2017 Anayasa Referandumunda oyunuz ne olur.

Yeni Anayasa değişikliği referandumunda oyunuz ne olur?

• Evet

Oy: 23 65.7%
  • Hayır

Oy: 9 25.7%
  • Kararsız

Oy: 0 0.0%
  • Oy Kullanmayacağım

Oy: 3 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    35
  • Anket kapatılmış .

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
... Ali ...

Son düzenleme:

Enes

İhvan Forum Üye
Aykırıyım yani, gücün bir yerde toplanmasına ve güç tarafından güdülmeye.

Güç dağıldığında neler oluyor biliyoruz. Ben hafızamı yitirmediysem askeri darbeler hukuk garabetleri polis operasyonları ile hizaya getirme kurumlar arası çatışma hep bu dağınık güçten oldu. Yok abi ben almayayım. Bazen katara yerleşeyim diyorum. Şu siyasi çekişmeler bitsin artık

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@Enes

Kentsel dönüşüm projesinin ilk mağdurları ortaya çıkmaya başladı. Dönüşüm dönüşüm olsa bari. Beton yığınına dönüşüyor iyice şehir. Ve kanun öyle hazırlanmış ki hiç şansın yok. Milletvekillerinin çoğu müteahhit olunca böyle!

Örneğin, geliyor devlet burası deprem bölgesi senin evin de depreme dayanıklı değil diyor. Senin satsan 1 trilyon edecek bahçeli evine diyorki buranın değeri 100 bin tl ama ben sana 100 bin tl vermiyeceğim, senin dairen 3+1, ben onun yerine yeni bina dikeceğim sana 1+1 vereceğim, amaa o 1+1 dairenin değeri 300 bin TL. Eee? sen şu an devlete 200 bin tl borçlusun. Nasıl ödiyeceksin? Paran yok mu, o zaman haciz ediyorum 1+1 daireni diyor ve bunu hiçbir medya kanalında duyamazsın!!!

Sadece geçen arabada giderken CNN Türk'ün radyosunda duydum ona da şok oldum nasıl oldu da yayınladılar diye! Bütün mahalle isyandaydı inşat arabalarını felan sokmamak için yolu kapatmışlardı adam konuşuyor bakın diyor bu evim ve herkesin evi böyle 2 katlı ev, sahile sıfır, devlet bana buraya 80 bin tl değer biçti komple 400 metrekare arsasıyla birlikte diyor, ve üstüne beni borçlu çıkardı diyor, zorla dedelerimden kalan mirası elimden aldı, eeey Tayyip sana bunun hesabını Allah soracak diye isyan ediyordu adam. Haberin tekrarı çıkmadı. Başkanlık gelince artık hiç çıkmaz. 80 milyonu tek tek mağdur edene kadar kim öle kim kala..

Bezirganlara karşı Ali'yim yani.

Enes

İhvan Forum Üye
Allah Allah hakikaten hiç duymadım keşke mahalleyi vs öğrenseydin. Buna karşılık ben sana yaşadığım bir olay anlatayım.

Bulunduğum semt komple kentsel dönüşüm kapsamında. Burada bizim bir gecekondu mahallesi var te 70 lerden 90 ların ortasına kadar ormanı yok ederek kurulmuş mahalle. 1 gecekondusu var adamın mesela 300 m2 de arsası bu adam bunu müteahhit firmaya verince 3 adet 3+1 daire alıyor ve her bir daire 500 bin lira. İşim ile ilgili öyle bir hikaye anlattın ki yaşadığımla tam zıt durumda. Aksaklıklar ve sorunlar vardır kefili değilim ama yüzde 90 gecekondu sahipleri birden milyonluk adamlar oldular. Ben o işi yapıyorum yaşadıklarımı ve zorluklarımı biliyorum ama sen öyle bir örnek veriyorsun ki kendimi uzayda hissediyorum.

Beton yığını dediğin yapı denetime tabi 7.5 şiddetindeki depreme dayanıklı yuva. Kentsel dönüşüm doğru uygulanırsa büyük nimet. Ayrıca sürekli nüfusu artan bir ülkede kimse bahçeli evde maalesef oturamaz.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Allah Allah hakikaten hiç duymadım keşke mahalleyi vs öğrenseydin. Buna karşılık ben sana yaşadığım bir olay anlatayım.

