2017 Anayasa Referandumunda oyunuz ne olur.

Yeni Anayasa değişikliği referandumunda oyunuz ne olur?

• Evet

Oy: 23 65.7%
  • Hayır

Oy: 9 25.7%
  • Kararsız

Oy: 0 0.0%
  • Oy Kullanmayacağım

Oy: 3 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    35
  • Anket kapatılmış .

Muminaga

Yeni
Vekil sayısının arttırılması ve milletvekili seçilme yaşının 18 'e düşürülmesi konularında biraz tereddüt yaşamakla beraber diğer maddelerin Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılama noktasında Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren düzenlemeyi gerekli ve zorunlu gördüğüm için EVET diyorum.

Muminaga

Yeni
Seçime 19 gün kala son ankette 11 puan fark

Referanduma sayılı günler kala anket sonuçları merakla bekleniyor. Son anket bugün ORC'den geldi. ORC'nin anketinde 'evet' diyenler farkı açmaya başladı.

ORC en son referandum anketi sonuçlarını yayınladı. ORC referandum anketi sonuçlarına göre, evet ile hayır oyları arasındaki makas açılıyor.

36 ilde 2740 seçmenle ''CATI-Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi'' yöntemiyle Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne yönelik halkoylaması öncesi kamuoyunun nabzını tuttu. Son anketle 'Evet' ile 'Hayır' arasındaki makasın 11 puan açıldığı görüldü.

ORC anket sonuçlarına göre, evet oyları oranı yüzde 55.4 olurken, hayır oyları oranı yüzde 44.6'da kaldı.

Referandum sürecini değerlendiren ORC Başkanı Murat Pösteki, 16 Nisan'a kadar yapılacak çalışmalar ve yurt dışından gelecek oylarla farkın daha da açılabileceğini söyledi.

İŞTE RAKAMLAR:

EVET: YÜZDE 55,4

HAYIR: YÜZDE 44,6

zeygue

Aktifleşmemiş
https://pbs.twimg.com/media/C7xY1kMXgAALDXU.jpg:large
C7xY1kMXgAALDXU.jpg:large

Ben de 10 da 10 hayır çıktı
Siz de kaç?

Muminaga

Yeni
CNN Türk'te 28 Mart 2017 gece saatlerinde CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu ile 16 Nisan'da yapılacak referandum hakkında gerçekleştirilen programda bir soru üzerine Kılıçdaroğlu "Allah millete zeval versin" dedi.

Soru : Zeval ne demektir
Cevap :
1- yok edilme, yok olma, ortadan kalkma, sona erme
2- bozulma
Kısacası; chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Allah millete zeval versin" sözleri, tövbe estağfurullah "Allah milleti ortadan kaldırsın, Allah milleti yok etsin, Allah milleti bozsun manasına geliyor.

Doğrusu; "Allah, devlete ve millete zeval vermesin" demesi gerekirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun her söylediği -çoğu zaman ağır hakaret ve aşağılayıcı dil ve uslubu- için gaf denilerek -ya görmezden geliniyor ya da hiç dikkate alınmayarak- Kılıçdaroğlu sağcısı-solcusu herkesçe korunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son yaptığı küfür ve hakaret kabul edilecek, anlayışla karşılanacak, görmezlikten gelinecek bir durum değildir.
Önemli olan toplumun bu şahsa gerekli dersi verecek erdem ve onurluluğu basireti göstermesidir ve tabi ki bu sözlerinden dolayı acilen bir tepki ortaya koymalarıdır.
Toplumun hassasiyetlerinde bir aşınma yoksa, toplumun kendine yönelik ağır hakaret ve sözleri kullanan kişilere kayıtsız kalmama refleksi bozulmamış ise Kılıçdaroğluna ve partisine -16 Nisan referandumunu da bir fırsat görerek- gerekli dersin verilmesi artık zorunlu hale gelmiştir.

Son düzenleme:

ummuhan

Kıdemli Üye
CNN Türk'te 28 Mart 2017 gece saatlerinde CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu ile 16 Nisan'da yapılacak referandum hakkında gerçekleştirilen programda bir soru üzerine Kılıçdaroğlu "Allah millete zeval versin" dedi.

