20 yılın en çetin kışı başlıyor

spesifik

آزادی قید و بند
Pazartesinden itibaren Sibirya üzerinden gelen soğuk hava kütlesi birçok ilde hayatı durma noktasına getirdi. İzmir ve Hatay gibi karla isimleri çok sık yan yana telaffuz edilmeyen iller dahi kışın başında hem karı tattı hem de soğuğu iliklerine kadar hissetti. Başta İstanbul olmak üzere 50’ye yakın ilde ise okullar tatil edildi. İstanbul -10’ları görürken Doğu illeri ise eksi 35’lere kadar düşen hava sıcakları ile dondu.
Türkiye bu kışın geniş kapsamlı ilk karla imtihanını bu şekilde atlatırken akıllara ise aylar öncesinden Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse’nin sözleri geldi. Geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul için asıl kışın 20 Ocak sonrasında geleceğini öngören Köse hala bu iddiasını sürdürüyor. Köse’ye göre son 20 yılın en çetin kışı bu yıl yaşanacak. 23 Ocak'tan sonra Türkiye'ye yeni soğuk hava ve kar yağışı geleceğini de söyleyen Köse, ay sonu itibariyle esas kar yağışlarının görülmeye başlanacağını söyledi.
23 YIL ARADAN SONRA İLK
Haber 7'de yer alan habere göre; İstanbul başta olmak üzere birçok ilde beklenmedik şekilde hortumlar çıktığına ve Karadeniz'de de deniz sıcaklığının 28 dereceye kadar çıktığına ve bu sıcaklığın ise beklentilerin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Köse, bu yıl enteresan durumların yaşandığını belirterek şöyle konuştu;
‘’23 yıl aradan sonra ilk kez bu yılbaşı akşamını da etkileyen bir kar yağışı gerçekleşti. İzmir yolu kardan kapadı. Bir çok il uzun yıllar sonra ilk kez karla tekrardan tanıştı. Uludağ’da daha şimdiden 3 metreyi aşan kar birikti. Bizi etkileyen bu akım Mısır’a kadar inerek bölgeye de 6 ayıl aradan sonra kar yağışı bıraktı.’’

BARAJLAR ŞİMDİDEN DOLDU
Şu anda İstanbul’daki çoğu barajın tamamen dolmuş olduğuna da dikkat çeken Köse, ‘’ Mesela bizim mevsim normallerinde yağışlarımız olsaydı barajlarımız dolmayacaktı. Ancak baktığımızda daha kışın başında olmamıza rağmen barajlarımız dolmuş durumda. Düşünün geçtiğimiz yıl ilkbahara girdiğimizde barajların doluluk oranları ile ilgili tartışmalar yaşanıyordu.’’ dedi.
OCAK KAPIDAN BAKTIRDI KAZMA KÜREK YAKTIRDI
Lapa lapa kar yağışlarının normalde Mart ayında gerçekleşmesinin beklendiğini, ancak bu yıl Ocak ayında bu yağışların görünmeye başlandığını da söyleyen Köse, ‘’Deyim yerindeyse Mart kapıdan baktırmadı bu defa Ocak kapıdan baktırdı kazma kürek yaktırdı.‘’ dedi.
ASIL KIŞ YENİ BAŞLADI!
Şuana kadar elde edilen verilerin ışığında Kasım ayında dile getirdiği ''Asıl kışın 20 Ocak sonrası başlayacağı'' yönündeki öngörüsünün geçerliliğini koruduğunu da söyleyen Köse, İstanbul ve Türkiye için asıl kışın daha yeni başladığını ve Mart ayının sonuna kadar süreceğini belirtti.
23’ÜNDEN SONRA KAR GERİ GELİYOR
Son günlerde görülen ılık havanın kimseyi aldatmaması gerektiğini de vurgulayan Köse,Ocak'ın 23’ünden sonra başta İstanbul olmak üzere yurdun tamamını etkileyecek olan soğuk bir havanın kapıda olduğunu ve kar yağışlarının yeniden başlayacağını aktardı.
50 GÜNLÜK ESAS KIŞA HAZIR OLUN
Kışın ilk yarısının 30 Ocak itibari ile biteceğini ve esas kar yağışlarının Şubat başı ile görülmeye başlanacağını buna ise sezon başı ''Hamsin'' denildiğini aktaran Köse, ‘’Şu an biz eski atalarımızın tabirine göre zemheriyi yaşıyoruz. Yani kışın ilk yarısını ,ilk kırk günlük süreci yaşıyoruz. Ondan sonrasında elli gün sürecek kışın esas yarısını göreceğiz.’’ dedi.
KAR KALINLIĞI 3 METREYİ BULACAK
Doğu Anadolu bölgesinin geçen sene ile kıyaslanmayacak şekilde bu yıl bol yağış aldığını söyleyen Köse, Bitlis’te daha şimdiden 1 metre karın olduğunu ancak bölgede de kışın daha yeni başladığını ve önümüzdeki haftalarda Bitlis'te kar kalınlığının 3 metreye dayanacağını tahmin ettiklerini söyledi.
SON 20 YILIN EN ÇETİN KIŞI YAŞANACAK
Yurt genelinde beklenen soğuk hava ve yağışların belli periyotlar halinde Mart sonuna kadar yayılacağını dile getiren Köse, diğer yıllara göre bir kıyaslama yapılması halinde ise bu yılın son 20 yılın en çetin kışının yaşanacağına dikkat çekti.

