27 bin liralık hibe sınavında kopya iddiası | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

27 bin liralık hibe sınavında kopya iddiası

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
KOSGEB ve İŞKUR'un ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek. Girişimciler, işlerini kurduktan 1 yıl sonra 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecekKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumunun (İŞKUR), ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek. AMAÇ BAŞARILI İŞLETMELER
15 Haziran tarih ve 27612 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Destek Programları Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.
72 SAATLİK EĞİTİM VERİLECEK
Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, İŞKUR'un, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi.
DEVLET KAPI GİBİ ARKADA
Girişimcilik kursuna katılmaya hak kazanan 38 yaşındaki Cemile Polat, özel bir şirkette 3 yıldır sekreter olarak çalıştığını belirterek, KOSGEB'in iş kurmak için hibe ve kredi vereceğini basından öğrendiğinde hayatı boyunca özendiği iş kadını olmak için fırsat yakaladığını söyledi. İş eldiveni üretimi yapacağı bir imalathane kurmayı hedeflediğini anlatan Polat, 'KOSGEB'in bu projesi benim gibi iş kurmak isteyen herkes için çok önemli bir fırsat. Bu projeyle devleti arkamda hissettim' dedi.

70 bin liraya kadar faizsiz
Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra, 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek. KOSGEB tarafından uygulanacak Destek Programı'na ilişkin esasları kapsayan program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.

Ev hanımlarına büyük fırsat
27 bin lirası hibe, 70 bin lirası ise faizsiz geri ödemeli kredi için ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş herkesin kendilerine başvurabileceğini belirten Altuğ, projenin, üniversite mezunları ve ev hanımları için çok önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti. Bu eğitim sonucunda başarılı olanların, "Girişimcilik Belgesi" aldıklarını anlatan Altuğ, 'Girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunacaklar. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. 27 bin liranın tamamı hibedir, yani geri istenmeyecek. İşini oturtan girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse faizsiz 70 bin liralık kredi de verilecek' diye konuştu.
 

MüGe

Ben, Keyfim ve Kâhyam
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ağu 2009
Mesajlar
2,423
Puanları
0
Süper bir haber...
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Puanları
0
iyiymis bu ...hatta baya baya iyi ...:thinking:
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
27 bin liralık hibe için yapılan test soruları

KOSGEB'in 27 bin liralık hibe desteği yoğun ilgi görürken, ilköğretim okulu mezunlarının da aralarında olduğu adaylar başvuru sırasında ilginç sorulu testten geçiriliyor. Hibe için tek başvuru şartı işletme kaydı!

KOSGEB'in kamuoyunda büyük yankı uyandıran 27 bin liralık hibe desteği yoğun ilgi görürken, ilköğretim okulu mezunlarının da aralarında yer aldığı adaylar, başvuru sırasında ''bir satranç oyuncusu olsanız ve Gary Kasparov ile karşı karşıya gelme imkanınız olsa ne yapardınız, bir davete katıldığınızda nasıl davranırsınız?'' gibi soruların da yer aldığı testten geçiriliyor.
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hüseyin Üzülmez, yaptığı açıklamada, KOSGEB'in işsiz girişimcilere iş kurmaları için sağlayacağı 27 bin liralık desteğin, kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını söyledi.
Bu programda KOSGEB'in Konya'daki iş ortağının kendileri olduğunu ifade eden Üzülmez, programın başvurularını Pazartesi gününden itibaren kabul etmeye başladıkları, başvuru sayısının beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini anlattı.