Bulunduğum semt komple kentsel dönüşüm kapsamında. Burada bizim bir gecekondu mahallesi var te 70 lerden 90 ların ortasına kadar ormanı yok ederek kurulmuş mahalle. 1 gecekondusu var adamın mesela 300 m2 de arsası bu adam bunu müteahhit firmaya verince 3 adet 3+1 daire alıyor ve her bir daire 500 bin lira. İşim ile ilgili öyle bir hikaye anlattın ki yaşadığımla tam zıt durumda. Aksaklıklar ve sorunlar vardır kefili değilim ama yüzde 90 gecekondu sahipleri birden milyonluk adamlar oldular. Ben o işi yapıyorum yaşadıklarımı ve zorluklarımı biliyorum ama sen öyle bir örnek veriyorsun ki kendimi uzayda hissediyorum.

Beton yığını dediğin yapı denetime tabi 7.5 şiddetindeki depreme dayanıklı yuva. Kentsel dönüşüm doğru uygulanırsa büyük nimet. Ayrıca sürekli nüfusu artan bir ülkede kimse bahçeli evde maalesef oturamaz.
Büyük şehirlerde dediğin doğru. Anadolu'nun kasabalarında durum çok farklı. Gecekondudan bahsetmiyorum. Bildiğin tapulu evler bunlar. Teyzemin 2 katlı evi var, alt katı dükkan, üst katında kendileri oturuyor. 5 odalı bir ev ve oldukça geniş. Bu evi yıkacaklar, apartman dikip teyzeme 1 daire verecekler, üstüne de 80 bin tl borçlanıyorlar. Dükkandan gelen kira geliri eksildiği gibi üstüne 80 bin lira borç ne demek bir düşün derim.. Bizim orada bu şekil yüzlerce mağdur var. Topluca avukat tuttular dünyanın parasını yemiş ********. En sonunda MHP'li bir milletvekili gelip, avukata boşuna paranızı yedirmeyin kanun açık seçik ortada hiçbir şey yapamazsınız demiş. Benimde bildiğim durum bu. Bu şekilde Türkiye'de kim bilir ne kadar mağdur var.

ihvanistanbul

AkhenAton
Turkiyede kentsel donusum diye bir sey yok olsa olsa adi yapisal donusumdur. Eski binayi yikip yenisini yapmanin adi donusum olmasa gerek...
ayrica meclisi cogu insaatci/muteahit falan ama daha sehir kurmaktan haberleri yok. Kayasehir yeni yapildi yolu yetmiyor ugrasiyorlar. Kendi uzmani olduklari islerinde bu derece basiretsiz olan adamlarin hazirladigi sistem degisikliginden memlekete fayda gelmez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Turkiyede kentsel donusum diye bir sey yok olsa olsa adi yapisal donusumdur. Eski binayi yikip yenisini yapmanin adi donusum olmasa gerek...
ayrica meclisi cogu insaatci/muteahit falan ama daha sehir kurmaktan haberleri yok. Kayasehir yeni yapildi yolu yetmiyor ugrasiyorlar. Kendi uzmani olduklari islerinde bu derece basiretsiz olan adamlarin hazirladigi sistem degisikliginden memlekete fayda gelmez.
Yau iyice nefret etmeye başladım bunların işlerinden. Şu videoyu bi izleyin:

Videoda siyah beyaz gösterdiği yerleri kasıtlı olarak çirkin açılardan çekmişler. Değişmesi gerek izlenimi vermek için. Bak o köyün doğal hali ve yaşam tarzı şöyle: Herkesin bahçeli evi var. Gecekondu değil bu evler. Bahçesinde bostan yapar, ineği koyunu tavuğu vardır. Bu insanların sosyal yaşantısı, tandırlarda toplanıp ekmek yaparlar, salçalarını kaynatırlar, mevsimlik meyve sebzeleri kuruturlar falan. Her evin deposu vardır.. Çoğu toprak evdir. Doğal bir güzellik var. Çintili yaşmaklıdır kadınlar. Yaşlılar lastik ayakkabılar, bastonlu sakallı, camiye gider gelir, bildiğin köy işte.. Düğünleri evlerde olur, kazanlarda yemekler pişirilir, ve 3 gün sürer.. Şimdi bu vijdansız herifler bu insanları o animasyonda gösterdikleri yapılara tıkacaklar. Üstüne üstlük daha mutlu ve layık olacakları bir hayat vaadiyle. Köylü zaten modernizme karşı bir aşağılık kompleksine sahip. Tam da bu kompleksi sömürüyorlar.

