2010’un En Çok Ses Getiren Oyunları | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

2010’un En Çok Ses Getiren Oyunları

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Puanları
113
2010’da tek bir konsol sistemi diğerlerine göre, ilk iki PlayStation’da olduğu gibi, öne çıkmış olmasa da, video oyunlarının profili tartışmasız önceki yıllara göre çok daha yüksek oldu.
Akıllı telefonlar sayesinde mobil oyunların patlaması ve geleneksel olmayan oyuncular için egzersiz, kendini geliştirme ve bulmaca oyunlarının sürekli gelişmesi bir yana bırakılsa bile, temel oyun pazarları büyüdü ve piyasaya sürülen oyunlar – özellikle de kapağında “Call of Duty” yazanlar – coşkulu bir kalabalığı kendine çekti.
2010’un en iyi oyunlarında gözünüze çarpacak şeylerden birisi bunların büyük çoğunluğunun ya dizi ya da devam oyunları olduğudur. Oyun devamları genellikle Hollywood’un bir öykünün en küçük zerresini bile sıkıp çıkarma eğilimiyle paralellik gösteriyor. Ancak sizinde görebileceğiniz gibi bu listedeki oyunların sizi oyun dünyasına sürükleyen harika öyküleri ve sürekli gelişen oynanabilirlikleri onların dizi ve devam nitelikerini gayet haklı kılıyor.

10 – Gran Turismo 5


Eğer PS3 sahibi ve bir sürüş oyunu fanatiği iseniz, bu oyun hakkında konuşulmaya başlanmasından çıkışına kadar geçen yaklaşık altı yıl boyunca, gerçek anlamda bir Zen ustası sabrı geliştirmiş olmalısınız.
Peki, bu kadar sabrın ödülünü alabildiniz mi? Eğer uç noktada bir sürüş simulatörü sevenlerdenseniz o zaman evet, hem de son derece gösterişli bir şekilde!
Oyunda, Bugatti Veyron, McLaren F1 ve Mercedes SLS gibi süper arabalar dahil binlerce farklı aracın yanı sıra, Red Bull F1 ekibi tasarım dahisi Adrian Newey tarafından yaratılmış bir bilim kurgu arabası da bulunuyor.
Oyundaki en iyi arabaların pek çoğu iç ve dış detaylara sahip, ayrıca sürüş ve ses deneyimi de gerçek yaşamdaki araçlara mükemmel olarak uyacak şekilde düzenlenmiş. Eğer gündelik, gürültü patırtılı yarışları seviyorsanız, muhtemelen bu oyun size göre olmayacaktır, ancak türünün en mükemmeli en kapsamlı, gerçek yaşamdaki gibi bir sürüş simülasyonu istiyorsanız ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek için gerekli zamanı harcamaya hazırsanız, Gran Turismo 5 benzersiz bir yarış oyunu ve tam size göre.
GT5’le ilgili bir diğer harika özellik de, doğru cihazlara sahip olmanız durumunda bu oyunu 3D olarak oynayabilecek olmanız.

9 – Fallout New Vegas


Fallout New Vegas, 1990’ların sonunda geliştirilen ve çıktığında pek çok oyuncuyu bağımlısı haline getiren Fallout serisinin devamı niteliğini taşıyor.
Ölümcül ve heyecan verici bir kıyamet sonrası kenti olan Yeni Vegas’da geçen Fallout: New Vegas’ın önceki versiyonu içerisinde hatalar olan bir oyun olarak ün yapmış olsa da hikayesi ve oyun mekaniği ile çıktığında pek çok kişi için yılın oyunu olmayı başarmıştı. New Vegas bu başarıyı kazanan oyunla aynı oyun oynanışını yeni bir karakter ve öykü ile kurgulayarak karşımıza çıkıyor.
8 – Need for Speed:Hot Pursuit


