2018’de poşet ücretli olacak

nefahtü

Kıdemli Üye
TPF Yönetim Kurulu Başkanı Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını söyledi.Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını belirterek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz" dedi.

Altunbilek, doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem milletin geleceğini hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018'in başında hayata geçeceğini kaydederek, bu konudaki düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını vurguladı.

Türkiye'de hayata geçecek düzenleme için çalışma yapacaklarını, naylon poşetlerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları vatandaşa anlatacaklarını aktaran Altunbilek, yerel marketler olarak müşterilerine her türlü kolaylığı sağlayacaklarını bildirdi.

"KARTON VEYA BEZ ALIŞVERİŞ TORBASI HEDİYE EDECEĞİZ"

Altunbilek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz. Avrupa'da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor" diye konuştu.

Bunu ilk olarak metropollerde başlatacaklarını dile getiren Altunbilek, "Yıl başından itibaren naylon poşetlerin az kullanılması veya kullanılmaması için belki direkt paralı diyemeyiz ama mutlaka zararlarını anlatmalıyız, anlatacağız. Bu bilinci müşteriye aşılayacağız." ifadelerini kullandı.

Altunbilek, 1 Ocak 2018'den itibaren alışverişlerde naylon kullanımının yasaklanacağını belirterek, halihazırda naylon poşetin maliyetinin müşteriye yansıtıldığını, yasağın başlamasıyla cüzi de olsa bu masrafın müşterinin üzerinden kalkacağını bildirdi.

1634016_620x410.jpg

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Yazık günah. Deniz kenarına gidiyorsunuz her taraf plastik poşet tabak çatal kaşık.

Ormana gidiyorsunuz yine aynı şekilde her taraf plastik çöp.

Kağıt olsa bunlar eriyip gidecek doğaya karışacak.

Yurt dışında çarşıya pazara giden yanında kendi filesini taşır.

Aldığı sebzeler meyveler kağıt torbalara konur.

Yavaş yavaş bir şeyler değişiyor.

Selam ve dua ile...

spesifik

آزادی قید و بند
Sünneti seniyyeye göre yaşasak
Temiz olsak yani
Ortalık çöp olmazdı

nefahtü

Kıdemli Üye
naylon-poset_1673193_620x410.jpg

İlk haberde 1 Ocak 2018 olarak tarih belirlenmişti şimdi 1 Ocak 2019 olarak tarih verilmiş.
Üzüldüm doğrusu :(

Kimya

İhvan Forum Üye
Merakla bekliyorum nasıl bir sonuç doğuracak bu uygulama.

:confused1:

nefahtü

Kıdemli Üye
Merakla bekliyorum nasıl bir sonuç doğuracak bu uygulama.

:confused1:

2018 diye tüm hazırlıklarımı yapmıştım aslında ufak ufak başladım bile plastik poşet en az da kullanıyoruz
İnsanımız çok hızlı alışır, renk renk bez torbalar dikerler
Marketlerde kendi legoları ile her boy da bez torba üretirlerse bir kaç ay da çözülür.
Dünya da ve ülkemiz de bu kadar üzücü olaylar olurken bu tip uygulamalar az da olsa terapi olmakta aslına bakarsanız.
çok heycanlı

Kimya

İhvan Forum Üye
2018 diye tüm hazırlıklarımı yapmıştım aslında ufak ufak başladım bile plastik poşet en az da kullanıyoruz
İnsanımız çok hızlı alışır, renk renk bez torbalar dikerler
Marketlerde kendi legoları ile her boy da bez torba üretirlerse bir kaç ay da çözülür.
Dünya da ve ülkemiz de bu kadar üzücü olaylar olurken bu tip uygulamalar az da olsa terapi olmakta aslına bakarsanız.
çok heycanlı

Haklısınız insanlar herşeye alışıyor
:)
uygulama hayırlara vesile olsun