136 cenaze Srebrenitsa'da

spesifik

آزادی قید و بند
Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenler arasında kimlik tespiti yapılan 136 kurbanın cenazesi bu sabah Visoko'dan Saraybosna'ya götürüldü. Cenazelerden en yaşlısı katledildiğinde 75 yaşındaydı.
11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek 136 kurbanını cenazelerini taşıyan konvoyu Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Hırvat üye Dragan Çoviç, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Şefik Caferoviç, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, bakanlar, büyükelçiler, belediye başkanları ve vatandaşlar karşıladı.
136_1436442224.jpg

Srebrenitsalı Aza Smayiç, Srebrenitsa'da kaybettiği eşini, erkek kardeşini ve yeğenini 2003 yılında toprağa verdiğini belirterek, "Bugün kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Adalet beklentim yok. Zalimler amaçlarına ulaştı" şeklinde konuştu.
Cenazeleri taşıyan konvoy daha sonra Saraybosna'da Öldürülen Çocuklar Anıtı ve iki büyük katliamın yaşandığı Markale pazar yerinde durdu. Konvoy dualarla Saraybosna'dan ayrılarak 11 Temmuz'da toplu cenaze töreninin düzenleneceği Potoçari'ye hareket etti.
136_1436442241.jpg

En yaşlısı 75 yaşındaydı
Potoçari Mezarlığı'nda çalışan otopsi uzmanı Doktor Vedo Tuco ise 20 yıldır kurbanlara dair izler aradığını anlatırken, katliam sonrasını "Büyük bir sessizlik oldu. Kuşlar bile sustu. Sonra arama çalışmalarına başladım ve bu hiç bitmedi" diye konuştu.
Potoçari Anıt Mezarlığı'nda bu yıl toprağa verilecek 136 kurbanın en yaşlısı, öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek.
136_1436442252.jpg

Öte yandan bu yıl defnedilecekler arasında öldürüldüklerinde henüz reşit olmayan 18 kurban da bulunuyor.
Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılı dolayısıyla düzenlenecek cenaze törenine aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı da katılacak.

Kaynak: AA, Reuters