GT5’in çıldırtıcı detaydaki sürüş simülasyonundan ve araba seçeneklerinin çokluğundan etkilenmiyorsanız ve daha vurdulu kırdılı bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız, ancak yine de en göz alıcı süper arabaların bazılarını denemek istiyorsanız Need For Speed: Hot Pursuit tam size göre bir oyun.
EA’nın en son sürüş oyunu, uçuşan karbon lifleri ve fırlayan tekerlekleri ile meşhur olan Burnout’un geliştiricisi Criterion tarafından tasarlandığı ve bu oyunla aynı genleri taşıdığı için bir yenilik arayan Burnout tutkunları için de ideal bir oyun seçimi.
Oyun güçlü arabalardaki diğer yarışçılarla, rüzgarlı ve virajlı kıyı yollarında yarışı birinci bitirmek için rekabet eden bir sokak yarışçısı olarak oynamanız üzerine kurgulanmış. Buna bir alternatif olarak, yukarıda sözü edilen yarışçıları izleyip, onları yoldan çıkarmaya çalışan bir trafik polisi olarak da oynayabilirsiniz. Oyunun her iki bölümü de son derece eğlenceli ve kabaca Burnout’un yarış ve yol verme kavgası modlarına eşdeğer. Uzun süredir bir oyuncuysanız, oyunun etkisini daha çok Out Run ve Chase HQ’nun tek bir pakette sunulması gibi değerlendirebilirsiniz. Ve eğer ailenizde bir polis varsa, bu onun için de mükemmel bir hediye olacaktır, çünkü; bu oyun ona polis aracı olarak bir Bugatti Veyrons veren bir polis gücünde çalışma fantezisini yaşatacak.

7 - Red Dead Redemption


Kovboy oyunları Avrupa’da her zaman biraz zor satılan oyunlar olmuştur, bunun nedeni kısmen; oyuncuların genel olarak bu tarza ilgi göstermemeleri kısmen de ortalama kovboy filmlerinde görülen sınırlı silahlarla ve yavaş yaşam hızıyla inandırıcı ve heyecan verici bir oyun yaratmanın zor olmasıdır.
Daha önceki kovboy oyunları ya işin tek bir yönüne odaklanmış (bir diğer deyişle ateş etmeye) ya da Red Dead Revolver gibi çok düz öyküler sunmuşlardı, buna son vermek üzere Rockstar çok daha tutkulu ve çok daha fazla ses getiren, bir anlamda GTA serisine benzeyen bir oyun yaratmaya karar verdi. Bunu Red Dead Redemption da başardılar.
Oyun, karısını ve çocuğunu kurtarmak için bir maceraya atılmış eski suçlu John Marston’u takip eden açık uçlu bir hikayeye ve hem gerilimli hem de sürükleyici bir konuya sahip. Oyunda ayrıca pek çok yan macera ve keşfedilmesi gereken şeyler sunuyor.
Oyun nasıl davrandığınıza göre size tepki veren karmaşık bir yapay zeka ile geliştrilimiş. Ayrıca, kısa bir süre önce çıkan zombilerle dolu Undead Nightmare eklentisi de göz atmaya değer, bu eklenti orijinal oyuna gerek bile duymadan XBL/PSN üzerinden indirilebiliyor ya da ayrı bir ürün olarak satın alınabiliyor. Bu oyun gittikçe artan sayıdaki zombi oyunları arasına katılsa da, son derece acımasız bir ortamda geçen öyküsü ile RDR’nin mükemmel ve detaylı oyun oynama mekaniğinin kombinasyonu, gerçekten dikkate değer.

