2 GHz Hızında Telefonlar Yolda | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

2 GHz Hızında Telefonlar Yolda

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
34
Texas Instruments, içinde iki adet ARM Cortex A-15 MP çekirdeği bulunan yeni mobil platformu OMAP5'i resmen duyurdu. Yakın bir gelecekte 2 GHz'lik telefonlar kullanmaya başlayacağız.

Yonga üretiminde dünyanın en önde gelen isimlerinden biri olan Texas Instruments, OMAP5 adını verdiği yeni mobil platformunu duyurdu.

Yeni duyurulan 28 nm'lik OMAP5 platformunun en dikkat çeken özelliği iki adet Cortex-A15 MP çekirdeğine sahip olması. Bu çekirdeklerin her biri 2 GHz'lik hız vaat ediyor.

OMAP4 ve NVIDIA Tegra 2 gibi platformlarda yer alan Cortex-A9'un gelişmiş sürümü olan Cortex-A15 MP, ARM tarafından ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında duyurulmuştu. Bu çekirdeğin lisansını alan ilk firmalardan biri de Texas Instruments olmuştu.


Cortex-A15 çekirdekleri 2 GHz frekansta çalışabiliyor


Ne Zaman Hazır Olacak?

OMAP5 platformunun bir önceki nesle göre üç kat daha fazla performans göstereceği iddia ediliyor. Platformun içinde Cortex-A15 MP'nin yanı sıra DirectX 9 destekli PowerVR SGX544MP adlı bir grafik işlemci de bulunacak.

OMAP5 platformunun ilk örneklerinin 2011'in ilk yarısında hazır olması planlanıyor. Bu platformu kullanan ilk mobil ürünlerin piyasaya çıkması ise 2012'yi bulacak.

Texas Instruments'in geliştirdiği OMAP mobil platformlarını kullanan markalar arasında Nokia, Motorola, Sony Ericsson ve Samsung bulunuyor.


Kaynak
 
Üst