Soru : Zeval ne demektir
Cevap :
1- yok edilme, yok olma, ortadan kalkma, sona erme
2- bozulma
Kısacası; chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Allah millete zeval versin" sözleri, tövbe estağfurullah "Allah milleti ortadan kaldırsın, Allah milleti yok etsin, Allah milleti bozsun manasına geliyor.

Doğrusu; "Allah, devlete ve millete zeval vermesin" demesi gerekirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun her söylediği -çoğu zaman ağır hakaret ve aşağılayıcı dil ve uslubu- için gaf denilerek -ya görmezden geliniyor ya da hiç dikkate alınmayarak- Kılıçdaroğlu sağcısı-solcusu herkesçe korunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son yaptığı küfür ve hakaret kabul edilecek, anlayışla karşılanacak, görmezlikten gelinecek bir durum değildir.
Önemli olan toplumun bu şahsa gerekli dersi verecek erdem ve onurluluğu basireti göstermesidir ve tabi ki bu sözlerinden dolayı acilen bir tepki ortaya koymalarıdır.
Toplumun hassasiyetlerinde bir aşınma yoksa, toplumun kendine yönelik ağır hakaret ve sözleri kullanan kişilere kayıtsız kalma refleksi bozulmamış ise Kılıçdaroğluna gerekli dersi vermesi artık zorunlu hale gelmiştir.

Gaf olduğuna inanmıyorum sırıta sırıta içindekini dışarı döküyor kılıfı da hazır gaf... peehhh

ummuhan

Kıdemli Üye
İşte son anket: Bugün seçim olsa...ORC, referandum sürecinde kamuoyunun nabzını tuttu.
darbe_girisimi_sonrasi_carpici_anket_1470379410_1116.jpg

ORC Araştırma şirketinin 36 ilde 2740 kişi ile yaptığı anket, referandum sürecinde partilerin son durumunu ortaya koydu.
[FONT=&quot]AK PARTİ YÜZDE 50'NİN ÜSTÜNDE[/FONT]
Seçmenlerin yüzde 52,4'ü bugün seçim olsa AK Parti'ye oy veririm diyor. Yüzde 24'ü CHP'ye, yüzde 15,2'si MHP'ye, yüzde 6,3 de HDP'ye oy vereceğini ifade ediyor.

iR1H7_1490771102_0807.jpg

[FONT=&quot]AB ÜYELİĞİ ÖNEMSENMİYOR[/FONT]
ORC, güncel politikanın dışında AB ile ilişkilerimizi de sorguladı. Buna göre insanlar AB'den oldukça soğudu.[FONT=&quot] Çünkü ankete katılanların yüzde 83,9'u AB'ye üye olmayı önemsemediğini ifade etti.

41Dvb_1490771127_7936.jpg

[/FONT]

[FONT=&quot]REFERANDUM[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
ORC dün de referandum anketini yayınlamıştı. 'Evet' ile 'Hayır' arasındaki makasın 11 puan açıldığı görülmüştü.

zWK9K_1490771155_3954.jpg

gamsız

Profesör
bu konuda çok şey yazıldı , artık daha bir şey anlatmanın manası yok bence; aklımızı vicdanımızı çalıştıralım, (HASED VE KİNDARLAR DAHİL) aLMANYA SI aMERİKASI İngilteresi , Avusturyası, Hollandası acaba niye HAYIR cı , onları ilgilendiren ne? içimizdeki HAYIR cıların derdi , hepsini güzel inceleyelim inşallah, (+) ları (-) leri toplayalım bir yere hangisi galip gelirse ona oy kullanınız, HAYIR CI LaRDAN RİCAM tek tek hangi madeye takıldılar gerekçeleri nedir anlatırlarsa sevinirim, buyursunlar bizide ikna etsinler , onlara katılalım...