Yapacaksan yerinde düzenleme yap. Köy Enstitülerini aç ve orada köylüyü bir köyün dört dörtlük yaşantısı nasıl oluru üzerinden eğit. Köy bilinci ver, şehirleştirme, betonlaştırma, olumsuz anlamda modern yapmaya çalışma. Sosyal dokuyu ve yeşili katlederek bambaşka bir dünyaya sokmakla bu insanları öldürür yok edersin.

Valla bu hükümetin kasabalı zihniyetinden iyice gınağı getirdim. Hiç fonksiyon bilmiyorlar. Felsefe bilmedikleri için böyle bu! Bir şeyin güzelliği içinde bulunduğu iklimden gelir, bunu anlamıyorlar yau. Saksıda plastik çiçek hayranı, ayakkabı kutusunda sincap beslemeyi marifet sanan tuhaf bir kafa yapısına sahipler.

O zavallı köylülerde beton yapılara girince güzel bir şey olacak zannediyorlar.

Ayrıca duyduğuma göre bu animasyonda gösterilen yerler milletvekillerinin kafa dinlemek için gelecekleri bir yer olacakmış. Çünkü Elmadağ'ın ilk yerleşke yeri doğal güzellik olarak o kadar nezih ki bu haydutlar oraya göz koydu bakma sen.

Elmadağ halkı devletine sadık olduğu için hep aldatıldı. Bak Türkiye'nin en kaliteli yer altı su kaynaklarından birisine sahiptir Elmadağ. Yakın zamana kadar Elmadağ'ın suyu kendi kaynağından karşılanıyordu. Bu haydutlar bu suyu aldılar ta 40 km hat çekip ÇANKAYA semtine bağladılar. Elmadağ halkına ise yaptıkları basit bir barajda biriken çamurlu suyu basıyorlar. Çeşmelerden resmen çamur akıyor çamur. Halk yemek ve çay suyunu arabalarla gidip çeşmelerden akan doğal suyu bidonlara doldurup getiriyor. Buna rağmen sesleri çıkmıyor, isyan etmiyorlar.

Yau bizim Anadolu insanı gerçekten aşırı sadık, bu kadarı fazla.. Bu bir şekilde değişmesi lazım, yeter artık. Şimdi resmen içinde yaşadığı huzurlu evine göz diktiler, bunun ne demek olduğunu şu an halk anlamıyor.

Bu bezirganlar gerçekten çok kasmaya başladılar. Ama biriken bir öfke var, sessiz bir öfke bu, ve bu öfke bana öyle geliyor ki birike birike patlayacak ve yukarıdakileri tepetaklak götürecek. Bunlar şu an tarih falan yazdıklarını sanıyorlar ama o tarih ne gösterir ve nasıl kaydeder onu Allah bilir.

Şu güzelim doğal köyümü yok edecek vijdansızlar:

out.php

Bu hükümetin kasaba zihniyeti dünyayı bilse gam yemem ama ne doğuyu ne de batıyı tanıyorlar. Hiçbir şey bilmediklerini bile bilmiyorlar. Avrupa'da toğrak evleri koruma altına alırlar, tamir eder bir şekilde yaşatırlar. Örneğin Almanya'da inşaat malzemesi satan özel yerler toprak kerp i ç satarlar, şaka demiyorum. Netten ''Lehmhaus'' diye aratırsanız yeterince video çıkar. Şehir dışında bir yeri varsa oraya mutlaka toprak bir yapı yapar ve orada dinlenirler. Bizim beyinsizler yıkmak için gayret gösterir. Beton fetişi bu zihniyete tahammülüm kalmadı artık.

...................

Edit:

Gelenek böyle korunur. Biraz dünyayı tanıyın ey baştaki efendiler(!). Yau inanın böyle şeyleri paylaşmak adetim değildir ama Avrupa hayranı veya alınganlığa binaen oluşan celladına aşık tepkisellik malesef başka türlü iknâ olmuyor..

Son düzenleme:

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

erdemceerdem

Profesör
---Kararsızım----

Bu referandumda 'evet' demekle, 82 anayasasını yok saymış mı olacağız...
82 anayasası komple ortadan kalkmış mı olacak, yoksa bazı maddeleri mi değişiyor?

Bu referandumda 'hayır' demekle,
82 anayasasını beğenmiş, çok sevmiş, bağrımıza basmış mı oluyoruz?

yoksa 'hayır' diyecek olanlar, zaten var olan 82 anayasasının bazı maddeleri değişerek
82 anayasasının daha katı olacağından mı çekinmektedir?