6 – FIFA 11


Tabii ki yaklaşık bir yıl geçti ve bir diğer FIFA futbol oyunu piyasaya çıktı. “Bozuk değilse düzeltmeye çalışma” politikasıyla hareket eden FIFA 11, daha önceki FIFA oyunlarına göre radikal bir sapmadan çok, bir pekiştirme; bunun World Cup sürümü dahil bir yılda çıkan üçüncü FIFA oyunu olduğu dikkate alındığında, bu durum pek de şaşırtıcı değil.
Yeni çıkan tüm spor oyunları bazı şeyleri ustalıkla dengelemek zorundadır. herkesin bildiği gibi, her yıl en son takım listelerine, sahalara ve liglere uygun yeni bir oyun çıkarmak gerekiyor, ama bununla birlikte birşeyleri bozmadan oyunlara bazı yenilikler katmak da önemli.
EA burada tedbirli davranmış, bu yüzden eğer önceki sürümlerinin tutkunu iseniz, FIFA 11’e hemen alışacaksınız. Paslar üzerinde kendi oyun kontrolörünüzün becerilerine daha fazla güvenebileceğiniz şekilde oynanmış, top sürme işlemi çok daha iyi kontrol edilebiliyor ve kaleciler daha algısal ve atik olacakları şekilde geliştirilmiş. Aslında, çevrimiçi çok oyunculu maçlarda bile isterseniz bir kaleci olarak oynayabiliyorsunuz ve biraz daha çeşitlilik için, bir de beş oyunculu futbol opsiyonu var.

5 – Super Mario Galaxy 2


Açık farkla bu listedeki en eski karakter olan Mario’nun geçmişi 1981’de Donkey Kong’a dayanır. Bu yıl Nintendo efsanevi Super Mario Brothers’ın 25. yıldönümünü kutluyor. Kendi klasmanında mükemmel olan bu oyun, burada sözünü ettiğimiz şey değil.
Super Mario Galaxy 2, klasik Mario öyküsünü (Bowser, Prenses Peach’i kaçırır...), bir önceki oyunun renkli 3D tasarımını ve ustalığa dayanan platformunu alıp, gerçekten büyülü bir şeyler yaratıyor. Serinin ilk oyunu haklı olarak övgü almıştı, Super Mario Galaxy 2 görev bazlı bu oyunu ve kuvvetli bir hayal gücünün ürünü olan yeni oyun seviyelerini ve bulmacaları tümüyle yeni bir düzeye taşıyarak, mutlaka sahip olunması gereken bir oyun yaratmış.
Bu oyun ayrıca eğer yoksa bir Wii satın almanız için de iyi bir neden. Orijinal olarak yalnızca bir genişleme paketi olarak planlanmış bir oyun için hiç de fena değil.

4 - Call of Duty Black Ops


Video oyunlarına en ufak bir ilginiz varsa ve Call of Duty:Black Ops’u duymadıysanız, son altı aydır bir mağarada yaşıyor olmalısınız. Nedeni ister herkesin çağdaş savaş oyunlardan sıkılmış olması, isterse de Black Ops’un Soğuk Savaş tarzının Apocalypse Now ve Bond filmleri ile ilgili eski anıları çağrıştırmış olması olsun bu oyun, oyun severleri alıp götürdü.
Oyun, tropik Küba ve Vietnam’dan, daha soğuk Rus roket fırlatma tesisine kadar çok çeşitli mekanları ve Castro, JFK ve bir SR-71 Blackbird gibi pek çok detay, tuhaf ve harika silahları ile gerçekten çok iyi.
Diğer çevrimiçi oyuncular karşısında kendi ateş etme becerilerinize puanlar koyarak iddiaya girebildiğiniz yenilikçi yeni bahis sistemi ile, çoklu oyuncu özelliği, alışık olduğumuz sıra dışı first person mücadelesine renk katıyor.