Yeni Şafak

spesifik

آزادی قید و بند
Özlediğimiz kar bizi çok üşüteceğe benziyor ,havalar baya soğuk...

Muminaga

Yeni
Fakir fukaraya Allah yardımcı olsun.
O kadar sıkı giyindiğimiz halde üşürken bu sabah Suriyeli iki kişi dükkanın önünden soğuktan iki büklüm geçerken kendimden utandım.
Üzerlerinde yazlıktan kalma ince elbise.

Diyarbakır'da Suriyeli olupta Kürt olanlara yardım yapılıyor Arap olanlara ise hiç.
Nefret edilecek bir durum, nefret ediyorum, lanet olsun ırkçılığa...
Lanet olsun.

alı

Yeni
Fakir fukaraya Allah yardımcı olsun.
O kadar sıkı giyindiğimiz halde üşürken bu sabah Suriyeli iki kişi dükkanın önünden soğuktan iki büklüm geçerken kendimden utandım.
Üzerlerinde yazlıktan kalma ince elbise.

Diyarbakır'da Suriyeli olupta Kürt olanlara yardım yapılıyor Arap olanlara ise hiç.
Nefret edilecek bir durum, nefret ediyorum, lanet olsun ırkçılığa...
Lanet olsun.

Diyarbakır daki bircok suriyeli mafyaların kontrolünde dilendiriliyor. Bu gerceği görmezden gelmemek gerekir. Dikkat ederseniz trafik ışıklarında dilenenler her zaman aynı mıntıkada dileniyor...

Muminaga

Yeni
Diyarbakır daki bircok suriyeli mafyaların kontrolünde dilendiriliyor. Bu gerceği görmezden gelmemek gerekir. Dikkat ederseniz trafik ışıklarında dilenenler her zaman aynı mıntıkada dileniyor...
Mafyaların kontrolunde mi dilendiriliyor?
Bu kadar vijdansız olma.
- Dilenmekten başka çareleri yok.
- İş imkanı desen yok.
- Hayvanların dahi içersinde barınamayacağı Ali Paşa, Hançepek, Sur İlçesi, Fiskaya, Seyrantepe ve Bağların tek göz odaları için ayda 300-400 TL kira ödüyorlar.