TEK BAŞVURU ŞARTI, İŞLETME KAYDI OLMAMASI
Girişimciye bir yıl içinde toplam 27 bin liralık hibe desteği sağlamayı öngören bu programa 3 gün içinde başvuranların sayısının bini geçtiğini dile getiren Üzülmez, şunları kaydetti:
''Tek başvuru şartı, kişinin maliyede ya da ticaret odasında her hangi bir işletme kaydı olmaması... Onun dışında ilköğretim okulu mezunu da üniversite mezunu da başvuruda bulunabiliyor.
7 Ocakta sona erecek müracaat dönemi sonuna kadar sadece Konya'da müracaat rakamının 5 bini bulacağını tahmin ediyoruz. Odamıza başvuru sırasında adaya 25 sorudan oluşan testi doldurtuyoruz.
Bu test sonuçları değerlendirildikten sonra adaylar mülakata çağrılacak, tüm aşamaları başarıyla geçen kişiler Ocak ayı içinde toplam 60 saat sürecek eğitim programına alınacak.
Şuan odamıza başvuruda bulanan adaylarda ağırlığı çeyiz ve yemek satmak için iş yeri açmayı planlayan ev hanımları ile diğer işsizler oluşturuyor.
Erkekler ise üretimden ziyade daha çok toptan perakende ürün alıp satacak dükkan açmak istiyor. Başvuruda bulunanlar arasında üniversite mezunlarının da sayısı az değil.''
Üzülmez, adayların eğitim programında zihinlerinde canlandırdıkları iş fikrini iş planı haline getirmeyi öğreneceklerini, projesi kabul edilenlere ise bir yıl içinde toplam 27 bin lira hibe desteği ödemesi yapılacağını sözlerine ekledi.
Öte yandan, başvurular sırasında kimlik ve irtibat bilgileri alınan adaylardan bazıları, Genel Girişimcilik Eğitim Programı Girişimcilik Testi'nden geçirilirken bir hayli zorlanıyor.
''Bir ürün/hizmeti üretmeyi planlarken sizi ne cezbeder? Sizce aşağıdakilerden hangisi iş planının en önemli bölümüdür? Günümüzde bir girişimci için en önemli özellik aşağıdakilerden hangisidir?'' gibi klasik sorular dışında, adaylara daha ''zor'' sorular da yöneltiliyor.
İŞTE TERLETEN SORULAR
İçlerinde ilköğretim okulu mezunu işsizler ile ev hanımlarının da önemli yer tuttuğu müracaat sahiplerinden cevaplandırmaları istenen ancak pek çok adayı bir hayli zorlayan bazı sorular şöyle:
''-Bir satranç oyuncusu olsanız ve Gary Kasparov ile bir turnuvada karşı karşıya gelme imkanınız olsaydı ne yapardınız?
a) Yenileceğim kesin olduğundan çekilirim.
b) Oynamayı kabul ederim ama kendi üzerime de bahse girmem
c) Kendim üzerine bahse girerim
d) Yenileceğimi bile bile oynarım
-Bir davete katıldığınızda nasıl davranırsınız?
a) Davetlere katılmam
b) Topluluklara karışır konuştukları konuya katılmaya çalışırım
c) Önemli gördüğüm kişilerle tanışma fırsatlarını kovalarım
d) İnsanlara nasıl yaklaşacağımı bilemem
-Bir yapılabilirlik (fizibilite) raporu hazırlamaktaki amaç nedir?
a) Sistemli Çalışmayı sağlamak
b) Gerekli araştırmaları yaparak alternatifli senaryolar hazırlamak
c) İş fikrinin gerçekçi öngörülere dayanıp dayanmadığını test etmek
d) Yukarıdakilerin hepsi.''
AA
 

Son Kurt

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
5
Puanları
0
Yaş
55
Son başvurunun 7 Ocak olmasına üzüldüm.Başvuru süresi uzatılmalı.
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Yurdum insanının girişim aşkı şok etti


İş-Kur ile KOSGEB'in yeni iş kurmak isteyen girişimcilere vereceği 27 bin TL kredi desteği için çok sayıda kişi başvurdu. Başvuru sırasında yaşanan yoğunluk izdihama neden oldu.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumunun (İŞKUR), ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek.
Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra, 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek.
15 Haziran tarih ve 27612 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KOSGEB Destek Programları Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.
Küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek Programına ilişkin esasları kapsayan program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
27 bin liralık hibe sınavında kopya iddiası

KOSGEB ve İş-Kur'un işyeri açmak isteyen vatandaşlara vereceği 27 bin TL'lik hibe için düzenlenen "Girişimcilik Sınavı"na kopya iddiaları damgasını vurdu.


Bin 900 kişinin katıldığı sınavdan tam puan alan adayların olması ve 80 üzeri puan alan adaylar arasında soyadları aynı olanların ve hatta eşlerin olması sınava giren diğer kişilerin tepkisine neden oldu. Sınava giren adaylar sınavın iptalini istiyor.

İş-Kur’un iş yeri açmak isteyen vatandaşlara 27 bin TL hibe vereceğini söyleyerek yaptığı “Girişimcilik Sınavı”na katılan vatandaşlar sınavın sonuçlarını şikayet etti. Sikayetvar.com’a yapılan şikayetleri değerlendiren firma yetkilileri sınavda kopya çekilmiş olabileceği olasılığını gündeme taşıdı.

ANKA’ya sınav hakkında kuruma yapılan şikayetleri değerlendiren Sikayetvar.com yetkilileri kendilerine yapılan şikayetler arasında, sınava girenlerin sınavda 100 tam puan alan kişilerin olduğunu ve 80 üzeri alan kişiler arasında soyad benzerliklerinin olduğu için sınav güvenliğinden kuşkulu oldukları ifadelerinin yer aldığı belirtildi. Şikayetler üzerine harekete geçen firma yetkilileri İş-Kur uzmanları ile görüşerek konuyu değerlendirdi.

