinan Sağlar, Mustafa Cengiz Leylak, İlker Çivisöken, Mustafa Çetin Çivisöken ve Orhan Sağlar'ın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" ve "uyu şturucu ticareti yapma" suçlamasıyla 8,5 ile 25,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.
İfadesi alınmayan sanıklardan Süleyman Akdemir'in davasının ayrı lması talep edildi, sanıklardan Mehmet Porsuk'un da beraati istendi.
Hakkında yakalama emri çıkarılan sanık Süleyman Akdemir'in aranmasına devam edildiği tutanağa geçirildi.
Tutuklu sanıklardan Ali Kalkancı'nın avukatı Hikmet Bakır, imalatla ilgili yeniden rapor aldırılmasına ilişkin yazılı beyanını mahkeme heyetine sundu.
Talep hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Ayar, imalatla ilgili Adli Tıp Kurumu raporunun yeterli olduğunu belirterek, yeni rapor alınması talebinin reddine karar verilmesini istedi.
Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA


 
Üst