----------------------------------------------------
bunu wikipedia'dan kopyalıyorum...

1982 Türkiye anayasa değişikliği referandumu
Evet ya da hayır Oylar Yüzde
Referendum Evet 17.215.559 %91.4
Hayır 1.626.431 %8.6
Geçerli oy 18.841.990 %99.8
Geçersiz veya boş oy 43.498 %0.2
Toplam oy 18.885.488 %100.00
Seçmen katılımı %91.3
Seçmen sayısı 20.690.914

--------------------------------------------------------

Türkiye'nin % 100'üne yakın kesimi, 82 anayasasından memnun değil...
yukarıdaki sonuçların doğruluğuna da ihtimal vermiyorum...

ama resmi kayıtlar, çoğulculuk, çoğulun istediği bunu gösteriyor....

hani kimileri çoğulculuk, doğruculuktur provokasyonu yapıyor yaa...

Enes

İhvan Forum Üye
bende evet cikacagini dusunuyordum ama bizim forumda bile anket basa bas gidiyorsa hayir cikma ihtimalide cok yuksek demektir

bu bizim forumun çok sesliliğine ispattır.

ah militanlık olmasa güzel güzel münazara olacak da ama her görüşün militanı bunu imkansız kılıyor.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
bende evet cikacagini dusunuyordum ama bizim forumda bile anket basa bas gidiyorsa hayir cikma ihtimalide cok yuksek demektir

İnşaallah hayır çıkar, bunu şunun için istiyorum, akpye bir uyarı olur bu hayır, ben yaptım oldu tavrından belki vazgeçerler, o kadar uyarı yapıldı, o kadar eleştiriler yapıldı hiç birisini dikkate almadılar.

HAYIR çıkarsa belki de HAYRA vesile olabilir bu açıdan.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
---Kararsızım----

Bu referandumda 'evet' demekle, 82 anayasasını yok saymış mı olacağız...
82 anayasası komple ortadan kalkmış mı olacak, yoksa bazı maddeleri mi değişiyor?

Bu referandumda 'hayır' demekle,
82 anayasasını beğenmiş, çok sevmiş, bağrımıza basmış mı oluyoruz?

yoksa 'hayır' diyecek olanlar, zaten var olan 82 anayasasının bazı maddeleri değişerek
82 anayasasının daha katı olacağından mı çekinmektedir?

----------------------------------------------------
bunu wikipedia'dan kopyalıyorum...

1982 Türkiye anayasa değişikliği referandumu
Evet ya da hayır Oylar Yüzde
Referendum Evet 17.215.559 %91.4
Hayır 1.626.431 %8.6
Geçerli oy 18.841.990 %99.8
Geçersiz veya boş oy 43.498 %0.2
Toplam oy 18.885.488 %100.00
Seçmen katılımı %91.3
Seçmen sayısı 20.690.914

--------------------------------------------------------

Türkiye'nin % 100'üne yakın kesimi, 82 anayasasından memnun değil...
yukarıdaki sonuçların doğruluğuna da ihtimal vermiyorum...

ama resmi kayıtlar, çoğulculuk, çoğulun istediği bunu gösteriyor....

hani kimileri çoğulculuk, doğruculuktur provokasyonu yapıyor yaa...

82 anayasasına YAMA yapılacak.

Gerçekten bunları amacı DARBE anayasasına değiştirmek olsaydı ilk önce kenan evren anayasasının en önemli maddelerinden birisi olan SEÇİM BARAJINI kaldırırlardı, hiç yanaşıyorlar mı böyle bir şeye?

Dediğim gibi cunta anayasına yama yapılıyor, fakat bu yama aslından daha tehlikeli, ileride telafisi zor şeyler getiriyor.

dgkbgeo53dd4848qi.jpg

Temel beyin bu eleştirisine hiç bir akpli yetkili cevap veremedi.

ehibba

Paylaşımcı
Ben EVET diyorum ve hem hayır hem de EVET cephesinden bir ricam olacak, bu bir seçimdir ve herkes kendi aklıyla karar verecektir bu yüzden evet diyeni de hayır diyeni de vatan haini ilan etmenin lüzumu yok. Herkes kendi fikrini gerçek veriler üzerinden (değişiklik maddeleri) konuşsun. Sağdan soldan bulduğu çarpıtılmış görseller ile değil.