“TAM PUAN ALAN EŞLER YOK”

Türkiye İş Kurumu (İş- Kur) bin 900 kişi arasında 4 kişinin 100 tam puan aldığını doğrularken bu dört kişi arasında soy adı benzerliği olmadığını belirttiler.
Uzmanlar, geçtiğimiz hafta yapılan sınava diğer aylarda yapılan sınavlara göre büyük bir ilginin olduğunu kaydederek yoğun ilgi nedeni ile sınav sonrası uygulanan prosedürlerde değişikliğe gidildiğini ve bundan sonra yapılacak sınavlarda da ilginin devam etmesi halinde sınav sonrasında kursa katılan kişilerin seçiminde değişiklik yapılacağını açıkladılar.

Yapılan açıklamada, “Girişimcilik sınavına işsiz, 18 yaş üstü ve ilkokul mezunu üstü yanlış kodlama yapıldığı için elemen adaylarla birlikte bin 900 kişi katıldı.
Sınavda başarılı olanlar 72 saatlik 12 iş günü kursa katılıyorlar. Girişimcilik dersi alan adaylar KOSGEB’e verecekleri iş planı dosyasının nasıl hazırlanacağını öğreniyorlar.
İş-Kur verilen hizmetin eğitim kısmı ile ilgileniyor. Yapılan sınav sonrası adayların seçiminde 80 ve üzeri puan alan 190 kişi seçilerek mülakata alındılar. Yapılan mülakat sonrası 190 kişi arasından 75 kişi kursa alındı” denildi.

“ADAYLAR SINAVIN İPTALİNİ İSTİYOR”

Sınava giren adayların “13.01.11 tarihinde katıldığım girişimcilik sınavını kazanamamışım kazananlar ise soy isimleri aynı olan 4-5 kişi vardı bir de karı koca 100 puan alan iki kişi vardı. Yanlış bir uygulama sınav iptal edilmelidir” şikayetlerini uzmanlar şöyle yanıtladı:

“Sınavda bir iş yeri açılırken nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorular soruldu. Her soru 4 puan olmak üzere 25 soru yöneltildi.
Sınava giren adayların sınav kağıtları optik okuyuculardan geçirildikten sonra sonuçlar açıklandı.
Kurs almaya hak kazanan adaylar arasında karı koca olan kimse yok. Bin 900 kişinin katıldığı sınavda 4 kişi tam puan aldı.
Ayrıca 96 puan 10 kişi de bulunmakta. Bu kadar çok adayın katıldığı bir sınavda tam puan almak abartılı değildir.”

“KOSGEB SINAV ÖNCESİ SORULARI YAYINLAMADI”

Medyada yer alan ‘Girişimcilik sınavı soruları daha önceden internette yayınlandı” iddialarına da yanıt veren uzmanlar “KOSGEB kendi internet sayfasında girişimcilik sınavı ile ilgili sorular yayınladı fakat; bu sorular ile sınavda sorulan sorular birbirinden farklıdır.
İnternet sayfasında yayınlanan soruların 25 adet olması ve İş-Kur tarafından yapılan sınavda da soruların 25 adet olmasını karıştırıp bilgi verdiler. Yanlış bilgilendirmedir” dediler.

Geçtiğimiz hafta yapılan sınava yoğun katılımın olması nedeni ile adayların seçiminde yeni bir uygulamaya gidildiğini açıklayan uzmanlar daha önce yapılan uygulamalar hakkında da bilgi vererek şöyle devam ettiler:

“Adayların seçiminde 80 ve üzeri puanlar baz alındı. Bin 900 kişinin katıldığı sınavdan 390 kişi 70 ve üzeri puan aldı fakat; 80 üzeri alan 189 kişiyi mülakata çağırdık.
Ekim ayında yaptığımız ilk kursa 74 kişi katıldı ve bunların arasından 50 kişi alındı. Puan aralığı 100 ile 74 arasındaydı. Adayların seçiminde 100 puan kişiden aşağıya doğru saydık.
Kasım ayında yapılan ikinci kursa 203 kişi katıldı ve 100 ile 8 puan alan adaylar arasında seçim yaptık.

Fakat geçen hafta yapılan sınava çok fazla katılım olduğu için yeni bir uygulamaya gidildi. İki aşamalı olarak aday seçiminin yapıldığı sınavda ilk olarak 80 ve üzeri alan kişiler belirlendi daha sonra bu adaylar mülakata çağırılarak aralarından 75 kişi kurs almaya hak kazandı.
Katılım ve puan oranına göre adayların seçiminde değişikliğe gidilebiliyor. Daha sonra yapılacak uygulamalarda da katılıma ve puan oranına göre değişiklikler yaşanabilir.”
(ANKA)
 
Üst