gamsız

Profesör

Ibrahim Kutlay29 Mart, 23:24 ·

Dicle Üniversitesi’nin Rektörü olan bu FETÖ'cü kaltak, Hastanenin ilaçlarını Sur da asker ve polisimize saldırırken PKK'lılara gönderdi!.

ummuhan

Kıdemli Üye
İngiliz şirketten çarpıcı anket sonucu!İngiliz Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından yapılan ankette, Türk seçmenlerin beşte ikisi (yüzde 61) referandumda "Evet" oyu kullanacak.
darbe_girisimi_sonrasi_carpici_anket_1470379410_1116.jpg

Referandum öncesi Türkiye’de evet oyları yükseldi. Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından 28- 30 Mart tarihlerinde akıllı telefon uygulaması kullanılarak, 3418 yetişkin kişi üzerinde yapılan anket sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.
[FONT=&quot]EVET OYLARI YÜZDE 61'E ÇIKTI[/FONT]
Yayınlanan ankete göre evet oyu kullanacaklar, referandumdan rahat bir zaferle çıkacaklar. Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından yapılan ankette, Türk seçmenlerin beşte ikisinin (yüzde 61) Erdoğan’a destek vereceği öngörülüyor.

JfejR_1491206505_5048.jpg

[FONT=&quot]Ancak yüzde 29’luk kararsız bir kesim söz konusu.[/FONT]
[FONT=&quot]İSTANBUL'DA "EVET" ÖNDE[/FONT]
Evet oyu kullanacak MHP’de dengeli bir dağılım söz konusu. 18-44 yaş grubunda evet oyu çoğunluğu ön plana çıkıyor.[FONT=&quot] Türkiye’nin metropolü İstanbul’da da oyların büyük kesimini Evet oluşturuyor. İstanbul’da oranlar şuan 60’a 40 dağılmış durumda.[/FONT]
Kategorileştirme kararsızlar hesaba katılarak yapılırsa evet 43.6, hayır 27.4, kararsız 29.0 olarak gözüküyor.
[FONT=&quot]KARARSIZLAR 'EVET'E DAHA YAKIN[/FONT]
[FONT=&quot]Ancak geçmiş dönem seçimlerine bakarsak kararsız olarak gösterilen oyların sandık sonucu Erdoğan lehine çıktığını da görebiliriz. En yakın örneğini italya seçimlerinde yaşamıştık.[/FONT]
[FONT=&quot]MHP SEÇMENİNİN YÜZDE 81'İ EVET DİYOR[/FONT]
MHP’nin 82.1’inin AK Partiyi desteklediği görülüyor. Kararsızlarla birlikte belki bu sayı eşit bölünmüş bir hale bürünebilir. Ankette gençler ve orta yaşlıların evet oyundaki çoklukları gözüküyor. En çok evet verilen yaş aralığı 35-44.
[FONT=&quot]35-44 YAŞ ARALIĞI AK PARTİ'Yİ DESTEKLİYOR[/FONT]
Hayır oyu için çoğunluğu oluşturanlar da 1972 öncesi doğanlar, askeri darbeye de şahit olanlar. 35-44 yaşın ön plana çıkması tesadüf değildir. Ülkenin yaşadığı dönüşümü ve gelişimi yakından takip etme şansı bulan bu yaş grubu AK Partiye her seçim döneminde destek vermektedir.
[FONT=&quot]GÜNEYDOĞU'DA 'EVET' YÜZDE 68,4'E ULAŞTI[/FONT]
[FONT=&quot]Etkileyici bir diğer sonuç ise güneydoğu’da evetin 68.4 hayırın ise 31.6’da olması. Bu da HDP'nin azalmakta olan etkisini gözler önüne seriyor. Hayır oyları batı ege ve Trakya’da çoğunluğu oluşturuyor. Karadeniz’de ise güçlü bir evet desteği var.[/FONT]
Eğitim oranlamasına bakılınca ilkokul mezunları ve liseyi bitirenler evet için çoğunlukta. Üniversite mezunlarında ise oran hayır lehine doğru değişim göstermekte.
[FONT=&quot]Bu anket yöntemi İngiltere'nin Brexit, İtalya’nın referandum ve Hollanda'nın son seçimlerinde başarılı sonuç vermişti.[/FONT]
[FONT=&quot]SON ANKETTE BÜYÜK DEĞİŞİM[/FONT]
24 Şubat'taki ankette kararsızların oylarıyla da birlikte [FONT=&quot]Evet yüzde 47.9 Hayırın 52.1 olduğu tahmin ediliyordu ancak son anketlerde büyük değişim söz konusu.[/FONT]