3 – Halo:Reach


Halo:Reach geliştiricisi Bungie’nin yeni alanlara geçmeden önce geliştirdiği son Halo oyunu olma özelliğini taşıyor.
Oyun kısa sürede nispeten hala yeni sayılabilecek Halo:ODST’yi gölgede bıraktı ve çoğu alanda Master Chief üçlemesinden bile iyi bir performans sergileyerek, açık farkla serinin en iyi oyunu olarak sıralamamızda yüksek bir yere oturdu.
Halo:Reach kendi adını taşıyan gezegene yapılan saldırı ve gezegenin düşüşüyle onu savunmak için arkada bırakılmış az sayıda süper askeri konu alıyor. Öykünün konusu, daha önceki oyunlara göre çok daha olgunlaşmış ve bu sayede kendinizi gerçekten de daha önceki sürümlerin ölmeye giden askerleri ve oyun karakterlerinden çok, canlı karakterlerden oluşan bir manganın parçası gibi hissediyorsunuz. Bununla birlikte oyunda bir köpek dövüşü bölümü, yeni silahlar ve ekipmanlar gibi etkin ve eğlenceli birçok farklı özelliğin bulunduğunu söylemeliyiz.

2 – Assassins Creed Brotherhood


Super Mario Galaxy 2 gibi, ilginç bir şekilde (hayır, her ikisinde de sürekli atlayıp zıplayan bir İtalyan karakter olduğu için değil) Assassin’s Creed: Brotherhood da, Assassin’s Creed II için bir eklenti olarak başladı ve sonra oyunun geliştiricileri çok fazla yeni harika fikre sahip olduklarını ve sonuçta ortaya çıkan şeyin kendi çapında eksiksiz bir oyun olduğunun farkına vardılar. Daha önce sözünü ettiğimiz Mario oyunu gibi, bu oyun da neredeyse her alanda kendinden önceki sürümünü geçmiş bulunuyor.
ACII bittikten hemen sonra başlayan Brotherhood, Ezio’yu Borgias’ın kudretiyle yüzleşmesi için, yayılan, büyük Roma’ya götürüyor. Bu görevinde ona yardımcı olmak için, sıkıştığında ona yardımcı olması için suikastçilerini çağırma yeteneği ve Leonardo da Vinci sayesinde yeni bir çılgın icatlar dizisi dahil, elinde yepyeni numaralar var.
Assassin’s Creed: Brotherhood ile ilk kez, Assassin’in çeşitli renkli karakterlere bürünebildiği, büyük şehrin caddelerinde bıçaklamanızı ya da bıçaklanmanızı sağlayan, bir de çevrimiçi çoklu oyuncu özelliğine sahip olacaksınız.

1 – Mass Effect 2


Bazı oyunları kaçınılmaz oldukları, gittiğiniz her yerde gözünüze çarptıkları için oynarsınız - Call of Duty ve Halo oyunları da bunun açık örnekleri. Bununla birlikte, bazı oyunları ise arkadaşlarınızla en iyi oyunlar tartışmasına girdiğinizde, bunlardan söz edildikleri için oynarsınız. Mass Effect oyunları bu ikici kategoriye girmektedir ve en iyi bilim kurgu romanlarının ve filmlerinin elde ettiği destanımsı hissi vermeyi gerçek anlamda başaran çok az uzay konulu video oyunu arasında yer alır. Mass Effect 2, ilk oyunda oynadığınız karakteri ve seçtiğiniz aksiyonları serinin devamına taşıyor ve öykünün açıklığa kavuşmasını sağlıyor.
Oyunun geliştiricileri ilk oyunun biraz fazla detaylı ve kafa karıştırıcı öyküsü ile ilgili küçük eleştirilere kulak verdikleri ve daha detaysız bir devam oyunu, büyüleyici oynanabilirlik ve çok iyi NPC’ler, film kalitesinde görseller ve sesler yarattıkları ve elemanların neredeyse kusursuz bir bütüne sorunsuz bir şekilde entegre olmasını sağladıkları için, bu oyunda bir hata bulmak gerçekten de güç.
Oyunlarla ilgili çıkan haberlerde bu oyunun bu mükemmel skorları elde etmesinin bir nedeni var - Mass Effect 2, roleplaying oyunlarının nasıl olması gerektiğine dair çıtayı gerçek anlamda yükseltiyor.


 
Üst