Velev ki mafyanın dilendirdikleri olsun, kim bu mafyacılar?
Diyarbakır yerlisi değil mi?
Lice-Hani-Kulp-Hazro-Silvan kırsalında hint keneviri üretip Diyarbakır sokaklarında uyuşturucu satan-sattıran pkk'ci çeteler Suriye'liyi sokakta mafya zoruyla ayakbastı şeklinde harca bağlamış ise bu ayıp Suriyelilere ait mi oluyor?

Muminaga

Yeni
Tesadüfe bak. Tartıştığımız konuyla ilgili bir habere rastladım.
Aşağıdaki linke tıklayın ırkçılığın en alasından örnekle karşılaşacaksınız..

http://www.dogruhaber.com.tr/haber/159333-Zabitalardan-dilenci-kadina-meydan-dayagi-iddiasi/

____
HDP'li belediyelere işe alınmanın koşulları şunlardır.
- pkk'nin dağ kadrosunda eşi,oğlu,kızı,kardeşi olursa
- pkk davasından tutuklu veya hükümlü olanların eşi,oğlu,kızı,kardeşi olursa işe alınıyor.
Çöpçüsü, zabıtası, belediyenin işini yapan amelesi-işçisi hepsi pkk'li.

HDP tabanından kürtler, Arap kökenli Suriyelilere karşı düşmanca davranıyorlar.
pkk'li kürtlerden daha ırkçı daha faşist zihniyet kesinlikle bulamazsınız.

alı

Yeni
Mafyaların kontrolunde mi dilendiriliyor?
Bu kadar vijdansız olma.
- Dilenmekten başka çareleri yok.
- İş imkanı desen yok.
- Hayvanların dahi içersinde barınamayacağı Ali Paşa, Hançepek, Sur İlçesi, Fiskaya, Seyrantepe ve Bağların tek göz odaları için ayda 300-400 TL kira ödüyorlar.

Velev ki mafyanın dilendirdikleri olsun, kim bu mafyacılar?
Diyarbakır yerlisi değil mi?
Lice-Hani-Kulp-Hazro-Silvan kırsalında hint keneviri üretip Diyarbakır sokaklarında uyuşturucu satan-sattıran pkk'ci çeteler Suriye'liyi sokakta mafya zoruyla ayakbastı şeklinde harca bağlamış ise bu ayıp Suriyelilere ait mi oluyor?

Üstad bu kadar sert olma. Sadece bilinen bi gerçeği dillendirdim. Çalışmak isteyene her zaman iş imkanı var olduğunu da akrabalarımın yanında çalışan suriyelilerden biliyorum. Hani dilenenler içinde gerçek ihtiyaç sahibi olanları ayırdıktan sonra bir çoğu bunu iş olarak görüyor...

Muminaga

Yeni
Üstad bu kadar sert olma. Sadece bilinen bi gerçeği dillendirdim. Çalışmak isteyene her zaman iş imkanı var olduğunu da akrabalarımın yanında çalışan suriyelilerden biliyorum.
Sertlik olarak bunu göstermeye çalışmanı üzüntüyle karşılıyorum.

Bilinen bir gerçeği dilendirmek olarak ad ettiğin ifadelerin tamamen önyargı ve ırki mülahazadan yaklaşımdır.
Ben gözlerimle gördüğümü aktarıyorum.
Çok kişiyle irtibatım var. Arap dedi mi burdaki ahalinin yüzünün renginin nasıl bozulduğunu, kapıdan kovduğunu görüyorum.
Burdaki ırkçıların Kobanili şengal'li dedi mi ne kadar yakın davrandığını görüyorum.
Üstelik bu bir kaç olay ile sınırlı değildir.
Bende insani ve İslami hassasiyetler bu tarz fiilleri içselleştirmeme izin vermiyor. Kanıksanır ve kabul edilir şeyler değildir.
Benim düşünceme göre kim İslama ve Halık'ın abd'ı olmaya yaklaştıkça insan olmanın hazzını yaşar.
Bir Kürt olarak tanık olduğum olaylar sonucunda şunu rahatlıkla diyebilirim ki; pkk'nin Kürtleri yozlaştırdığını insanlıktan çıkardığını, bu açıdan hayli mesafe kat ettiğini, temiz saf bazı Kürtlerinde ya tehlikenin farkına varamadığı yada ırkçılık batağına batıp debelenmeye başladığı için tehlikenin kapsamını ve zararlarını idrak edemeyecek noktaya sürüklendiği noktasındadır.
Kürt kavmine bilgelik, asalet, onur, maneviyat lazım değil diye düşünenlerde var.