Muminaga

Yeni
Cumhurbaşkanı Erdoğan : Evet diyen ne kadar saygınsa, hayır diyen de o kadar saygındır. Ancak bizim ’Evet’i anlatırken, bir uyarı görevimiz var. Kim ’Hayır’ diyor. Kandil, bölücü başı, Pensilvanya, AB’de bir kısım liderler ’Hayır’ diyor mu? Bütün bunlar ’hayır’ derken, biz milletimize bir şey hatırlatıyoruz. Kişi sevdikleriyle beraberdir"

______
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu : Anayasa değişikliğine "evet" diyen ihanet ediyor

______
CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt : Sandıktan evet çıkması halinde kimse heveslenmesin, oy oranı önemli değil, ülkenin sahibi biziz, "Sizi de, 7 göbek sülalenizi de İzmir'den denize dökeriz"

______

Olan biten bu.
Hayır diyenler ne yaparsa yapsın, ne derse desin, ne halt işlerse işlesinler duymadım, görmedim adeta heykele dönüşüyorlar.

Son düzenleme:

zeygue

Aktifleşmemiş
İngiliz şirketten çarpıcı anket sonucu!

İngiliz Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından yapılan ankette, Türk seçmenlerin beşte ikisi (yüzde 61) referandumda "Evet" oyu kullanacak.

İngiliz, Amerika ,Rusya ve İsrailin evetçi olduğunu unutmayalım.Tabii Almanya nın da HAYIR cı...

Almanyanın anketine göre %57 HAYIR çıkıyor.

ummuhan

Kıdemli Üye
YSK açıkladı! Tarihin zirvesini gördüAnayasa değişikliği için 566 bin 396'sı oy verme işleminin başladığı 10 ülkede, 42 bin 679'u gümrük kapılarında olmak üzere bugüne kadar toplam 609 bin 75 seçmen sandığa gitti.
almanyada_uyanik_secmen_alarmi_1491107462_2176.jpg

Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) alınan bilgiye göre, seçmenler anayasa değişikliği için yurt dışındaki bazı temsilcilikler ile gümrük kapılarında 27 Mart'tan itibaren oy kullanmaya başladı.
Oy verme işleminin başladığı günden bu yana Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, Lüksemburg ve Norveç'teki temsilciliklerde 566 bin 396 seçmen oy kullandı.
Havalimanlarında oluşturulan geçici gümrük kapılarıyla diğer gümrük kapılarında ise 42 bin 679 seçmen sandığa gitti. Böylece yurt dışında bugüne kadar 609 bin 75 seçmen tercihini yaptı.
Avrupa ülkeleri arasında en fazla Türk seçmenin bulunduğu Almanya'da 1 milyon 430 bin 127 seçmenden şu ana kadar 357 bin 1'i oy kullandı. Böylece bu ülkedeki oy kullanma oranı yüzde 24,96 oldu.
Fransa'da ise 326 bin 375 seçmenden 79 bin 725'i sandığa gitti. 137 bin 675 kayıtlı Türk seçmenin bulunduğu Belçika'da tercihini kullananların sayısı da 40 bin 907'ye ulaştı.
Avustralya'da ise Sydney, Melbourne ve Canberra temsilciliklerine kayıtlı 44 bin 463 seçmenden 7 bin 137'si sandık başına gitti.
1 Nisan'da oy verme işleminin başladığı ABD'de 100 bin 42 seçmenden 12 bin 18'i oy verdi.
Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 9 Nisan'a, gümrük kapılarında ise Türkiye'deki halk oylaması tarihi olan 16 Nisan'a kadar sürecek.