alı

Yeni
Sertlik olarak bunu göstermeye çalışmanı üzüntüyle karşılıyorum.

Bilinen bir gerçeği dilendirmek olarak ad ettiğin ifadelerin tamamen önyargı ve ırki mülahazadan yaklaşımdır.
Ben gözlerimle gördüğümü aktarıyorum.
Çok kişiyle irtibatım var. Arap dedi mi burdaki ahalinin yüzünün renginin nasıl bozulduğunu, kapıdan kovduğunu görüyorum.
Burdaki ırkçıların Kobanili şengal'li dedi mi ne kadar yakın davrandığını görüyorum.
Üstelik bu bir kaç olay ile sınırlı değildir.
Bende insani ve İslami hassasiyetler bu tarz fiilleri içselleştirmeme izin vermiyor. Kanıksanır ve kabul edilir şeyler değildir.
Benim düşünceme göre kim İslama ve Halık'ın abd'ı olmaya yaklaştıkça insan olmanın hazzını yaşar.
Bir Kürt olarak tanık olduğum olaylar sonucunda şunu rahatlıkla diyebilirim ki; pkk'nin Kürtleri yozlaştırdığını insanlıktan çıkardığını, bu açıdan hayli mesafe kat ettiğini, temiz saf bazı Kürtlerinde ya tehlikenin farkına varamadığı yada ırkçılık batağına batıp debelenmeye başladığı için tehlikenin kapsamını ve zararlarını idrak edemeyecek noktaya sürüklendiği noktasındadır.
Kürt kavmine bilgelik, asalet, onur, maneviyat lazım değil diye düşünenlerde var.

Üstad pkk ve uzantıları ayrı bi konudur( ki bu konu enine boyuna artısı ve eksileri ile derince analiz edilip öyle yorumlanmalıdır. Bu topraklarda yaşayan insanların yarısı dolaylı veya direkt olarak bu yapılanmaya sempati besliyor. Biraz daha ileri gidilirse bu yapılanmayı kurtuluş olarak görüyor. Bu yapılanmayı önleyemeyen islami hassasiyetlere sahip cemaatlerin bu konuda eksi(k)leri ise ayrı bi sorun.Hiçbir zaman unutulmamalı ki topluma hitap etmeyen veya toplumun ihtiyaçları karşısında noksan kalan cemaatler veya partiler başarılı olamaz. Daha birçok sorun ve soru işareti var.)

ömerusta

Kıdemli Üye
buradaki savaş zaten mesep savaşı nufusun dörte biri olan şii ler ingilizler tarafından başa gertirildi babası binlerce sünii müslümanı kırdı şimdide oğlu kırıyor orada bölücü unsurların hepisi var mesep.ırk .soy.buna benzer her şey var ama bir tane islam geçinen tarikat vede cömat yok ne oldu her yere her şeye para toplayan lar nerde ?

kilicarslan

Kıdemli Üye
Erdogan sağına soluna iyi baksın artık, birileri mutlaka yanaşıp manipüle etmeye çalışacak. Belkide yanaşmaya dahi gerek kalmayacak, yanındakileri ayartacak. Allah feraset versin !

Bundan sonra çok zor olacak, umarım Allah' ın planına müsbeten dahilizdir.